HudbaSprávy

Opus vydal Pavlovi Hammelovi k jeho životnému jubileu reedíciu albumu Pavol Hammel ›Prúdy‹

Pavol Hammel ›Prúdy‹ je druhý vydaný album slovenskej hudobnej legendy a jeho celoživotnej sprievodnej skupiny.

Album pôvodne vyšiel v roku 1970 a Hammel na ňom predstavil novú zostavu Prúdov so supertalentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry. Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, V záhrade ružového zámku, Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala a ďalšie.

„Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a k vydaniu pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov,  odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marian Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka  Grigláka. Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených ako napr.Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy , kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54 ročnej existencie,“ vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 bude oslavovať svoje životné jubileum 75 rokov.

Obal albumu priložený, fotka Prúdov + malé fotky PH (archív PH ), fotka Hammel Portret (archív Opus)

Zatiaľ potvrdené koncerty skupiny Prúdy: 29.7.2024 –  Pezinok / Zámok Šimák a 6.9.2024 –  Dunajská Lužná / futbalové ihrisko.

Skupina PRÚDY s ktorou Hammel nahral album – Pavol Hammel (sólový spev, gitara), František Griglák (elektrická gitara, klávesové nástroje), Alexander Filo (basová gitara), Anton Kuruc (bicie nástroje)

Zoznam piesní na albume:

01. A1 ABRAKA DABRAKA

02. A2 NERAĎ MI, PROSÍM ŤA

03. A3 LÚČNY DOM

04. A4 TAK MI JE DOBRE

05. A5 BALADUŠKA

06. A6 PIESEŇ PRE NIKOHO

07. A7 KOČE PLNÉ RUŽÍ

08. B1 MECHANICKÁ BÁBIKA

09. B2 KRÁĽ SLNEČNÝCH HODÍN

10. B3 HERMÍNA

11. B4 PRINCEZNÁ ZLATOVLÁSKA

12. B5 SEN

13. B6 V ZÁHRADE RUŽOVÉHO ZÁMKU

14. B7 STROMY

ZDROJ: Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share