HudbaSprávy

Opus vydáva všetky sólové albumy Vaša Patejdla zo svojho katalógu

Po náhlom odchode legendy slovenskej aj českej hudobnej scény VAŠA PATEJDLA, pripravilo vydavateľstvo OPUS vydanie všetkých sólových albumov zo svojho katalógu. 29. septembra 2023 oficiálne vyšli vo formáte CD a začiatkom decembra budú k dispozícii aj ako LP nosiče.

Prvý sólový album Vaša Patejdla Chlapčenský úsmev vyšiel po jeho odchode zo skupiny Elán v roku 1986. Vašo tu naplno ukázal jedinečnosť svojej autorsko-interpretačnej osobnosti. Vyspelé kompozície s textami svojho najbližšieho spolupracovníka Ľuboša Zemana umocnil modernými aranžmánmi, pričom na albume dominuje aj ako interpret – spevák a hráč na veľkú batériu klávesových nástrojov. Album priniesol veľké hity ako Miestna jednička, či Dvojčatá, ale aj krásny hymnus Tri štvrte na jeseň, jednu z najlepších piesní slovenskej modernej populárnej hudby. Ako hostia sa na albume predstavili aj kmeňoví členovia skupiny Elán Ján Baláž a Jožo Ráž.

Album Lov na city vyšiel rok po jeho úspešnom sólovom debute, hoci v skutočnosti môžeme za jeho sólistický debut považovať album Dvaja s piesňami a hudbou k filmu Fontána pre Zuzanu. Lov na city opäť ukazuje Patejdla v jeho jedinečnej komplexnosti – ako skladateľa, aranžéra, multiinštrumentalistu i speváka so schopnosťou napísať veľký hit (lýrovka Umenie žiť, Voňavky dievčat, Mal som rád beatnikov), ale aj nadčasové náročné piesne (Veľa je niekedy málo). Všetky piesne opäť otextoval Ľuboš Zeman a medzi hosťami žiari okrem iných aj speváčka Beáta Dubasová.

Mon amour je jeho tretí radový album, ktorý vyšiel v roku 1989. Album plnohodnotne nadviazal na predchádzajúce tituly a opäť ukázal Vašovu jedinečnosť a komplexnosť. Francúzky, Kamarátka Nádej, Muzikantské byty s Beátou Dubasovou či ďalšia veľká balada Nepriznaná sú jeho kľúčovými tohto titulu. Zaujímavosťou je, že v pomerne širokej plejáde hostí sa medzi zboristami objavujú mená Pavol Habera a dnešný veľkopodnikateľ Michal Lazar.

Album Dlhá cesta – Long Way vyšiel v roku 1990 a z dovtedy vydaných albumov sa vymyká – nahral ho totiž spoločne s významným americkým skladateľom a spevákom Alanom Roy Scottom. Vašo a Alan si album podelili autorsky aj interpretačne, pričom slovenskú časť textov napísal opäť Ľuboš Zeman. Zaujímavosťou je, že tento dvojjazyčný medzinárodný album mixoval americký zvukový majster Michael McDonald. Rovnako pozoruhodná je aj zostava zboristov (Adriena Bartošová, Pavol Habera, Ľuboš Stankovský).

Labyrint sveta je výnimočný album v diskografii Vaša Patejdla. Je to inštrumentálny a experimentálny album, ktorý Vašo nahral spolu so svojím priateľom, výborným huslistom Jaroslavom Svěceným. Vašo tu naplno uplatňuje svoje vynikajúce hudobné vzdelanie (je absolventom štúdia kompozície na VŠMU v triede prof. Alexandra Moyzesa). Album vhodne dopĺňa obrovský rozmer komplexnej Patejdlovej osobnosti, ktorej náhla strata je pre slovenskú hudobnú scénu nenahraditeľná.

Patejdlovu diskografiu v Opuse dopĺňa aj EP platňa Slávnosť úprimných slov z roku 1987. Je to vianočne ladený „poloalbum“ autorov Vaša Patejdla a Kamila Peteraja s reprezentatívnou zostavou sólistov: Marika Gombitová, Richard Muller, Janko Lehotský a samozrejme Vašo Patejdl. Táto nahrávka vyjde až začiatkom decembra či už v CD alebo vinylovej podobe.

„Vašo bol môj celoživotný osobný priateľ, sme spolužiaci z VŠMU. A zároveň bol aj priateľom mojej rodiny, naše manželky mali (a majú) k sebe tiež veľmi blízko. Začínali sme v Petržalke v tom istom paneláku a dokonca v ten istý deň sme sa z neho odsťahovali. Viackrát sme boli na spoločných rodinných dovolenkách, na Slovensku i v zahraničí. Veľmi som si ho vážil pre jeho talent, profesionalitu, usilovnosť a charakter. A ťažko nesiem jeho predčasný odchod. Rozlúčil som sa s ním v bazilike v Prahe a lúčim sa s ním aj obnovenými vydaniami všetkých titulov, ktoré nahral pre Opus,“ vyjadril sa Július Kinček, riaditeľ vydavateľstva OPUS.

ZDROJ: Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share