HudbaTlačové správy

Album PETRA LIPU Naspäť na stromy vychádza v reedícii na 2LP

Naspäť na stromy je mimoriadne úspešný album slovenskej jazzovej legendy Petra Lipu z roku 1994, ktorý vychádza vo vydavateľstve Opus v dvojvinylovej reedícii. „Naspäť na stromy bol môj prvý “slobodný” album po novembri 89. Vtedy sa nám chvíľu zdalo, že hudba už skončila. Prvých pár rokov sme si usilovne hľadali iné zamestnania, lebo byť na voľnej nohe bolo skoro nepredstaviteľné. Ale nakoniec to predsa len s tou muzikou začalo pomaly fungovať a ukázalo sa, že je čas vydať nové CD a využiť to, že už nikto nebude schvaľovať texty a zaraďovať alebo lepšie povedané nezaraďovať ma do edičného plánu,“ komentuje vtedajšie  vydanie albumu Peter Lipa.

Lipa sa pri nahrávaní albumu obklopil absolútnou muzikantskou špičkou (Šeban, Frátrik, Juraj Griglák…) a dokázal vyprodukovať aj naozajstné mediálne hity (Balada o štyroch koňoch, Caracas), ktoré sú dnes evergreenmi. „ Vydavateľa som nemal a tak začalo aj moje slobodné podnikanie. Mojou pravou rukou bol vtedy Jožko Šebo a najbližším nenahraditeľným kolegom Andrej Šeban. Začalo to textami. Zoznámil som sa s Jožkom Urbanom, niečo napísal aj Martin Sarvaš a samozrejme Milan Lasica, Tomáš Janovic a ďalší. Ja som si dokonca z mojej prvej cesty za veľkú mláku doniesol dva texty Rona Cucciu z New Orleans a o hudbu sme sa postarali v podstate s Andrejom na polovicu. Niečo dodal aj Peter Breiner a našlo sa miesto aj na moju starú lásku The House of the Rising Sun. Nahrávali sme v Slovenskom rozhlase a počas celej realizácie sa medzi nami udomácnilo spojenie “to sa vráti”. Dnes po 27 rokoch môžem povedať, že sa to vrátilo minimálne v podobe dobrého pocitu. Som rád, že sme to vtedy urobili a že sme to urobili tak, ako to dnes znovu môžete počuť. Všetkým účastníkom lezenia na stromy ďakujem,“ uviedol Lipa o spolupráci na albume.

Album obsahuje aj jedinečný spomienkový sprievodný text samotného hlavného protagonistu, v ktorom detailne približuje históriu vzniku každej jednej pesničky. Pre fajnšmekrov, zberateľov a fanúšikov Petra Lipu je to ozajstná lahôdka. Na albume hrajú a spievajú: Andrej Šeban (gitary), Emil Frátrik (bicie), Juraj Griglák (basy), Dušan Húščava (saxofón), Juraj Lehotský (trúbka), Vladimír Vizár (trúbka), Juraj Bartoš (sólo trúbka), Miroslav Binder (klavír), Pavol Bodnár (klavír), Gabriel Jonáš (organ), Erich Procházka (harmoniky), Berco Balogh (vokál), Marcela Molnárová (vokál), Peter Lipa (perkusie)

Zoznam piesní na 2LP Naspäť na stromy:

A1 TROMBONE JONES
A2 BALADA O ŠTYROCH KOŇOCH
A3 NASPÄŤ NA STROMY
A4 CARACAS
A5 MLČANLIVÝ SPOLOČNÍK

B1 THE HOUSE OF THE RISING SUN
B2 KOPEC
B3 NO TAK TO VIDÍŠ
B4 PODNÁJOMNÍK STRACH

C1 SONG
C2 FINALLY RAININ‘
C3 MÁLO
C4 PIESEŇ DO ZÁSOBY

Vo vydavateľstve Opus vyšli v podobe 2LP aj albumy Petra Lipu Dobré meno (pôvodne vydaný v roku 2019) a Čierny Peter (1998)

zdroj: TS Opus / Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share