HudbaSprávy

Hudobné novinky 48/2020

Albert Černý – Nová Láska

Albert Černý je známy najmä vďaka pôsobeniu vo svojej kapele Lake Malawi, ktorá zožala veľký úspech na najsledovanejšej nešportovej udalosti sveta, Eurovision Song Contest 2019 – šou sledovalo v priamom prenose viac ako 200 miliónov divákov. Aktuálne dokončil svoje účikovanie v televíznej relácii Tvoje tvář má známý hlas a vzápätí prekvapil fanúšikov prvým českým singlom. Pieseň dostala názov Nová láska a pôvodne ju napísal pre českého speváka Sebastiana. 

Albert tak popri svojej kapele vstupuje i na pole česky spievanej populárnej hudby. Stále však kladie silný dôraz na svetový zvuk a hudobný zážitok. Fanúšikom chce predstaviť svoju tvorbu, ktorá nespadá do žánru jeho kapely, či už štýlom alebo práve tým, že je spievaná v češtine. Zároveň tak chce  doplniť a rozšíriť svoje hudobné pôsobenie a vyjadrenie. 

„Pieseň som pôvodne napísal pre Sebastiana, pretože ma veľmi zasiahol jeden jeho osobný príbeh. Keď som prišiel po schôdzke s ním o jedenástej večer na hotel v Brne, kde som bol ubytovaný, sadol som si za klávesy a napísal som o tom príbehu pesničku s českým textom. Ale nakoniec sa mi tak veľmi páčila, že som si ju nechal pre seba,“ opisuje vznik skladby Albert.

La Lana & Guy Arthur – How Will I Know

Whitney Houston vydala pieseň How Will I Know v roku 1985. Po 35 rokoch, krátko pred koncom roku 2020 sa k nej vracia chorvátska speváčka La Lana, ktorú v novej verzii doprevádza producent Guy Arthur.

Karin Ann – i yearn for agony

Karin Ann predstavila v úvode novembra featuring s českou hviezdou Benom Cristovaom. Ubehlo len pár dní a už prichádza s ďalšou novinkou. 

Nová skladba i yearn for agony uzatvára bohatú nádielku tohtoročných singlov z dielne Karin Ann. 18-ročný slovenský objav pracuje na debutovom EP s medzinárodným producentským tandemom v zložení Matt Schwartz (Yungblud, Massive Attack) a Tomi Popovič. Novinku „i yearn for agony“ sprevádza vydarený „burtonovský“ hororový videoklip, na ktorého scenári i réžii sa speváčka osobne podieľala.

Miro Jaroš – Hora

Miro Jaroš tento týždeň predstavuje naozaj výnimočnú novinku – singel a videoklip s názvom Hora. Zatiaľ čo prevažnú väčšinu svojich piesní si Miro komponuje a píše sám, v tomto prípade urobil výnimku. Na skladbe Hora spolupracoval s Janou Kirschner. Pieseň vychádza v sprievode videoklipu, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala krásna slovenská príroda, konkrétne miesta, kde sa Miro narodil a kde vyrastal.   

„Čím som starší tým viac ma vyrušuje ruch mesta. Vtedy myslím na našu horu v Tepličke nad Váhom, kde som mal svoj svet, svoje útočisko, svoj strom a lúky. Celá pesnička je o tom a pripomína mi domov. Veľmi mi ten pokoj chýba,“ odkrýva Miro inšpiráciu, ktorá stála za vznikom jeho nového singla.

DESmod & Majself – Kométa (pre Gumpa)

Snímka Gump – pes ktorý naučil ľudí žiť prinesie v priebehu najbližšej jari na plátna kín fascinujúce putovanie odhodlaného psieho tuláka. Dojímavý príbeh už teraz inšpiroval slovenských hudobníkov a viedol k vzniku piesne Kométa (pre Gumpa), ktorú v pondelok predstavili verejnosti. Sily spojili členovia kapely Desmod s raperom Majselfom a názov ich novinky vybrali priamo poslucháči a poslucháčky najpočúvanejšieho slovenského rádia. 

Film adaptuje rovnomennú knižnú predlohu Filipa Rožeka, ktorá sa v Českej republike stala bestsellerom a na svojom konte má viac ako 120 000 predaných výtlačkov. V najbližších dňoch sa jej slovenské vydanie objaví aj na pultoch našich kníhkupectiev. 

Spojenie žánrovo výrazne odlišných interpretov v titulnej skladbe iniciovala spoločnosť Continental film, ktorá český film prinesie do slovenských kín. Pre Mária Kulyho Kollára, frontmana kapely Desmod, bolo zadanie príjemnou výzvou. „Dostali sme ponuku spraviť citlivú skladbu, ktorá by komunikovala s filmom. Vypočul som si audioknihu o Gumpovi, dojala ma do prvých desiatich minút a súhlasil som,“ hovorí obľúbený spevák. 

„Povedali sme si, že podmienkou pre vznik bude to, že sa nám spoločne podarí spraviť dobrú skladbu,“ spomína na začiatok netradičnej spolupráce raper Majself a Kuly ho dopĺňa: „A podarilo sa. Najmä v spojení s filmom je tá pieseň naozaj silná.“ Gumpove putovanie sfilmoval skúsený režisér a kameraman F. A. Brabec, ktorý má na svojom konte podmanivé tituly Kytice, Máj či V perine. Podľa tvorcových vlastných slov hrajú v jeho najnovšom filme prvé husle psí hrdinovia a hrdinky, predstaví sa však aj viacero hereckých legiend. Cesty túlavého chlpáča sa skrížia s cestami Bolka Polívku, Evy Holubovej, Ivany Chýlkovej, Karla Rodena, Richarda Krajča či Patricie Pagáčovej. Filmovú novinku prinesie do slovenských kín na jar budúceho roka distribučná spoločnosť Continental film. 

IMT Smile – Navždy (akustická verzia)

Akustická verzia hitu IMT Smile – Navždy, je znamením, ďalšieho výberu skladieb, ktoré doplnia Život IMT Smile. Tento krát s podtitulom – AJ TO JE ŽIVOT B-STRANA A RARITY & LIVE. Album vychádza 4.decembra. 

„Akustickú verziu Navždy sme opäť nahrávali v štúdiu Birdland v Považskej Teplej kde pracujeme aj na novom albume. Tentokrát sme použili aj nástroje ako kontrabas. Na konci piesne je sólo na ústnej harmonike. Popri nahrávaní gitary sa gitarista Tomas Slávik opäť venoval aj kamere. A z toho vzniklo video k tejto nahrávke“ približuje nahrávku Ivan Tásler.

Kapitolu Život IMT Smile tak uzatvoria skladby, ktoré neboli doteraz vydané, ale nie sú neznáme. Skladby, ktoré dokumentujú geniálne spojenie s legendou Michalom Dočolomanským, alebo spojenie so symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a mnohé ďalšie.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon & Soul for Show | Renáta Tomášová, Warner Music | Peter Gašparík, Contintental Film | Tomáš Karpel, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share