HudbaSprávy

Hudobné novinky 6\2023

music

Puding pani Elvisovej – Trhaci kalendar

Z pôvodne jednorazového projektu členov dvoch košických skupín vznikla dnes už ikona elektronického žánru na Slovensku. Členovia Pudingu pani Elvisovej však svojou hudobnou farebnosťou a pódiovou bezprostrednosťou dokázali zaujať poslucháčov aj mimo našich hraníc. Koncertovali na Szigete, v anglickom Bristole, či na prestížnom francúzskom festivale Transmusicales. Chýry o ich koncertnej energii spečatila soška Radio Head Awards, ktorú v kategórii Najlepšia koncertná kapela roka, získali trikrát po sebe. Napriek tomu sa skupina na 5 rokov odmlčala. Našťastie, autorskému tichu je už koniec a „pudingáči“ prichádzajú s novou skladbou Trhací kalendár.

Novinka je prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu, ktorý skupina plánuje vydať na jeseň tohto roka. Kapela si je plne vedomá svojej dlhoročnej autorskej odmlky, ktorá pramenila hlavne z rodičovských povinností plus pandémie, a preto priamo v úvodnej slohe novej piesne sa svojim fanúšikom ospravedlňuje – „Som späť, prepáč, ja viem, že to bol dosť dlhý čas.“

Calin & Viktor Sheen – Safír 

Prišlo to ako blesk z čistého neba. V piatok vydali populárni českí raperi Calin a Viktor Sheen spoločný album ROADTRIP. Informáciu zverejnili len niekoľko hodín pred vyjdením prostredníctvom klipu k singlu Dívej. Zároveň obaja hudobníci pozvali priaznivcov na koncert do O2 Areny, ktorý sa uskutoční 12.10.2023. Už teraz je jasné, že album prekoná nejeden rekord.

Asi by ste ťažko hľadali na českej hudobnej scéne populárnejších interpretov, ako sú Calin a Viktor Sheen. Čo sa čísiel týka, rap vládne všetkým štatistikám a oni vládnu rapu. Calin sa pred niekoľkými dňami prehupol cez hranicu 700 tisíc unikátnych mesačných poslucháčov na Spotify a minulý rok dominoval predajným hitparádam v Čechách a na Slovensku so singlom Hannah Montana a albumom POPSTAR. Viktor Sheen drží album Černobílej svět, zásadnú nahrávku českého rapu, neuveriteľných 188 týždňov v českej albumovej Top 10. Šesťdesiat týždňov za sebou má medzi desiatimi najpredávanejšími albumami tri (!) platne.

The Deep DJ’s & Silvia Slivová – Nemožná (Disco Cover)

Nová electro-house disco verzia hitu Nemožná z kultového filmu Fontána pre Zuzanu, pri ktorého tvorbe cover verzie bol použitý pôvodný a absolutne nezameniteľný spev Silvie Slivovej.

Uvádza ho štúdio The Deep Records & The Deep DJs, ktorí sa k tomu vyjadrili: „Výberom skladby Nemožná sme chceli priniesť tento legendárny hit z roku 1986, nanovo prerozprávať a osloviť aj súčasnú generáciu. Chceme v neposlednom rade vzdať tým hold Vašovi Patejdlovi ako otcovi elektronického zvuku s jeho legendárnou Yamahou DX 7.Vydavateľstvo OPUS nám poskytlo vokály Silvie Slivovej z pôvodnej piesne, z ktorej sme vytvorili  našu prvú coververziu z mnohých, ktoré ešte vydáme.“

K piesni vznikol aj videoklip v produkcii The Deep Records od režiséra Roba Bošeľu s televíznymi hercami Dušanom Ambróšom a Biankou Šutičovou. Klip sa pokúša o novodobú paralelu príbehu platonickej lásky pôvodnej Nemožnej z filmu Fontána pre Zuzana k mladému sochárovi. 

Not Kirel – Gone

Jej životný príbeh stojí za povšimnutie. Noa sa narodila len s jednou ľadvinou. Vyrastala na predmestí Tel Avivu, kde sa od malička venovala tancu a spevu. Každý deň musela bojovať s nepriazňou osudu a prekonávala najrôznejšie prekážky, ktoré jej handicap prinášal. Inšpiráciu hľadala u silných žien ako Beyoncé alebo Jennifer Lopez. Prvý singel vydala, keď jej bolo štrnásť. V roku 2020 napriek obmedzeniu vstúpila do armády. Dostala zdravotnú výnimku a jej prípad vytvoril precedens. „U nás je vstup do armády súčasťou toho, že ste Izraelčan,“ vysvetľuje Noa. „Kvôli ľadvine som bola od povinnsoti oslobodená, ale aj tak som narukovala, aby som išla osobným príkladom.“ V tom istom období podpísala zmluvu s Atlantic Records a začala spievať  anglicky. Aktuálny singel Gone, ktorý vám ponúkame, pre ňu napísali Michael Pollack (Justin Bieber, Lizzo) a Casey Smith (Olivia Rodrigo, Jonas Brothers) a produkovali Monsters & Strangerz (Rihanna, Katy Perry, Camila Cabello).

Adam Ďurica – Pohľad pre bohov

Adam Ďurica prichádza s novinkou s názvom Pohľad pre bohov. Nová pieseň v tomto prípade so sebou prináša aj nové spolupráce. Tá prvá sa týka producenta piesne. „ Už sa budem opakovať, ale stále sa snažím vo svojej tvorbe posúvať, hľadať niečo nové, čo by aj mne mohlo pomôcť otvárať a vidieť nové horizonty v hudbe, a preto sme oslovili Oskara Rózsu. Poznáme sa, ale nikdy sme spolu nerobili“ hovorí Adam na margo spolupráce. „ Adam je pravdivý umelec. Robiť s ním je radosť, inšpirácia, zábava. Držím mu palce na jeho ceste“ pridáva producent piesne Pohľad pre bohov Oskar Rózsa

 „Videoklip sme natáčali v Prahe, spolu s Jakubom Mahdalom, ktorý ku skladbe doplnil pokračovanie príbehu. Už sme spolupracovali na ďalších mojich skladbách. On sám je hudobníkom, preto mám rád jeho prístup nielen k skladbe samotnej ale aj k práci, ktorá je naozaj veľmi profesionálna.“

Ďalšou novinkou v Adamových spoluprácach je fotenie, ktoré mal tentokrát na starosti renomovaný fotograf Ondřej Pýcha. „ Adam je jeden z tých umelcov, s ktorými som chcel spolupracovať. Sledujem jeho tvorbu, a tiež aj jeho kapely. Mám rád jeho energiu na pódiu, a to bol jeden z faktorov, ktorý som chcel z neho na našej foto session dostať. Obaja máme radi podobnú hudbu, je veľmi fotogenický, a to sa nám, verím podarilo dostať do výslednej podoby“ hodnotí spoluprácu Ondra Pýcha. 

Majk Spirit & Tina – Peace

Skladba Peace je sprievodnou k filmu Invalid, novej čiernej komédii, ktorá práve prišla do kín. Majk Spirit si v komédii dokonca zahral aj malú rolu policajta. Okrem neho sa vo filme objavia aj youtuber Gogo, raperi Vec a Rytmus. Práve Rytmus nahral s Kmeťobandom skladbu Asal, ktorá je titulnou piesňou filmu. Kým Asal je remakeom legendárnej piesne Úsmev v rómčine, song Peace je autorsky úplne nový singel. Tina a Majk Spirit v ňom nadväzujú na témy komédie Invalid.

The Minority – „Mám vás…“ 

Bratislavská punk-rocková kapela The Minority predstavuje novú skladbu s názvom „Mám vás…“, ktorá pochádza z materiálu, ktorý je výsledkom poslednej návštevy štúdia ešte zo zimného obdobia v roku 2022. Táto novinka opäť prezentuje priamočiary a melodický „kalifornský“ punk-rock, ktorému v správnej miere napomáha aj slnečný videoklip. 

Pieseň svojim významom v sebe skrýva hlavne tú správnu dávku bezstarostnosti, ktorá až tak moc nerieši minulosť alebo budúcnosť, ale skôr sa zameriava na prítomnosť a užívanie si života naplno.  Ako dodáva spevák a frontman kapely Peter Jarábek „Textom pesničky prúdi obrazne povedané „mladá krv“, pretože je veľmi dôležité aby človek neriešil stále nejaké minulé alebo budúce problémy, ale skôr bol duchom čo najdlhšie mladý a bez obáv. “

Videoklip k tejto skladbe sa tentokrát natáčal v Trnave na letisku Boleráz. Na veľkom a neohraničenom priestranstve, kde nič nebráni prieniku slnečných lúčov počas celého dňa. „Chceli sme, aby sa nám čo najlepšie podarilo zachytiť všetky tie slnečné zábery a západy slnka, ktoré dodávajú celému stvárneniu takú ľahkú a pohodovú atmosféru.“ hovorí Peter Jarábek a dodáva „Dať von tento singel akurát v zimnom období bol viac zámer ako náhoda. Veríme, že jeho letný nádych bude pekným kontrastom k týmto chladným dňom.“ 

Lukáš Adamec – Tam sme

Skladba – Tam sme – sa nahrávala v bratislavskom štúdiu Pulp .„Nahrával som ju ja s Viktorom a produkčne nám ju dal dokopy Maťo Turcer zo štúdia Pulp, ktorý má na svojom konte produkčne už viacero známych hitov slovenských interpretov,“ opísal Luky novú spoluprácu. Okrem zmeny nahrávacieho štúdia zmenil Lukáš Adamec pilotným singlom i zvuk svojej produkcie, napriek tomu, že svojimi predošlými nosičmi žal veľké úspechy. Čo ho k tomu teda viedlo? „Najskôr asi zvedavosť a túžba niekam sa posunúť. Sound zodpovedá aktuálnej dobe a trendom a ja som nechcel ostať na jednom mieste. Myslím si, že to bolo výborne rozhodnutie. Pieseň a aj ďalšie, ktoré sú nachystané, sa mi veľmi páčia,“ ozrejmil spevák veľký posun v kariére.

Tam sme predstavil Lukáš verejnosti prostredníctvom videoklipu, spevák i tentokrát stavil na overenú kartu. „Opäť som spolupracoval s Michalom Nemtudom, ktorý už dlhé roky, okrem svojej hereckej kariéry, svieti aj na poli režírovania a tvorby videoklipov a mnohých ďalších známych audiovizuálnych počinov. Robím s ním už štvrtý klip za sebou a plánujem v tom pokračovať. Páči sa mi jeho postup práce a profesionalita, ktorá je na Slovensku veľmi vzácna až raritná,“ nešetrí chválou na šikovného režiséra.

Lucius Szikora – Waterfall  

Na emotívnej a veľmi osobnej skladbe sa textovo opäť podieľal známy slovenský hudobník Martin Harich, ktorý k spolupráci s Luciusom a samotnej skladbe povedal pár slov: „Každý máme sem-tam náročné obdobie a existuje hudba, ktorá je jeho dokonalým odrazom. Je to ešte podčiarknuté, keď ju človek sám tvorí. V tom najlepšom aj v tom najhoršom slova zmysle. Mám radosť, že sa tento song dostal von v podaní Luciusa. Mám pocit, že by som to s takou emóciou nenaspieval. Každý si sem-tam prechádzame obdobím, kedy našu dušu najviac pochopí iba niečo vyššie. Dlhý pohľad na obraz, ticho v zasneženej doline alebo úprimná melódia.“ 

V novej pesničke Luciusa Szikoru nájde každý kúsok seba, svojej minulosti alebo momentov, ktoré práve prežíva. Veď nešťastnú lásku sme si predsa zažili každý, a každý sme, aj napriek vedomiu, že to nedopadne podľa našich predstáv, chceli dostať ešte jednu facku.

A čo na svoj hudobný počin hovorí sám Lucius Szikora, ktorý je už takmer rok členom úspešnej vokálenej skupiny For You Acapella? : „Tak ako pri predchádzajúcom singli, aj tentokrát naša spolupráca s Martinom klapla „na prvú“. Táto pieseň mi pomohla zvládnuť ťažšie obdobie, ktoré som pred pár mesiacmi prežíval. Maťo odviedol opäť skvelú prácu po textovej aj hudobnej stránke. Verím, že tí, ktorí si tiež prechádzajú niečim podobným, si v piesni nájdu to svoje a pomôže im preniesť sa cez to.“ 

ZDROJ: Marek Kučera | Renáta Tomášová | Tomáš Karpel | Perla Žinčíková | Peter Jarábek | Janka Marczellová | Andrej Mann

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share