HudbaTlačové správy

OPUS si pripomína 70-ku Karola Duchoňa exkluzívnym 3CD

V apríli 2020 by jeden z najlukratívnejších umelcov vydavateľstva Opus KAROL DUCHOŇ oslávil životné jubileum – 70 rokov. Pri tejto príležitosti vychádza 3CD komplet Karol Duchoň 70 Opus 1970 – 1985, na ktorom sa nachádza presne 70 piesní z repertoáru tohto významného a po rokoch stále viac oceňovaného umelca.  Komplet veľmi starostlivo zostavil Juraj Čurný, ktorý k nemu napísal výstižný a pre mnohých fanúšikov Karola Duchoňa aj objavný sprievodný text.

Karol Duchoň sa na slovenskej hudobnej scéne začal presadzovať práve v dobe, kedy vzniklo slovenské hudobné vydavateľstvo OPUS a je preto logické, že tento komplet je zostavený z nahrávok, ktoré pod touto značkou vyšli v období rokov 1970 – 1985 na vinylových singloch, albumoch  a kompiláciách. Je medzi nimi aj viacero takých, ktoré na CD nikdy nevyšli,“ píše v booklete Juraj Čurný. Exkluzívne 3CD oficiálne vychádza v piatok 29.5.2020.

Jeden z textárov, Ľuboš Zeman, sa 3CD veľmi potešil a nešetril slovami chvály: “Karol Duchoň bol  výnimočný spevák a šarmantný muž s veľkým srdcom. Keď začal  spievať, padali jazykové i generačné bariéry. Jeho hlasový rozsah, medová farba hlasu, belcantový repertoár a bezprostrednosť sú stále  nadčasovým etalónom. Tlieskali mu v mnohých krajinách sveta, bol skutočne svetovým umelcom, no on stále zostal skromným človekom bez hviezdnych manier. A bez pátosu a veľkých slov mal rád krajinu, v ktorej sa narodil a kde mu poslucháči naozaj rozumeli.  V dejinách našej populárnej  hudby nemá konkurenciu. Je to naša  národná legenda.”

 

Juraj Čurný, ktorý tento hudobný nosič dával dohromady, sa vyjadril k výberu a zostaveniu skladieb: „Práca na dramaturgii tohto kompletu bola príjemná a zaväzujúca zároveň, pretože Karol Duchoň oslovuje nielen svoju pôvodnú, ale aj stále novú generáciu fanúšikov. Pri výbere skladieb z rôznych pohľadov, o ktoré som sa snažil, som si len potvrdil jeho výnimočnosť. Teší ma aj skutočnosť, že po prvýkrát sa objaví na CD a tiež aj na online platformách štrnásť skladieb, ktoré od svojho vydania na nikdy nereedovaných singloch boli dlhodobo širšej verejnosti nedostupné.“

Prvé CD predstavuje Karola Duchoňa ako skvelého interpreta skladieb zo zahraničného repertoáru, ktorým dokázal dať svoju vlastnú neopakovateľnú pečať (Cliff Richard, Demis Roussos…).
Druhé CD je venované skladbám, ktoré boli vytvorené priamo pre neho a ktoré mu „dodávali“ doslova desiatky najlepších domácich skladateľov i textárov.
Tretie CD je určené pre najväčších fanúšikov a ponúka ďalšie pohľady na Karola Duchoňa –  festivalový, duetový a raritný.

Svoje krásne myšlienky o spevákovi a jeho piesňach prezradil aj choreograf Ján Ďurovčík: “Karol Duchoň je dar, ktorý táto krajina mala, dar, ktorý ale ostal nie úplne rozbalený, lebo odišiel veľmi skoro.No aj to málo, čo sa stihlo  rozbaliť, bolo dosť nato, aby sme si hlas tohto umelca, ktorého talent presahoval hranice, navždy zapamätali. Obkolesil sa bardami slov hudobnej a textárskej scény a spolu sa zrodili hity, ktoré nikdy nezomrú. Aj preto, že sme už teraz nemali možnosť vidieť,  ako by v modernej ére vyzerali scénické spracovania jeho piesní, sme sa rozhodli pre show The Duchons, čiže poctu mladých umelcov Karolovi! Tento umelecký projekt sa stal najúspešnejšou show posledných rokov, a to hlavne vďaka fenoménu mena Karol Duchoň.”

Zoznam piesní na 3CD, kde spievajú a hrajú Karol Duchoň, Dušan Grúň, Eva Kostolányiová, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Zdena Studenková, orchester Gustava Broma, Olda Zemana, Juraja Velčovského, Vlada Hronca, skupina Ľuba Beláka, Prognóza, Vivat, TOČR Bratislava, V.V. Systém:

CD1 (svetové hity)

 1. NÁLADY
 2. NA SRDCI HRAJ
 3. PIESEŇ O DECEMBRI
 4. SEN O MIERI
 5. DÁVNO
 6. JAZVEČÍK BOBY
 7. PREDAVAČ ŽREBOV
 8. ŠIEL, ŠIEL…
 9. SPÝTAŤ SA MÔŽEM
 10. ELENA
 11. RUŽOVÉ RÁNO
 12. DIEVČA Z BUDMERÍC
 13. MÁM DOBRÚ SPRÁVU
 14. NA NÁS ČAKÁ LÁSKA
 15. TANCUJEM S TEBOU RÁD
 16. ZAJTRA BUDE KRÁSNE
 17. KAM SA DÍVAŠ
 18. CÍTIM
 19. SĽÚBENÉ ĽÚBENIE
 20. MÁM ŤA RÁD
 21. DYCH TVOJ PÁLI
 22. SMÚTOK KRÁSNYCH DIEVČAT
 23. VZDIALENÁ
 24. SEN O VEĽKEJ LÁSKE

CD2 (domáce hity)

 1. BIELA PANI
 2. RODNÝ MÔJ KRAJ
 3. ZVONY PRE ŠŤASTIE
 4. USPÁVANKA
 5. S BIELOU HMLOU
 6. SIEDMY SVETADIEL
 7. HODVÁBNY PRÍBEH
 8. PIESEŇ O MATKE
 9. V SLOVENSKÝCH DOLINÁCH
 10. HRAJ, HRAJ
 11. ČO TI JE
 12. MATKA
 13. PIESEŇ PRE MILÚ
 14. S ÚSMEVOM
 15. BATOH S PÁPERÍM
 16. TENTO SVET
 17. BRAT SLNKO, SESTRA ZEM
 18. USPÁVANKA
 19. TO ZNÁME MIESTO
 20. F1
 21. BLUES PRE KAROLA
 22. PRIMÁŠOVO SRDCE
 23. STRETNUTIE
 24. ĽUBICA

CD3 (festivaly, duety, rarity)

 1. KTO MÁ ŤA RÁD
 2. ZÁHRADA PIESNÍ
 3. CHVÁLA HUMORU
 4. KEBY NÁHODOU
 5. ZEM PAMÄTÁ
 6. ZRNKO SOLI
 7. PIESEŇ PRE TEBA
 8. ČARDÁŠ DVOCH SŔDC
 9. MÁM ĽUDÍ RÁD
 10. HRÁM
 11. VOLÁM ŤA LÁSKA
 12. VONIA KAKAO
 13. JE ČIERNY
 14. KAMENNÝ KVIETOK
 15. NÁŠ UČITEĽ
 16. NEČAKAJ MA UŽ NIKDY – DVE OČI NEVERNÉ
 17. RAPID, DO TOHO
 18. SLOVAN JE LEPŠÍ
 19. EDELTRAUT
 20. WENN DIE SONNENBLUMEN BLÜHEN
 21. LASS UNS EINE NACHT LANG TANZEN
 22. O MARIA

Facebook Opus

Facebook Warner Music Slovakia

zdroj: TS Opus / Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share