Hudba

Hudobné novinky 51/2021

Robo Opatovský – Na Vianoce chcem byť doma

Nový videoklip je naplnený skutočnou vianočnou atmosférou, ktorú vytvorili zábery z rodinných Vianoc Roba Opatovského. „Zábery sme točili ja a manželka Katka minulé Vianoce. Filip Cemper ich skvelo zakomponoval a verím, že výsledok poteší fanúšikov,“ povedal spevák, ktorý tento rok počas sviatkov oslávi 50. narodeniny. „Veľmi intenzívne prežívam Vianoce, počúvame veľa hudby, stretávame sa s rodinou, Katka varí samé dobroty. Vždy musia byť oblátky s medom, kapustnica, ryba a od minulého roka spoločne s dcérou Hankou spievame hosťom, ktorí k nám prichádzajú,“ prezradil.Skladba Na Vianoce chcem byť doma pochádza z aktuálneho albumu Šťastné a veselé. „Napísal som dvanásť vianočných pesničiek, textári Oľga Šifrová, Vlado Krausz, Michal Mifkovič a Martin Chudík napísali krásne texty. Rozhodol som sa teda urobiť vianočný album. Vrcholom pre autora a speváka je spolupracovať so symfonickým orchestrom. Mne sa to podarilo v troch skladbách so Symfonickým orchestrom Slovenského

Štefan Štec & Fajta – Ščedryk

Ščedryk ja svetoznáma skladba, ktorú v roku 1916 zložil hudobník a učiteľ Mykova Leontov. Patrí medzi takzvané „ščedrivky“, ktoré sa na Ukrajine spievali na Nový Rok. Skladba sa však rozšírila do celého sveta a jej hudobný motív je dnes spájaný hlavne s vianočným obdobím. Asi najznámejší je jeho anglický preklad „Caroll of the Bells“, ktorý urobil Petro Viľchovský, rusínsky emigrant v New Yorku, ktorý bol dirigentom viacerých rusínskych a ukrajinských zborov. Približuje históriu skladby Štefan Štec. 

„Túto skladbu chcem venovať všetkým tým,  ktorí Vianoce nemôžu prežívať s tými najbližšími. Radostná novina prichádza aj na miesta, ktoré nezapadajú do tradičného koloritu  obrazu Vianoc, ktorý si všetci želáme. Nie všetci ich môžu prežívať tam, kde sa cítia byť doma, byť s tými, ktorí sú im najbližší či zažiť ich v plnej hojnosti. Hviezdy však svietia všetkým na celom svete rovnako“.

Erika Rein & Ronie – 24/12

Speváčky Erika Rein a Ronie predstavujú vianočnú RNB novinku 24/12. Skladba spolu s videoklipom vychádza iba pár dní pred Vianocami. Vznikla spontánne na začiatku decembra, kedy sa speváčky stretli v nahrávacom štúdiu. Obe mali v pláne vianočnú skladbu samostatne už minulý rok, ale spontánne veci bývajú najkrajšie. A tak vznikla pieseň, ktorá implementovala posolstvo Vianoc do aktuálnej ťažkej doby pandémie, kedy by sme mali nájsť viac dobra a porozumenia jeden pre druhého. Je príbehom o nádeji, odpustení a láske. Všetky tieto vlastnosti by sme v sebe mali nájsť nielen počas Vianoc, ale počas celého roka. „Bolo by krásne, ak by sme v sebe všetci našli viac ľudskosti a lásky. A to počas celého roka. Takže poďme po celý rok šíriť lásku rečou, spoločnou,“ adresuje svoje vianočné prianie Erika Rein.

Michal Horák – Jak nejde o život

„Mám takú tradíciu posledných pár rokov na Vianoce vždy vydať niečo ľahko na zamyslenie. Táto pesnička spracováva jednoduchú ľudovú radu, ktorú mi vždy hovoril môj otec a ktorá mi úprimne často pomôže, keď mám blbú náladu. Povedal som si, že by mohlo byť fajn toto jednoduché posolstvo poslať na Vianoce medzi ľudí, možno to niekomu príde vhod,“ komentuje Horák novinku, ktorá nadväzuje na počiny z predošlých rokov Domů k vám (2020) a Až mi bude pětašedesát (2019). 

Sprievodný videoklip sa nesie v minimalistickom duchu. Vznikol v štúdiu 3bees ako live video z natáčania pod režisérskou taktovkou Vladimíra Špičku, ktorý je podpísaný i pod predchádzajúcim videom k singlu Z diplomky nemám nic. „Myslím, že to má takú tú typickú pokojnú atmosféru, ktorá by mala na Vianoce byť,“ dodáva Horák. So svojimi klipmi pravidelne boduje v trendoch YouTube a dá sa predpokladať, že výnimkou nebude ani novinka, ktorá je jeho prvým videom po zisku titulu Objav roka v ankete Český slávik. Práve spomínané ocenenie je jedným z veľkých míľnikov a úspechov v čoraz sľubnejšie sa rozvíjajúcej kariére mladého talentovaného pesničkára. Ako ale Horák upozorňuje, v rámci tohto roka to nie je jediný míľnik: „Uplynulý rok bol bezpochyby v mnohých veciach unikátny. Na jar sme urobili doposiaľ najväčší benefičný stream, na ktorom sa vyzbieralo viac ako sto tisíc korún na Neratov. Priebežne sme vydávali jeden singel za druhým, nahrali a pokrstili album, prežili turné, a nakoniec ten Objav roka v Slávikovi. Najväčším úspechom tiež bezpochyby je, že ma ešte nevyhodili zo školy, ba naopak sa malými istými krôčikmi približujem k štátniciam. Síce z diplomovky stále nemám nič, ale do tej sa pustím až po prvých štátniciach. Snáď.“  

Tina – Santa Bejby

ZDROJ: Tomáš Karpel | Renáta Tomášová | Jana Trellová | Adriána Čahojová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share