HudbaSprávy

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band – Jesenné turné

Jazzový orchester pod vedením gitaristu a skladateľa Matúša Jakabčica vystúpi v polovici novembra  na štyroch koncertoch v Bratislave, Považskej Bystrici, Dolnom Kubíne a Košiciach. 

Svoje prvé vystúpenie skupina absolvuje na One Day Jazz festivale v Bratislave s hosťom, bubeníkom Martinom Valihorom. Koncert bude venovaný legendánemu americkému bubeníkovi Buddy Richovi. Repertoár budú tvoriť známe skladby Richovho big bandu. 

Na ďalších koncertoch  CZ-SK Big Band bude premiérovať  nové  kompozície z dielne Matúša Jakabčica a Erika Rothensteina. Repertoár doplnia kompozície z najnovšieho albumu skupiny  Room#555, ktorý sa nahral v lete minulého roku. Na koncerte v Považskej Bystrici sa predstaví aj spevák Peter Lipa. Skupina ešte vystúpi v Dolnom Kubíne a na festivale Jazz for Sale v Košiciach.

15.11. od 19 00 Slovenský rozhlas, Bratislava

16.11. o 18 00 ZUŠ M.R. Štefánika, Považská Bystrica

17.11. o 18 00 hotel Park, Dolný Kubín

18.11. od 19 00 festival Jazz For Sale, štúdio Márai,Košice

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom koncertu.

Vznik hudobných diel, ktoré budú uvedené na koncerte z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band

Drevá: Marek Kotača(as,cl), Ondřej Štveráček(ts,ss), Martin Uherek (ts), Erik Rothenstein(bs, cl)

Trúbky a krídlovky: Ádám Gráf, Rastislav Suchan, Lukáš Oravec, Michal Cálik

Trombóny: Richard Šanda, Jozef Vörös, Petr Hnědkovský , Michal Motýľ (basový trombón), 

Rytmika: Standa Mácha  (klavír), Matúš Jakabčic (gitara), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie)

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. Počas svojej existencie účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. Koncertoval aj v Srbsku (festivaly v Novom Sade a vo Valjeve) a v Rakúsku (ORF Radiokulturhaus, viedenský Porgy & Bess, Graz, Jazz& Wine festival v  Poysdorfe). Spolupráca s ORF spolu s popredným rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila v niekoľko nahrávok; nahrávka koncertu v Radiokulturhause vyšla na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal – Live“ vo vydavateľstve ORF. Na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ ktoré vyšlo v rámci edície „Jazz na Hradě“ je zachytený záznam koncertu na  Pražskom hrade ktorého usporiadateľom bol český prezident Václav Klaus. Na CD vyšiel aj záznam Novoročného koncertu Volksbank 2009 na ktorom účinkoval Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band aj so sólistami Sigi Finkelom a Bercom Baloghom. V roku 2022, po takmer 14tich rokoch, vyšlo nové 2-CD big  bandu s názvom Room#555. Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band  sa s týmto 2-CD sa stal víťazom Radio Head Awards 2022 v kategórii Jazzová hudba a víťazom Esprit – ceny za najlepší jazzový album roka 2022.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostaných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trúbky, dlhoročný kmeňový člen Modern Art Orchestra z Budapešti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M.Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).

Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón.  Orchester má v  repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu „The Nutcracker Suite“ – Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika. 

Na spomínanom novom 2-CD Room#555 sa okrem skladieb Matúša Jakabčica nachádzajú aj skladby Ľuboša Šrámeka, Michala Motýľa a Erika Rothensteina, ako aj Jakabčicom upravenú skladbu z kmeňového repertoáru Petra Lipu. 2-CD zároveň dáva priestor aj všetkým sólistom orchestra. 

ZDROJ: Erik Rothenstein

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share