HudbaSprávy

Klavirista a skladateľ Miki Skuta má nové CD

Špičkový hudobník, klavirista, skladateľ Miki Skuta prichádza v závere roka s výnimočným albumom Karma – Haikus & Interludes. Autor do neho vložil svoju fascináciu starými japonskými básňami haiku, Zen budhizmom, snahou byť koncentrovaný na jednu jedinú chvíľu v prítomnosti. Skladateľ a interpret v jednej osobe nahral celé CD sám, ide o jeho mimoriadne osobný projekt, ktorý sa môže zaradiť k najvýraznejším kultúrnym udalostiam roka 2022. Album vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Krst sa uskutoční 19. decembra 2022 o 19.00 hod v Hummelovom múzem na Klobučníckej ulici v centre Bratislavy, jeho súčasťou bude rozhovor s Mikim Skutom a spoločné počúvanie nového albumu.

„Keby som musel sformulovať, čo to je za hudbu, aký to je štýl, tak by som s tým mal problémy, lebo do bežných žánrov by to asi nezapadlo. V každom prípade bol to jeden veľmi dlhý proces, kým som si povedal, toto je moja hudba, to je môj svet, moja duša. Ale keby predsa, tak by som to označil za istý druh relaxačnej, meditatívnej, trošku jazzovej, ale asi aj súčasnej hudby. Verím ale, že z tých všetkých komponentov sa mi podarilo stvoriť niečo, čo je už niečo samostatné, svojské a hlavne úprimné a ľahko čitateľné, počúvateľné,“ povedal o novom albume Miki Skuta, ktorý projekt skomponoval v roku 2021.

Ako už názov napovedá, album sa dá vnímať ako autorova fascinácia starými japonskými básňami haiku. Je na ňom 15 skladieb, z toho osem inšpirovaných práve haiku a jedna čínskym textom zo 4. storočia pred naším letopočtom. Miki Skuta vníma tieto básne ako literárne odzrkadlenie Zen budhizmu, jeho najzákladnejších téz – byť koncentrovaným na jedinú, momentálnu chvíľu, nemyslieť na minulosť ani na budúcnosť. Pôvodné haiku mali aj ďalšiu zákonitosť, a to „povinne“ zobraziť danú situáciu v jednom zo štyroch ročných období. „To som využil na vytvorenie istého časového oblúku celého projektu. Tento virtuálny oblúk symbolizuje pre mňa náš život od narodenia – básne, chvíle z jarného obdobia – nasledovne náš aktívny život – a cez leto a jeseň až do smrti – zima,“ doplnil autor.

Ďalších šesť skladieb (Interlúdia a Postlúdia) už nemali „vonkajšiu“ inšpiráciu spomínaného typu. No i napriek tomu skladateľ i interpret verí, že sú to skladby, ktoré môžu poslucháčovi pomôcť dostať sa do duševného stavu, kedy zabudne na všetko, a prežije tých pár minút vo svete, ktorý sa mu otvorí počas počúvania danej skladby.

„V názve CD je aj slovo Karma, čo jednoducho povedané znamená osud, tj. zdedené životné danosti, ale aj poskytnuté možnosti na sformovanie našej budúcnosti. V tomto prípade sa to týka môjho života. To, že som sa tam dostal v mojom živote, kde som sa zrazu stretol s haiku, ich filozofiou, spôsobom rozmýšľania, si myslím, že nebola náhoda. Musel som, ale aj som chcel, prežiť situácie, ťažké rozhodnutia, ktoré ma viedli na nejakej virtuálnej ceste istým smerom, stále ďalej a ďalej. Čo je na konci tej cesty? Neviem, ale dúfam niečo také, aké som sa snažil zobraziť v úplne poslednej skladbe: The very last Postludium,“ uzavrel Miki Skuta.

Celý album nahral hudobník sám, pričom pracoval s hudobnými a technickými nástrojmi: klavír, preparovaný klavír, rôzne elektrické, klávesové nástroje, zvuky rôznych softwareov, sample, efekty, elektrická gitara, nylonová gitara, oud (arabská lutna), vocalizer (druh vocodera, vokálneho simulátora). Na recitáciu básní pozval mladého herca Kristófa Melecskyho. Mixovanie celej produkcie robil tiež sám, vo svojom štúdiu Studio Eliason, záverečnú zvukovú masterizaciu robilo štúdio Real Music House, autorom grafického návrhu obalu je Peter Považan.  Vznik nahrávky podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

„Osobná výpoveď, to bola a vždy bude priorita nášho vydavateľstva. Miki patrí k absolútnej hudobnej špičke v našej krajine. O tom nemôže nikto pochybovať. Karma však prekvapí aj jeho najvernejších fanúšikov. Je to široká a neuchopiteľná hudba. Preto nás oslovila. Ako vydavateľstvo a značka sa snažíme posúvať stále ďalej. Karma je pre nás bez debaty jednou z hudobných udalostí roka.  Je to osobná a sústredená nahrávka. Veríme, že si ju rovnako ako my užijú aj poslucháči,“ povedal Robert Pospiš, ktorý spolu s Martinom Sillayou založil a vedie vydavateľstva Real Music House. „Mikiho album má v edičnom pláne nášho vydavateľstva významné miesto. Je to prvý titul s unikátnym obalom. Každé CD z limitovanej série je podpísané samotným Mikim Skutom. Rovnako aj očíslované. Poslucháči tak budú mať doma skutočný unikát,“ doplnil Martin Sillay.

ZDROJ: Zuzana Golianová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share