HudbaTlačové správy

Luboš Pospíšil oslavuje 70 LP reedíciou i špeciálnymi koncertmi

Môže sa to zdať ako večnosť alebo naopak možno len ako okamih, ale je to fakt – Luboš Pospíšil, rockový pesničkár s hlasom, ktorý si nespletiete s nikým iným a autor mnohých nevtieravých, ale o to trvanlivejších hitov, oslávi 6. septembra 70. narodeniny. Okrídlenú frázu “vek je len číslo”, naplní doslova, keď bude oslavovať vo veľkom štýle a hneď niekoľkokrát. 

Najskôr 28. augusta, kedy v Supraphone – príznačne 35 rokov od nahrania – vyjde na 180g LP novo remasterovaná reedícia kultovky …a nestřílejte na milence. V úvode septembra sa ku gratulantom pridá Česká televize, ktorá v premiére uvedie 12. septembra od 20:20 na ČT Art dokument v réžii Aleny Činčerovej venovaný Lubošovi Pospíšilovi. 

V októbri bude Luboš oslavovať s fanúšikmi, kapelou 5P i zaujímavými hosťami na špeciálnych „70“ koncertoch, konkrétne 7. 10. v brnenskom Semilasse, 8. 10. v ostravskom Parníku, kde zároveň konečne pokrstí vlani vydaný, v Parníku natočený živák Live!!! Ostrava. Pomyselný vrchol osláv sa uskutoční na dvojkoncerte v pražskom Lucerna Music Bare 13. 10. (pridaný termín) a 14. 10. (už vypredané). 

„Príprave albumu … a nestřílejte na milence predchádzala veľká zmena v obsadení 5P. Väčšia časť kapely odišla tzv. ‚za lepším‘. Dôležitejšie bolo, že zostal Bohouš Zatloukal, že nastúpila nová kvalitná rytmika a že navyše prišla skvelá ponuka na spoluprácu od skladateľa a jedinečného inštrumentalistu Petra Skoumala,“ spomína legenda českého rockového pesničkárstva na album, ktorý je v jeho diskografii významným míľnikom nielen kvôli skutočnosti, že ho nahral presne v polovici svojho doterajšieho života.

Desať skladieb s hudbou L. Pospíšila, O. Petřinu, P. Skoumala a B. Zatloukala a textami L. Kantora, P. Šruta i O. Petřinu zafungovalo ako celok i jednotlivo. Množstvo piesní sa nenápadne stalo nápadnými hitmi s dlhou životnosťou – či už Balada o několika papírovejch čertechSoukromá cesta do NikamMarilyn, GoodbyePíši vám, Karino alebo Dvě tváře: Jekyll a Hyde. Tej poslednej sa teraz navyše dostalo cti byť bonusovo uvedená na reeditovanom LP dvakrát, keď Luboš Pospíšil na záver doplnil jej vítane odlišnú variantu z roku 2002.

Kontrolný aparát pôvodne neschválil texty

I napriek kvalite preverenej rokmi, album …a nestřílejte na milence v dobe svojho vydania neprešiel cez komunistický kontrolný aparát bez zmeny. „Takzvaná textová komisia neschválila väčšinu textov. Podarilo sa mi dostať sa k zápisu z rokovania tejto komise a ukázalo sa, že pod zákazom je podpísaný jediný človek. Musím povedať, že vo vtedajšom Supraphone som mal niekoľko priateľov, a tak sa problémom začal zaoberať umelecký riaditeľ. Ten vyhlásil, že texty nie sú závadné, ale že je treba urobiť ‚isté korekcie‘, najmä v pesimistickom texte Kuřata v igelitu. A tak Pavel Šrut napísal tretiu, neskutočne optimistickú slohu, a práve táto groteskná situácia už bola v poriadku,“ približuje Pospíšil dnes možno už úsmevné peripetie doby. 

Roky minulé sú ale už našťastie za nami, a čas ukázal, akým výnimočným počinom …a nestřílejtze na milence je. Aktuálna reedícia to len potvrdzuje. Či už vkusne revitalizovaným pôvodným obalom z dielne grafika Karla Halouna s fotkami Jaroslava Prokopa, kompletom textov doplneným o Pospíšilovo osobné ohliadnutie či novým zvukovým remasteringom pesničiek s kúzlom melodickej originality a textovej neprvoplánovosti.

Svoju výnimočnosť napokon potvrdzuje i Luboš Pospíšil sám. Bez ohľadu na dátum narodenia, hýri energiou a obdivuhodnou koncertnou aktivitou. Skvele to zachytáva vlani vydaný, úplne prvý živák v jeho diskografii Live!!! Ostrava a samozrejme tiež jeho koncerty. Skvelú príležitost overiť si to osobne budú mať fanúšikovia na spomínaných špeciálnych narodeninových vystúpeniach,  prípadne na ďalších plánovaných zastávkach, ktorých kompletný zoznam nájdu na tomto linku.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share