HudbaSprávy

Hudobné novinky 48/2023

music

Martin Brečko & Kristína Sekeráková & Victoria Linnen – Vianočné znamenie

Po piatich rokoch prichádza spevák Martin Brečko s novou verziou vianočného singlu Vianočné znamenie, na ktorej spolupracoval s umelkyňou Kristínou Sekerákovou a huslistkou Victoriou Linnen. Autorom autentického live videoklipu k tejto hlbokej vianočnej piesni je Raymond Petrik.  S príchodom adventného času sa k sérii vianočných piesní pridáva aj singel Vianočné znamenie. Po piatich rokoch prichádza táto vianočná pieseň v zaujímavej duetovej verzii, ktorú autor Martin Brečko naspieval s Kristínou Sekerákovou. Vianočnú atmosféru vyzdvihla husľovým doprovodom Victoria Linnen.  „Možno nejde o typickú vianočnú pieseň, ktorú si budeme pospevovať počas zdobenia stromčekov, no je to veľmi silná výpoveď o hlbokej podstate tohto času. Hovorí o sile jednoduchých vecí, na ktoré možno v zhone zabúdame a o obnovení medziľudského dobra. O to ľahšia a prirodzenejšia bola aj spolupráca s Victoriou a Kristínou, pretože práve v takejto formácii po piatich rokoch Vianočné znamenie opäť žiari,“ vyzdvihuje autor Martin Brečko. Autentickú atmosféru zachytáva live videoklip z dielne Ryamonda Petrika. 

Voising – Poďme sa roztopiť 

Päť fantastických hlasov a beatbox! Vokálna skupina Voising, ktorá nepoužíva nástroje, len svoje hlasy,vydáva po piatich rokoch na hudobnej scéne debutový album Všetko má svoj čas. Ide o historicky prvý a´cappella album s autorskými piesňami na Slovensku. Spolu s CD má premiéru aj nový klip Poďme sa roztopiť, v ktorom si dvaja z členov kapely zahrali zamilovaný pár! 

 Viktor Nižník – tenor, Veronika Oláh Šebeňová – alt, Milena Čief Majerová – mezzosoprán, Tomáš Benjamín Nižník – beatbox/perkusie, Rado Tomeš – bas, Katarína Fojtíková – soprán pripravili na album deväť autorských skladieb. Kapela spolupracovala aj s ďalšími autormi, ako sú textár Richard Bönde, Katarína Makara, Romana Hudec Orlická, či hudobník a skladateľ Adam Hudec.

„Demá na celý album vznikli u nás na chalupe. Prostredie pri lese na mňa pôsobí veľmi inšpiratívne a keď si tam sadnem za klavír, vždy niečo vznikne. Čiže na začiatku to bol iba klavír s mojim spevom. Samozrejme, vždy to musí prejsť kontrolou ostatných členov a práve Veronika, Katka a Miluška sú výborným lakmusovým papierikom a dávajú mi konštruktívnu kritiku. Takto sme vybrali skladby, na ktorých sme ďalej pracovali a vznikali aranžmány pre šesť hlasov,“ konštatuje autor hudby a spevák Viktor Nižník. 

Holly Humberstone – Paint My Bedroom Black

Holly Humberstone, mladá a charizmatická speváčka známa pre svoje hlboké introspektívne piesne, má vonku nový album. Po úspešnom debutovom EP The Walls Are Way Too Thin prichádza s plnohodnotnou nahrávkou Paint My Bedroom Black a upozorňuje naň rovnomenným singlom.

„Moji obľúbení umelci vždy vďaka hudbe vyčarili úplne nové svety. To by som chcela spraviť so svojím novým albumom a živými koncertami,“ sľubuje Holly.

Felix Jaehn & Jonas Blue – Past Life

Keď sa títo dvaja naposledy spojili, vznikol z toho tanečný hit „Weekends“. Nemecký DJ a producent Felix Jaehn a jeho britský kolega Jonas Blue do sveta vypúšťajú potenciálny hit s názvom „Past Life“. Obaja tak opätovne dokazujú, že vedia urobiť chytľavý a tanečný track, ktorý je zároveň emotívny a pojednáva o dôležitých temách. Vypočujte si pôvodnú verziu, aj tú v novej rýchlosti 130 BPM.

Jonas Brothers – Strong Enough ft. Bailey Zimmerman

Českí fanúšikovia sa konečne dočkali! Jonas Brothers už 2. júna 2024 prídu prvýkrát do Prahy a rovno do O2 arény. Aby nás na koncert nalákali, vydávajú novinku s názvom „Strong Enough“, na ktorom hosťuje 23-ročný spevák a skladateľ Bailey Zimmerman. 

„Sme ozaj radi, že s nami Bailey spolupracoval. Je to veľmi talentovaný umelec, ktorý má za sebou úžasný rok,“ hovorí bratské trio hitmakerov. 

The Rolling Stones – Mess It Up (Purple Disco Machine Remix)

Nový album Hackney Diamonds od legendárnych The Rolling Stones sa hneď po svojom vydaní dostal do čela hitparád v 19 krajinách a v týždeň jeho vydania sa tiež stal najpredávanejším albumom na svete. Na albume je tiež pieseň „Mess It Up“, ktorá zaujala nielen fanúšikov, ale aj nemeckého DJa a producenta, ktorý sa prezýva Purple Disco Machine. Ten vytvoril skvelý remix a pripísal si tak na zoznam ďalšie výrazné mená vedľa Lady Gaga, Ariany Grande alebo Eltona Johna.

Tiësto, Tears For Fears, Niiko X Swae, Gudfella – Rule The World (Everybody)

Len málokto nepozná nesmrteľný hit Everybody Wants to Rule the World od legendárnej kapely Tears For Fears. Do nového, slušného a tanečného kabátu ju teraz obliekal uznávaný DJ a producent Tiësto. Singel sa teraz volá „Rule The World (Everybody)“ a Tiësto na ňom spolupracoval s housovým duom NIIKO x SWAE a Kylom Domingom, ktorý si hovorí GUDFELLA.

Bow Anderson – Dear Body

Sympatická 26-ročná speváčka (pôvodom z Edinburghu), zaujala v dobe tvrdého lockdownu debutovým singlom „Sweater“. Teraz sa na scénu vracia s novým trackom „Dear Body“ – ospravedlňujúcou piesňou svojmu vlastnému telu, ktorou sama sebe hovorí, že je v poriadku niekedy bojovať a pochybovať. Bow tak opäť dokázala, že má dar svojou hudbou a textami otvárať tabu témy. Najnovší singel „Dear Body“ sa tentokrát venuje poruchám príjmu potravy.

Nico Santos x Fast boy- Where You Are

Dlho očakávaný a dynamická kolaborácia je na svete! Berlínski bratia Felix a Lucas, známejší ako Fast Boy, sa ešte stále spamätávajú z globálneho úspechu tracku „Good Life“. Aj preto pokračujú v tvorbe hitov. Tentokrát sa k nim pridal charizmatický spevák Nico Santos, aby vznikol singel „Where You Are“.

„Felix a Lucas sú neuveriteľní multiinštrumentalisti. Milujem ich zvuk, ktorý kombinuje temnú klubovú hudbu s povznášajúcimi refrénmi doplnenými o akustické gitary,“ pochvaľuje si spoluprácu 30-ročný spevák.

Xindl X – Alespoň jeden den

Budúci týždeň začína adventné obdobie, čo znamená, že je konečne čas na vianočné piesne. Jednu s názvom „Alespoň jeden den“ nahral aj Xindl X, ale tentokrát inak, ako by ste od neho čakali. „Ľudia väčšinou Vianoce milujú alebo nenávidia. Ja som sa v priebehu života presunul od haterov k uctievačom,“hovorí Ondřej Ládek. Singel aj s lyric videoklipom uzrel svetlo sveta už 21. novembra.

Jednu vianočnú pieseň už na svojom konte Xindl X má. Tentokrát sa ale rozhodol k singlu pristúpiť úplne inak. „Od doby, čo mám deti, mám Vianoce radšej a radšej. Tak by mi prišlo ako škoda, aby jediná moja známa vianočná pieseň bola „Štědrý večer nastal“, ktorá sa k Vianociam nestavia úplne pozitívne,“ hovorí o svojej inšpirácii spevák. „Síce ju mám rád a nemám problém ju hrať aj v lete, ale povedal som si, že by to na novom albume chcelo aj trochu iný pohľad na sviatky pokoja a mieru,“ dodáva.

Vznikla tak krásna pieseň „Alespoň jeden den“ s rodinnou atmosférou a úprimným textom, ktorý aj napriek absencii sarkazmu a irónie nestráca na typickom „xindlovskom“ vtipe. „Pesničku sme nahrali s producentom Radkom Tomáškom, s ktorým som už v štrnástich rokoch hral vo svojej prvej kapele. Takže by sa dalo povedať, že sme si túto prácu dali k nášmu tridsaťročnému výročiu,“ spomína Ondřej.

Svoju zásluhu na novom singli má tiež spevákova 11-ročná dcéra Alica. Tá nakreslila cover singlu aj obrázky do lyric videa, ktoré je dostupné na YouTube už od 21. novembra.

 Conan Gray – Killing Me

Conan Gray, popový kráľ generácie Z, začal pred pol rokom úplne novú éru so singlom „Never Ending Song“. Odvtedy už uplynul nejaký čas, pred pár mesiacmi vyšla ešte jedna pieseň „Winner“ a teraz je čas na ďalšiu novinku. Tou je track „Killing Me“. 

„Pieseň som písal, keď som bol chorý. Mal som chrípku a zároveň aj zlomené srdce. Myslím, že všetci máme v živote takých ľudí, ktorí sa k nám ani zďaleka nechovajú tak, ako by sme si zaslúžili,“ hovorí Conan o novom singli. „Killing Me je pre chvíle, kedy ste na pokraji síl a prosíte daného človeka, aby už prestal mučiť vaše srdce,“ dodáva.

Calum Scott, Zoe Wees – At Your Worst

Obľúbený britský hitmaker Calum Scott poslal v septembri odkaz všetkým, čo sa cítia neistí. V energickom singli „At Your Worst“ totiž spieva o tom, že by sme mali milovať seba samých aj napriek nedokonalostiam, ktoré máme. Po globálnom úspechu tohto tracku sa Calum rozhodol, že by singel mohol znieť dobre aj ako duet a prizval si mladú nemeckú speváčku Zoe Wees, ktorá svojím precíteným vokálom „At Your Worst“ skvelo obohatila. 

Noah Kahan – Stick Season

Sociálna sieť TikTok má čarovnú moc oživovať staršie hity. Dôkazom toho je aj singel „Stick Season“, ktorý minulý rok nahral a napísal 26-ročný americký spevák a skladateľ Noah Kahan, a ktorý momentálne vďaka svojej jesennej nálade naberá na tiktokovej popularite ako v pôvodnej verzii, tak aj na coveri od speváčky Olivie Rodrigo.

Podľa slov Noaha, pieseň predstavuje jeho návraty domov, lyrickú poctu bolestivým, ale nevyhnutným zmenám, ktoré ožívajú v kontexte zmien ročných období v jeho domovskom Vermonte.

R3hab x Pelican – Loca Loca

Matador na poli tanečnej hudby – R3HAB a producenti producenti Kevin a Roman známi teraz ako Pelican spojili sily, aby vytvorili horúci klubový track „LOCA LOCA“, ktorý vás roztancuje aj v chladnejšom počasí. R3HAB tak pokračuje vo vývoji a diverzifikácii svojho zvuku skrz spolupráce s umelcami z celého sveta, a naprieč žánrami a jazykmi posúva hranice tanečnej hudby.

Cheat Codes & Sam Feldt – You Don’t Even Know Me

Spolupráca epických rozmerov je tu. Elektropopové trio Cheat Codes a DJ a producent Sam Feldt predstavujú spoločný singel „You Don’t Even Know Me“.

„Vždy sme mali radi Sama. Od momentu, kedy sme sa pred 10 rokmi stretli, sme rozmýšľali, ako našu tvorbu spojiť a konečne sa podarilo,“ hovoria Cheat Codes. „Výsledkom je tanečný pop, ktorý dokonale mieša jedinečný sound každého z nás,“ dodáva k spolupráci Sam Feldt.

 Sabrina Carpenter – Feather

„Keď na teba nemyslím, cítim sa ľahká ako pierko,“ spieva v refréne piesne „Feather“ obľúbená speváčka a herečka Sabrina Carpenter. Už je to síce nejaký čas od momentu, čo chytľavý singel vyšiel, no až teraz sa vďaka jednoduchým tancom na sociálnej sieti TikTok pieseň dočkala najväčšej slávy. A dostala aj farebný a mierne morbídny videoklip, ktorý si pre svoju priamočiarosť a iróniu jednoducho zamilujete. 

Fletcher – Eras Of Us

Speváčka, skladateľka a popová ikona FLETCHER sa vracia so surovým a hymnickým singlom „Eras Of Us“, ktorý nadväzuje na veľmi úspešný debutový album Girls Of My Dreams. Prvotný nápad k napísaniu tracku vznikol, keď speváčka navštívila koncert Taylor Swift v rámci The Eras Tour.

„Na koncerte som natrafila na jednu z mojich starých veľkých lások. Keď mi doplo, že sme na rovnakom koncerte a vrieskame rovnaké texty, a že Taylor už niekoľko týchto romancí vypovedala, dostalo ma to,“ hovorí speváčka.

Miro Jaroš & Veronika Hatala – Dobro v nás

Miro Jaroš, kráľ slovenského vianočného éteru, v posledných dňoch zverejnil hneď dve tematicky zamerané piesne. Po piesni Šťastné a veselé, venovanej rodinám s deťmi, stavil na spoluprácu s pôvabnou slovenskou speváčkou, herečkou a moderátorkou Veronikou Hatala. Vianočnú pieseň Dobro v nás dvojica zverejnila prostredníctvom zasneženého videoklipu.

Jan Solo-Tabu

Po troch mesiacoch po úvodnom singli Tabu prichádza spevák, hudobník a producent Ján Spišák s rovnomenným albumom osobných spovedí. Novinku predstavuje pod vlastným sólo projektom Jan Solo, ktorá prináša desať rockových skladieb s americkým zvukom plných melancholických a kritických nálad, avšak s pozitívnou atmosférou.

Album svojou výpoveďou zohráva dôležitú časť celku, preto texty jednotlivých skladieb nie sú len doplnkom k hudbe. Práve naopak, na albume dochádza k zaujímavým synergickým a zároveň kontrastným efektom, ktoré poslucháča nútia vrátiť sa ku skladbám opäť. „Album vyšiel presne tak, ako som to potreboval dostať von. Je to priame, úprimné, miestami tvrdé, inokedy melancholické. Nie je tam nič navyše, žiadna vata a odráža presne to, čím som si osobne prechádzal a čo ma zasahovalo v čase jeho vzniku,“ objasňuje Ján Spišák odkaz piesní, ktoré vložil do textov.

The Minority – „Fatálny problém“

Každý z nás pozná ten pocit, keď vám ráno zazvoní budík a vy viete, že vás čaká ďalší hektický deň v kolotoči povinností. Presne na túto situáciu reflektuje aj nový singel kapely The Minority s príznačným názvom „Fatálny problém“, ktorý svojou náladou a prejavom prezentuje nespútaný a priamočiary „kalifornský“ punk-rock typický pre túto bratislavskú formáciu. 

Pieseň svojou naliehavosťou a agresivitou odkazuje na uponáhľaný stereotyp pracovného týždňa a ako dodáva frontman kapely Peter Jarábek „Nepríjemné sú hlavne tie pondelkové rána, keď je celý pracovný týždeň pred vami a piatok sa zdá byť tak strašne ďaleko. Nie je potom vždy jednoduché sa prebojovať až k vytúženému víkendu. Na druhej strane je treba celý text brať trocha s nadhľadom a vnímať ho ako také vyjadrenie pocitov, ktoré sa nám vynárajú v hlave úplne v tom prvom momente ako nám ráno zazvoní budík“. 

ZDROJ: Martin Brečko | Nora Krchňáková | Karolína Zboniaková | Tomáš Karpel | Janka Marczellová | Michal Neffe | Peter Jarábek

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share