HudbaSprávy

Organizátori festivalu Uprising oznámili prvé mená 16. ročníka

Prvé mená festivalu Uprising 2023 sú vonku! Na Zlaté piesky príde ikona grime music Dizzee Rascal, ale aj jamajská reggae legenda Barrington Levy.   

Milovníci svetovej hudby majú dôvod na oslavu, Uprising odhaluje prvého headlinera a množtvo hudobných hviezd. Prvá vlna zverejnených mien už teraz naznačuje, že pôjde o jeden z najsilnejších ročníkov festivalu Uprising. Do kalendárov si poznačte 25. a 26. augusta 2023.

Na šestnásty ročník festivalu Uprising príde jedna z najväčších hudobných ikon Anglicka, krstný otec grime music, Dizzee Rascal. Dizzee je britský raper, multiinštrumentalista a hudobný producent s nigérijskými koreňmi. Preslávil sa už vo svojích 18. rokoch svojím debutovým albumom Boy in da Corner, za ktorý dostal v roku 2003 ocenenie Mercury Prize. Od vtedy má na konte množstvo úspešných albumov a spolupráce s hviezdami ako Calvin Harris, Arctic Monkeys, Shakira, Robbie Williams, Armand Van Helden, Florence and The Machine, will.i.am, Basement Jaxx, Skepta, Ocean Wisdom a mnoho ďalších. Na konte má 5 skladieb, ktoré sa stali “UK Number One singles” a jeho album Tongue N’ Cheek získal ocenenie najlepší album roka v Anglicku. Dizzee je považovaný za pioniera grime music, v jeho tvorbe sú tiež prvky UK garage, bassline, hip hopu a R&B. Na Uprising príde Dizzee Rascal osláviť 20. výročie od vydania debutového albumu Boy in da Corner a návštevníci sa môžu tešiť na jeho najväčšie hity.

Ďalším potvrdeným menom je jeden z najzásadnejších spevákov jamajskej histórie, Barrington Levy, ktorý sa na Uprisingu predvedie v exkluzívnej slovenskej premiére. Barrington Levy nie je pojmom iba vo svete reggae a dancehallu, ale jeho neopakovateľný hlas sa často objavuje aj v ďalších žánroch od hiphopu po drum´n´bass. 

Fanúšikovia Uprisingu sa môžu tešiť aj na najväčšíeho advokáta ovocia a zeleniny v hudobnom svete, obľúbeného rastamana z UK – Macka B so svojou dvornou kapelou The Roots Ragga Band. Mimochodom, pamätníci vedia, že to bol práve Macka B, ktorý ako headliner odštartoval úplne prvý ročník festivalu Uprising v roku 2008.

Z britských ostrovov dorazí aj anglický veterán MC Brother Culture, ktorý je jedným z najdlhšie pôsobiacich anglických reggae umelcov. Svoje posolstvo už šíri neuveriteľných štyridsať rokov a vystúpenie na Uprisingu bude zároveň sondou do jeho najslávnejších hitov. V Bratislave ho bude sprevádzať švajčiarsky Little Lion Sound.
Obrovská hudobná energia bude prúdiť z pódia, aj keď sa na ňom rozloží svetoznáma americká kapela New York Ska-Jazz Ensemble. Pripravte svoje hudobne vycibrené ušká na fúzie žánrov reggae, ska, jazz a rocksteady. NYSJE na budúci rok oslávia tridsať rokov od vzniku kapely.   

Ako už na Uprisingu býva zvykom, ani na šestnástom ročníku nebude núdza o kvalitnú elektroniku. Na Zlaté piesky príde koncom augusta 2023 obľúbené rakúske producentské duo Camo & Krooked, ktoré má aktuálne na konte výhru v D&BArena Awards za Best Remix skladby Breathe od The Prodigy. Doprevádzať ich bude MC Daxta. A na svoje si prídu aj fanúšikovia Ragga Jungle, ktorých príde na Uprising potešiť samotný priekopník tohro žánru, britská legenda Congo Natty.

Aj domáca scéna bude mať tento rok silné zastúpenie. Vystúpenia Dizzeeho Rascala si ako svojho najobľubenejšieho umelca nenechá újsť ani Gleb. Po prvý raz sa na Uprisingu predstaví punková legenda Slobodná Európa a chýbať nebudú ani chalani z prešovskej kapely Akustika.

ZDROJ: Sväťo Moravčík, Uprising  

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share