HudbaTlačové správy

Inekafe oslávia 20. výročie albumu Vitaj! unikátnym turné

Skupina Inekafe si pre fanúšikov pripravila prekvapenie v podobe špeciálneho turné. Kultová bratislavská kapela oslavuje 20 rokov od vydania prvého albumu Vitaj!, ktorý na 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL odohrá celý naživo. Koncerty v Bratislave a v Prahe sa rýchlo vypredali a Inekafe sa preto v bratislavskom Ateliéri Babylon rozhodli pridať ďalší. 

Album „Vitaj“ vyšiel v roku 1998 pod Vratkovou nezávislou značkou Shotgun records a so singlom „090x“ zaznamenal na dovtedy takmer neznámu punkrockovú kapelu slušný úspech. Predalo sa ho vyše 7 tisíc kusov, čo bolo na slovenské pomery ako blesk z jasného neba. 

„Dovtedy nás nikto nechcel vydať, chodili sme s hotovým materiálom od dverí k dverám, od jedného vydavateľstva k druhému. Všade nás odbíjali, že to pre nich nemá zmysel. Tak som sa naštval, založil si živnosť za tisíckorunový kolok a vydal som to sám. Po úspechu tohto albumu sme si zrazu mohli vyberať, kto nám vydá ďalší album Čumil. Jedným z tých, kto nás odbil medzi prvými, bol aj známy porotca Jaro Slávik, ktorý vtedy šéfoval vydavateľstvu EMI,“smeje sa Vratko Rohoň. 

Vitaj! v pôvodnej zostave

Ako spomienku na prvý album pripravili Inekafe pre fanúšikov štyri špeciálne koncerty. Na 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL odohrajú unikátny 100-minútový program, ktorý bude obsahovať celý album Vitaj!. Ako hosť koncertu ho zahrá pôvodná zostava, ktorý album nahrala.  

„Koncert sa začne v klasickej trojke, v ktorej hráme teraz, čiže Vratko, ja a Vlado. Po piatich pesničkách príde na rad Vitaj!, ktorý sa odohrá celý presne v takom poradí ako na CD. Po ukončení časti Vitaj! sa koncert dohrá opäť v súčasnej zostave s najväčšími hitmi. V časti Vitaj! mikrofón preberie Cibi, Vratko sa presunie s gitarou iba na vokály, Wayo vezme basu aj zostanem pri bicích a vokáloch,“ upresňuje bubeník Dodo Praženec.

Skupina Inekafe vznikla v roku 1995 ako jedna z garážovych kapiel v Bratislave na Prístavnej ulici. Dnes má na konte sedem radových albumov, dve výberovky, jedno Live 2 DVD a vyše 100 tisíc predaných nosičov. Úspešná kapela odohrá ročne vyše 100 koncertov po Slovensku aj Česku a už roky patrí medzi headlinerov mnohých letných festivalov. Zatiaľ posledný radový album Inekafe je Nevhodný typ z roku 2015. Ostatný úspešný singel vyšiel minulý rok na výberovke 22 svetelných rokov a volá sa Sínus dopadu.

Klasická garážová kapela…

„Boli sme klasická garážová kapela, jedna z milióna. Ale strašne sme chceli ľuďom posunúť náš pohľad na muziku a našu verziu toho, čo sa tu dovtedy nehralo. Vyžrali sme si to všetko pekne od začiatku, bez auta, bez aparatúry, bez publicity. Prvé roky koncerty zadarmo, doplácali sme z vlastného. Plagáty sme si chodili lepiť sami s vedrom, štetkou a lepidlom. Po Bratislave, Trnave, Nitre. A potom zdrhačky pred mestskými policajtami. Bitky s punkáčmi, ktorí nás síce mali radi hudobne, ale nevedeli pochopiť, že sme boli v telke a preto sme boli pre nich komerční. Boli sme v tomto zmysle na Slovensku prví, tí po nás už mali cestičku vyšľapanú nami,“ vysvetľuje Vratko

Zostava Inekafe sa rokmi menila a Vratko Rohoň nebol vždy spevákom. Spieval až od druhého albumu Čumil z roku 1999. Prvé demo „Kachny“ vtedy skoro celé naspieval Mário Chromý, druhé demo Situácia a prvý album Vitaj! naspieval Marek „Cibi“ Cibula. V roku 2000 prišlo v kapele k zásadným zmenám a odvtedy sa pôvodná zostava kapely na pódiách neobjavila. Až teraz na jedinečnom 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL. 

Špeciálne turné

„Teším sa, ako odpálime tie staré punkové pecky. Ako za starých čias. Ja osobne si trošku oddýchnem od hlavného spevu, ale tak či tak pôjdem sprievodné vokály, takže to bude fakt len trošku.  Polovicu koncertu budeme hrať klasický program z ostatných albumov, tam budem spievať, ale aj tak sa teším,“ dodávaVratko.

20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL bude v januári 2019 na štyroch jedinečných koncertoch 24.1. v Prahe, 25.1.2019 v Brne a 26.1. 2019 a v Bratislave. Koncerty v Prahe aj v Bratislave sa mesiac a pol pred konaním akcie vypredali, a tak sa kapela rozhodla v rodnom meste pridať ďalší koncert 2.2.2019. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Predpredaj

20 rokov Vitaj! tour špeciál 2019

  • 24.1.2019 Praha – palác Akropolis – vypredané
  • 25.1.2019 Brno – klub Radost 
  • 26.1.2019 Bratislava – Ateliér Babylon – vypredané 
  • 2.2. 2019 Bratislava – Ateliér Babylon

ZDROJ: Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share