HudbaSprávy

Hudobné novinky 5/2022

music

Nela Pocisková – Jeden šansón o dvoch umývadlách

Herečka a speváčka Nela Pocisková už od začiatku roka ďalej intenzívne pracuje na skladbách nového albumu, ktorý bude hudobne veľmi pestrý a žánrovo rozmanitý. Po skladbách Bez teba, Prvá, posledná a Nie som tá to potvrdzuje aj novou skladbou Jeden šansón o dvoch umývadlách. Jej autorom je skladateľ a textár Marián Zima, ktorého autorský projekt Story zožína pozitívne reakcie od slovenskej aj českej kritiky. Intímna skladba, ktorá rozpráva o pominuteľnosti vecí a slávy a trvácnosti emócií a zážitkov, bola pre speváčku veľkou výzvou.

“Marián Zima, ktorý spolupracuje s Petrom Lipom, či Pavlom Hammelom, mi poslal po našom stretnutí viac skladieb. Mňa hneď oslovila jedna z nich, hlavne jej text a jeho vtipný nadhľad. Na škole som robila šansóny, vyskúšala som si ich aj s Jožkom Bednárikom a vždy ma lákali,. Pre mňa je to niečo ako divadelné predstavenie a preto som veľmi rada do toho išla,” povedala o vzniku novej sklady Nela Pocisková.

Šansónový nádych novej skladby výrazne podporuje klavírna hra vynikajúceho českého hudobníka Petra Maláska. Dlhoročný spolupracovník Hany Hegerovej a Lucie Bílej ponuku na spoluprácu prijal hneď a podľa jeho slov aj veľmi rád. Kvôli kvalitnému koncertnému klavíru sa skladba nahrávala v Brne a nahrali ju spolu bez veľkých príprav takmer okamžite. 

Parketový lev – Neodchádzaj

Bratislavská kapela Parketový Lev pustila do sveta videoklip s názvom Neodchádzaj. Ide o prvý singel s dvojice úplne nových, ktoré hudobníci nahrali ešte koncom minulého roka. „Tak ako aj iným hudobníkom, aj nám skrížila plány pandémia. Pôvodne sme dúfali, že v tomto období už budeme mať v rukách nový album. Preto som rád, že teraz dáme von v krátkom slede dva úplne nové klipy,“ povedal Alex Oplt, bubeník kapely.

Nahrávanie prebehlo už v novej zostave v známom štúdiu Exponent, pod taktovkou majstra zvuku Tomáša Kmeťa. Na basgitare Dafyho nahradil Michal Barč , ktorého ste už s Parketovým Levom mohli vidieť na niekoľkých koncertoch v roku 2021. Michal je známy tiež zo skupín Friday Whiskey alebo Konečná Verzia. 

Samuel Sleziak – Smutné Kvety

Presne tri mesiace od svojho debutového singlu prináša Samuel Sleziak ďalšiu novinku s názvom Smutné Kvety. Zatiaľ čo sa skladba Cudzie zameriavala na kritiku vlastností ľudí v dnešnej dobe, nová skladba je skôr reflexiou autora. Spevák v nej otvára svoje vnútro a zachytáva svoje dojmy a pocity vyvolané konkrétnym prostredím.

„Hlavnou inšpiráciou pre text skladby bola izba kamarátky. Išlo o miestnosť v klasickom staromestskom byte v Bratislave, s vysokými stropmi a množstvom kvetov. Toto prostredie vo mne okamžite vyvolalo pocity, ktoré som sa pokúsil vyjadriť prostredníctvom hudby. Po vzniku textu som vymyslel spevové linky spoločne s gitarou, ktorá sa takmer identicky zachovala aj vo finálnej verzii,“ opísal priebeh tvorby Samuel Sleziak.

Finálna verzia skladby vznikala v nahrávacom štúdiu Lososound v Bratislave, v spolupráci s hudobníkom a producentom Erikom Horákom, ktorý sa okrem basgitary postaral aj o mix a celkové doaranžovanie skladby. Gitarové linky nahral Lukáš Hlaváč, gitarista známy z kapiel Walter Schnitzelsson a SAYS. Následný mastering skladby prebiehal v gargle and expel studio.

Topic, Robin Schulz, Nico Santos, Paul van Dyk – In Your Arms (For An Angel)

Predstavte si multiplatinového producenta a DJa Topica, k tomu si zoberte trochu house hudby od Robina Schulza, nezabudnite na surový trance priekopníka žánru Paula van Dyka a ešte pesničkára Nica Santosa, ktorý svojimi vokálmi tomu celému dodáva šmrnc. 

Vzniká tak unikátny, melancholický a chytľavý hit s názvom „In Your Arms (For An Angel)“, ktorého tanečný potenciál je postavený nielen na duniacich basových tónoch a emotívnom speve Santosa, ale aj na klavírnom základe, ktorý predstavuje mladšej generácii pieseň „For An Angel“ – jeden z najväčších hitov žijúcej legendy Paula van Dyka.

Lauv – 26

Hypnotický beat a originálne zrýchlený gitarový riff. Dva jednoduché prvky tak definujú celú podstatu nového singlu „26“ amerického speváka, textára a multiinštrumentalistu Lauv, ktorého hity ako „i’m so tired“ alebo „Fuck, i’m lonely“ poznajú všetci fanúšikovia skvelej hudby. Dvadsaťsedemročný spevák sa pripomína prvým singlom v tohto roku, ktorým zároveň upozorňuje na svoj druhý pripravovaný album.

„Pieseň 26 som napísal o dospievaní a snahe nájsť svoje svetlo, ktoré keď starneme, strácame. Označuje to okamih, kedy sa vraciam do sveta a opäť preberám kontrolu nad svojím rozprávaním,“ priblížil význam singlu Lauv.

renforshort – moshpit

Iba 19-ročná speváčka z Toronta, ktorá si hovorí renforshort, predstavuje singel s názvom „moshpit“. Názov, ktorý bežne označuje divoký „tanec“, pri ktorom fanúšikovia počas koncertov tvrdšej hudby do seba narážajú, sa v piesni stáva metaforou pre toxický vzťah. „If I take an elbow to the face/One more time I think I’ll break/I’m not saying I’m a saint, but you’re hell,“ spieva mladá interpretka v refréne. 

Aj keď ide o jemnejšiu skladbu ako sa z názvu zdá a jej atmosféru zvýrazňuje nežný vokál speváčky, „moshpit“ už v prvom refréne naberá na surovej gitarovej zúrivosti. „Pieseň je o otravnom vzťahu, v ktorom s tebou zaobchádzajú ako s odpadom, stále sa to snažíš ukončiť, ale nechceš riskovať, že raníš city toho druhého,“ zverila sa renforshort.

Tove Lo – How Long

Euphoria, dramatický seriál o dospievaní z produkcie HBO, v ktorom hlavnú úlohu stvárnila vychádzajúca hviezda Zendaya, je obľúbený nielen medzi priaznivcami kvalitnej kinematografie, ale aj medzi hudobnými fanúšikmi. Nedávno predstavila svoju pieseň pre seriál aj Lana Del Rey, teraz je na rade švédska speváčka Tove Lo s trackom „How Long“. 

„Pieseň je o láske, zrade a popieraní. Bola to jedna z mála piesní, ktoré sa mi podarili počas karantény a myslím, že je naozaj krásna v celej svojej temnote,“ povedala Tove Lo pre časopis Rolling Stone. „Som poctená, že sa How Long stala súčasťou seriálu Euphoria, ktorý zbožňujem vďaka jeho surovosti a provokatívnemu rozprávaniu,“ dodáva.

Bromo & Yantosh – Used to Dance

S hudbou trávia značné množstvo svojho času, a tak sa rozhodli posunúť úroveň na vyššiu priečku. Bromo a Yantosh spojili svoje sily a vytvorili jedinečnú skladbu, ktorá zaujme každého nadšenca elektronickej hudby a veria, že atakujú nejeden rebríček hitparády.

„Zdieľané šťastie je dvojité šťastie. V hudbe to však platí niekoľkonásobne a to je dôvod prečo sme sa rozhodli vytvoriť túto skvelú skladbu, ktorá je zaručene začiatkom niečoho oveľa väčšieho na slovenskej scéne.“ hovorí Yantosh a dodáva, že sa máte na čo tešiť.

Anika Iris – Just Another Dream

Po úspešnom debutovom singli „Alive“ prichádza mladá speváčka s energickou novinkou „Just another dream“. Aj v tomto prípade je autorkou hudby aj textu. Skladba sa nahrávala v štúdiu LVGNC, producentmi boli Marek Rakovický a Oliver Fillner. „Na túto spoluprácu som sa veľmi tešila, lebo tvorba a práca Mareka je originálna a zaujímavá. S mojim otcom, gitaristom Richardom Gužákom sme poslali demo, na základe ktorého chlapci vytvorili energický, moderný hudobný  podklad. V štúdiu som potom naspievala všetky spevové linky a vokály,“ spomína na proces nahrávania talentovaná teenagerka.  O mastering sa postaral Peter Halgaš.

Gayle – ur just horny

Sedemnásťročná  Američanka škótskeho pôvodu pobláznila svet hitom abcdefu, ktorý sa na prelome roku stal jednou z najžiadanejších skladieb internetu. U nás je na špici najstreamovanejších nahrávok niekoľko týždňov a dostal sa aj do playlistov slovenských rádií. Gayle však už ponúka rockovo znejúcu novinku  ur just horny, ktorou nadväzuje na zmienený hit. 

Fred again . . – Lights Out [with Rommy & HAAi]

Fred Gibson je chránencom Briana Ena a aktuálne dvorným producentom Eda Sheerana. Spolupracoval s ním na mixtape projektu No.6 Collaborations Project a tiež na minuloročnej platni Equals. Na zozname mien, ktorých nahrávky v štúdiu ovplyvnil sú aj Stormzy, Eminem, Headie One, Halsey alebo Underworld. Multitalentovaný Brit využíva umelecké alter ego Fred Again.., s ktorým si plní svoje vlastné hudobné sny a priania. Experimentálnejšia poloha, lo-fi elektronika, rozostrené fotky a zdanlivo amatérske videá, to všetko vytvára jeho image. Pod hlavičkou Fred Again.. momentálne vydal singel s hosťujúcou speváčkou Romy z formácie The XX. 

Matissyah – Ghost

Sympatický Francúz Mathieu Matissyah odišiel z rodnej krajiny s cieľom cestovať. Slovensko za mu zapáčilo natoľko, že sa tu rozhodol usadiť. Mathieu teraz predstavuje novú energickú skladbu GHOST, ku ktorej si napísal text aj hudbu. „Pieseň nesie názov GHOST, pretože hovorí o momente, keď máme pocit, že už neexistujeme. Pocit osamelosti, bez orientačných bodov, pocit straty seba samého, až do bodu, keď už necítime nič, čo by prichádzalo od toho druhého. Refrén evokuje práve toto vedomie, túžbu posunúť sa vpred, vyjsť z tmy, ísť smerom k svetlu, dostať sa z tejto bolesti a získať väčšiu slobodu,“ prezradil Mathieu Matissyah.

Pieseň nahral Mathieu v domácom štúdiu a následne upravil v štúdiu RITA v Bratislave. Aranžmán, mix a master má na konte Ľubomír Mazák pod drobnohľadom Pavla Smolku. Klip k novinke sa nakrúcal v okolí Bratislavy. „Klip som produkoval, napísal a zrežíroval ja. Ako kameraman mi pomáhal Ivan J. Baron, s ktorým som spolupracoval už na videách Charlie, La Liberté des Valseuses a In My Veins. K tejto spolupráci sa pridala aj Maÿlis Mosny, ktorá celú postprodukciu robila v Paríži,“ vysvetľuje vznik klipu Mathieu.

Griff x Sigrid – Head On Fire

Do roku 2022 vstupuje jeden z najväčších objavov posledných dvanástich mesiacov s novinkou Head On Fire. Speváčka Griff, ktorá minulý rok získala cenu kritikov Rising Star na Brit Awards, novinku napísala a naspievala s nórskou kolegyňou Sigrid. Obe dievčatá sa zoznámili počas pandémie. Osobne sa stretli až neskôr, aby partnerstvo rozvinuli v kreatívne priateľstvo: “Stretli sme sa na prehliadke Reubena Selbyho na Fashion Week v Londýne, kde sme si spolu dali pizzu. Potom sme zašli do štúdia, pokecali a nahrali singel Head On Fire.” 

Charli XCX – Beg For You [feat. Rina Sawayama]

Charli XCX je tu s chytľavou novinkou Beg For You. Skladbu, ktorá predznamenáva vydanie nového albumu Crash (18.3.2022), produkoval Nick Gale, britský hudobník známy pod pseudonymom Digital Farm Animals. Využil pritom motív z dance popového hitu Cry For Youšvédskej speváčky September z roku 2006. Na singel si pozvala japonskú hudobníčku a herečku Rinu Sawayama žijúcu v Londýne.

Wilkinson x Issey Cross – Used To This 

Hviezda drum’n’bassovej scény chystá nový album. Tretiu radovku Cognition by mal britský DJ a producent Wilkinson vydať teraz vo februári. Skladbe, na ktorej spolupracovala menej známa speváčka Issey Cross z Londýna, sa v posledných dňoch výnimočne darí aj vďaka využitiu nahrávky na TikToku a čísla rastú na YouTube, Spotify alebo Apple Music. 

Liam Gallagher – Everything’s Electric

LG’s back! Singlom Everything’s Electric ohlasuje niekdajší člen slávnych Oasis vydanie tretej sólovej platne C’MON YOU KNOW. Na nahrávke sa podieľal spevákov dvorný producent Greg Kurstin a tiež Dave Grohl. Frontman Foo Fighters je spoluautorom skladby a hraje v nej na bicie. Naživo novinku Everything’s Electric predstaví Liam Gallagher budúci týždeň na udeľovaní cien Brit Awards.

Machine Gun Kelly – emo girl feat. WILLOW

Colson Baker aka Machine Gun Kelly, je 31-ročný spevák a roková hviezda nielen poslednej doby. Už 25. marca sa môžeme tešiť na jeho ďalší, v poradí už 6. štúdiový album s názvom mainstream sellout. Ešte predtým však na album upozorňuje singlom „emo girl“, ktorý vznikol v spolupráci s 21-ročnou speváčkou WILLOW, dcérou známeho herca Willa Smitha a autorkou hitu „Meet Me At Our Spot“ alebo „t r a n s p a r e n t s o u l“.

Juice WRLD – Cigarettes

Jarad Anthony Higgins, známejší pod pseudonymom Juice WRLD, bol americkým rapperom a spevákom, ktorý tragicky zahynul v roku 2019. Minulý rok v decembri mu na jeho počesť vyšiel druhý posmrtný album s názvom Fighting Demons, na ktorom si v jednej z piesní zaspieval aj Justin Bieber. Teraz Juice WRLDovi vychádza jeho ďalší track „Cigarettes“, ktorý ako väčšina piesní rozpráva o ťažkých bojoch so závislosťami.

Red Hot Chili Peppers – Black Summer

Celý týždeň kolovali na internete najrôznejšie správy o tom, že legendárni Red Hot Chili Peppers vydajú dnes nový singel. Skupina ich potvrdila až niekoľko hodín pred samotným zverejnením nahrávky Black Summer. Skladba je predzvesťou chystaného albumu Unlimited Love, ktorý štvorica vydá tento rok v apríli. Naživo si ich hudbu budeme môcť vychutnať 12.6.2022 v Bratislave, kedy sa uskutoční ich prvý koncert na Slovensku v rámci LOVESTREAM festivalu.

ZDROJ: Rado Mešša | Alex Oplt | Lukáš Arpáš | Karolína Zboniaková | Martin Jantak | Richard Gužák | Renáta Tomášová | Nora Krchňáková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share