HudbaSprávy

 Koncerty a výstavy v Zelenom lese v Modre-Kráľovej už tento piatok

Už tento piatok, 2. septembra 2022, budú v Zelenom lese v Modre-Kráľovej od 19.00 koncerty a výstavy venované obetiam holokaustu, ale aj obetiam násilia, ktoré prináša vojna na Ukrajine. Grafický dizajnér Mykola Kovalenko predstaví plagáty zo série Každý deň vojny. Rodák z Ukrajiny ich tvorí od začiatku invázie a tieto jedinečné diela ponúka vo forme NFT, pričom výťažok ide na podporu Ukrajiny. So sériou diel pod názvom Mier príde miestny street-artista Jozef Valach.

V Zelenom lese vystúpi Tono S. známy aj ako Pán Člajn, ktorý patrí k najlepším MCs na slovenskej scéne. Má na konte množstvo spoluprác (Vec, Beyuz, Škrupo, GR Team…) a sú pre neho typické uvedomelejšie texty a nápaditá hra so slovami. Okrem vtipných a ľahších vecí sa nevyhýba ani vážnejším témam a taktiež sa angažuje v spoločensko-prospešných projektoch. Podobne ladené skladby zahrá aj v Zelenom Lese, ktoré bežne neznejú na festivaloch alebo v kluboch, pretože sú aj o vážnych veciach. Jeho debut „Univerzálny hráč“ vyšiel presne pred desiatimi rokmi. Ako súčasť GR Teamu vydal album „1“, s Beyuzom nahral album „Návraty“ (tento rok vyšiel na vinyle) a s Vecom album „Ultrazvuk“, za ktorý získali cenu debut roka na Radio_Head Awards. Okrem toho mu vyšli aj ďalšie skvelé sólové albumy „Fičuringy“ s hosťami zo slovenskej a českej scény a najnovší „Dr. Tono a Mr. Temnota“, ktorý vyšiel v limitovaných edíciách v špeciálnom prevedení ako obraz, ktorý hrá a knižka, ktorá hrá.

Na koncerte zaspieva aj vokálna skupina Neha!. Šesť jedinečných hlasov sa dopĺňa v piesňach z celého sveta. Vo viachlasných úpravách prinášajú nádherné ukrajinské, macedónske, srbské, fínske, španielske či rumunské melódie. Rôznorodosť je to, čo dáva Nehe! jej nezameniteľný zvuk. Samotné členky kapely vravia: „V radikálne nežnom prijatí vnímame mágiu, ktorá nás činí úplnými a láskavými. Vzájomnou úctou, prijatím a zvýraznením našich jedinečných darov tvoríme nežný priestor, v ktorom sa dejú zázraky a odlišnosti sa spájajú v jednotu.“ Len pred pár dňami sa predstavili na World Music Festival Bratislava a koncom februára zahrali na bratislavskom Koncerte pre Ukrajinu.

Zelený les je unikátny pamätník na Národnej ulici v Modre-Kráľovej vedľa evanjelickej fary. Presne na tom mieste stál dom s obchodom a záhradou, kde do roku 1941 žila rodina židovského obchodníka Jakuba Grünwalda. Počas vojny obchod zavreli, majetok arizovali a väčšinu členov rodiny Jakuba Grünwalda deportovali a zavraždili v koncentračných táboroch. Dnes je na mieste bývalého obchodu priehľadná oceľová konštrukcia. Pamätník obetí holokaustu so symbolickým názvom Zelený les odkazuje na pôvodného vlastníka domu, Jakuba Grünwalda. Vybudovali ho dobrovoľníci – členovia cirkevného zboru ECAV v Modre-Kráľovej a členovia Občianskeho združenia „Poľné ľalie“ v Modre-Kráľovej. 

ZDROJ: Sidonia Horňanová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share