HudbaSprávy

Lukáš Vondráček a Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK si uctia dvojité výročie Sergeja Rachmaninova

Jeden z najuznávanejších českých klaviristov súčasnosti Lukáš Vondráček vydáva 24. marca 2023 vo vydavateľstve Supraphon komplet Klavírnych koncertov Sergeja Rachmaninova, ktorý nahral so Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta orchestra Tomáša Braunera. Spoločne tiež vystúpia na slávnostných koncertoch pri príležitosti tohtoročného dvojitého výročia geniálneho skladateľa. Koncerty sa uskutočnia 29. a 30. marca v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe. Popri Rachmaninovom Koncerte pre klavír a orchester č. 4 g moll zaznie aj Mahlerova Symfónia č.5.

Lukáš Vondráček a Sergej Rachmaninov 

Málokedy je spojenie interpreta so skladateľom také silné, bytostné a nabité energiou. Keď dostal 15-ročný Vondráček pozvanie od Vladimira Aškenazyho a Českej filharmónie k prevedeniu „Prvého Rachmaninova“, mal už za sebou množstvo zahraničných koncertných a súťažných úspechov. O rok neskôr americké turné a Carnegie Hall. V 29tich rokoch (2016) triumfoval v Súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli s „Tretím Rachmaninovom“ pod taktovkou Marin Alsop. Rachmaninov sa stal jeho erbovým skladateľom, láskou od prvého stretnutia. 

„Je vďačný nielen technikou, ale tiež všetkými kontrastmi, nedohľadnou škálou dynamiky… Čo viac si môžeš ako človek, ktorý je pohltený farebnosťou zvuku, priať? Je to čistá krása,“ hovorí Lukáš Vondráček, ktorého ku koncertnej interpretácii Rachmaninova pozývajú najvýznamnejšie orchestre a dirigenti sveta. So Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK pravidelne spolupracuje od roku 2017, odkedy býva hosťom orchestrálnych koncertov i klavírnych recitálov. 

Dvojalbum, obsahujúci nahrávku Klavírnych koncertov a Rapsódií na Paganiniho tému Sergeja Rachmaninova (*1. 4. 1873 / †28. 3. 1943) dotiahnutú do posledného detailu, plnú emócií, farieb a kontrastov, vydáva Supraphon v piatok 24. marca na 2CD i v digitálnych formátoch. Titul je obzvlášť vydareným výsledkom z obdobia covidovej pandémie, ktorá vyčistila inak beznádejne zaplnený diár slávneho sólistu a poskytla mu pokojný čas na nahrávanie so skvelo sprevádzajúcim Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK a s jeho šéfdirigentom Tomášom Braunerom.

Slávny klavirista pokrstí album v rámci svojho koncertu so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe v stredu 29. a vo štvrtok 30. marca.

Klavirista Lukáš Vondráček (21. 10. 1986) patrí k umelcom, ktorí kráčajú od úspechu k úspechu. Prvýkrát verejne vystúpil v 4 rokoch. Ako 15-ročný debutoval s Českou filharmóniou. Ako 16-ročný mal prvé turné v USA a ako 17-ročný nahral svoj prvý sólový album. Celosvetové uznanie dosiahol vďaka mnohým medzinárodným oceneniam, predovšetkým víťazstvom v Súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli (2016) spolu s prvými cenami na medzinárodných klavírnych súťažiach v Hilton Head a San Marine a na medzinárodnej klavírnej súťaži Unisa v juhoafrickej Pretórii, ako i cenou poroty Raymond E. Buck Discretionary Award na medzinárodnej klavírnej súťaži Van Cliburn 2009. V uplynulých 10tich rokoch precestoval celý svet a spolupracoval s najprestížnejšími orchestrami Európy, Ameriky i Ázie. S recitálmi vystúpil v hamburskej Elbphilharmónii, v bruselskom Flagey, lipskom Gewandhause, vo viedenskom Konzerthause, v amsterdamskom Concertgebouw a na renomovaných festivalech Menuhin Festival Gstaad, PianoEspoo vo Fínsku, Pražská jar či Klavírny festival v Lille.  

ZDROJ: Adriana Nievelt 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share