HudbaSprávy

Hudobné novinky 53/2020

The Butchers – Come home

Kapelu The Butchers, ktorej gro tvoria dvojičky András a János Hushegyi, od vzniku charakterizujú tvrdé gitarové riffy a výrazný chrapľavý spev Andrása Hushegyiho. Už od detstva spájala bratov hudba, no s rôznym cítením hudobných štýlov. Teraz vkladajú všetky svoje melodické inšpirácie do spoločnej rockovej kapely. V novinke Come Home prichádzajú však s najprecítenejšou formou hudobného prejavu, než ktorou sa doteraz prezentovali. Prekvapili nielen aranžmánom skladby, ale aj minimalistickým videoklipom.

Skladbu Come Home napísal András pred piatimi rokmi svojej manželke, vtedy ešte priateľke, ktorá  vycestovala na pol roka v rámci projektu ERASMUS do Drážďan. „Bolo to pre nás ťažké obdobie, vzdialenosť bola veľká, preto nebolo jednoduché sa stretávať. A práve táto naša životná situácia bola inšpiráciou k napísaniu skladby. Keď som jej ju neskôr prvýkrát zahral, tak sa od dojatia rozplakala,“ prezrádza spevák András Hushegyi hlboký zrod piesne.

Navyše posolstvo skladby dostáva v dnešných pandemických časoch ďalší rozmer. Viaceré rodiny pre aktuálnu celosvetovú situáciu sú odrezané od svojich rodín a ich blízki musia ostať za hranicami bez možnosti návratu domov počas vianočných sviatkov. „Aj ja mám viacero kamarátov, ktorých som už nevidel viac ako pol roka a asi ich ani tak skoro neuvidím. Svoju sestru som videl naposledy v lete tohto roka a, bohužiaľ, ešte potrvá dlho, kým sa budeme môcť stretnúť. Neostáva nám však nič iné, len trpezlivo čakať a dúfať, že všetko dobre dopadne,“ vysvetľuje gitarista kapely János Hushegyi aktuálnu myšlienku nesúc sa v rovine skladby.

IMT Smile – Kapela

Skupina IMT Smile v tomto roku zrekapitulovala svoje doterajšie pôsobenie na hudobnej scéne.  Urobila tak nielen cez úspešnú výberovku Život IMT Smile 1998 -2020 ,  ku ktorej pridala aj B strany, live a rarity. Tiež pridala vizuálnu podobu skladbám, ktoré ju doteraz nemali. Videoklip ku skladbe KAPELA teda  uzatvára túto kapitolu poďakovaním nielen fanúšikom, ale ale všetkým, ktorí boli, sú a budú IMT Smile.

Videoklip je plný skvelých retrospektívnych momentov,  od úplných začiatkov až po súčanosť skupiny. A práve tie umocňujú atmosféru zážitkov s hudbou IMT Smile.

Kypo – Forever

Kypo je mladý, talentovaný DJ a producent z Kysúc vlastným menom Marián Jakubec, ktorý si vďaka svojmu hudobnému štýlu a obrovskej pozitívnej energie za mixážnym pultom, získal už mnoho fanúšikov.

V roku 2016 vyhral súťaž ABSOLUT DJ CONTEST ktorá ho motivovala a nasmerovala jeho ďaľšie pôsobenie a následne dostal priestor vystupovať v popredných kluboch na Slovensku a vystupovať s najlepšími slovenskými DJ-mi.

Pilot – Horší to už nebude

„Horší už to nebude je silvestrovský song o konci toho najšialenejšieho roka, ktorý väčšina z nás zažila. Pôvodne sme chceli v texte spomínať na všetko zlé, čo sa dialo, celý rok vyhejtovať, potom nám ale napadlo celé to otočiť a pozrieť sa na to z pozitívnej stránky, že to najhoršie už máme za sebou – dno sme si obhliadli zo všetkých strán, a môžeme naspäť hore,“ komentuje novinku frontman Daniel Hrdlička.

Partia, ktorá si počas svojej doterajšej kariéry už vyskúšala hlavné pódiá festivalov Majáles či Sázavafest a predskakovala ťažkým vahám českej popmusic ako Lucie alebo Chinaski, aktuálne pracuje na svojom debutovom albume. Očakávaná novinka je v pláne v prvej polovici budúceho roka a zoznam producentov, medzi ktorými nechýbajú Marcell, Lukáš Chromek, Tomáš Konůpka, Nero Scartch a Ondřej Žatkuliak, naznačuje, že sa zdvíha čerstvý vietor, ktorý má ambíciu značne rozvíriť českú pop-rockovú scénu.

ZDROJ: Michal Neffe, Unavená agentúra | Tomáš Karpel, Universal Music | Vladimír Bryndák, Bryndák Records | Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share