Hudba

Hudobné novinky 8/2022

Clean Bandit – Everything But You [feat. A7S]

Je pravda, že trojica z Cambridge už zažívala aj úspešnejšie obdobie. Clean Bandit si jednoducho vybrali oddychový čas, ktorý chcú ukončiť novinkou Everything But You. V skladbe sa objavuje švédsky spevák a producent A7S, ktorého meno máte určite spojené s nahrávkami Breaking Me a Your Love (9PM).ALOK x

Alan Walker – Headlights [feat. KIDDO]

Novinka Headlights je vo svete tanečnej hudby nepochybne jednou z hudobných udalostí prvej časti roku 2022. Ide o spoločný singel dvoch producentov, ktorí k spolupráci vyzvali švédsku speváčku KIDDO. Brazilský DJ a hudobník Alok srší v posledných týždňoch nebývalou aktivitou – tento rok už stihol vydať osem singlov ! a jedno EP. Pre Alana Walkera je Headlights tohtoročná prvotina, ak nepočítame jeho remix skladby Wherever You Go, ktorý si u neho zadal práve Alok.

Simon Hurton – Minefield

Spevák a herec Simon Hurton sa svojím lyrickým prejavom a zamatovou farbou predstavil počas minulého roka v debutovom singli a teraz prichádza s novinkou Minefield plnou spletitých nuansí partnerského vzťahu. Skladba Minefield nadväzuje na sled interpretovej tvorby v štýle svetového popu, ktorej zvuk refrénu rozširujú jeho viachlasné zborové spevy. „Zvolil som si tému a pokúsil som sa pri tvorbe melódie zachytiť nielen clivosť, ale aj šťastie, ktoré boli oboje prítomné pri mojej osobnej skúsenosti. Snažil som sa zobraziť to verne k životnej realite,“ ozrejmuje Simon Hurton.

V piesni spevák rozoberá tému nefunkčného vzťahu a ľudskú potrebu vlastniť svojho partnera. Ako naznačuje názov piesne Mínové pole, príbeh je o dvoch mladých ľuďoch, ktorí sú na hrane rozchodu neschopní urobiť zásadné rozhodnutie. Stoja tak paralyzovaní na pomyselnej míne a čakajú, kým jeden z nich urobí prvý krok. Anglický názov Minefield je zároveň aj slovnou hračkou, nakoľko výraz mine (v preklade môj, moja) je v skladbe využitý ako ukazovateľ majetníckych sklonov, ktoré sú často dôvodom, prečo sú ľudia neschopní vzdať sa svojho partnera na úkor vlastného nešťastia.

Karin Ann – winter song

Druhé EP speváčky Karin Ann vznikalo na Slovensku, v Česku, v Londýne a v Kalifornii. Nahrávka prináša signifikantný alternatívny pop s pestrými žánrovými presahmi – ako je pre Karin Ann typické – a tiež výraznejší gitarový zvuk a nespútanú hudobnú energiu. Na EP spolupracovali prvoligoví producenti Chris Lord-Alge a Matt Schwartz. Ďalším svetovým menom na nahrávke je gitarista Bon Jovi Phil X, ktorý nahral niektoré gitarové party. Na EP sa nachádzajú 4 známe skladby, ktoré Karin vydala v predchádzajúcich mesiacoch aj s klipmi (i´m a loser, in company, we´re friends, right? a looking at porn) a 4 nové piesne, ktoré doteraz neboli zverejnené (almost 20, !use me!, you should run from me a winter song).

Práve spomínaný winter song vychádza v sprievode intímneho videoklipu spolu s EP. V melancholickej zimnej skladbe Karin priamočiaro spieva o smútku a osamelosti, ktoré človek občas cíti bez toho, aby vedel pomenovať konkrétne dôvody týchto pocitov. Pod réžiu klipu sa podpísal Michal Kunes Kováč, s ktorým Karin spolupracovala už v minulosti na viacerých svojich projektoch. O hudobnú produkciu pesničky sa postarala trojica Tomi Popovič, Filipian a Carmen Rizzo a mix a master skladby si vzal na starosti Chris Lord-Alge.

The Paper Dragon – Smile

Košická kapela The Paper Dragon zverejnila lyrics video k piesni SMILE. Pozitívna skladba je už druhým singlom z pripravovaného albumu Better Days, ktorý uzrie svetlo sveta na sklonku jari. Novinka SMILE vznikla počas minulého leta, keď v ľuďoch aj samotné ročné obdobie a slnečné lúče vyvolávajú pozitívne naladenie a všade naokolo možno vidieť usmievajúcich sa ľudí. Konkrétnou inšpiráciou pre vznik skladby však bol úsmev ženy. „Ten moment, kedy ju zbadáte pred stretnutím a ona sa na vás usmeje. To je moment, ktorý inšpiruje,“ hovorí spevák kapely Tibor Dragon.

Čerstvo vydaný singel však nemusí odrážať len romantickú podstatu. Úsmev je totiž najnákazlivejším pozitívnym vyjadrením emócie na svete. „Úsmev má pre mňa a pre nás veľký význam, nakoľko vyvoláva pozitívne a príjemné pocity. Či už je to cudzí človek, alebo osoba, ktorú poznáme a máme radi. Počastovanie úsmevom niekoho druhého, môže mať pre niekoho obrovský zmysel. A jeden z najkrajších pocitov je, ak takýto človek pre vás tvorí dôležitú a podstatnú časť vášho sveta,“ prezrádza, ako inak, s úsmevom na tvári líder formácie.

Miro Žbirka – Nejsi sám feat. David Žbirka

Miro Žbirka mal ešte veľa plánov, ktoré už bohužiaľ nestihol zrealizovať. Jedným z nich bolo dokončenie nového albumu, na ktorom začal pracovať už počas prvého lockdownu, od marca do júna 2020. Vzniklo viac skladieb, ale pri konečnom výbere z nich nakoniec Meky vybral pätnásť. Niektoré z textov napísal sám a spracoval aj doteraz nezhudobnené básne Joža Urbana, Václava Hrabě, či Daniela Heviera. Báseň Posledné veci z Hevierovej zbierky Vták pije z koľaje (1977) dala názov aj celému albumu, aj keď je o úplne iných “posledných veciach”. Prvým singlom z albumu Posledné veci, ktorý uzavrie úspešnú, viac ako päťdesiatročnú skladateľskú cestu československej legendy je duet Miro Žbirka – Nejsi sám feat. David Žbirka. Vychádza 24.2.2022 vo vydavateľstve Universal Music.

David v skladbe nielen spieva, ale spolu s Patrickom Jamesom Fitzroyom sa postaral aj o jej konečnú podobu. “Počas pandémie, keď sa nekonali koncerty a David bol doma, mali veľa času sa s Mekym dlho rozprávať o hudbe. Veľa jej spolu počúvali, rozoberali muzikantské veci a doslova sa v tom “vŕtali”. Tak vznikol aj nápad, že David zaranžuje jednu skladbu. Mekymu sa to páčilo a tak začal pracovať aj na ďalších. Z toho postupne vyplynulo, že sa produkčne postará o celý album,” upresnila Katka Žbirková.

DIPLO – Don’t Forget My Love (with Miguel)

Jeden z najkreatívnejších producentov posledných rokov pripravuje nový album. Pôjde o Diplovu prvú sólovú platňu od vydania triphopovo ladeného debutu Florida z roku 2004. Podľa dostupných informácií eponymná kolekcia štrnástich trackov vychádza na začiatku marca a mala by obsahovať aj doposiaľ nevydané skladby Don’t Be Afraid s Jungle, One by One s Elderbrookom alebo na Grammy nominovaný track On My Mind so SIDEPIECE. Zverejnený bol aj zoznam hostí, na ktorom sa objavujú Lil Yachty, Leon Bridges, Aluna alebo legendárny Busta Rhymes. Diplo na album upozorňuje chytľavým singlom Don’t Forget My Love, v ktorom dostal priestor nedocenený R&B spevák Miguel. Ak máte radi inteligentne robenú klubovú hudbu, budete určite spokojní.

Americký DJ a producent má bohatú hudobnú minulosť. Vedie vydavateľstvo Mad Decent a je spoluzakladateľom projektu Major Lazer, ktorý v roku 2015 s hitom Lean On ovládol slovenské singlové a airplay rebríčky. S jeho službami boli spokojné také hviezdy popovej scény ako Madonna, Beyoncé, Ellie Goulding, Justin Bieber, Snoop Dogg, Britney Spears či Gwen Stefani s No Doubt. S kolegom Markom Ronsonom stojí za projektom Silk City (kolabo s Dua Lipou) a je členom superzoskupenia LSD alebo elektronického dua Jack Ü (parťáka mu tam robil Skrillex).

Gigi Ann – Devil in Disguise

Mladá, iba sedemnásťročná slovensko-anglická speváčka a skladateľka Gigi Ann prichádza s prvým oficiálnym vlastným singlom Devil in Disguise. Nahrala ho s producentom Andrejom Hruškom, ktorý na spoluprácu pristúpil okamžite po vypočutí jej demonahrávok.

“Hneď ma oslovila jej výnimočnosť, iné hudobné zmýšlanie a spôsob skladateľského prístupu. Bolo mi jasné, že počúva hudbu, ktorú mám rád aj ja a preto som do toho veľmi rád išiel. Gigi je obrovský talent, má jasnú predstavu o tom, čo chce spievať a ako to má vyzerať. Vďaka rodine má skvelú angličtinu, ale myslím, že do nej vkladá aj kus slovenskej duše a toho, čo momentálne prežíva tu na Slovensku. A práve preto má veľkú šancu uspieť aj vo svete,” povedal o spolupráci producent Andrej Hruška.

“Napísala som viacerým producentom, ale najviac sme si sadli s Andrejom, pretože máme rovnaké vnímanie aj cítenie hudby. Robilo sa s ním úžasne a všetko išlo jednoducho, lebo bol nadšený pre projekt a je aj skvelý mentor. Bez Andreja Hrušku by ‘Devil in Disguise’ neuzrelo svetlo sveta,” povedala o spolupráci s producentom Gigi Ann.

Kungs – Clap Your Hands

Valentin Brunel, francúzsky DJ a producent – známy aj ako Kungs, pripravuje v marci tohto roka album Club Azur. Album, ktorý je naplánovaný na 18. marca, sa preslávil už minulé leto, kedy na hit „Never Going Home“ tancoval celý svet. Teraz si fanúšikovia môžu vypočuť ďalšiu ochutnávku s názvom „Clap Your Hands“. Ide o slnečný pozitívny track s detským zborom, ktorý svojou ľahkosťou odkazuje na talianske disko.

Becky Hill, Galantis – Run

Aj keď máme ešte február, britská speváčka Becky Hill vám koniec týždňa rozžiari slnečnými lúčmi. V spolupráci so švédskym duom Galantis vydáva chytľavý singel „Run“, ktorý vás predovšetkým vďaka svojej energii a okúzľujúcemu videoklipu z hlavného mesta Juhoafrickej republiky, prenesie do letnej idylky. Čerstvá držiteľka BRIT Award tak pridáva Galantis na svoj zoznam úspešných spoluprác, hneď vedľa legendárneho Davida Guettu alebo producenta Marka Wilkinsona.

ZDROJ: Renáta Tomášová | Michal Neffe | Adriána Čahojová | Janka Marczellová | Tomáš Karpel | Rado Mešša | Karolína Zboniaková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share