HudbaSprávy

Hudobné novinky 52/2021

music

Kiss My Ex! – Homesick

Tesne pred Vianocami, vo štvrtok 23.decembra večer, darovala košická skupina Kiss My Ex! fanúšikom novú jemnú a sviatočnú skladbu Homesick. Melancholický chillout  umocňuje atmosféru spomienok na domov, ktoré sú vždy na Vianoce najsilnejšie. Takmer vianočnú skladbu so zimnou náladou napísal autorský tandem Peter Klema a Ladislav “LeZlee” Znám. Spolu so speváčkou Ivetou “Popa” Karičkovou ju nahrali v obývačke a dokončili v štúdiu. 

“Skladba vznikla na jar, počas tvorby piesní na nový album. Už od začiatku sme cítili, že má takú zimnú, skoro až vianočnú atmosféru. Ten prijemný melancholicko-nostalgický pocit, ktorý človek zažíva, keď sa vracia v zime domov na sviatky. Užíva si všetky spomienky a teší sa na najbližších,” povedal o novej skladbe Peter Klema. Myšlienku textu podporuje a rozvíja videoklip, ktorý nakrúcali v decembri. Nakrúcanie, ktoré vyžadovalo zasneženú krajinu trochu komplikoval nedostatok snehu. 

“V príbehu vystupuje chlapec, ktorý si stavia zo stavebnice domček, ktorý neskôr už ako dospelý objaví na povale a zistí, že to, čo si v detstve vysníval sa mu splnilo. A tým, že si plnil svoje detské sny, vytvoril zázemie pre ďalšie detské sny,” vysvetlil príbeh klipu Ladislav Znám.

Heľenine Oči – Cirkus

Chalani z Heľenine oči si pred ústa servítku nedávajú. V minulosti prostredníctvom svojich skladieb poukázali na problém s prešovským obchvatom či kauzy, v ktorých zasahovala NAKA. Tentokrát skladbou CIRKUS narážajú na ľudí, ktorých rozdeľujú spoločenské témy.    

Novinka CIRKUS je ďalšou skladbou z pripravovaného a dlho očakávaného albumu s rovnomenným názvom.  „Na tejto skladbe sa podieľalo viac členov kapely, prvotný tvorivý impulz prišiel od bubeníka Pavla Balčáka, finálne aranžmány sme doťukli s naším dvorným producentom Adamom A. Kurucom,“ hovorí líder kapely Martin Mihalčín.

Text piesne spevákovi napadol začiatkom roku 2020 na cestách po zahraničí a večernom sledovaní sociálnych sietí. „Premýšľanie o tejto téme ma utvrdilo v rozhodnutí opustiť súkromné aktivity na sociálnych sieťach a doteraz som s týmto rozhodnutím spokojný,“ priznáva Mihalčín.  „Text piesne si však podľa môjho názoru každý rozanalyzuje najlepšie sám,“ dopĺňa ma margo významu skladby. 

Parta vynikajicích lidí – Monstrproces

Rok po vydaní albumu Kam chceš jít, když nejlíp je tady vydáva pražská petica Parta vynikajících lidí singel Monstrproces. Videoklip ku skladbe pripravila režisérka a vizuálna umelkyňa Johana Střížková. Autorom textu aj hudby je frontman Zdeněk Lichnovský, ktorý ako ventil silného vnútorného nepokoja a rozporu natočil demo tejto skladby.

Peter Motif – Otec

Peter Motif v skladbe Otec opisuje jeho vzťah k otcovi, ktorý mu bol veľmi blízky, a ktorého si nesmierne vážil. Zo skladby cítiť nielen pôvodný smútok, ale aj zrelosť speváka. „Nestihol som mu povedať všetko a s odstupom času som ľutoval, že som to neurobil. Mladý človek potrebuje nejakú dobu na to, aby dozrel,“ vyznal sa spevák. Otec je pre neho dodnes ideál princípov a zásad chlapa. „Naučil ma napríklad, že nikdy nemám klamať. To, že odišiel, neznamená, že by som sa prestal riadiť tým, čo ma naučil. Aj dnes, keď chcem vyviesť nejakú blbosť, predstavím si, ako by na to reagoval otec. Bol principiálny, prísny, ale zároveň spravodlivý. Mal prirodzenú autoritu,“ spomína Peter Motif.

Ku nahrávaniu skladby Otec si Peter Motif prizval aj orchester Slovenskí Symfonici. „Naučil som sa rozpisovať aranžmán pre slákový orchester, pretože je v mojej hudbe veľmi dôležitý. Obzvlášť v tejto skladbe som si na tom dal záležať. Hudobníci telesa Slovenskí Symfonici sú fakt profesionáli, dokážu hrať aj na prvú z nôt. Nahrávali sme v priestoroch Slovenského rozhlasu a v priebehu jedného dňa sme stihli na mieste aj natočiť videoklip s tímom Michala Nemtudu. Miška si nesmierne vážim ako umelca a režiséra, vie veci skutočne precítiť. Túto skladbu som chcel zveriť len do jeho rúk“ doplnil spevák.

The Miženko Brothers – PoĎ 2021

The Miženko Brothers si pre vydanie svojej novinky vybrali výnimočný dátum. Skladba PoĎ vychádza na Vianoce aj s originálnym videoklipom. Okrem bratov sa v ňom objaví aj známa filmová postava. Popradská kapela ďalej pracuje aj na debutovom albume a hľadá nové posily.

Svoju žánrovo rozmanitú tvorbu bratia dopĺňajú ďalšou skladbou s názvom PoĎ. Ku reggae Voľnu z tohto leta tak pribúda tvrdšia, rap-rocková skladba, ktorá je už siedmou na ich konte. Príbeh skladby je opäť zo života The Miženko Brothers, v podstate ide o opis jej vlastného vzniku:

„V jeden pekný deň som sa vybral do otcovej skúšobne, kde pod jeho vedením mimochodom hrá aj Matejovská (pozn. mestská časť mesta Poprad) dychovka Tatramat. Napadlo mi tam nahrať gitarovú linku, ktorú som mal v hlave už dlho. Inšpirácia vznikla z danej situácie a text sa postupne menil do finálnej podoby. Keď ste v skúšobni sám je to parádička, ale viac ľudí, viac nápadov. Akých, to už záleží na ľuďoch, s ktorými sa stretávate,“ opisuje Ján Miženko vznik novej skladby.

ZDROJ: Rado Mešša | Janka Marczellová | Anna Mašátová | Andrea Čurná | Lukáš Arpáš

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share