HudbaSprávy

Hudobné novinky 9/2022

music

Svieca vo vetre – Som iný

Rocková kapela Svieca vo vetre prichádza so singlom Som iný a predstavuje k nemu videoklip z prostredia, v ktorom tvorí, nahráva a formuje svojský rockový zvuk. V skladbe nesie odkaz, upozorňujúc na odlišnosť, ktorá je prirodzená každému z nás v rôznych formách.

Novinkou s videoklipom kapela otvára nový koncept, ktorým vstúpila do tohto roka. Naproti ich predchádzajúcim vydaným albumom plánuje najprv uverejniť samotné single. Vďaka charakteristickému zvuku a „sviecovskému“ štýlu, ktorý si kapela postupne sformovala, tvoria jednu skladbu za druhou, pričom sa chcú priblížiť svojmu publiku aj vizuálmi.

Skladba Som iný sa nahrávala v štúdiu kapely a aj vďaka pandemickým opatreniam sa každý nastroj nahrával iný týždeň, čím sa nahrávanie značne predĺžilo. „Najskôr vznikla hudobná zložka piesne, ktorá sama o sebe väčšinou veľa nepovie, ale podľa jej charakteru sa vždy dá povedať, aká téma textu sa k nej hodí. Táto pieseň je iná, než ostatné, presne ako ja sám a mnoho ďalších ľudí v mojom okolí,“ prezrádza gitarista Samuel Bezecný, ktorý je aj autorom textu a hudby.

Kehlani – little story

Speváčku Kehlani u nás registrujú priaznivci kvalitného R&B. V ich komunite sa určite netrpezlivo čaká na nový album blue water road a Kehlani singlom little story upozorňuje na túto novinku.

Nessa Barrett – dying on the inside

Nessa patrí k najviditeľnejším predstaviteľkám tzv. Generácie Z, je celebritou na najpopulárnejšej sociálnej sieti súčasnosti a najvýraznejšou reprezentantkou hudobného štýlu grunge bop. Magazín Billboard ju dokonca zaradil na zoznam hudobníkov, ktorých je v roku 2022 treba sledovať. V jej hudbe sa stretávajú gitary so silnými melodickými linkami a obnaženými emóciami. Ako väčšina súputníkov aj ona rozpráva o svojich problémoch bez zábran a otvorene sa zveruje s tým, že trpí poruchou osobnosti, úzkosťami a depresiami. V novinke dying on the inside hovorí o poruche prijmu potravy. Pripomíname, že hudobný debut mala dievčinka z New Jersey v roku 2020, globálny úspech dosiahla minulý rok so singlom la di da v produkcii Travisa Barkera z Blink-182.

keshi – Get It

Casey Luong je 27-ročný americký spevák a skladateľ, známejší pod svojím pseudonymom keshi, ktorý teraz predstavuje úplne novú pieseň s názvom „GET IT“. Spevák a producent je charakteristický tým, že rád spája rozličné hudobné žánre a pritom si zachováva svoj typický zvuk. Novým singlom tak upozorňuje na svoj debutový album GABRIEL, ktorý vyjde už 25. marca.

Omah Lay x Justin Bieber – Attention

Dvadsaťštyriročný mladík Omah Lay pochádza z nigerijského Lagosu. Od roku 2019 vydal niekoľko singlov a EP, na ktorých kombinuje rap, Afrobeat aj moderný pop. S Justinom Bieberom prvýkrát spolupracoval minulý rok, keď s Masterkraftom nahral remix k hitu Peaches. Novinka Attention pulzuje tanečným beatom, ale výraz oboch spevákov a minimalistická produkcia dodávajú nahrávke intímny nádych. Ide o pilotný singel k platni Boy Alone, ktorú chce Omah Lay vydať ešte tento rok na jar. Podpora Justina Biebera na Attention robí z albumu už teraz atraktívnu udalosť!

Avril Lavigne – Bois Lie [feat. Machine Gun Kelly]

Niekdajšia pop-punková princezná sa na albumovej novinke Love Sux vrátila k svojim hudobným koreňom, ale v žiadnom prípade nejde len o nastalgické spomínanie na stare časy. Album, ktorý už minulý rok predstavili single Bite Me a Love It When You Hate Me, speváčke vypomáhali Travis Barker a Mark Hoppus z Blink-182, blackbear, producenti Mod Sun a John Feldmann alebo Machine Gun Kelly.

Benee – Beach Boy

Iba málokto nepozná hymnu prvého lockdownu. Track „Supalonely“ od novozélandskej senzácie BENEE bolo počuť asi zovšadiaľ a stal sa dokonca jedným z najvirálnejších songov roku 2020. Stella Bennett, ako uvádza svoje skutočné meno speváčka BENEE, prichádza s novinkou, ktorá nesie názov „Beach Boy“.

„Je to čistá fantázia odohrávajúca sa v LA. Ide o to byť šťastným sám, ale napriek tomu chcieť trochu lásky – trochu vzrušenia bez bolesti,“ približuje význam textu zasnená interpretka, ktorá v piatok vydala svoje nové EP Lychee. To predstaví naživo 22. apríla v pražskom klube Roxy.

OneRepublic – West Coast

OneRepublic, stálica pop-rockovej hudobnej scény pôvodom z amerického Colorada, na čele s hitmakerom Ryanom Tedderom, má na svete ďalší singel. Chytľavá vypaľovačka s takmer hymnickým refrénom dostala hneď aj pútavý a hravý vizuál. Klip natáčaný pred obrovskými obrazovkami režíroval Tomáš Whitmore, ktorý má na svedomí aj nedávny originálny videoklip k piesni „Run“.

Kapelu zároveň čaká náročný rok plný koncertov. Jednou zo zastávok bude aj bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde sa autori hitov „Counting Stars“ alebo „Apologize“ predstavia už 7. mája.

STEIN27 – O tom, že budu velký

STEIN27 je nepochybne jedna z najvýraznejších tvárí českej rapovej scény. Už na minuloročnom EP Návrat na planetu Zemi dosť využíval hlučné gitary a na novinke O tom, že budu velký jeho posun a zbližovanie s rockom pokračuje. Až alternatívne rocková skladba má s rapovou hudbou pramálo spoločné. O to zaujímavejšie bude sledovať, ako nahrávku prijmú priaznivci Petra Adámka, známeho na hudobnej scéne pod menom Stein27 a kam sa protagonista vydá nabudúce. Veľký rešpekt za odvahu meniť veci.

Felix Jaehn, The Stickmen Project – Rain In Ibiza ft. Calum Scott

Dvadsaťsedemročný nemecký DJ, Felix Jaehn, spojil svoje sily s TikTok senzáciou The Stickmen Project a vznikol tak hypnotický singel „Rain In Ibiza“. Svojimi vokálmi prispel aj britský spevák Calum Scott a je jasné, že ide o ďalší hit. Felixov prvý tohtoročný track zaujme svojím chytľavým beatom, skvelou atmosférou a skoro až hymnickým refrénom, ktorý už čochvíľa rozozvučí nejednu párty.

Sam Ryder – Space Man

Nová hviezda na britskom popovom nebi. Mladík z Essexu sa v roku 2020, keď bol svet ponorený do tmy, realizoval prerábaním svojich obľúbených skladieb. Nahrávky zverejňoval na TikToku a čoskoro sa dočkal zdieľania od ľudí ako Justin Bieber, Alicia Keys alebo Sia. Zaujal ich jedinečným prednesom a precíteným vokálnym výrazom. Dnes je najstreamovanejším britským spevákom na TikToku, na svojom konte má virálny hit Whirlwind aj celosvetovú hymnu The Sun’s Gonna Rise, ktorá nazhromaždila viac ako 100 miliónov prehratí. Sympatického mladíka by sme teraz radi predstavili aj slovenskému poslucháčovi. Jeho novinka Space Man je pre tieto účely ideálna.

ZDROJ: Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Michal Neffe

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share