HudbaSprávy

Ikony kapely Nocadeň vychádzajú po 15 rokoch na vinyle 

Album Ikony vyšiel pôvodne v roku 2008 a kapela spolu s ním vstúpila do druhého desaťročia svojej existencie. Odvtedy uplynulo už neuveriteľných pätnásť rokov a kultová nahrávka košickej formácie teraz vychádza vo svojej vinylovej reedícii.

Ikony sú už štvrtou vinylovou platňou v diskografii Nocadeň. Tou vôbec prvou je album Auróra vydaný v tomto formáte v roku 2021, po ktorom nasledovala vinylová reedícia albumu Nestrieľajte do labutí (2022). Treťou chuťovkou pre zberateľov platní sa stal vo februári tohto roka album Pozemskí astronauti  a najnovší prírastok Ikony vinylové reedície uzatvára. 

Producentsky sa pod album podpísal Róbert Kopina, ktorý sa tiež postaral o nahrávanie väčšiny nástrojov. Texty na albume boli výhradne v rukách Rasťa Kopinu, ktorý v tom čase inšpiráciu našiel v predčasnej kríze stredného veku. Poetika albumu Ikony je natoľko silná, že sa texty jednotlivých piesní zámerne nedostali do vnútra bookletu albumu a nenájdete ich ani v obale LP platne. Dôvod? Jednoducho sa do nich započúvajte. 

Bratia Kopinovci označili tento album v čase jeho vzniku ako temný a špinavý. „Naším zámerom bolo natočiť čistokrvný gitarový album, preto sme mu v dobe jeho vzniku dali nálepku špinavý. Bolo na ňom použité minimum elektroniky a zvukovo sme sa chceli priblížiť k nášmu debutu. V textoch pesničiek som sa potreboval vypísať z rozpadu vzťahu a z môjho pocitu krízy stredného veku, preto sme mu dali prívlastok temný. V jadre sú to však krištáľovo čisté pesničky, ktoré prinášajú poslucháčovi množstvo katarzných pocitov,“ vysvetlil Rasťo Kopina.

Že je album Ikony obľúbený nielen v očiach fanúšikov, ale aj samotných členov Nocadeň dokázali aj špeciálne koncerty, ktoré Košičania odohrali v roku 2018 pri príležitosti 10. výročia albumu. To pätnáste spolu oslávia práve novučičkým vinylom, ktorý vychádza 8. septembra vo vydavateľstve Universal Music. 

Zoznam skladieb na LP Ikony:

Strana A

  1. Jeseň
  2. Iba pár minút
  3. Miluj omyly
  4. 5 hodín ráno
  5. Pulz pomaly slabne

Strana B

  1. Žalospev
  2. V nočných svetlách II
  3. CXXV
  4. Na čo asi myslíš? 
  5. Umriem pri tvojich nohách

ZDROJ: Tomáš Karpel 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share