Hudba

Hudobné novinky 8-2020

Felix Jaehn, VIZE feat. Miss Li – Close Your Eyes

Nemecký DJ a producent Felix Jaehn vydáva singel Close Your Eyes, na ktorom spolupracoval s berlínskym duomVIZE a švédskou speváčkou Miss Li. Singel, ktorý nasleduje úspech predchádzajúcich skladieb Love On Myself a Never Alone, zdôrazňuje dôležitosť duševného zdravia. Nový singel má byť pre fanúšikov upokojujúcou mantrou a záverečné Felixove slová v piesni „Ako sa máš? Dúfam, že dobre,“ majú fanúšikom rovnako ako jeho predchádzajúca tvorba naznačiť, že nie sú sami.

Felix Jaehn sa preslávil remixom OMIho hitu Cheerleader, ktorý sa v roku 2014 umiestnil na prvej priečke v 55 krajinách. Nasledoval Felixov vlastný prelomový hit Ain’t Nobody (Loves Me Better), ktorý ho katapultoval medzi najžiadanejšie mená DJskej scény. Odvtedy Jaehn spolupracoval napríklad so Stevom Aokim, Adamom Lambertom alebo Gucci Maneom, na konte má 90 zlatých, platinových a diamantových certifikácií a miliardy streamov naprieč hudobnými platformami. Singlom Love On Myself Felix symbolicky začal novú kapitolu, ktorá sa bude zakladať na tvorbe čo najčistejšej a najúprimnejšej hudby – Jaehn bude novo spoluautorom všetkých piesní, čo zaistí najpresnejšiu možnú reprezentáciu jeho hudobných i textových vízií. Najnovšie sa Felix svojimi skladbami tiež intenzívne venuje problematike duševného zdravia, na ktorú sa snaží upozorniť.

Polemic – Dokonalý zločin

Energická skladba ‘Dokonalý zločin’ je príbehom o očarení muža ženou, ktorá sa v jeho živote zjaví z ničoho nič, urobí rozruch, ukradne mu srdce a zmizne bez stopy. “Je to príbeh, ktorý zo svojho života poznajú asi všetci chlapci aj chlapi. Zápletka, ako keby ju napísala samotná Agatha Christie,” s úsmevom hovorí autor textu Peter „Petko“ Opet. 

Hlavnú úlohu si vo videoklipe k skladbe ‘Dokonalý zločin’ zahral obľúbený slovenský herec Marko Igonda. Zhodou okolností sa v čase zverejnenia klipu začína v kinách premietať aj nový slovenský triler Sviňa, kde Marko stvárnil ústrednú postavu predsedu najsilnejšej politickej strany: “Vždy rád podporím slovenské kapely a slovenskú hudbu. Je to pre mňa česť, že som mohol účinkovať na našej slovenskej scéne aj v tomto žánri. Oceňujem najmä to, že chalani sa v klipe rozhodli pre dejovú linku. Vďaka tomu som sa mohol v klipe realizovať nielen ako tvár, ale aj ako herec Marko Igonda.”

Predstavujem si krajinu

Sú slová piesne venovanej Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ktorú spoločne naspievali Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc a Robert Pospiš. Emotívna skladba nesie názov Predstavujem si krajinu a jej text, na melódiu legendárnej Imagine od Johna Lennona, napísal v roku 1989 Ivan Štrpka. 

V lete 1989 vystúpil Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na festivale Valašský Špalíček, kde zaspieval aj skladbu Imagine. Keď pieseň končila, začal ju spievať ešte raz, ale už so slovenským textom Ivana Štrpku. Dežo vtedy pieseň venoval Jánovi Palachovi.

Po 30 rokoch sa Marek Kučera rozhodol túto skladbu oživiť. Zavolal Ivanovi Štrpkovi s prosbou o súhlas o opätovnú hudobnú interpretáciu jeho textu. Zároveň oslovil hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya, ktorí sa postarali o produkciu a nový aranžmán piesne. Idea bola jasná – nahrať skladbu, ktorá bude dôstojnou spomienkou na život, lásku a odhodlanie dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vychádzajúc z textu Ivana Štrpku, sa pieseň nazvala Predstavujem si krajinu a začiatkom februára ju do štúdia Real Music House prišla naspievať pätica slovenských interpretov.

Iconito – Čas sa kráti

Skupina Iconito prichádza s epickou skladbou na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kapela považuje tému vraždy Jána a Martiny za celospoločenskú občiansku záležitosť, na ktorú by sa nemalo zabudnúť.

Do skladby si skupina pozvala významného slovenského herca Dušana Jamricha, ktorý v nej zarecitoval. K piesni vznikol aj emotívny klip, kde si Jána a Martinu zahrali Peter Martinček a Katarína Macková. Líder skupiny Kristián Dufinec v ňom opäť vystupuje ako goral a parafrázuje text slovenskej hymny. 

Biffy Clyro – Instant History

Prekvapenie! Biffy Clyro a ich novinka Instant History. Škótska kapela, ktorá doposiaľ patrila k reprezentantom tvrdej gitarovej hudby, nahrala popovo znejúci singel. Ide o predzvesť nového albumu, ale podľa speváka  Simona Neila nie je zvuk Instant History pre chystaný album práve príznačný. „This is the sound, that we make,“ spieva trio v chytľavom popovom refréne a nijako neskrývajú ambície osloviť piesňou širšie publikum.

Dagny – Come Over

Nórska popová ikona Dagny vydáva singel Come Over, ktorý pochádza z jej pripravovaného debutového albumu, ktorý vyjde neskôr v tomto roku. „Viac ako kedykoľvek predtým som schopná byť v rámci svojej muziky skutočne osobná. Chcem rozprávať príbehy, ktoré pre mňa niečo znamenajú, ale aj príbehy, s ktorými sa ľudia môžu stotožniť,“ približuje nový materiál Dagny. Réžie klipu k singlu Come Over sa ujalo duo TUSK (Kerry Furrh a Olivia Mitchell), ktoré v minulosti spolupracovalo napríklad s Camillou Cabello, Halsey, Olly Murs alebo Nicki Minaj.

Dagny v posledných rokoch potvrdila svoju pozíciu jednej z najobľúbenejších umelkýň severskej popovej scény. Medzi jej najväčšie úspechy patrí chvála od kritikov Billboardu alebo Guardianu, zaradenie do zoznamov, akými je napríklad Billboard ‚s 10 Pop Stars To Watch a zisk nórskej Grammy. Okrem vydania vlastného úspešného EP Ultraviolet a sólových hitov Hit Your Heart (so Stevom Aokim) alebo Drink About (so SEEB), ktoré si pripísali stovky miliónov streamov, sa Dagny podieľala napríklad na nedávnom singli Katy Perry Never Really Over.

Sean Paul, Tove Lo – Calling On Me

Multiplatinový držiteľ Grammy Sean Paul vydáva v spolupráci so speváčkou Tove Lo singel Calling On Me. „Calling On Me je o skutočnej láske,“ komentuje singel Sean. „Keď niekoho milujete, tá energia sa nikdy nezmení.“

Seanovi Paulovi sa darí už niekoľko rokov udržať šnúru za sebou vydávaných megahitov. Medzi tie najväčšie patrí najmä singel No Lie, na ktorom so Seanom spolupracovala Dua Lipa a ktorý si pripísal takmer pol miliardy zhliadnutí. Ďalej ide napríklad o skladbu Body s atlantskými rapovým superstars Migos, o kolaboráciu s Clean Bandit Rockabye, ktorá sa na prvom mieste britského rebríčka držala deväť týždňov a singel Cheap Thrills so Siou, ktorý očaril celý svet a vyslúžil Paulovi a Sii nomináciu na Grammy. Celkovo má Sean na konte viac ako 2 miliardy streamov, cez 1,5 miliardy predaných albumov a na Spotify si ho mesačne vypočuje viac ako 23 miliónov užívateľov. Sean Paul je tak jedným z najžiadanejších hlasov súčasného hudobného priemyslu.

Adam Mišík – Stín

Ďalšia skladba  z decembrového albumu 2.0, ktorá práve dostala vizuálnu podobu, je skladba Stín. Po veľmi úspešnom klipe PROUD, na ktorom feat. Dorian  má na YouTube  už cez 2,3 milióna videní a Ty se díváš so Sofianom Medjmedjom s SKiNNY BARBEROM,prichádza opäť  s temným čiernobielym vizuálom. Adam potvrdzuje svoju textovú i hudobnú vyzretosť, a skvele to všetko zapadá do celého albumu. O video sa postaralo mladé tvorivé trio Jan Ruttner, Petr Vlček, Jakub Salavec a za produkciou stojí Lukáš Chromek. Autorom textu, je tak ako skoro pri celom albume, sám Adam Mišík.

Temná popová spoveď s melodickým a úderným beatom podporená vizuálom, je bezpochyby ďalším puzzle zapadajúcim do albumu.

Na klipe sa podieľalo tvorivé trio Ruttner, Vlček, Salavec, ktorí s Mišíkom chystajú aj ďalšie videoklipy . Tých sa dočkáme v priebehu jari. 

Adamovi trvalo päť rokov, kým sa stabilizoval vo zvuku a skladbách, do ktorých postupne dozrieval. Preto sú na doske 2.0 počuť najrôznejšie vplyvy, ktoré Adama sprevádzali. Sám svoju tvorbu komentuje slovami: „Nikdy mi nešlo o kvantitu, ale o to, abych přišel s něčím, co bude znít trochu jinak než všechno ostatní. Chtěl jsem zkusit něco jinak a nejít po všem hned prvoplánově. A rozhodně jsem nechtěl, aby deska byla produkčně monotónní, a tak jsem se spojil se všemi producenty, kteří mě kdy zvukově inspirovali.“

Niall Horan – No Judgement

Bývalý člen One Direction Niall Horan vydáva singel No Judgement, ktorý pochádza z chystaného albumu Heartbreak Weather, ktorý časopis Rolling Stone zaradil medzi najočakávanejšie albumy tohto roku. Heartbreak Weather vyjde 13. marca. „Keď si so mnou, nesúdim ťa. Okolo je dosť ľudí, ktorí stále niekoho posudzujú, ale so mnou sa toho báť nemusíš,“ približuje ideu singlu Niall. K singlu bol natočený aj videoklip, o ktorého réžiu sa postaral Drew Kirsch, ktorý je držiteľom MTV Video Music award a v minulosti spolupracoval napríklad s Taylor Swift alebo Johnom Legendom.

Niallov sólový debut This Town si pripísal viac ako 350 miliónov streamov a predalo sa ho cez 3 milióny kusov. Skladba bola neskôr súčasťou debutového albumu Flicker, na ktorom sa ďalej nachádzali hity ako napríklad Slow Hands, ktorý sa umiestnil na prvej priečke hitparád v 44 krajinách sveta, alebo Too Much To Ask, ktorý nazbieral vyše pol miliardy streamov. Z chystaného albumu Heartbreak Weather už vyšiel napríklad singel Nice To Meet Ya, ktorý si zatiaľ pripísal viac ako 300 miliónov streamov. Horan za svoju kariéru získal hneď niekoľko ocenení – People’s Choice Award, Teen Choice Award, Radio Disney Music Award a iHeartRadio MMVA.

Coldplay – Cry Cry Cry

Uprostred februára zverejnila kapela Coldplay videoklip ku skladbe Cry Cry Cry z ich posledného albumu Everyday Life. Videoklip sa nakrúcal v londýnckej Rivoli Ballroom. Videoklip režírovali Dakota Johnson a Cory Bailey. Choreografiu pripravila Celia Rowlson-Hall.

Drozďo & Demex – I Need You

„Skladba vznikala postupne. Najskôr sme vytvorili verziu bez vokálu, ktorá bola prevažne určená pre festivaly. Neskôr sme k nej vymysleli aj jemnejšie melódie, ktoré lepšie ladili s príjemným ženským hlasom. O ten sa následne postarala zahraničná speváčka. Nakoniec sme zladili jemnosť a energiu v jedno a vznikla z toho skladba I Need You,“ vraví Jakub Mišík známejší pod pseudonymom Demex.

Táto populárna hudobná dvojica už má i vlastnú reláciu, kde dáva priestor novinkám žánru Electronic Dance Music. Na CD Dance Mania našli viacero kandidátov na budúci hit.

Oskar ft. Ower – Trezor

„Moja cesta k hudbe nebola cestou, moje prvé spomienky z detstva sú hudbou, všetko je pre mňa hudbou a hudba je pre mňa všetkým. Keď som mal 8 rokov, býval som na dedine v okolí Košíc, kde bol obrovský detský domov. V ňom som mal väčšinu kamarátov, písali sme spolu texty, rapovali do inštrumentálov, ktoré sme našli na CDs“ odhaľuje svoju minulosť OSKAR

Song TREZOR predznamenáva nový album, ktorý vychádza už v marci 2020.

„Keď som nahrával nové skladby, teda skladby z albumu, stáli pre mne ľudia, ktorí pri mne stáli od začiatku a budú stáť do konca. Moja partia, banda, crew, hood – jedným slovom rodina. Tí, čo tu boli od začiatku a tiež žijú hudbou sú hosťami projektu Nonsense“

Singel vychádza spoločne s videoklipom. Natočil ho Daniel Kristl (@danpingdon), a ukážu sa v ňom členovia Club 17, OWER, Z!GS, Skelly a samozrejme OSKAR.  Svoju „sekundu“ si ukradol Edúv Syn, ktorý síce nie členom Club 17, ale v klipe sa objavil.

X Ambassadors – Everything Sounds Like A Love Song

Multiplatinová kapela X Ambassadors vydáva singel Everything Sounds Like A Love Song, ktorý pochádza z EP Belong, ktoré vyjde 6. marca. „Everything Sounds Like A Love Song je o túžbe po láske vášho života,“ približuje singel spevák Sam Nelson Harris. „Keď niekoho milujete, tak vám všetko, čo vidíte, počujete a cítite, pripomína danú osobu. A rovnako bolestivo sa pozeráte na všetko pekné okolo seba, keď máte zlomené srdce. Je to, ako keby sa s vami vesmír škodoradostne zahrával. Touto skladbou a vlastne aj celým EP tiež vzdávame hold našim obľúbeným umelcom, ktorými sú Aretha Franklin, Marvin Gaye, Ray Charles, Joe Cocker, The Band a The Staples Singers.“

Debutový album X Ambassadors VHS sa umiestnil na siedmej priečke Billboardu, stal sa zlatým a bol chválený prestížnymi hudobnými magazínmi. Singel Renegades sa stal prelomovým megahitom, ktorý strávil v hitparáde alternatívy neuveriteľných 12 týždňov po sebe. X Ambassadors sa tak zaradili medzi svetovú hudobnú špičku, majú za sebou spolupráce s hviezdami ako Eminem, Wiz Khalifa alebo Imagine Dragons a každoročne vystupujú na najväčších svetových festivaloch.

Surfaces – Sunday Best

Texaské duo Surfaces vydáva singel Sunday Best, ktorý sa stal okamžitým hitom, vďaka čomu duo nedávno vypredalo turné po Severnej Amerike. Singel si každý týždeň pripisuje milióny streamov, ktorých počet sa aktuálne zastavil na 75 miliónoch. Singel pochádza z albumu Horizons, ktorý vychádza 28. februára. „Naším tretím albumom Horizons chceme zbúrať všetky očakávania, normy a predsudky, ktoré sa spájajú s koncepčnými albumami. Našou inšpiráciou boli rôzne dekády, ktoré sme rozobrali a znova zložili tak, aby korešpondovali s modernou muzikou,“ komentuje duo album.

Hudba dua Surfaces, ktoré tvorí Colin Padalecki a Forrest Frank, evokuje slnečné dni, morský vánok, piesočné brehy a palmy. Napriek aktuálnym trendom sa so svojím jazz-popovým zvukom s prímesou hip hopu, reggae, calypsa a swingu drží pozitívneho myslenia, zábavy a filozofie „don’t worry, be happy”.

Sam Smith – To Die For

Britský spevák/čka a textár/ka Sam Smith vydáva singel To Die For, ktorý pochádza z rovnomenného tretieho albumu, ktorý vyjde 1. mája tohto roka. Singel, ktorý začína samplom z kultového filmu Donnie Darko, si pár hodín po vydaní pripísal iba na YouTube takmer pol milióna zhliadnutí. „Táto skladba vychádza z môjho najhlbšieho vnútra. Napísal/a som ju v LA počas obdobia, kedy som mal/a zlomené srdce a snažil/a som sa nájsť samého/samú seba. Pesnička patrí všetkým srdciam, ktoré sú na Valentína osamelé,“ približuje album Smith.

Na singli Smith spolupracoval/a so svojim kamarátom skladateľom a producentom Jimmym Napesom, ktorý je okrem iného držiteľom Oscara, Grammy či Zlatého glóbusu a v minulosti spolupracoval napríklad s Taylor Swift, Aliciou Keys a Ellie Goulding. Popri Napesovi sa na singli podieľalo aj producentské duo Stargate, ktoré stojí napríklad za tvorbou Michaela Jacksona, Beyoncé, Rihanny, Justina Biebera a mnohých ďalších.

Od globálneho úspechu, ktorý Sam Smith zaznamenal/a vydaním debutového albumu In The Lonely Hour Smith predal/a viac ako 25 miliónov albumov, získal/a množstvo pôsobivých ocenení – za všetky menujme štyri Grammy, tri Brit Awards a Golden Globe. Za úspechy na poli hudby bol/a zapísaný/á do Guinessovej knihy rekordov a stal/a sa jedným z najväčších spevákov/čok súčasnosti. Medzi jeho/jej najväčšie hity patrí La La La s Naughty Boyom, I’m Not the Only One či Too Good At Goodbyes, ktoré všetky presiahli iba na YouTube miliardu prehraní. Posledný zo spomínaných bol taktiež Samovým druhým singlom (po Stay With Me), ktorý na Spotify presiahol miliardu prehraní. Smithovou hudobnou inšpiráciou je Adele, Amy Winehouse, Whitney Houston alebo Beyoncé.

Radůza, Igor Orozovič, Radúz Mácha – Dračí smyčka

Koncom vlaňajšieho roka vydal Supraphon hudobnú rozprávku Radůzy Uhlíř, princ a drak, ktorá sa okamžite zaradila medzi najúspešnejšie audioknihy. Spolu s rozprávačkou Radůzou si v rozprávke, ktorá bola pôvodne napísaná ako divadelná hra, zahrali a zaspievali mladí herci z Českého Národného divadla: Anna Fialová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora. Rozprávkovým postavám dokázali vtisnúť nadhľad i humor. Supraphon túto audioknihu teraz nominovalo na Audioknihu roka. Tieto ceny vyberá odborná porota a začiatkom mája výsledky vyhlasuje Asociácia vydavateľov audiokníh (AVA). 

K rozprávke Uhlíř, princ a drak teraz Supraphon uvádza už tretie lyric video. Tentokrát k pesničke Dračí smyčka, ktorú v rozprávke spievajú Radúz Mácha, Igor Orozovič a Radůza. „Táto pesnička je mojím prvým pokusom zložiť meditatívnu detskú pesničku,“ s úsmevom uviedla Radůza, ktorá sa s kapelou v najbližšej dobe vydá na koncerty do pražskej Malostranskej besedy, Divadla J. K. Tyla v Třeboni, do ostravskej Heligonky či napríklad i do Mahenovho divadla v Brne.

Marek Ztracený – Tak se nezlob

Český spevák Marek Ztracený nečakane prekvapil svojich fanúšikov a pri príležitosti dvoch vypredaných koncertov v O2 aréne oznámil len týždeň pred vydaním nový album. Novinka dostala názov Planeta jménem stres a stala sa jeho v poradí šiestym albumom. Prvým singlom je pieseň Tak se nezlob, kde dominuje netradičný zvuk mandolíny a nezbedný text.  K pesničke vznikol mimoriadne vtipný valentínsky videoklip plný známych tvárí.

Marek Ztracený sa tak po 2 rokoch a po poslednom štúdiovom počine Vlastní svět vrátil do štúdia DC Sound – Frýdštejn, aby tu s producentom Daliborom Cidlinským jr. nahral desať nových pesničiek. Ako jedenástu pridal vianočný singel Stačí věřit, vydaný koncom minulého roka. Na novom albume sa predstavia dvaja špeciálni hostia – slovenský raper Rytmus a česká speváčka Tereza Mašková. Album bude až do oficiálneho vydania 26. februára v predaji iba na koncertoch Mareka Ztraceného v pražskej Oaréne 22. a 23. 2. 2020.

Story feat. Milan Kňažko – Potlesk v stoji

Zatiaľ štúdiový hudobný projekt s názvom The Story, za ktorým stojí skladateľ, textár a basgitarista Marián Zima už má na svojom konte niekoľko skladieb, ktoré vyšli koncom minulého roka na EP s jednoduchým názvom Story. Obsahuje tri štúdiové nahrávky, v ktorých sa v úlohe exkluzívnych speváckych hostí objavili traja známi speváci: Peter „Punto“ Remiš, líder skupín Slniečko resp. Punto a rybacé hlavy (Z knihy receptov), Peter Lipa (Bojím sa nočných zvonení) a naposledy Pavol Hammel (Keď sa nikto nedíva).

Na galavečeri vyhlasovania ocenení Krištáľové krídlo mala premiéru ďalšia exkluzívna spolupráca. V nahrávke Potlesk v stoji sa svojím nezameniteľným hlasom predstavil Milan Kňažko, o hudbu, text, aranže a party basovej gitary sa opäť postaral Marián Zima. Ako obvykle, aj teraz si pozval k spolupráci skvelých kolegov z hudobnej branže – Oskara Rózsu (programovanie, aranže), Petra Preložníka (klávesy) a mladú nádejnú speváčku Biancu „Blanch“ Mackovú. 

Anne-Marie – Birthday

Prostredníctvom novinky Birthday ohlasuje návrat speváčka, ktorá patrí k najžiarivejším britským hviezdám. V roku 2018 se jej album Speak Your Mind stal najpredávanejším debutom v Anglicku. Trojnásobná svetová šampiónka v karate dodnes predala v prepočte cez 2 milióny kópií, kde nájdete napríklad skladby FRIENDS alebo 2002. Za Speak Your Mind má Anne-Marie doma diamantový certifikát, osem platinových a sedem zlatých platní. Na globálny megahit premenila aj singel Rockabye skupiny Clean Bandit, na ktorom spievala

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon | Renáta Tomášová, Warner Music | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Coldplay newsletter | Eva Sládková, Propaganda House | Nikola Sadloňová, House of Ukulele | Nora Krchňáková, NK Factory | Marek Kučera, Predstavujem si krajinu

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share