HudbaTlačové správy

Petr Kalandra – exkluzívny trojitý vinyl

Tento rok si pripomíname hneď dvojité výročie Petra Kalandru. 10. marca by sa dožil 70 rokov a 7. septembra uplynie štvrťstoročie od jeho predčasného úmrtia. Pri tejto príležitosti Supraphon vydáva trojvinyl s názvom Petr Kalandra & ASPM, 1982–1990.  Tieto tri vinyly sú novou podobou už nedostupnej kompilácie z roku 2010, ktorá ponúka to najlepšie, čo Kalandra nahral s ASPM (Amatérským Sdružením Profesionálních Muzikantů). 

Dcéra Karolina a spoluhráč a kapelník Jan Spálený vybrali 32 skladieb, na ktorých sa Kalandra zásadne podieľal ako spevák, textár či ako gitarista a hráč na fúkaciu harmoniku.

„Je to veľmi pestré počúvanie, a predsa je štýlovo úplne zjednotené malou partiou – popri spevákovi/multiinštrumentalistovi Spálenom už len dychár František Havlíček – posilnené radou vynikajúcich štúdiových hostí,“ hovorí editor albumu Karel Deniš.

Vďaka rozsahu troch vinylových platní je obsah kompletnou podobou pôvodného dvojalbumu. Autormi nápaditého obalu sú renomovaní grafici Karel Haloun a Luděk Kubík z 3. dílny, ktorí vychádzali z pôvodného návrhu na CD. 

Nový master

Pavel a Adam Karlíkovci v štúdiu SONO pripravili pre vinyl nový master. Zvolená bola výrobná gramáž 180 gramov, potlačené papierové vnútorné vrecká sú vybavené dokumentačnými údajmi a fotografiami a elpéčka sú uložené v mikroténovom obale.

„Spomienka na skvelého muzikanta a človeka s mimoriadnym osudom tak zaslúžene dostala dôstojnú podobu vo formáte, ktorý práve v dobe Kalandrovho odchodu tiež mizol. Späť sa vrátilo bohužiaľ len LP – a tieto tri nesú mohutnú dávku výborných nahrávok, pripomínajúcich jednu z dôležitých hudobných postáv konca 60. až polovice 90. rokov minulého storočia,“ dodáva Karel Deniš.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share