HudbaTlačové správy

Legendárna Eva Pilarová oslavuje 80 rokov

Pilarová

V deň významného životného jubilea legendy českej populárnej hudby Evy Pilarovej vydá Supraphon v digitálnej podobe dve singlové kolekcie, mapujúce jej nahrávky z rokov 1960 až 1989. Okrem toho vyjde tiež raritný záznam predstavenia Evy Pilarovej s Karlom Gottom zo Semaforu z roku 1965. Albumy budú dostupné od 9. augusta 2019 na streamingových alebo downloadingových službách. Väčšinu nahrávok Evy Pilarovej – vrátane bilančného 3CD Zlatá kolekce – nájdu jej priaznivci na webe Supraphonline

Piatok 9. augusta 2019 je dňom okrúhlych 80. narodenín Evy Pilarovej, ktorá patrí medzi najvýraznejšie speváčky českej populárnej hudby. Študovala na JAMU v rodnom Brne a v roku 1960 začala vystupovať v pražskom divadle Semafor, kam sa najskôr hlásila ako herečka. Veľmi rýchlo, však od hereckých ambícií upustila a v legendárnom divadle malých foriem vedenom Jiřím Suchým sa presadila predovšetkým ako speváčka s výnimočným hudobným talentom.

Eva Pilarová od svojich hudobných začiatkov interpretovala popri pop-music i jazz. V roku 1962 získala zaň dokonca i zlatú medailu na Svetovom hudobnom festivale v Helsinkách. „Povýšila interpretáciu modernej pesničky do oblasti umeleckého prejavu a položila tak prvú prekážku do cesty speváckemu primitivizmu a diletantstvu v tomto žánri. Pokladám ju za našu prvú jazzovú speváčku,“ takto Evu Pilarovú v roku 1968 zhodnotil slávny český prozaik Josef Škvorecký, ktorý jej – podľa Elly Fitzgerald – vymyslel originálnu prezývku FitzPilarová.

Pre Supraphon Eva Pilarová prvýkrát nahrávala v roku 1960. Išlo o dueto s Jiřím Suchým Sup a žluva z divadelnej hry Taková ztráta krve, ktorý vyšiel na singli spoločne s veľkým hitom Klokočí. Nezabudnuteľnými sa stali jej duety s Waldemarom Matuškom Ach, ta láska nebeská či Tam za vodou v rákosí, s Karlom Gottom Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Hey Paula s Pavlom Sedláčkom a Rozhoupej zvony s Jaromírom Mayerom. Fanúšikovia milujú v jej podaní Montiho čardáš, Já do hry dávám víc, Už dávno nejsem dítě, Sekáči jdou, Rodeo a množstvo ďalších populárnych piesní. Soprán s rozsahom troch oktáv jej od mlada umožňoval spievať i klasiku. V priebehu svojej speváckej kariéry Eva Pilarová taktiež získala množstvo významných ocenení, okrem iného je trojnásobnou držiteľkou najprestížnejšieho Zlatého slávika (1964, 1967 a 1971).

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share