HudbaSprávy

Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal klavirista Ľuboš Šrámek

Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v stredu 30. septembra v bratislavskom Divadle Aréna. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2019 získal klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek s albumom Perforomances. Cenu verejnosti si prebral saxofonista Nikola Bankov za album Bright Future.

Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostilo medzinárodné zoskupenie saxofonistu Nikolu Bankova. Originálne autorské kompozície, zabalené do fúzie moderného jazzu s elektronikou, zaplnili sálu elektrizujúcou jazzovou energiou.

Vstupenku do stroja času prinieslo divákom v sále zoskupenie Five Gentlemen so spevákom a galantným showmanom Milošom StančíkomKompozície vzdávajúce hold virtuóznemu trubkárovi Cladysovi „Jabbo“ Smithovi a kapelníkovi Clarencovi Williamsovi preniesli celé Divadlo Aréna do noblesných nálad Zlatej éry jazzu.  

Víťaz Hlavnej ceny Esprit, klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek, zaplnil pódium divadla svojim unikátnym „artsamblom“ Nanosymphony. Svoj jedinečný skladateľský i producentský rukopis posunul v hudbe z víťazného albumu Perforomances do ďalších hudobných sfér, o čom sa bezpochyby presvedčili na živo diváci v Divadle Aréna, poslucháči rádia Devín i fanúšikovia jazzu cez live stream na portáli jazz.sk.

„Mrzí ma situácia, ktorá sa dnes dotýka hudobníkov a umenia všeobecne. Verím, že sa to zmení a v apríli budúceho roka už tu budeme odovzdávať ceny Esprit a všetci hudobníci budú usmiati a zahojení,“ privítal divákov divadla Aréna organizátor ankety Esprit, hudobník a zakladateľ portálu jazz.sk, Boris Čellár. 

Víťaz Hlavnej ceny odbornej poroty, klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek, si prevzal cenu v podobe sošky kontrabasu z rúk jej autora, slovenského akademického sochára Juraja Čuteka.

O víťaznom albume sa vyjadril člen odbornej poroty Johann Kneihs, jazzový redaktor ORF Ö1:

„Pôsobivé dielo pre svoju rozmanitosť a nepretržitý tok hudobných nápadov, ako i kvalitu produkcie, od výkonov hudobníkov a štúdiovej práce, až po spracovanie bookletu.“

Cenu verejnosti získal album Bright Future zoskupenia saxofonistu Nikolu Bankova. Nahrávka prináša fúziusúčasného jazzu s elektronikou a efektami, čo vytvára čerstvý a moderný zvuk.

Live stream video ste mohli sledovať na stránke jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera bol odvysielaný v rádiu Devín

Večerom na pódiu sprevádzal moderátor Peter Šarkan Novák..

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete. Vďaka zdielaniu live streamu z galavečera s vysokou sledovanosťou sa hudba slovenských jazzmanov dostala do celého sveta.  

Záštitu nad ôsmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal kontrabasista a skladateľ Petros Klampanis. Rodák z gréckeho Zakynthosu pôsobiaci na newyorskej jazzovej scéne si získal vysoké uznanie nie len na americkej, ale aj na globálnej jazzovej scéne.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavni partneri podujatia sú UniCredit, FPU, Crowdberry. Sošky ocenení pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Medzinárodná porota

Petros Klampanis – jazzový kontrabasista a skladateľ, čestný člen poroty (GR), Daniel Ryciak – Śląski Jazz Club Gliwice (PL), Tina Heine – umelecká riaditeľka Jazz & the City (DE), David Torreblanca – COO & Booking, Fondation du Festival de jazz de Montreux, Montreux Jazz Festival (CH), Paul Pace – Music Bookings Co-ordinator, Ronnie Scotts Club London (GB), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (AT), Leonard Brown  Director of Special Projects International Jazz Day (USA), Yvetta Kajanová – muzikológ, katedra hudobnej vedy FiFUK, Marián Pavlovič – dramaturg City Sounds Festival, Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

Ocenenie Esprit za rok 2019 je ôsmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2018 je gitarista Andreas Varády. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli umelci Sisa Michalidesová (2017), Lukáš Oravec Quartet (2016), Sisa Michalidesová (2015), Juraj Griglák (2014), Lukáš Oravec (2013) a Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

ZDROJ: Boris Čellár, Ceny Esprit | Andrea Čurná, woowoo.sk

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share