HudbaTlačové správy

Kapela Slza vydáva nový album

Hudobná dvojica Slza, ktorá už šiesty rok brázdi pódia a zásobuje hitmi domácu pop scénu, vydáva dlho pripravovaný album, ktorého názov je symbolický – 3.

Album, na ktorom prakticky každá pieseň môže byť singlom, od aktuálneho 4 ráno alebo Paravány, až k milostnej svadobnej spovedi Žár, ktorý už teraz obsadzuje prvé miesta v trendoch a hitparádach. Počas kreatívneho obdobia, plného tvorby albumu, spojila Slza sily s britskými producentmi: Oliver Som, Edward Holloway, Nick Atkinson. Album 3, na ktorom spoločne pracovali takmer dva roky, sa teraz dostáva na  svetlo sveta a prináša úplne novú, produkčne sviežejšiu a autorsky vyspelú  Slzu, opierajúci sa výrazne o súčasný zvuk. Navyše 3, je prvý album, na ktorom sa autorsky podieľal aj Petr Lexa.

Iný prístup k tvorbe

O treťom albume začala kapela premýšľať už na konci leta 2018. Spevák Petr Lexa a gitarista Lukáš Bundil priznávajú, že sa vtedy rozhodli skúsiť pracovať inak, než tomu bolo pri predošlých albumoch. Zhodujú sa v tom, že práca na albume 3 bola rozdielna hlavne v ich vlastnom prístupe k tvorbe. Nenechali sa ovplyvniť svoju predchádzajúcu tvorbou a skladali tak, ako to v danej chvíli cítili. „Tento album nemá ucelenú koncepciu, tému. Snažili sme sa jednoducho urobiť album s desiatimi, čo najlepšími piesňami a ničím sa nenechať pri tvorbe obmedzovať,“ dodávajú.

Peter sa tak prvýkrát začal autorsky podieľať, a to ako na hudbe, tak textoch, ktoré na dosku 3 vznikali v spolupráci s Ondřejem Ládkem. 

O svojich autorských začiatkoch sa Lexa zveruje a hovorí, že mu pred pár rokmi Igor Timko z kapely No Name poradil, že musí písať a písať „Prvých sto textov nebude stáť za nič, ale ten stoprvý môže byť hit. Všetci sme to zažili,“ spomína na radu od Timka. K novému albumu ich podľa slov Petra Lexu vzniklo naozaj veľa. „Nad niektorými som si lámal hlavu, na druhej strane potom napríklad texty k piesňam Žár alebo Odsud tam boli hotové behom pár minút,“ odhaľuje Petr a priznáva, že sa vo všetkých 10 textoch odráža to, čo sa mu za posledný rok a pol preháňalo hlavou. „Niekde som sa zsníval, niekde som zaspomínal na detstvo a bývalé vzťahy, inde sa zasa trochu rozčúlil alebo naopak nadchol. Je to zatiaľ moja najosobnejšia spoveď,“  hovorí.

Slza na predošlých dvoch albumoch pracovala výlučne v Čechách. S tretím prišla zmena, po prvýkrát skúsila osloviť zahraničných producentov. A ani nečakali, že by spolupráca mohla vyjsť.

Proces vzniku albumu Slza vníma ako fantastické dvojročné obdobie plné uvoľnenosti, nadšenia a radosti z tvorby. Ako v londýnskom nahrávacom štúdiu Edda Holloway, tak v berlínskom u anglického producenta Olivera Soma, kam často jazdili skladať a nahrávať, panovala neuveriteľne kreatívna atmosféra. „Niekto neriešil nič iné len hudbu, a to aj v čase, kedy sa netočilo a išli sme napríklad len na obed alebo na prechádzku,“ popisuje Lukáš.

„Petr s Lukášom sú neuveriteľne talentovaní muzikanti. Majú dar pre písanie chytľavých melódií. Hoci som nerozumel textu, tak som si neustále pospevoval úryvky melódií. Naviac, Petr má veľmi dobre rozpoznateľný hlas a lukáš je výnimočný gitarista. Nepoznám moc muzikantských dvojíc, ktoré by stáli takto pri sebe a navzájom sa hudobne motivovali a posúvali vpred,“ zaznelo od producenta Edda Hollowaya.

 Album s názvom 3 vychádza v piatok 24. apríla 2020.

ZDROJ: Tomáš Karpel, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share