HudbaSprávy

Hudobné novinky 9-2020

Mabel – Boyfriend

Španielsko-britská speváčka Mabel vydáva „girl-power“ singel Boyfriend, aj vďaka ktorému je korunovaná hudobným ocenením BRIT Award za Najlepšiu britskú interpretku roku 2019. Na odovzdávaní cien vystúpila Mabel so svojím hitom Don’t Call Me Up a na červenom koberci ju sprevádzala jej matka Neneh Cherry, ktorá vlastnú BRIT Award získala pred tridsiatimi rokmi. Na aktuálnom singli sa producentsky opäť podieľalo osvedčené duo Steve Mac, s ktorým v minulosti spolupracoval napríklad Ed Sheeran či Years & Years, a Camille Purcell, ktorá má na svedomí tvorbu Little Mix alebo Clean Bandit.

Kariéra Mabel začala nenápadným uploadom singlu Know Me Better na streamovacej službe Soundclound v roku 2015. Naozajstným prelomom však bol až spomínaný hit Don’t Call Me Up, ktorý sa stal najpredávanejším singlom od ženskej interpretky v Británii – predalo sa ho milión kópií a pripísal si miliardu streamov. Mabel uchvátila fanúšikov aj kritikov predovšetkým neuveriteľnou ochotou byť úprimná a zraniteľná. Konkrétne sa neskôr zaoberala mladou láskou, otázkou identity, ženskou silou a duševným zdravím.

Jax Jones, Martin Solveig, RAYE, Europa – Tequila

Hviezdy tanečnej hudby, multiplatinoví umelci a predovšetkým priatelia Jax Jones a Martin Solveig vydávajú v rámci svojho projektu Europa singel Tequila, na ktorom spolupracovali so speváčkou RAYE. „Chcem robiť muziku, ktorá bude robiť ľudí šťastnými a donúti ich tancovať. Pretože keď ľudia netancujú, hudba pravdepodobne stojí za prd. Občas tiež rád vymením kávu za tequilu, a o tom táto skladba je – reprezentuje uvoľnené momenty, slobodu, nočný život a postávanie pri stánkoch s tacos. Keď sme s Martinom a RAYE singel písali, tiekla tequila prúdom, čo nás neuveriteľne spojilo,“približuje singel Jax. Jones s RAYE spolupracovali už v minulosti na singli You Don’t Know Me, ktorý sa v roku 2018 stal jedným z najpopulárnejších trackov tanečnej hudby a pripísal si cez miliardu streamov.

Europa je projekt zameraný na popovejšiu klubovú hudbu. Europa je o priateľstve, nečakaných kombináciách, absolútnej slobode, neobvyklých zvratoch, a predovšetkým o stavaní mostov, nie múrov. Europa je stelesnením fráze „spoločne sme silnejší“. Čo sa týka nadchádzajúcich singlov projektu, vokálne na nich budú aj naďalej hosťovať mladí nádejní umelci, ktorí Jonesa a Solveiga sprevádzajú na ich vystúpeniach. „Naším hlavným poslaním je, aby sa ľudia bavili,“ približujú projekt Jax s Martinom.„Europa nám dovolila vystúpiť z našich rutín a začať robiť niečo iné, než sa od nás očakávalo. Hudba by nemala byť predvídateľná, nemala by spĺňať akákoľvek očakávania.“

Klára Vystiková – Just Be You

Vlani nás naladila ochutnávkou v podobe singla Ice a teraz sa konečne dočkáme jej druhého sólového albumu. Česká speváčka Klára Vytisková, držiteľka Ceny Anděl 2015, ho pomenovala Love is Gold a podľa jej slov reflektuje jej „život ako ženy, ktorá vďaka materstvu začala vnímať viac sama seba“. Album, ktorý vyjde  6. marca v Supraphone, Vytisková pokrstí 16. apríla v pražskom Štúdiu Hrdinov. Predznamenáva ho singel a klip Just Be You.

“Mala som tracky na album už hotové, a potom mi zrazu prišla do hlavy pesnička o tom, že život nie je súťaž. Že sa často porovnávame s ostatnými, riešime, prečo on áno a ja nie, k čomu moc nepomáha ani Instagram. Rovnako ako to, že veľa ľudí žije životy seriálových postáv a zabúdajú žiť ten svoj… Že si málokedy nájdeme čas na premýšľanie, o tom, čo naozaj chceme, aké je naše tempo, ktorou cestou sa vydáme… Zatemňujeme si mozog premýšľaním o ostatných a zabúdame na seba. Tá téma ma bavila, sama som bola ako dieťa súťaživá, chcela som vyhrávať v pexese, na lyžiach. No a tak vznikla Just Be You – pieseň o tom, že život nie je sútaž, každý máme svoje tempo, svoje radosti, odlišné záujmy a je to tak úplne v poriadku…,” hovorí Klára Vytisková k novému singlu. 

Videoklip, ktorý hravou formou reflektuje tému piesne, Vytisková nakrúcala spoločne s režisérkou Terezou Vejvodovou začiatkom februára. Okrem zaujímavých pohybových kreácií, situačných vtipov a príjemnej farebnosti zaujme tiež lokáciou, ktorú si filmárskyštáb zvolil. Voľba padla na Športovú halu v Dolních Břežanech, ktorá sa v roku 2018 stala absolútnym víťazom českého Grand Prix architektov, získala Národnú cenu za architektúru a bola vyhlásená i za Stavbu roka 2018. 

5 Seconds of Summer – Old Me

Austrálska poprocková kapela 5 Seconds of Summer vydáva introspektívny singel Old Me, ktorý pochádza z chystaného štvrtého albumu C A L M, ktorý vyjde 27. marca. „Old Me rozpráva o mladom človeku a jeho ceste životom. Každé rozhodnutie, ktoré sme urobili, či už bolo dobré alebo zlé, z nás urobilo to, kým sme dnes, na čo sme pyšní. Vo veľmi nízkom veku sme boli pod drobnohľadom verejnosti, ale našťastie sme v tomto mätúcom období mali jeden druhého. Niekedy je dôležité obzrieť sa späť, aby sme mohli oceniť cestu, ktorú sme prešli,“ približuje singel kapela.

5 Seconds of Summer sa stali prvou kapelou v hudobnej histórii, ktorej sa podarilo umiestniť všetky tri albumy na prvú priečku rebríčka Billboard 200. 5SOS celkom predali viac ako 9 miliónov albumov, ich koncerty navštívili 2 milióny divákov a celkovo majú na svojom konte vyše 7 miliárd streamov. Získali American Music Awards, People ‚Choice Award, osemkrát MTV European Award a mnoho ďalších. Medzi ich najväčšie hity patria Don’t Stop, Amnesia, She’s Kinda Hot či She Looks So Perfect.

Robert Burian – Move Your Feet

Robert Burian, slovenský DJ a producent, sa venuje viacerým hudobným žánrom. Jedným z nich je aj deep house, ktorému sa v týchto dňoch venuje na pravidelnej báze. Po skladbe I Can’t Sleep, tú vydal pred niekoľkými týždňami, prichádza Robert Burian so skladbou Move Your Feet. Aj v tomto prípade singel vychádza vo švajčiarskom vydavateľstve Enormous Tunes. Vizuál videa ku skladbe je inšpirovaný názvom skladby.

Skladbu pred jej uvedením opäť odpremiéroval EDX vo svojej šou NO XCUSES a dostala sa aj do tracklistu legendy house music Plastik Funk.

I Can’t Sleep a Move Your Feet sú súčasťou dlhodobej spolupráce Roberta Buriana a Enormous Tunes. V rámci nej vydáva slovenský producent nové skladby v štýle deep house pravidelne – každý mesiac.

Coldplay – Champion of the World

Bristká skupina Coldplay zverejnila ďalší videoklip ku skladbe z albumu Everyday Life. Videoklip sa nakrúcal v Los Angeles a režírovala ho Francúzska Cloé Bailly. „Videoklip je o magickej sile, ktorú majú deti na to, aby sa preniesli z reality a skočili do svojho vlastného sveta,“ hovorí.

Videoklip kapela zverejnila len pár dní po tom, ako bol zverejnený videoklip ku skladbe Cry Cry Cry.

La Gioia & Amira Azzam – Mako Mithlech Kuwait

V minulom roku vystúpilo slovenské trio La Gioia v kultúrnom programe v Kuvajte. Skupina, pre  ktorú je rok 2020 dvanástym rokom na pôde slovenskej i zahraničnej hudobnej scény, po sérii minuloročných vypredaných koncertoch, začína vo veľkom  štýle – spoluprácou s Veľvyslanectvom SR v Kuvajte.

Práve ono iniciovalo duet  medzi slovenskou speváckou skupinou La Gioia a kuvajtskou speváčkou Amirou Azzam, ktora je miestnou Superstar, a sa spolupodieľalo na tvorbe spoločnej piesne s názvom Mako Mithlech Kuwait, ktorá je venovaná k štátnemu sviatku Kuvajtu – Národného dňa (25.2.)  a Dňa oslobodenia (26.2.). 

Aneta Langerová & Korben Dallas – Konečně

Aneta Langerová a Korben Dallas predstavili novú skladbu Konečně. Po piesni Rozhodnutia ide o druhý singel z ich pripravovaného EP. Aj to sa bude volať Konečně a umelci ho v marci a apríli predstavia na spoločnom česko-slovenskom turné. Pieseň vychádza v sprievode videoklipu od slovenskej filmárky Lucie Pacek Halmovej, ktorá pred štyrmi rokmi vytvorila i video k piesni Sen, prvému spoločnému počinu Anety Langerovej a Korben Dallas. 

EP Konečně vyjde v digitálnej distribúcii Supraphonu, vo forme fyzického nosiča ho bude možné kúpiť iba na turné v limitovanej edícii. Bude obsahovať šesť skladieb, na ktorých vzniku sa podieľala i violončelistka a pesničkárka Dorota Barová.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Anka Olvecká, Vi-An | Adriána Čahojová, Supraphon | Coldplay newsletter | Andrea Čurná, woowoo.sk | Karolína Zboniaková, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share