HudbaSprávy

Hudobné novinky 52/2020

Coldplay – Flags

Skupina COLDPLAY vydala na streamovacích službách skladbu Flags. Pieseň sa pôvodne objavila iba ako bonus na japonskej verzii albumu Everyday Life. Štvorica ju teraz dáva k dispozícii ako samostatný singel a sprístupňuje ju fanúšikom po celom svete.

Pripomeňme si, že Coldplay album Everyday Life vydali na konci roku 2019. Nahrávka je koncipovaná ako dvojalbum a je rozdelená na časti Sunrise a Sunset. Jej vydanie doprevádzala netradičná propagácia – išlo o inzeráty v lokálnych novinách, pohľadnice s motívom albumu tajne rozšírené po antikvariátoch alebo dva koncerty v jordánskom Ammáne načasované na východ a západ slnka, ktoré boli prenášané naživo na YouTube. Album plný prekvapení sa nedávno dočkal nominácie na Grammy.

Skutočným fanúšikom a zberateľom najrôznejších rarít sú určené dva vinyly, ktoré tento rok na jeseň Coldplay vydali. Jedná sa o modrý sedempalcový singel Christmas Lights a striktne limitovanú žltú úpravu debutu Parachutes, ktorá pripomína dvadsiate výročie vydania prvého albumu.

Marco Rajt – That is Christmas to Me

„Podľa mňa majú byť Vianoce o rodine, láske, radosti a hlavne deťoch. Preto sme sa rozhodli ísť do veselšieho štýlu. V klipe účinkuje môj syn Marco a jeho bratranec Matúško. Sú to dvaja malí výmyselníci, ktorým sa podarilo vymyslieť šikovný plán, ako urýchliť príchod Vianoc. Dohodli sa totiž, že 21.12. v kalendári  vyškrtajú 3 dni naraz a presvedčia nás – dospelákov, že už je Štedrý deň. Počas domáceho chaosu, ktorý tým spôsobili, sa im podarí nedočkavosťou a detskou nevinnosťou vyparatiť pár tlak dvíhajúcich kúskov,“ vysvetľuje Marco Rajt.

Deti v klipe ukážu, že majú dobré srdce a zachránia kapra Edka, ktorého vrátia späť do jazera. Pesnička je z Marcovho albumu Anjelské husle. Videoklip zastrešil Majo Puzder z dielne Lexis Production a zavedie nás do rodiny virtuózneho huslistu.

„Chcel som klip v domácom prostredí, kde si zahrá moja rodina, aby sme mali peknú pamiatku. Moja manažérka Mary Hollá vymyslela námet, aby to malo šmrnc a detaily doklepla spolu s už spomínaným Majom Puzderom. O koncerty s názvom Anjelské husle bol predošlé dva roky veľký záujem a tak som z toho chcel urobiť predvianočnú tradíciu. Tento rok to však, z pochopiteľných dôvodov,  nevyšlo. Verím však, že o rok bude situácia lepšia,“ nádeja sa Marco Rajt.

King Shaolin – We Stand Together

King Shaolin prichádza s tretím singlom We Stand Together z ich aktuálneho albumu Mind Game. Silné pocity vniesol do textu a skladbu už tradične sprodukoval spevák kapely Dominik Štofko. „Táto skladba vznikla z tej najkryštalickejšej osobnej pravdy, ktorú som kedy dokázal zhudobniť,“ prezrádza Dominik zrod silného jadra novej piesne.

Skladba vznikla pred rokom ako narodeninový darček pre Dominikovu bývalú priateľku. „Keďže milujem hudbu nadovšetko, tak isto ešte zabrdnem do podobných kľudných a emotívnych vôd, no či dokážem ešte niekedy zhmotniť niečo tak čisté a skutočné, to je vo hviezdach. Je to totiž zvláštny pocit, keď človek dokáže z bolesti vytvoriť niečo krásne,“ ozrejmuje Dominik silnú emóciu, ktorá ho viedla k tomu najúprimnejšiemu vloženiu sa do piesne.

Piesne kapely King Shaolin sú prevažne energické, rytmické a tanečné, no tentoraz sa kapela prezentuje singlom o láske za hranicami v pomalšom tempe, ako sme zvyknutí. „Chceli sme sa podeliť o video a posolstvo skladby s ľuďmi a našimi fanúšikmi práve v tento sviatočný čas. Veď práve o to jediné ide predsa na Vianoce. Milovať blížneho svojho a žiť mier,“ vysvetľuje Dominik zverejnenie piesne v predvianočnom čase, keď ľudia spomalia a sú srdečnejší.

For You – Perinbaba

„K Vianociam patria rozprávky. Nášmu srdcu sú najbližšie z domácej produkcie. Rozprávku Perinbaba si zamilovalo veľa generácií a každý rok si ju spoločne pozrú rodičia s deťmi. Celý film dopĺňa melódia Motív lásky, ktorú sme zaspievali bez hudobných nástrojov.“ vysvetľuje výber skladby speváčka skupiny Nika Barľáková.

Tému Motív lásky, ktorým je pretkaná celá rozprávka, zložil Petr Hapka. Skladbu zaranžoval člen skupiny Emil „Esso“ Smoliga. Zároveň je pieseň úvodnou skladbou na novom vianočnom albume Acapella Christmas.

Minimalistický videoklip sa natáčal v Nitre. Za kamerou stál Kubo „Točič“ Chochula, ktorý klip aj strihal. „Na natáčanie padajúceho peria sme obetovali starý vankúš. V súčasnosti je veľmi ťažké vankúš naplnený perím nájsť, aj vďaka alergiám táto náplň patrí minulosti. Našťastie som jeden malý vankúšik našiel, ďakujem babi“ prezradil Andrej Mann.

Bufalo – Tuyo

Ako už jeho meno naznačuje, Bufalo vytvoril skutočne silný a jedinečný hudobný vesmír inšpirovaný kultúrou „Ďalekého západu“. Okrem toho svoje umenie definuje ako „futuristickú západnú hudbu“, čo je celkom presné, pretože do svojich stôp vždy pridáva jemné prvky, ktoré nám akosi pripomínajú svet kovbojov a salónov: bluegrassové banjo, country vokály, používanie kontrabasov atď.

Po tituloch „Lordy“ a „Howdy Partner“, Bufalo prichádza s novým singlom “Tuyo“, kde Bufalo opúšťa západné pláne Arizony a vydáva sa na cestu do korenistej krajíny – Portorika. Bufalo vytvoril tanečnú bombu inšpirovanú Reggaetonom spolu s určitou futuristickou atmosférou – Western Electro.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Eva sládková, Propaganda House | Michal Neffe, Unavená agentúra | Andrej Mann, For You | Vladimír Bryndák, Bryndák Records

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share