HudbaTlačové správy

Nová syntéza komplet – exkluzívna reedícia albumov Blue Effectu

Dva z najzásadnejších albumov československej jazzrockovej scény sa dočkali exkluzívnej remasterovanej reedície. Ide o spoločný komplet dvoch ťažiskových albumov skupiny Blue Effect a Jazzového orchestra Československého rozhlasu (JOČR) Nová Syntéza a Nová Syntéza 2. Okrem Radima Hladíka, Leška Semelku, basistu Jiřího Kozla, vynikajúceho bubeníka Vlada Čecha a basistu a speváka Josefa Kůstku sa na albumoch podieľali napríklad i jazzový trubkár Laco Déczi, Jiří Stivín, Karel Růžička, Martin Kratochvíl a množstvo ďalších zásadných hráčov tej doby. Starostlivo zremasterované albumy vyšli na dvoch LP a dvoch CD s doposiaľ nevydanými bonusmi 28. februára pod značkou Supraphon.

V roku 1971 to bola skutočná udalosť. Rocková kapela Blue Effect spojila sily s Jazzovým orchestrom Čs. rozhlasu. Štúdiový záznam podporený koncertnou prezentáciou skladieb zlúčil dve pred tým zdanlivo nezlučiteľné partie. V našich pomeroch bol prekvapením, inak poňatá spolupráca beatu a big bandu by sa našla – trebárs na albume Odyssea brnenského Atlantiku a Gustava Broma. Pražský album, však šiel iným smerom. Čisto inštrumentálny obsah bol viac veľkokapelovým jazzom než rockom, ale rázna rytmika Kozel & Čech, excelentný gitarista Hladík a klávesák Semelka sekundovali viac než zdatne. O tri roky mladšie pokračovanie je už väčšinou spievané, no rozhodne nejde o trojminútové popevky. S textami Pavla Vrbu, Borisa Janíčka a Eduarda Pergnera si páni Lešek Semelka a Josef Kůstka poradili skvelo, hudobná časť už naznačovala, že experiment chytá skôr rockové parametre.

„Sú to fajn spomienky na takmer päť dekád staré chvíle, kedy sme nad ráznosťou dychovej sekcie, takmer free sólami, gitarovými náletmi, rytmikou Kozel plus Čech i parádnym súbojom Leškovho chrapláku s mocným big bandom len prekvapene zírali. Vývoj sa potom síce posunul inam, ale tieto dve albumové zastávky nepochybne patria medzi zásadné odbočky modernej československej muziky sedemdesiatych rokov,“ dodáva editor kompletu Karel Deniš.

Zaujímavosťou je, že úvodný motív z Nové Syntézy použili v zrýchlenej podobe One-T + Cool-T v slávnom hite The Magic Key z roku 2002, ktorý trhal rebríčky svetových hitparád. Autorstvo československej progresívnej kapele Blue Effect priznáva i heslo venované tomuto singlu na Wikipédii.

Reedícia ponúka remasterovaný zvuk, rekonštruovaný obal, dokumentárne sleeve notes a fotografie, 180g vinyly a CD bonusy. Pri prvom albume je to viac než dvadsaťminútová variáciou JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvýkrát na CD, sólo Radim Hladík), v druhom prípade tromi inštrumentálnymi skladbami M. Efektu (dobovo vynútene zmenený názov skupiny z pôvodného Blue Effect), na druhú Syntézu v mnohom nadväzujúcimi.

Dve Nové syntézy – Blue Effect & Jazzový orchester Československého rozhlasu vydal Supraphon na dvoch LP, dvoch CD i digitálne s bonusmi 28. februára 2020.

Tracklist:
CD1/LP1 Má hra / Směr jihovýchod / Popínavý břečťan / Blues modrého efektu / Nová syntéza
CD bonus:  Gajané. Variace na baletní hudbu

CD2/LP2 Nová syntéza 2 / Je třeba obout boty a pak dlouho jít / Klíště / Jedenácteho října
CD bonus: Boty / Skládanka / Ztráty a nálezy

zdroj: TS Supraphon / Soul For Show – Adriana Čahojová
foto: Alan Pajer

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share