HudbaSprávy

Hudobné novinky 6-2020

Teri Čikoš – Pozri

Teri Čikoš, favoritka súťaže  The Voice Česko Slovensko 2019 , po skončení šou vkročila do sveta šoubiznisu so skladbou Jany Kirschner – Letná. Pieseň jej napísala Jana priamo  „na mieru“ a úspech  seba nedal dlho čakať. V novom roku však prichádza so svojim ďalším singlom Pozri.

„Som rada, že nový rok sa začína takto pozitívne. Je pravdou, že skladbu som mala nahratú už na jeseň minulého roka, ale rozhodli sme sa počkať. Pesnička sa volá Pozri a nahrávala som ju s mojou kapelou, so skvelými ľuďmi,“ hovorí o skladbe Teri a dodáva: „Niekedy sa treba pozrieť pravde priamo do očí, aj keď to nie je práve najjednoduchšie, ale najdôležitejšie.  Skladba Pozri je moja prvá autorská skladba. Text na ňu som písala spolu s Jankou Kirschner. Nahrali sme ju v štúdiu u Juraja Kupca.“

Terinu kapelu, s ktorou nahrala skladbu Pozri, tvoria poprední slovenskí hudobníci Martin Wittgruber – klavír, Pišta Lengyel – gitara, Martin Gašpar – basgitara ,Igor “Ajdži” Sabo – bicie.

Robert Burian – I Can’t Sleep

Hudobný producent Robert Burian dlhodobo vydáva skladby prioritne na zahraničnom trhu. Ten je oproti tomu slovenskému viac otvorený štýlu, ktorému sa venuje. Aj prvý oficiálny tohtoročný singel I Can’t Sleep vychádza vo švajčiarskom vydavateľstve Enormous Tunes.

Vo vydavateľstve Enormous Tunes, ktoré vlastní Chris Reece, pôsobia celosvetovo známi umelci tohto žánru ako Nora En Pure (info wikipedia) či DJ a producent EDX (info wikipedia). EDX, ktorý bol nominovaný aj na cenu Grammy za najlepší remix (skladby Charlie Puth – How Long), skladbu I Can’t Sleep premiérovo zaradil do svojej pravidelnej šou No Xcuses.

„Čím chcem začať tento rok?“, spýtal sa v úvode šou EDX. „Prvú tohtoročnú epizódu šou No Xcuses odpálim exkluzívnou premiérou skladby Roberta Burian I Can’t Sleep, ktorá bude už čoskoro k dispozícii,“ uviedol skladbu prvýkrát do sveta.

Demi Lovato – Anyone

Americká speváčka Demi Lovato po 18 mesiacoch vydáva nový emocionálny singel Anyone, ktorý mal premiéru počas ceremoniálu na odovzdávaní 62. Grammy. Singel je baladou o zraniteľnosti, v ktorej Demi volá o pomoc a ľutuje, že jej počas ťažkých životných chvíľ nikto nestál po boku. Medzi ne patrili predovšetkým predávkovania v roku 2018, po ktorých sa Demi stiahla z hudobnej scény. Skladba Anyone bola napísaná len štyri dni práve pred touto udalosťou. „Keď spätne počúvam pesničky, ktoré som vtedy skladala a nahrávala, hovorím si, ako to, že si nikto, kto počúval tieto skladby, nepovedal – pomôžme jej! Vtedy som si však myslela, že som v poriadku, keď sa však pozerám späť a čítam si tie texty, chcela by som sa vrátiť a tejto verzii samej seba pomôcť,“ komentovala skladbu Lovato v rozhovore pre Apple Music.

„Niektoré živé vystúpenia sa ihneď samé zapisujú do panteónu ikonických momentov hudobnej histórie. Demi Lovato sa počas odovzdávania Grammy okamžite stala jeho súčasťou.“ – Forbes

Demi Lovato sa sprvu presadila predovšetkým ako jedna z hlavných postáv seriálu Camp Rock na Disney Channel. Následne však odštartovala aj hudobnú kariéru, ktorá aktuálne obsahuje šesť štúdiových albumov, pričom všetky debutovali v Top 5 rebríčka Billboard 200. Medzi ich najväčšie hity patrí This Is Me, Here We Go Again, Skyscraper, Give Your Heart a Break, Heart Attack alebo Sorry not Sorry. Lovato celkom predala viac ako dva milióny albumov a dvadsať miliónov singlov len v USA, pripísala si vyše 6 miliárd streamov, hrala v slávnom seriáli Glee a je zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najmladší porotca talentovej súťaže X-Factor. Ďalej je Demi držiteľkou niekoľkých MTV Video Music Award, Teen Choice Award, People ‚Choice Award, Brit Award a Grammy. Okrem hudobného priemyslu sa Lovato venuje boju za práva LGBT komunity, žien a ľudí s mentálnymi poruchami.

Michael Kiwanuka – Hero

Britský soulový hudobník a producent Michael Kiwanukavydáva singel Hero, ktorý pochádza z jeho najnovšieho albumu KIWANUKA, ktorý vyšiel v novembri minulého roka. Singel vzdáva česť významným svetovým osobnostiam, ktoré zmenili chod histórie, avšak ich život bol násilne ukončený. Medzi tieto osobnosti patrí napríklad Martin Luther King, John Fitzgerald Kennedy, John Lennon, Marvin Gaye, Tupac a mnoho ďalších. Ústredným posolstvom skladby je, že sa zdá, že tí, čo páchajú vo svete najväčšie zlo, žijú najdlhšie, hrdinovia vždy umierajú prví a tí, čo sú utláčaní majú svetu najviac čo ponúknuť. Videoklip je inšpirovaný programom COINTELPRO, ktorý v 50. rokoch viedla FBI k potláčaniu organizácií a verejných osôb, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na antisystémovej politickej činnosti.

Michael Kiwanuka debutoval v roku 2012 albumom Home Again, ktorý sa stal v Británii zlatým. Nasledujúci album Love & Hateuž debutoval na prvej priečke a aktuálny album jednoducho nazvanýKIWANUKA sa stal najmä medzi britskými hudobnými kritikmi absolútnym číslom jeden – vo všetkých recenziách si vyslúžil plné skóre.

blackbear – me & ur ghost

Multiplatinový spevák, skladateľ a producent blackbear vydáva singel me & ur ghost, ktorý nasleduje úspech predchádzajúceho singla hot girl bummer, ktorý si pripísal desiatky miliónov prehratí a v rebríčku Billboard Hot 100 sa umiestnil v prvej polovici.

Matthew Tyler Musto, alebo blackbear, má na svojom konte spoluprácu s veľkým množstvom renomovaných interpretov súčasnej hudobnej scény. Medzi nich patrí napríklad Justin Bieber, G-Eazy, Machine Gun Kelly, Billie Eilish, 2 Chainz, Miley Cyrus alebo Childish Gambino. Je spoluautorom Bieberovho hitu Boyfriend, produkoval titulnú skladbu G-Eazyho albumu These Things Happen a je súčasťou alternatívneho hip-hopového a R&B dua Mansionz s Mikom Posnerom. Čo sa týka sólovej kariéry, blackbear vydal už päť albumov, pričom posledný nesie názov ANONYMOUS a vyšiel v minulom roku.

Hrdza – Slovensko moje, otčina moja

Pri príležitosti premiéry filmu Sviňa, ktorý sa do kín dostal v priebehu tohto týždňa uverejnila aj skupina Hrdza ústrednú skladbu filmu – Slovensko moje, otčina moja.

Ali Gatie – What If I Told You That I Love You

Nový singel kanadského speváka a skladateľa zaznamenal doslova raketový štart. Bez výraznejšej podpory se ihneď po vydaní vyšplhal medzi najžiadanejšie skladby na Spotify, v Nemecku sa dostal do Top 10, u nás zatiaľ prenikol do prvej šesťdesiatky. A záujem stále rastie. Ak si pieseň vypočujete, určite pochopíte.

Ali Gatie má korene v Iraku. Narodil sa v Jemene, ale momentálne žije v Toronte. Hudobne sa pohybuje na hrane popu, rapu a R&B, v nahrávkach kladie veľký dôraz na emócie. Jeho prvý veľký hit It’s You je za oceánomplatinový, na YouTube má pieseň celkovo viac než 130 miliónov zhliadnutí. 

Jessie Reyez – Love In The Dark

Torontská speváčka, skladateľka a textárka Jessie Reyez vydáva singel Love In The Dark, ktorý pochádza z jej pripravovaného debutového albumu Before Love Came to Kill Us, ktorý vyjde 27. marca.

„… nie je moc  popových hviezd, ktoré majú odvahu tak veľmi odhaliť svoje zraniteľné miesta. Jessie Reyez to robí bez známky strachu. Spieva o pekle akoby bola anjel.“ – REMEZCLA

Jessie Reyez v roku 2016 vydala prelomový singel Figures, ktorý sa umiestnil v kanadskom rebríčku Hot 100 a o rok neskôr si v Kanade získal platinovú certifikáciu a zlatú podľa RIAA. EP Kiddo, ktoré vydala v roku 2017, jej vynieslo štyri nominácie na Juno Awards, pričom samotná Jessie bola ocenená ako Prelomová umelkyňa. Na nasledujúcom EP Being Human in Public, ktoré vyšlo rok po predchádzajúcom EP a aktuálne je nominovaných na Grammy, sa podieľal napríklad Calvin Harris alebo Normani. Tí stoja aj za singlom One Kiss, ktorý sa v Británii stal najpredávanejším songom roka 2018.

Pearl Jam – Dance of the Clairvoyants

Jedna z najpopulárnejších kapiel 90. rokov Pearl Jam vydáva singel Dance of the Clairvoyants, ktorý pochádza z jedenásteho albumu Gigaton, ktorý vyjde 27. marca. Jedná sa o prvý nový album od vydania albumu Lightning Bolt v roku 2013, ktorý získal Grammy. O cover albumu, na ktorom sa nachádza snímka topiaceho ľadovca v Nórsku, sa postaral morský biológ a fotograf Paul Nicklen.

„Nahrávanie Gigatonu bola dlhá tŕnistá cesta,“ vysvetľuje gitarista Mike McCready. „Občas to boli emocionálne temné a mätúce chvíle, ale zároveň išlo o vzrušujúcu a experimentálnu cestu za hudobným vykúpením. Spolupráca na albume s mojimi spoluhráčmi mi rozhodne ukázala ďalší rozmer lásky, uvedomenie a poznanie, ktoré sú v zložitejších časoch veľmi potrebné.“

Pearl Jam, ktorí boli v roku 2017 uvedení do Rokenrolovej siene slávy, v tomto roku oslavujú 30 rokov živého vystupovania, stovky živých nahrávok, jedenásť štúdiových albumov, 85 miliónov predaných platní a nepretržité držanie titulu kritikov za jednu z najoslavovanejších a komerčne najúspešnejších kapiel hudobnej histórie.

La Lana – So Messed Up

La Lana je ďalšia zo speváčok, ktorá pochádza z Balkánu. Tak isto ako Dua Lipa, Rita Ora, Bebe Rexha alebo Ava Max, má aj ona balkánský pôvod, narodila sa v Chorvátsku a patrí k najväčším hviezdám bývalej Juhoslávie. Jej prelomový singel So Messed Up pripravovali Damon Sharpe, Eric Sanicola a Randy Merrill, pánovia podpísaní pod nahrávkami Ariany Grande, Adele, Taylor Swift, One Direction, Jennifer Lopez alebo Lady Gaga. Podarí sa talentovanému dievčaťu nadviazať na úspech vyššie zmieňovaných hviezd? Singel So Messed Up naznačuje, že La Lana vykročila správnym smerom.

Eminem – Godzilla

Legendárny americký rapper Eminem vydáva singel Godzilla, ktorý pochádza z jedenásteho štúdiového albumu Music to Be Murdered By, ktorý rovnako ako predchádzajúci album Kamikazevyšiel minulý týždeň bez predchádzajúceho oznámenia a pod menom Eminemovho „reinkarnovaného“ alter ega Slim Shadyho. Na singli Godzilla, kde sa obaja rapperi prirovnávajú k monštrám, Eminem spolupracoval s nedávno zosnulým raperom JUICE WRLDom. Juice Eminema označil za jednu z najväčších inšpirácií jeho hudobnej kariéry a v televízii Tima Westwooda dokonca hodinu improvizovane rapoval na Eminemove beaty.

Eminem je americký rapper, hudobný producent, herec a zakladateľ hudobnej spoločnosti Shady Records. Jeho hudobná kariéra mu vyniesla pätnásť Grammy a v roku 2002 aj cenu Akadémie za najlepšiu pieseň – Lose Yourself zo svetoznámej snímky 8 Mile. Jeho dvoch najúspešnejších albumov The Marshall Matters LP a The Eminem Show sa predalo okolo 40 miliónov kusov a obe získali diamantové ocenenia. Jeho najväčšími hitmi sú Lose Yourself, Not Afraid, Love The Way You Lie (feat. Rihanna) a The Monster (opäť feat. Rihanna), ktoré všetky dosiahli prvé miesta v rebríčku Billboard Hot 100. V roku 2009 bol vyhlásený za najlepšieho umelca dekády a dostal ocenenie Global Icon. Čo sa týka predaja albumov je Eminem najúspešnejším raperom.

Dua Lipa – Physical

Osemdesiatky sú definitívne späť! Na novom singli hľadá Dua Lipa znovu inšpiráciu v hudbe, ktorá vládla v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Podobne ako na predchádzajúcej nahrávke Don’t Start Now sú na novinke Physical vplyvy nablýskaného popu zmienenej dekády. V texte dokonca môžeme nájsť odkaz na rovnomenný singel Olivie Newton-John z roku 1981. Zároveň so singlom Dua Lipa oznámila dátum vydánia  druhého albumu. Platne Future Nostalgia sa priaznivci speváčky dočkajú 3.4.2020.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Karolína Zboniaková, Universal Music | Jozef Šebo | Andrea Čurná, woowoo.sk

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share