HudbaSprávy

Hudobné novinky 50/2020

Berenika Kohoutová ft. Jakub Prachař – Matky

Nová komédia Matky bude mať svetovú premiéru na Slovensku! Hoci mal byť film pôvodne uvedený už v novembri a v ostatných krajinách ho uvidia pravdepodobne až v roku 2021, do slovenských kín sa napokon dostane počas tohtoročných Vianoc. Zároveň sa diváci už v týchto dňoch môžu započúvať do jeho titulnej piesne. Životné príbehy a zážitky štyroch hlavných hrdiniek spracoval do podoby pesničky autor hudby k celému filmu Ondřej Brzobohatý. Naspievať ju, logicky, nechal rodičov malých detí – Bereniku Kohoutovú a Jakuba Prachařa. 

Takmer trojminútový videoklip tvoria nielen zábery z nahrávacieho štúdia, ale aj mnohé ukážky z filmu. „Najväčšou inšpiráciou na zloženie hudby mi bola samotná snímka. Herci, scéna, kamera, dynamika strihu – to všetko vás inšpiruje a dokáže navodiť ten správny pocit, keď sa rozhodujete, aká hudba sa tam hodí,“ vysvetlil hudobný skladateľ Ondřej Brzobohatý.

Lenny – Through the Valley (The Last of Us Part II – Cover)

Speváčka Lenny v rámci jedinečnej spolupráce s obľúbenou hernou konzolou PlayStation vydáva videoklip „Through the Valley“ ku hre The Last of Us Part II.  Lenny sa tak stala prvou českou interpretkou, ktorá sa takýmto spôsobom prepája s celosvetovou značkou PlayStation. Pôvodnej skladbe Shawna Jamesa, ktorú spieva hlavná hrdinka Ellie v traileri hry The Last of Us Part II, pridala Lenny svoj jedinečný prejav v spolupráci s Markusom Tranom a spoločne s režisérom Ondřejom Kudynom vytvorili unikátnu atmosféru klipu : Lenny – Through the Valley (The Last of Us Part II. – Cover)

Flabby – On The Dancefloor

Flabby sú jednými z našich najdlhšie etablovaných umelcov: prvý singel od nich „Diggy Doggy Doo“ bol podpísaný už v roku 1997.

Lucia Gibarti – Noc Vianoc

Celosvetovo obľúbená, veľmi emotívna, koleda z 19. storočia v dnešných časoch známa ako O Holy Night z dielne Adolpha Adama sa v priebehu vyše 170 rokov dočkala niekoľkých interpretácií, prekladov i textov. Pôvodné francúzske znenie Cantique de Noël, bolo prvotne, hneď po zložení, preložené do anglického jazyka. O niekoľko rokov sa dočkala anglického pretextovania do najznámejšej podoby skladby, ktorá v tejto textovej úprave znie svetom dodnes. Slovenskú verziu, s názvom NOC VIANOC, prostredníctvom Lyrics videa, vydala speváčka Lucia Gibarti.

Nápad upraviť, pretextovať a naspievať jednu z najkrajších vianočných kolied vznikol v septembri, počas brainstormingu ohľadne vydania pripravovaného štúdiového albumu speváčky. „Vianoce sú pre mňa najkrajší a najčarovnejší sviatok v roku a k nim neodmysliteľne patrí aj dobrá hudba, ktorá tú celú atmosféru ešte umocňuje. A ja som chcela prispieť svojou troškou. Počas debaty ohľadom ďalšej produkcie sa mi opäť po dlhom čase do uší dostala pieseň O Holy Night. Priznám sa, že pieseň som v minulosti zachytila, no nikdy som si ju nezaspievala. No v ten deň, keď som si ju prvýkrát zanôtila, mi telom okamžite prebehli zimomriavky a pocítila som tú emóciu, ktorú tá pieseň v sebe má. A  vždy, ak takýto pocit u mňa príde, viem, že je to ono a vkladám do toho srdce. Okamžite mi v hlave začal znieť slovenský text a bolo rozhodnuté…,“ priblížila Lucia Gibarti zrod slovenskej verzie starej koledy.

twenty one pilots – Christmas Saves The Year

Vianočný pozdrav od chlapcov z amerického štátu Ohio. Twenty One Pilots nečakane zverejnili singel Christmas Saves The Year, prostredníctvom ktorého bilancujú s rokom 2020. Akokoľvek bol rok celosvetovo šialený, skupine sa v ňom určite darilo.

Peter Bič Project, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu – Stoj

28. novembra sa v rámci galavečera Noc Nádejí predstavila skupina Peter Bič Project spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriána Kokoša. Vznikla tak nádherná verzia populárneho  hitu STOJ. Spoločne tak prispeli k podpore tých, ktorí v to v tejto neľahkej dobe potrebujú. Projekt zastrešili Nadácia Kvapka Nádeje a RTVS. 

Aranžmán skladby pre symfonický orchester pripravil Adrián Harvan. „Boli sme oslovení Nadáciou Kvapka Nádeje a RTVS  aby sme urobili STOJ spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského Rozhlasu. Súhlasili sme, lebo ide nám o dobrú vec, a najmä v tomto období, je to o to dôležitejšie. Symfonický orchester dodal našej skladbe ďalší rozmer, a nakoniec sme sa rozhodli aby si to mohli  vypočuť aj ďalší.  Vianoce sú predo dvermi, a toto  je to poďakovanie pre našich poslucháčov, fanúšikov za podporu v tomto roku,“ hovorí o spolupráci so symfonickým orchestrom Peter Bič.

Teri Čikoš – Dilema

Len pár mesiacov po tom, čo Teri vydala úspešný rádiový singel Dievča, prináša pre poslucháčov novinku Dilema. „Dilema je vyznanie mladého dievčaťa. Je to výpoveď mladej duše o jej predstave dokonalého partnera,” vyznáva sa Teri. „Dilema je skladba plná emócií. Myslím si, že každé dievča ale aj dospelá žena sa v texte nájde. Je o našich pocitoch, myšlienkach a túžbach,“ vysvetľuje Teri.

Kapela, s ktorou nahrala Teri skladbu Dilema, tvoria poprední slovenskí hudobníci – Martin Wittgruber (klavír), Martin Gašpar (basgitara), Pišta Lengyel (gitara), Igor ,,Ajdži” Sabo (bicie). Skladba vznikla v hudobnom štúdiu KUPEC RECORDS u hudobníka Juraja Kupca.

Stefano Fucili – Una Bella Giornata

Stefano Fucili nie je v hudbe žiadny nováčik, spievať začal koncom 90-tych rokov a  okamžite si ho všimol Lucio Dalla, jedna z najväčších talianskych hudobných legiend. Lucio Dalla si vzal Stefana pod svoju vlastnú značku Pressing. Po smrti Lucia Dalla dal Stefano dohromady hudobný projekt Piazza Grande”, venovaný Luciovi Dallovi a s týmto projektom vystupoval a spieval po celom Taliansku. Stefano sa tiež venoval tvorbe hudby pre filmy a televízne seriály, ako napríklad “Missing“ pre spoločnosť ABC a “Madame Secretary“ pre spoločnosť CBS.

Aktuálny singel “Una Bella Giornata“ sa v Taliansku zaradil okamžite po vydaní na 11. miesto Hitparády airplay.

Peter Cmorík – Dieťa v nás

Umelecké zoskupenie v zložení Peter Cmorik, František Griglák, Peter Uherčík a Daniel Hevier v spolupráci s RTVS, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu, pod taktovkou Adriana Kokoša dokončili nahrávku vianočnej piesne Dieťa v nás koncom novembra 2020. „Pieseň trpezlivo čakala na svoje dokončenie a spolu s autormi sa aj dočkala finálnej podoby,“ povedal o skladbe spoluautor hudby Peter Uherčík „S piesňou Dieťa v nás som oslovil Petra Cmorika, ktorý na túto myšlienku prikývol a spoločne s Ferom Griglákom sa zhodli, že text by mal napísať Daniel Hevier, ktorý s nápadom taktiež súhlasil,“ dopĺňa.

Skladba, ktorej interpretom je päťnásobný Zlatý slávik Peter Cmorik a ktorá textom pripomína hlavné a ozajstné posolstvo vianočných sviatkov, znie už počas týchto dní éterom rozhlasových okruhov RTVS Rádia Slovensko i Rádia Regina. Motív skladby je prítomný aj vo vianočných televíznych programových kompilátoch a videoklip diváci okrem online služieb RTVS uvidia aj v televíznom vysielaní. „Vždy, keď sa dá nahrávať s orchestrom, som veľmi šťastný a Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu tomu dal krásnu vianočnú farbu. Dúfam, že sa poslucháčom pieseň bude páčiť, nám sa páči veľmi,“ povedal v rannom programe „Dobré ráno, Slovensko!“ s Petrou Bernasovskou a Richardom Dedekom v Rádiu Slovensko Peter Cmorik.

ZDROJ: Stanislava Borská, Bontonfilm | Tomáš Karpel, Universal Music | Vladimír Bryndák, Bryndák Records | Janka Marczellová | Renáta Tomášová, Warner Music | Jozef Šebo | Stanislav Čačko, RTVS

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share