HudbaSprávy

Hudobné novinky 7/2022

music

Natália – Tí, čo snívajú

Natália Grünwald, ktorá sa úspešne pohybuje na poli online biznisu si po rokoch plní svoje detské sny a chystá vlastný album. Musela si na to dosť dlho počkať a prekonať množstvo prekážok. Už od malička sa chcela stať speváčkou. Postupne však zistila, že len zaujímavá farba hlasu nestačí a treba k tomu aj tvrdý tréning, ktorý v detstve nezvládla. Svojho sna sa neskôr musela vzdať ešte niekoľkokrát. Často to vyzeralo, že navždy, ale jej túžba bola taká silná, že to vždy opäť skúsila. Prvýkrát v osemnástich.Vďaka životopisu speváčky Madonny pochopila, že ešte nie je neskoro. Našla si učiteľku spevu a začala tvrdo trénovať. Oplatilo sa to a už čoskoro odišla spievať do Japonska, na Tenerife, do Nemecka, Švajčiarska a neskôr aj do Karibiku. Medzitým sa pokúšala preraziť aj na slovenskej scéne.

“Minulý rok som si povedala, že nahrám album. Nevedela som ako, s kým, ani kedy to bude, no bola som rozhodnutá, že teraz už určite musím nahrať album. Kamarát mi dal kontakt na Peťa Šímu, dohodli sme si spoluprácu a začali pracovať na prvých skladbách,” povedala o novej spolupráci Natália.

Spoločne vytvorili skladba Tí, čo snívajú. Hudbu s Natáliou napísal a zaranžoval Peter Šíma, ktorý na text oslovil Mira Juriku. Ten do textu spracoval námet, ktorý mala Natália v hlave, keď jej napadla melódia refrénu. V tvorivej trojici vznikli aj ďalšie dve skladby, ktoré neskôr za jedno dopoludnie nahrali. 

Dora – Z Východnej dievčatá

Kapela Dora vdýchla život ďalšej ľudovej piesni so svojím klasickým rockovým vkladom, no tentoraz aj s popovým šmrncom. Príjemná novinka s mäkším aranžmá dotvára ich folkrockový album 3.00 hrmených, ktorej vizuál ponechali v prírodnom tóne, odkazujúc na prirodzenú krásu.

Ľudové skladby upravujú do rocku až metalu sedem rokov, no až s skladbou Z Východnej Dievčatá sa odlišujú od svojej tvorby, na ktorej sa neobjaví žiadna elektrická gitara. „Pri aranžovaní skladby som sa snažil po zvukovej stránke využiť celý potenciál akustickej gitary. Skladba sa trošku vymyká nášmu štýlu, ale zapasovala ideálne do celého konceptu a myslím, že ľudia na ňu na koncertoch reagovali veľmi pozitívne. Samozrejme, v skladbe sa nachádzajú aj bicie, basa a klavír,“ s úsmevom prezrádza gitarista kapely Tibor Seidl, ktorý sa zároveň postaral aranžmá piesne ako aj celého albumu.

Skladba vznikla na podnet speváka Lukáša Slobodníka, ktorému ľudovka utkvela v pamäti. Tretí album kapely si pýtal pokojnejšiu akustickú skladbu a Z Východnej Dievčatá s jemnejším prevedením úplne zapadla do celej koncepcie albumu aj koncertného programu kapely. Skladbu mixoval, mastroval aj produkoval Tibor Seidl.

Svoj význam a hĺbku skladba získava v čistej prirodzenosti. „Je to o prirodzenej kráse ženy. Možno si text vyložili trošku aj podľa seba, a to sme sa snažili ukázať v klipe. Nesnažili sme sa tam dať nejaký potôčik či dievčatá, ale vybrali sme si jedno dievča, ktoré je nenamaľované, prirodzené, možno aj tajomné a užíva si krásnu čistú prírodu. No zrazu jej napadne, že sa skúsi upraviť, namaľovať. Chvíľu sa jej to páči, no po chvíľke si uvedomí, že to nie je ona, že sa najlepšie cíti taká, aká je,“ ozrejmuje Tibor Seidl, aby sa ľudia nebáli byť sami sebou, byť prirodzení, pretože to je to najkrajšie.

Barbora Piešová – Snáď

Víťazka predposlednej Česko Slovenskej SuperStar prichádza na Valentína s tématickým singlom Snáď. Song plný lásky a životného šťastia vznikal v spolupráci s Randal Group Production takmer rok.

Portugal. The Man – What, Me Worry?

Odhliadnuc od rôznych vedľajších projektov, na novú hudbu Portugal. The Man sa čakalo skoro päť rokov. Posledný album Woodstock skupina z Aljašky vydala v júni 2017. Vtedy si podmanila svet hitom Feel It Still. Skupina, ktorej tvorba je zmesou alternatívneho a psychedelického rocku, progresivného rocku a experimentálneho popu, definitívne ožila a chystá nový album.

Smyles – Love Grows (Where My Rosemary Goes)

Kto je SMYLES? Veľa o tomto dánskom interpretovi nevieme ani my ? a je záhadou, kto stojí za menom umelca, keďže SMYLES svoju identitu tají. Hudba ale hovorí za všetko! SMYLES sa snaží oživiť staré klasiky magickým nádychom súčasného a sviežeho EDM zvuku. Prvý singel interpreta vyšiel v roku 2021, keď bola omladená nesmrteľná klasika Gerryho Raffertyho z roku 1978 Baker Street a debut dosiahol 2 milióny streamov. Po ňom nasledovali prerábky Forever Young od Alphaville , Enjoy The Silence od Depeche Mode, Daddy Cool od Boney M. a ďalšie. Najnovšie prichádza s piesňou Love Grows z roku 1970 britskej skupiny Edison Lighthouse a SMYLES jej dodáva nový život s chytľavým EDM remakom.

Jelen – Někde kolem

„Je to môj najobľúbenejší song z albumu. Prial by som si, aby v poslucháčovi vyvolal až filmovú predstavu. Je o tom, čo každý normálny chalan alebo muž zažil. Keď vo vzťahu, na ktorom vám záleží, urobíte nezvratnú chybu. Keď ste na dne, všetko si uvedomíte a hľadáte akýkoľvek náznak nádeje na cestu späť,“ vraví autor skladby a frontman skupiny, Jindra Polák.

Lyric video k novému singlu je v podstate aftermovie. Spomienka na minuloročný úspešný streamovací koncert z Loftu Bubny k vydaniu nového albumu. Rovnako ako mnoho ďalších umelcov, aj skupinu popri svojich aktivitách zasiahla prítomnosť pandémie a s ňou spojené obmedzenia. „Mrzí nás, že sme nemohli absolvovať regulérne turné k nášmu novému albumu, ale veríme, že toto leto si už konečne užijeme naplno. Všetko by sa malo odraziť od nášho preloženého koncertu v O2 univerzum,“ dodáva ďalší zakladajúci člen skupiny, basgitarista Ondřej Málek.

Ed Sheeran – Bad Habits [feat. Bring Me The Horizon] 

Organizátori britských hudobných cien sa každoročne snažia prekvapiť zaujímavou hudobnou kombináciou. Na tohtoročných Brit Awards sa uskutočnilo spoločné vystúpenie Eda Sheerana s metalovými Bring Me The Horizon, ktorí strhujúcim spôsobom spracovali a živo odprezentovali gitarovú verziu skladby Bad Habits. Štúdiová verzia rockovej úpravy piesne, ktorá v roku 2021 kraľovala jedenásť týždňov ostrovnej hitparáde, čo sa v minulom roku nikomu inému nepodarilo, teraz vychádza tiež oficiálne.

Lauren Spencer-Smith – Fingers Crossed

Iba 18-ročná vychádzajúca hviezda svetového popu predstavuje singel „Fingers Crossed“. Ukážku piesne zverejnila Lauren Spencer-Smith už v novembri minulého roka na TikToku, kedy zabudovala nielen u svojich skalných fanúšikov. Teraz pieseň vydáva oficiálne a vďaka jej mimoriadnym vokálom, srdečným textom a prirodzenému šarmu, patrí k najodvážnejším umelcom roku 2022, o ktorých ešte budeme veľa počuť.

Alexander 23 – Hate Me If It Helps

Dvadsaťsedemročný spevák a producent Alexander Glantz, známejší skôr ako Alexander 23, predstavuje gitarový track s názvom „Hate Me If It Helps“, ktorý je odlišný od klasických „rozchodových piesní“ ako hudbou, tak aj textom. Singel, ktorý vznikal v spolupráci s producentom Danom Nigrom a speváčkou Oliviou Rodrigo, je oveľa odvážnejší a prepracovanejší než jeho doterajšia tvorba. Surová emocionálna intimita a priamočiarosť v textoch, vďaka ktorým si Alexander získal svojich fanúšikov, však zostáva rovnaká.

Sam Fender – Seventeen Going Under

Sam Fender je 27-ročný britský spevák, ktorý sa vďaka pesničke „Seventeen Going Under“ preslávil aj na TikToku a získal za ňu prestížne ocenenie. Na udeľovaní cien BRIT Awards 2022 premenil jednu zo svojich troch nominácií a v kategórii Najlepší rockový počin porazil napríklad Coldplay či Glass Animals. Sošku si odniesol z rúk gitaristu slávnych The Rolling Stones – Ronnieho Wooda. Vypočujte si Sama naživo v piesni „Seventeen Going Under“, ktorú zaspieval počas slávnostného večera v Londýne.

Pavel Callta  &  Lucie Bílá – Život je jen tvůj

Český spevák Pavel Callta vydal svoj štvrtý štúdiový album s názvom Můžeš se mnou počítat. Album obsahuje dvanásť piesní, kde sa nachádza aj nový duet Život je jen tvůj s Luciou Bílou, ku ktorému natočili videoklip.

„Album vznikalo převážně v Paříži, kde jsem se minulý rok nechával hodně inspirovat. Je to pro mě srdcová deska plná emocí, ale najdete tam i pohodové songy jako je třeba Věk je jenom číslo,“ hovorí spevák. Pilotným singlom k albumu je duet Život je jen tvůj. „Duet s Lucií Bílou vypráví o dívce, která ztratila smysl života, ale jelikož věřím na happy endy, nakonec svůj životní smysl přeci jen našla.“

Ve videoklipe obaja speváci vystupujú ako anjeli strážni, ktorí pomáhajú hlavnej postave, uväznenej vo svojej virtuálnej realite. Tá si ale postupne uvedomuje, že jej virtuálny svet nestačí. Hlavnú úlohu stvárnila herečka Denisa Nesvačilová.

Bow Anderson – 20s

Dvadsaťpäťročná vychádzajúca popová hviezda, Bow Anderson, minulý rok vydala svoj debutový album New Wave. Teraz vydáva ďalší chytľavý track s názvom „20s“ o radostiach a strastiach mladých ľudí, ktorí sa potýkajú s nástrahami okolitého sveta na počiatku dospelosti.

Bow Anderson zverejnila demo tejto piesne na TikToku ešte počas Štedrého dňa minulého roka a po veľkom ohlase sa fanúšikovia dočkali plnohodnotnej verzie. „Keď máte okolo dvadsať, je na vás vyvíjaný obrovský tlak. Musíte sa socializovať, ale zároveň aj tvrdo pracovať; piť na večierkoch, ale zostať zdravý… Je to húsenková dráha a pritom sa stále učíme, kto naozaj sme. Pieseň 20s som napísala pre všetkých, ktorí si myslia, že sú v tom sami. Je v poriadku nebyť perfektným,“ dodáva odvahu všetkým mladým speváčka.

Saweetie – Closer [feat. H.E.R.]

Hudobne pôsobivým singlom Closer si žiada o pozornosť dáma, ktorej meno nájdete na cenách Grammy medzi nominovanými v kategórii Objav roku. Saweetie patrí k najvýraznejším predstaviteľkám americkej R&B a hiphopovej scény. Kariéru si zatiaľ budovala hlavne na singlových a mixtape projektoch, vydanie albumového debutu opakovane odložila. Všetko ale nasvedčuje tomu, že sa novej platne Pretty Bitch Music v roku 2022 konečne dočkáme. V príjemnej tanečnej novinke s retro nádychom jej spoločnosť robí ďalšia sledovaná kandidátka na víťazstvo v tohtoročných americkým výročných cenách. Speváčka H.E.R. má hneď osem nominácií, o to atraktívnejšia je jej účast na piesni Closer.

Sigma ft. Taet – Can’t Get Enough

Kto by nepoznal tanečný hit „Nobody To Love“ z roku 2014? Britské DJ duo Sigma sa teraz vracia s ďalším trackom, tentokrát s názvom „Can’t Get Enough“. O vokály sa v tomto prípade postarala nádejná speváčka TAET. Hypnotický beat podporený klavírnou linkou vás iste donúti zaspomínať si na skvelé časy strávené v kluboch a zároveň upozorňuje na pripravovaný album Hope, ktorý Sigma vydá už 6. mája.

Em Beihold – Numb Little Bug

Cítiš sa niekedy naozaj unavený životom, ako by si nebol naozaj šťastný, ale nechceš zomrieť ako taký chrobák, ktorý musí prežiť? Tak znie v preklade refrén z pera sympatickej speváčky Em Beihold z Los Angeles, ktorá hudobne hravým, ale v texte celkom temným singlom „Numb Little Bug“ upútala pozornosť na TikToku.

„Minulý rok sa mi splnili všetky sny; všetko, čo som chcela sa stalo, ale stále som tak nejak nič necítila. Potýkala som sa s ťažkou úzkosťou a užívala antidepresíva. Cítila som sa otupene, ako by lieky zo mňa vysávali dušu a všetku energiu,“ vraví Em o svojom novom singli, ktorým naznačuje, že sa ešte tento rok od nej dočkáme nových skladieb.

Mirai – Vedle tebe usínám

Kapela Mirai prichádza na sviatok zamilovaných s novým videoklipom k piesni „Vedle tebe usínám“, do ktorého obsadila celý rad známych tvárí. V chytľavej romantickej piesni, z najnovšieho albumu Maneki Neko, sa v klipe vedľa frontmana kapely objavuje napríklad Lucie Borhyová, Pokáč, Eva Burešová, Jan Cina alebo youtuber Karel Kovy Kovář. S videoklipom, ktorý kapela predstavila v pondelok 14. februára o 8:00 hod. ráno na YouTube, kapela oznámila termín druhého koncertu v najväčšej českej koncertnej hale. Rádiový refrén piesne „Vedle tebe usínám“ zaznie spolu s ďalšími hitmi kapely Mirai v pražskej O2 aréne hneď dvakrát – 15. septembra a 13. októbra 2022.

Foals – 2am 

Britská indie rocková trojica Foals zverejnila nový singel 2am. Zároveň oznámila vydanie nového albumu – siedma štúdiovka Life Is Yours nás poteší v lete. „Hudobne ide o jednu z najpopovejších vecí, čo sme kedy zložili,“ hovorí ku skladbe 2am spevák Yannis Philippakis. Pieseň o opakujúcich sa cykloch deštruktívneho chovania, ktorá má podobnú energiu ako staršie tanečne ladené hity My Number a In Degrees, koprodukovali John Hill (napr. Portugal The Man, Florence and The Machine, Cage The Elephant) a Dan Carey (napr. Tame Impala, Fontaines D.C.)

ZDROJ: Rado Mešša | Renáta Tomášová | Tomáš Karpel | Karolína Zboniaková | Michal Neffe

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share