HudbaSprávy

Hudobné novinky 51/2020

AlexiaH – Kúzlo Vianoc

Vo videoklipe k pesničke sa okrem spevákov objavia aj Diana Hágerová a Roman Juraško s dcérkou Izabelkou. „Pre Izabelku to bol prvý naozajstný kontakt s kamerou a hoci sme to tušili, lebo doma je to malá speváčka a herečka, úplne nás dostala. Nakrúcanie si užívala do poslednej chvíle,“ prezradil Roman.

Melódia skladby hrala v mysli speváčky už od malička, ale verejnosti sa ju rozhodla predstaviť až teraz. Text bol pôvodne napísaný v angličtine, o jeho slovenskú verziu sa postaral Marián Bezáni. S Martinom, ktorý aktuálne hrá aj v seriáli Pán profesor, sa pozná už od malička a sú veľmi dobrí priatelia. „Túto pesničku som si vždy predstavovala ako duet. S Maťom trávim veľa voľného času. Krásne spieva, takže mi hneď napadlo, či nevytvoriť niečo spoločné,“ hovorí speváčka. V piesni znie aj hudobné umenie bubeníčky Nikolety Šurinovej, ktorá sa zviditeľnila účasťou v šou Česko Slovensko má talent.  

Traja z Raja – Kloktadlo

Na svete je nová politická satira. Traja z raja predstavujú pieseň „Kloktadlo“. Na hudbe a texte k novej skladbe sa podieľali všetci traja členovia kapely.

„Naše nové „Koktadlo“ je výsledkom kolektívnej spolupráce. Každý, kto si naše „Kloktadlo“ vypočuje, usúdi, že ho logicky nemožno datovať do minulosti, takže táto pieseň vznikla doslova aktuálne a cez internet „distančne“. Fungujeme v umeleckej branži, takže sa nás táto situácia bytostne dotýka,“ konštatuje Peter „Gedi Gedeon. 

K novinke vznikol aj veselý klip za pomoci kamarátov, ktorí priniesli rekvizity a asistovali pri nakrúcaní. Účinkuje v ňom Mikuláš, čert aj antigénová tyč. 

„V duchu nadsázky sme si povedali, že chceme zaujať stanovisko, tak, ako je nám umelcom vlastné, teda humorom. Presne tak aj klip vyzerá, jednoducho sme nakrútili všetko, čo nám napadlo, celé to teda plynulo v našej réžii.  Síce chápeme vážnosť situácie, ale práve vážne situácie si pýtajú možno ešte viac, ako inokedy, nadhľad. Samozrejme, že za finálnym vyhlásením: Sme len herci ,nie proroci, ale komu niet rady, tomu niet pomoci si absolútne stojíme. Nie všetko je potrebné ľuďom dovysvetľovať…“ hovorí Peter „Gedi Gedeon. 

Vebi feat. Aless – Každý deň

Slovenská speváčka Vebi, Veronika Nízlová, pokračuje v sólo dráhe vydaním skladby Každý deň. Skladbu jej ešte minulý rok napísal producent Paul Project. Do skladby sa jej hodil druhý hlas, a tak sa v lete pri bazéne v Neapole dohodla s Aless.

Skladba Každý deň rozpráva o partnerskom vzťahu, ktorý sa rozpadol. A hoci sa opäť môže zdať, že Vebi spieva o svojom súkromí, nie je to tak. „V mojom živote nový muž nie je. Ani neplánujem. Takto je mi dobre. Teraz si potrebujem oddýchnuť a naplno sa venovať albumu,“ povedala speváčka.

Vebi spolu s Aless nakrúcala videoklip už v auguste, no poškodený harddisk a stratené zábery predĺžili samotnú produkciu. „Pendlujem medzi Hronským Beňadikom, Trenčínom a Talianskom,“ vysvetlila Veronika a dodala: „Samozrejme, mrzelo ma, že tie zábery nie sú, ale všetko je asi tak ako má byť. Klip sa mi páči aj v tejto novej verzii. Je celkom iný. Budem sa však tešiť, ak sa budem môcť vrátiť na pôvodné miesto a natočiť zábery k novému klipu, lebo boli úžasné.“

Štefan Štec, Fajta – A na našim dvori

Láska, pohoda, priatelia a spoločne strávený čas. To je neodmysliteľná esencia Vianoc, ktorá toho roku bude asi viacerým chýbať. Pripomína ju aj vianočný darček Štefana Šteca, krásna pieseň A na našim dvori.

„Túto pesničku poznám z detstva a spája sa mi s rodinnými stretnutiami, keď sa celá rodina zišla u mojich starých rodičov doslova na dvore. Môžem povedať, že medzi Rusínmi je to známa skladba. Len nedávno som však zistil, že má aj svoju autorku. Napísala ju ľudová speváčka z východného Slovenska Anna Servická,“ vysvetľuje Štefan Štec.

V pesničke sa spieva o láske, ktorá je obzvlášť v týchto časoch najdôležitejšou esenciou života. „V tomto ťažkom roku, v období Vianoc jej potrebujeme akosi viac. Nemusí to byť však len tá partnerská láska či vzťah. Ak máme rodičov, súrodencov, priateľov, susedov, kolegov, ale aj zvieratá, v každom tomto vzťahu môžeme prežívať niečo pekné. Netreba ich  podceňovať  a práve naopak pracovať na nich a dôverovať im, ak sa to dá. Hovorí sa, že v živote zažijete len jednu pravú lásku, no ja si myslím, že ich je viac. Viac foriem lásky, ktorej môžeme hovoriť aj inak. Pokoj, porozumenie, šťastie, ústretovosť či radosť zo stretnutia, ktoré v ostatnom období sú nenahraditeľné,“ dodáva Štefan Štec. 

Strapo – Správa ft. Martin Císar (prod.Viktor Hazard)

Šesť týždňov pred plánovaným uvedením do kín prichádzajú tvorcovia filmu Správa s prekvapením pre divákov v podobe piesne, ktorú naspieval obľúbený raper Strapo, a ktorá bude dopĺňať kampaň k filmu.

„Strapo touto pesničkou preniesol myšlienku úteku z koncentračného tábora a odvahy postaviť sa za svoje presvedčenie do slovníka a prejavu dnešnej mladej generácie,“ hovorí o piesni producent filmu Rasťo Šesták, DNA Production.

Mladý hudobník je známy svojim postojom proti extrémizmu. „Som veľmi rád, že sa nám spolu s A-TEAMOM Miška Nemtudu podarilo prekonať klasický slovenský rapový stereotyp a že sa nám podarilo doručiť niečo nadčasové a zaujímavé. Ďakujem aj Viktorovi Hazardovi, ktorý produkoval celú vec po hudobnej stránke a ďakujem filmu Správa aj celému tímu okolo tohto projektu, za to, že nám dal príležitosť spraviť takúto skladbu,“ povedal Strapo. 

Ben & Mateo – Kdo ví

Teenagerky už novú spevácku dvojicu Ben & Mateo poznajú, a najnovšie sa tento objav českej popovej scény predstavuje aj starším generáciám – ich mamám a starým mamám.  Chalani totiž naspievali hit obľúbenej českej ikony 80. rokov Pavla Horňáka Kdo ví. Dvojica tak vzdala hold samotnému Pavlovi Horňákovi i autorovi pesničky Františkovi Janečkovi.  

Benedikt Kis (13) a Mateo Klimek (14) sa pred pár dňami vybrali do pražského Hudobného divadla Karlín, kde vstúpili na dosky, ktoré znamenajú svet. Obliekli si divadelné kostýmy, Ben si sadol ku klavíru, Mateo vzal gitaru a začali spievať. 

Nešlo však o žiadny koncert, ale o nakrúcanie videoklipu k ich štvrtej spoločnej skladbe. Tentokrát dvojica nevydala pôvodnú autorskú pesničku, ale rozhodla sa prespievať český hit Pavla Horňáka z dielne Františka Janečka – pieseň Kdo ví. 

Hoci Bena a Matea od Pavla Horňáka a Františka Janečka delia celé dekády, chlapci si prácu na skladbe užili a neskrývajú rešpekt a pokoru k jej autorovi a pôvodnému interpretovi. „Je to skvelá balada a máme radosť, že sa k nám pesnička dostala, takže Pavlovi Horňákovi i Františkovi Janečkovi veľmi ďakujeme,“ hovorí Mateo a Ben dodáva:  „Veľmi dúfame, že sa bude páčiť i našim fanúšikom, pretože my sme si ju okamžite zamilovali.“

Ed Sheeran – Afterglow

Spevák ED SHEERAN prekvapivo zverejnil novú nahrávku. Skladba Afterglow je k dispozícii na všetkých digitálnych službách.

„Afterglow je pieseň, ktorú som napísal minulý rok. Nie je to singel z budúceho albumu, je to jednoducho skladba, ktorú mám rád a dúfam, že sa bude páčiť aj vám. Užite si ju,“ odkazuje ryšavý spevák fanúšikom v oficiálnej tlačovej správe a praje krásne sviatky.  Natočil k tomu jednoduché video na jeden záber. Hudobník si ho vytvoril sám. S nahrávkou mu vypomohol britský producent FRED, s ktorým spevák spolupracoval aj v minulosti a tiež americký pesničkár David Hodges.

Sheeran sa väčšinu roka držal v ústraní na zaslúženom odpočinku, ale aj napriek tomu sa stal najprehrávanejším britským interpretom roku 2020.

Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Matěj Ruppert & Vladimir 518 – Dobrá zpráva

Presne pred rokom padla posledná klapka komédie Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel podľa rovnomennej knižnej predlohy. Pri príležitosti tohto výročia vychádza pieseň Dobrá správa, ktorú k filmu zložil Roman Holý. 

„Pôvodne sme si pesničku chceli darovať k premiére a k Vianociam, teraz sme si ju darovali len k Vianociam. Radosť z nej ale mám rovnako veľkú, chalanom sa naozaj podarila,“ hovorí režisér aj autor knihy Patrik Hartl. „Tiež mám pocit, že dobrých správ nie je v poslednom čase až tak veľa, takže jedna navyše sa môže hodiť.“

Film je o štyroch kamarátoch, pieseň s názvom Dobrá správa s hudbou Romana Holého preto naspievala hneď štvorica spevákov – Dan Bárta, Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert a Vladimir 518. 

„Vo filme mám obsadenie snov a aj do filmovej pesničky som si vysníval ideálnu štvoricu spevákov, ktorých mám najradšej. Zavolal som Romanovi Holému, či by pieseň nezložil. Vždy som obdivoval jeho inteligentné funky ‚vypaľovačky‘. Roman si pozrel film a keď som mu povedal, akých spevákov si predstavujem, hneď sme sa tým obidvaja nadchli. Sú to všetko jeho kamaráti. Medzi spevákmi je to podobný dream team ako ten herecký vo filme, taká hudobná liga majstrov… Dúfal som, že sa Danovi, Vojtovi, Matějovi a Vladimirovi bude film páčiť, pretože som vedel, že to nie sú chlapi, ktorí by robili niečo, čo sa im nechce. A mal som obrovskú radosť, keď s chuťou súhlasili,“ opisuje Patrik Hartl s radosťou, ako sa neobvyklá zostava dala dokopy.   

Katarína Knechtová (hosť Labirsky Beťare) – Nákazlivé Vianoce

Speváčka a skladateľka Katka Knechtová má pre fanúšikov netradičnú vianočnú pieseň, ktorou reaguje na súčasnú korona krízu. V novinke „Nákazlivé Vianoce“ sa spojila s hudobníkmi z kapely Labirsky Beťare. Text k skladbe napísal Vlado Krausz, ktorému sa Katka zdôverila, ako prežíva obdobie s chorobou Covid. Pozrite si klip „Nákázlivé Vianoce“, kde sú za slávnostným vianočným stolom všetci v ochranných odevoch. Katka fanúšikom odkazuje, aby pieseň brali s nadhľadom a želá im, aby zostali zdraví a nakazili sa jedine láskou a porozumením. 

„Bolo to úplne spontánne. Napísala som dlhý mail textárovi Vladovi Krauszovi, kde som sa mu vyrozprávala a zdôverila, ako prežívam toto obdobie a svoju chorobu. Zároveň som ho poprosila, že ak by dostal nápad na nejaký text, ktorý by s nadhľadom a pozitívne opísal, čo cítim, že by ma to veľmi potešilo. Prešli dva týždne a text prišiel. Mala som neskutočnú radosť. Chcela som, aby to nebola tradičná pieseň. Chcela som sa vyhnúť, v dobrom zmysle slova, tomu vianočnému klišé. A tak som sa rozhodla, že pieseň bude acapella,“ prezradila Katka Knechtová. 

ZDROJ: Adriána Čahojová, Soul for Show & Supraphon | Nora Krchňáková, NK Factory | Andrea Čurná, woowoo.sk | Eva Sládková, Propaganda House | Peter Gašparík, Continental Film

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share