HudbaSprávy

Hudobné novinky 7-2020

Michal Hrůza – Světlo do tmy

Světlo do tmy je skladba z autorovho veľmi dôležitého obdobia. „Někdy jsme obklopeni chmurnou tmou, a proto je dobré občas tmu rozbít světlem. Světlo je pozitivnější než tma,“ opisuje Michal Hrůza a dodáva, že „z každé tmy totiž vede cesta ke světlu a o tom je i moje nové album.“

V rámci pripravovaného albumu vyrazí Michal s kapelou na turné Světlo do tmy Tour 2020. „Máte – li pocit, že si od té tmy kolem nás chcete na chvili odpočinout, přijďte se s námi rozsvítitna koncertní turné, které jsme na jaro připravili. Těším se hlavně na to, jak málo stačí ke společněprožitému odpoutání se od některých zbytečností, které nám komplikují život,” odkazuje fanúšikom za skupinu  Michal Hrůza.

Billie Eilish – No Time To Die

Nie je čas zomrieť, teda „No time to die“ – tak znie titulná pieseň k novému Jamesovi Bondovi, ktorú napísala a naspievala nedávna víťazka Grammy Billie Eilish. Pieseň dokonale ladí k bondovkám z minulých rokov, za ktorými stoja Adele alebo Sam Smith. Balada, ako pieseň sama Billie nazvala, za deväť hodín nazbierala viac ako 3,8 milióna zhliadnutí na YouTube a dostáva sa jej celosvetovej chvály.

Neuveriteľne dojímavá a silná, tak by sme mohli charakterizovať nielen autorku, ale aj práve vychádzajúce pieseň, ktorú so svojim bratom Finneasom O’Connell Billie Eilish napísala. Pieseň zachováva linku klasických bondoviek a zároveň do nej Eilish púšťa svoj povestný šepot, ktorý spoločne s orchestrom vháňa husiu kožu. „Je šialené byť súčasťou tohoto všetkého. Mať možnosť stvárniť titulnú pieseň filmu, ktorý patrí do tak legendárnej série, je pre mňa veľká česť. Ešte stále som z toho v šoku, „povedala osemnásťročná víťazka tohtoročných Grammy.

Na posledného agenta 007, Daniela Craiga, sa fanúšikovia môžu tešiť 8. apríla, kedy bude mať No Time To Die českú premiéru. Rovnomenná skladba dostane živú podobu už za štyri dni, 18.február. Billie Eilish spoločne s bratom a orchestrom na čele s Hansom Zimmerom naživo predstaví na odovzdávaní Brit Awards.

Lenny – Figure It Out

Talentovanú a osobitú muzikantku Lenny čaká na jar vydanie druhého albumu a na 4. decembra oznámila svoj najväčší koncert v kariére v pražskej hale O2 universum, kde okrem iného zaznie práve vydaná pieseň Figure It Out.

Tá je doteraz jej najosobnejšou skladbou, ktorú podporila videoklipom zloženým zo záberov z detstva. Emotívny príbeh životnej cesty, lások a prekážok dodáva piesni výnimočnosť a osobitosť, ktoré speváčku dokonale vystihujú. O produkciu piesne sa postarala dvojica Ondřej Fiedler & Marcel Procházka, ktorí sú zároveň aj jej spoluautormi. Režisérom je Jan Strach, strih mala na starosti Lenka Gmitrová. 

Lenny sa do povedomia širokej verejnosti zapísala ako svojbytná a nadmieru talentovaná autorka. Tiež ale priznáva, že nie vždy je to tak emotívne, ako v prípadne nového singla. „Občas se objeví píseň, která je výjimečnější než ostatní, a právě Figure It Out je jednou z nich,“ zverila sa Lenny. Pieseň je sama o sebe veľmi osobná a reflektuje tému, ktorá sa týka každého z nás.

Slogan Figure It Out, o ktorý sa speváčka v piesni opiera, symbolizuje rôznorodosť každého ľudského príbehu, kedy si každý človek musí na všetko prísť sám. „Píseň pojednává o cestě životem, jež je plná krásných chvil, ale i překážek, rozcestí a obtížných rozhodnutí, před která jsme postaveni. Potom je jen na nás, jak se rozhodneme a jakým směrem bude pokračovat naše životní cesta,“ popisuje Lenny.

Vo videoklipe Lenny poodhaľuje kus seba samej a úplne vypúšťa akúkoľvek dejovú líniu, a i napriek tomu divák dostáva jasný odkaz a príbeh. Hlavnú úlohu hrajú jednoznačne emócie a vľúdne slová, ktoré k piesni spolu s producentmi Lenny napísala. „S fanoušky se podělím o to, co donedávna zůstávalo skryto. Jsem šťastná, že jsem mohla spolupracovat Honzou Strachem a Lenkou Gmitrovou, se kterou jsme si velmi sedly, což je myslím i znát na citlivém zpracování veškerého nasbíraného materiálu,“ hovorí Lenny s úsmevom.

Welshly Arms – Trouble

Americká bluesrocková kapela Welshly Arms vydáva singel Trouble, ktorý nasleduje úspech predchádzajúceho hitu Learn To Let Go, ktorý si len na Spotify pripísal viac ako 12 miliónov streamov.„Trouble je o prijatí toho, že problémom musíme čeliť všetci neustále,“ približuje skladbu kapela.„Problémy sú nevyhnutné a radšej než aby sme od nich utekali, mali by sme sa ich snažiť pokoriť a uvedomiť si, že tu nebudú večne. Navyše tie najlepšie veci často prichádzajú práve po tých najťažších skúsenostiach.“

Welshly Arms v minulom roku vzali útokom rádia svojimi hitmi Legendary a Sanctuary, ktoré sa vyšplhali až na prvú priečku hitparád a na Spotify a YouTube si dokopy pripísali viac ako 150 miliónov prehratí. Vďaka nim sa kapela dostala na pódiá najväčších svetových hudobných festivalov, ako je Lollapalooza, Rock am Ring alebo Reading and Leeds.

R3HAB & Clara Mae & Frank Walker – More Than OK

Holandský DJ a producent R3HAB začína novú dekádu singlom More Than OK, na ktorom spolupracoval so speváčkou Clarou Mae a producentrem Frankom Walterom. Singel sa zaoberá pomalým vytrácaním sa prvotného kúzla zo vzťahu. „More Than OK je o tom nikdy sa neuspokojiť s málom a vždy si ísť za tým, čo človek naozaj chce – v živote aj v láske. Každý deň sa predsa chceme cítiť výnimočne a milovať tak, ako by išlo o posledný deň,“ približuje skladbu Clara.

R3HAB, vlastným menom Fadil El Ghoul, má na svojom konte veľa úspešných hitov, ktoré ovládli svetové hudobné rebríčky – za všetky menujme napríklad skladby This Is How We Party, BAD!, Lullaby alebo Hold On Tight. V roku 2017 R3HAB nezávisle vydal debutový album Trouble, ktorý k dnešnému dňu pozbieral vyše pol miliardy streamov. Forbes a Billboard R3HABA, ktorý vystupuje v najrenomovanejších tanečných kluboch sveta, označujú za „budúcnosť remesla“ a DJ Mag ho radí na 14. miesto vo svojom slávnom rebríčku DJ Mag’s Top 100.

Taylor Swift – The Man

Jedna z najväčších popových senzácií súčasnosti Taylor Swift vydáva singel The Man, ktorý je chválený predovšetkým pre svoje feministické posolstvo – Taylor v singli premýšľa nad tým, ako by s ňou média zaobchádzali, keby bola mužom. Singel pochádza zo siedmeho štúdiového albumu Lover, z ktorého sa stal okamžitý triumf. Za prvý týždeň sa predalo najviac kusov v histórii predaja albumov – Lover tak z prvého miesta zosadil dosku reputation, ktorá vyšla v roku 2017 a ktorej autorkou je rovnako Swift. Lover sa ďalej stal najpredávanejším albumom minulého roka v USA, v 98 štátoch sa na iTunes stal číslom jeden, v amerických tabuľkách na Spotify debutovala každá skladba z albumu v Top 25, z ktorých deväť skladieb debutoval dokonca v Top 10. Lover je zatiaľ najlepšie hodnoteným albumom Taylor Swift na renomovanom webe Metacritic a samotná Taylor bola Billboardom okamžite dosadená na čelo rebríčka najlepších textárov dneška.

„Taylorino dielo otriaslo meradlom hudobného priemyslu po celom svete. Lover je doposiaľ očividne jej najuznávanejším albumom. Jej úprimnosť a zraniteľnosť, ktoré do albumu vložila, stvorili majstrovské dielo,“ približuje úspech albumu zakladateľ a riaditeľ Republic Records Monte Lipman. Lover je najvyspelejším a zároveň najzábavnejším Tayloriným albumom, do ktorého sa navrátila spomínaná zraniteľnosť a romantika, nechýbajú však ani experimenty a jedny z jej najlepších vokálnych výkonov.

Peter Juhás – Ty ani nevieš

Talentovaný spevák a hudobník Peter Juhás začínal od piky. Precestoval polku sveta, ako pouličný spevák spríjemňoval svojím umením chvíle návštevníkom turistických miest nielen v Európe, ale aj v Ázii. Už od útleho veku vedel, že sa chce živiť svojou vášňou – hudbou. Nechýbala mu odvaha i keď začiatky boli drsné, svoj sen si za ťažkých podmienok plnil. Po rokoch sa mu život obrátil o stoosemdesiat stupňov a z námestí, na ktorých hrával, si to namieril do nahrávacieho štúdia.

 Míľnikom v jeho živote sa stalo stretnutie s jednou z najúspešnejších slovenských speváčok, ktorá mu za pomoci svojich muzikantov ukázala smer. Práve drahocenné rady a skúsenosti Jany Kirschner a jej kapely mladému spevákovi pomohli začať brať veci vážne. Za ich podpory sa zrodil debut Ty ani nevieš, ktorým Peter, prostredníctvom videoklipu, predstavuje kúsok svojho sveta. Prvý singel je zároveň  ochutnávkou pripravovaného albumu

Richard Müller – Chladnej den

Začiatkom apríla príde do kín nová komédia, kde si zahrajú v hlavných úlohách Petra Hřebíčková a Karel Zima. „Hlavnú úlohu“ v nej však má aj obľúbená pieseň Štěstí je krásná věc  Richarda Müllera, podľa ktorej sa volá aj film . K filmu však  Richard Müller naspieval ešte  jednu skladbu Chladnej den. 

„Keď mi volali tvorcovia, či by som do filmu nenaspieval ešte jednu skladbu, prišiel mi tento nápad trocha absurdný. Vo filme tvorcovia totiž už použili originálnu skladbu Štěstí je krásná věc, ktorú som naspieval pred 30timi rokmi. Keď mi ale novú pieseň poslali, zmenil som názor,“ vysvetlil Richard Müller, ktorý ústrednú skladbu Chladnej den naspieval v češtine s pôsobivým textom Gábiny Osvaldovej.

Pieseň sa nahrávala v bratislavskom Creative Music House, text k nej  napísala textárka Gábina Osvaldová a o výsledný zvuk sa postaral Jaro Lukáč z Negative Tunes. „Producenti mě oslovili k napsání filmové hudby a titulní písně, tak jsem ji složil tak, aby byla melodie a nálada spojená s dějem filmu,“ povedal hudobný skladateľ René Rypar. „Spolupráce s Richardem Müllerem se nabízela na první dobrou, když mělo jít o song k filmu s názvem Štěstí je krásná věc,“ dodal skladateľ.

„Tento song má ale inú atmosféru ako Štěstí je krásná věc. Povedal by som až epickú. Vypočul som si ho niekoľkokrát, pozrel som si film a dostal som chuť skúsiť to. Ten hudobný podklad je krásny a naozaj ma teší, že mám vo filme nakoniec pesničky dve,“ povedal  Richard Müller o skladbe  Reného Rypara.

ZDROJ: Tomáš Karpel a Karolína Zboniaková, Universal Music | Janka Marczellová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share