HudbaTlačové správy

OPUS vydáva CD album Deža Ursinyho a Ivana Štrpku Modrý vrch

V poradí štvrtý štúdiový album Deža Ursinyho Modrý vrch pôvodne vyšiel v roku 1981. Na albume s Ursinym spolupracoval ako producent Pavel Daněk a preto je prirodzené, že nahrávku realizovala Daněkova skupina Burčiak, ktorej súčasťou bol aj Ursinyho najbližší hudobný spolupracovník Jaro Filip a ktorá bola rozšírená o viacerých významných hostí (Ľ. Tamaškovič, M. Varga, O. Konrád, M. Brunner ap.).

Jedinečná a nezameniteľná poetika Ursinyho hudby a Štrpkových textov, ako aj skvelé majstrovstvo zúčastnených hudobníkov prispeli k tomu, že Modrý vrch sa stal jedným z vrcholov umeleckého pôsobenia Deža Ursinyho v slovenskej hudobnej kultúre. Umelci nám nechali aj jedinečný odkaz na zadnej strane obalu CD: „Máte v rukách náš Modrý vrch. A nám nezostáva už nič iné, len zaželať Vám pokojný výstup. Čo ešte dodať na cestu? Vari len malý odkaz (ale to už viete): Modrý vrch je vo vašich rukách.

„V čase svojho vzniku nemal nijako zvlášť veľkú odozvu, ale dnes patrí medzi míľniky slovenskej hudby,“ píše o albume vo svojom článku novinár a hudobník Peter Bálik.  „Zavriete oči a Modrý vrch stojí pred vami. Je jedno, ako je ďaleko, stačí vykročiť a skôr či neskôr k nemu dorazíte. A medzitým vám v ušiach bude znieť krásna hudba. Známa, príjemná, uchu lahodiaca ako keby vás prvé jarné slnko hladilo po tvári. ‚Nehovor nič a cestuj so mnou,‘ ozve sa hlas speváka a skladateľa Deža Ursinyho, ktorý vás prostredníctvom slov básnika Ivana Štrpku pozýva na výpravu, ktorá sa volá Modrý vrch. Tá rozkoš z hudby, zdá sa, je večná. Album dvojice Ursiny/Štrpka je po rokoch stále fascinujúcim počúvaním.“

Skupina Burčiak

Pavol Daněk (basová gitara, vedúci skupiny), Ctibor Hlinenský (bicie nástroje), Dežo Ursíny (elektrická gitara,perkusie), Jaroslav Filip (klavír, perkusie) a hostia: Martin Karvaš (hoboj), Ľubomír Tamaškovič (tenorový saxofón), Marián Varga(organ), Ondřej Konrád (fúkacia harmonika), Milan Brunner (flauta), sláčikovú skupinu vedie Osvald Willmann.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share