HudbaSprávy

Hudobné novinky 47/2021

Blue Zodiac – Návyková

Bratislavský Blue Zodiac prichádza so singlom Návyková, s ktorým sa kapela úspešne umiestnila na 3. mieste tohtoročného Košického zlatého pokladu 2021. Teraz singel vydáva spolu s live vizuálom plným hudobno-estetického cítenia. Bluesové vplyvy sa z ich tvorby pomaly vytrácajú a Návyková sa stáva smerodajnou pre ich budúcu produkciu, ktorá bude súčasťou aj pripravovaného debutového albumu.

Skladba, tak ako aj jej vizuál, je ochutnávkou toho, ako sa hudba za ostatný rok vyvinula a jemne sa odlišuje od predchádzajúcej tvorby kapely. Návyková naznačuje, ako sa z ich hudby pomaly vytrácajú bluesové prvky a genéza začína byť výlučne popovou. Zároveň ju definuje slovenský jazyk, ktorý by mal byť blízky pre ľudí žijúcich na Slovensku a v Česku.

„Táto skladba podľa môjho názoru prináša jemné elektronické alebo modernejšie prvky v porovnaní s našou predchádzajúcou tvorbou. Pravda je, že ja sa v pope alebo soule cítim spevácky omnoho viac doma ako v bluese, takže by sa dalo povedať, že sme našu tvorbu tentokrát viac presunuli do mojej „komfortnej zóny“ a v takom mierne popovom duchu by sa mal niesť aj celý náš prvý album,“ bližšie ozrejmuje speváčka Daniela Obšítníková hudobný posun, ktorým by radi oslovili širšie publikum. 

Nykki – Me Over You

Skladba Me Over You, ktorá vznikla počas lockdownu, je výsledkom série zaoceánskych online stretnutí Nykki, Salt Ashes a britského autorského a produkčného dua The Radiators (Louis Souyave a Madoxx Jones). Skladba má potenciál stať sa soundtrackom pochmúrnych zimných dní a zároveň spomienkou na leto. Náladu dokonale vykresľuje videoklip režiséra Jana Stracha, ktorý obsahuje zábery z trojdňového roadtripu medzi talianskym pobrežím a Rímom.

„Túto skladbu som napísala, keď lockdown na nejaký čas zastavil moju kariéru. Práve som sa presťahovala do Raleigh v Severnej Karolíne, aby som našla novú inšpiráciu. Keď som sa spojila s The Radiators a začali sme si písať, vznikla nám úplne iná pesnička. Potom som im zavolala späť a požiadala ich, aby so mnou spolupracovali aj na tomto veľmi osobnom nápade na text, ktorý som mala. Me Over You je o tom, že si pripomeniem, že som všetko, čo niekedy potrebujem a aby som si začala vyberať seba samú pred všetkými ostatnými. Čo sa týka produkcie, chcela som jemný začiatok, ktorý sa postupom piesne stavia k niečomu povznášajúcejšiemu a silnejšiemu,“ hovorí o skladbe Nykki.

Nela Pocisková – Nie som tá

Napriek hereckej vyťaženosti sa Nela Pocisková intenzívne venuje aj svojej speváckej dráhe. Po skladbách Bez teba a Prvá, posledná prichádza s ďalšou hudobnou novinkou. Nová skladba Nie som tá je silnou výpoveďou, ktorá má upozorniť na aktivity spojené s Mesiacom boja proti domácemu násiliu a Svetovým dňom boja proti násilu páchanom na ženách. 

“Nápad na skladbu Nie som tá vznikol, keď som si prečítala o tom, čo všetko sa odohrávalo v domácnostiach počas tejto lockdownovej doby. Je to až neuveriteľné ako v tejto vypätej dobe rastie domáce násilie. Keď som si o tom vypočula jeden podcast bolo mi úplne jasné, že tie ženy musím podporiť, dodať im odvahu, aby sa dokázali vzoprieť a oslobodili sa od násilia alebo psychického týrania,” povedala o nápade na novú skladbu Nela Pocisková.

Skladba vznikala v ženskom autorskom tandeme Zuzana Mikulcová a Nela Pocisková. Hudobne a autorsky na nahrávke spolupracovali hudobníci a producenti Andrej Hruška, Matej Maximilián Mikloš a Samuel Hošek. 

Karin Ann – we’re friends, right?

Vydanie nových singlov slovenskej speváčky Karin Ann sprevádzajú už tradične vždy tiež aktuálne  novinky o jej medzinárodných úspechoch a aktivitách. Inak tomu nie je ani tentokrát… V týchto dňoch predstavuje singel ‘we’re friends, right?’, na ktorom spolupracoval hudobník z legendárnej americkej kapely, klip k nemu režíroval zahraničný filmár, ktorý má v portfóliu svetové hviezdy, a aby toho nebolo málo, Karin zároveň odhaľuje svoje najnovšie koncertné plány, ako inak – opäť za hranicami Slovenska… 

“we´re friends, right? je o emóciách v toxickom vzťahu, ktoré nastanú, ak sa romantický vzťah, ktorý nevyšiel, snažíte udržať ako priateľstvo, aby ste danú osobu nestratili, ale z rôznych dôvodov ani to priateľstvo potom nefunguje… Vedie to k silným emóciám, ktoré potrebujete vykričať, aby ste sa mohli pohnúť ďalej,” vysvetľuje Karin. Ako dodáva, myslí si, že každý zažil podobné emócie, a preto sa s pesničkou môžu ľudia stotožniť. Nová skladba na prvé vypočutie zaujme výrazným gitarovým soundom, pod ktorý sa podpísal Phil X, gitarista legendárnej formácie Bon Jovi. 

Yael – Víťaz

Yael vydáva song Víťaz, ktorým upriamuje pozornosť na témy samoty a depresie u mladých ľudí. Skladba vychádza aj s temným videoklipom, ktorým sa Matúš prezentoval aj vo vizuáli k októbrovej nahrávke Zvesť. Herec s exotickým vzhľadom sa okrem hudobnej kariéry zviditeľnil aj účinkovaním v seriáli Pán profesor.

“Skladba Víťaz je podľa mňa v štýle R&B a dostávam sa v nej do hlasovej polohy, ktorá je pre mňa nová. Ale aj čo sa týka hudby a formy skladby. Za mňa to bolo niečo iné, nové, chcel som už dlhšie vyskúšať čosi také. Spievam o tom, že už nechcem byť sám a že hľadám niečo, čo ma vytiahne zo samoty. Aby som už neprežíval pocity, ktoré človek zažíva počas samoty a počas depresívnych a osamelých časov. Je to prvá vec z pripravovaného veľkého projektu, na ktorý sa už veľmi teším, ale to je všetko, čo k nemu zatiaľ poviem. Chcel by som ľudí povzbudiť k tomu, aby sa nebáli rozprávať sa o témach samoty a depresie. Je to niečo, o čom sa veľa nehovorí, alebo je to tabu. Častokrát si ľudia môžu myslieť, že ide len o nejaké nariekanie, ale je to vážna vec. Nedávno som sa podobnej téme venoval aj v spolupráci s Nadáciou TV Markíza. Je to za mňa teda dôležitá téma, ktorá sa najviac týka mladých ľudí, ktorí sú oddelení od spoločnosti a tým sa im dostáva pocit samoty… Buďte silní, všetko bude v poriadku. Prajem Vám veľa zdravia, šťastia, lásky a dúfam, že sa vám song Víťaz bude páčiť,“ ozrejmuje mladý umelec.

FKA TWIGS feat. Central Cee – Measure Of A Man

Táto skvelá vec je ukážkou zo soundtracku k filmu Kingsman: Prvá misia a snáď aj predzvesťou nového albumu britskej avant-popovej speváčky, tanečnice, režisérky a herečky FKA twigs. Skladba samotná je pôsobivým mixom filmovej hudby, britského žánru grime a krehkého popu, ktorý je protagonistke najbližší. 

Gayle – abcdefu

Ďalší virálny hit, ktorého popularitu odštartoval TikTok. Len sedemnásťročné dievča pochádza z Dallasu, ale hudobné korene má v Nashville, kde sa od detstva venovala buskingu a hrala v baroch. Prvé single si vydala sama, neskôr podpísala zmluvu s Atlantic Records. Aktuálny hit abcdefu strhol na TikToku doslova lavínu a skladba rýchlo prenikla do všetkých dôležitých playlistov v streamingových službách.

George Anderson – G Funk (OldSchool DJs Radio Mix)

Skladba G Funk pochádza z Georgeovho tretieho sólového albumu z roku 2017 s názvom Body and Soul. Vokály na G Funk patria speváčke Debby Bracknell, ktorá je  taktiež súčasťou širšej verzie skupiny Shakatak, ale zároveň sólovou speváčkou venujúcou sa funku a soulu. Chlapci z Oldschool DJs ( Incognito DJ a Tomáš Javnický, saxofón) svoj remix poňali autenticky, pieseň ponechali v jej plnej atmosfére a spríjemnili o funky beat, groove sax a new bass link. G Funk je George Funk, ale aj Oldschool Funk, tancujte, chillujte.

Basshunter – Life Speaks To Me

Švédsky spevák, DJ a producent Basshunter sa po roku a pol vracia s novým singlom. S hudobníkom, ktorý odštartoval kariéru pred dvadsiatimi rokmi a ktorý s kolegami ako Avicii, David Guetta alebo Gigi D’Agostino pomáhal definovať základy EDM, na nahrávke spolupracoval s Lucky Luke a Mohombi. Pripomeňme, že hneď prvý Basshunterov singel Boten Anna sa stal hitom a kraľoval hitparádam vo viacerých európskych krajinách. A v roku 2008 vydal skladbu Now You’re Gone, ktorá sa päť týždňov držala na prvom mieste v Anglicku a stala sa najpredávanejším tanečným singlom roku.

R3HAB & Lukas Graham – Most People

Text o tom, že by sme ani v tejto ťažkej dobe nemali zanevrieť na lásku, je podporený o povznášajúcu melódiu, ktorá dáva dohromady srdečný singel s názvom „Most People“. Ten vás zaručene zasiahne a donúti zaspomínať na dobré aj zlé časy. 

„Vždy som obdivoval, ako Lukas šíri pozitívnu energiu a robí svet jasnejším. Dúfam, že singel „Most People“ našich poslucháčov povzbudí k tomu, aby otvorene žili a silno milovali,“ povedal holandský DJ a producent R3HAB.

Zuzana Hrvoľ – Vzdaj sa svojich rán

Talentovaná speváčka a herečka Zuzana Hrvoľ, ktorú poznáme aj zo známeho Ďurovčíkovho muzikálu Jesus Christ Superstar, predstavuje k Medzinárodnému dňu eliminácie násilia páchaného na ženách debutový sólo singel Vzdaj sa svojich rán. Silný odkaz obsiahnutý v piesni a emotívnom videoklipe je reflexiou na domáce násilie páchané na ženách. 

Zuzana Hrvoľ už v minulosti spolupracovala s krízovým centrom, ktoré pomáha aj matkám, obetiam domáceho násilia. Táto téma sa jej natoľko dotkla, až z prvotnej myšlienky vzišiel sólo projekt s hlbším kontextom. Aby celkovej problematike lepšie porozumela a najmä našla tie správne slová, ktoré citlivo vložila do piesne, preštudovala si literatúru a napozerala mnoho dokumentov. „Dostala som sa aj do fázy, že som mala pocit, že som príliš „malá“ na to, aby som nejako pomohla. No povedala som si, že ak budem vedieť pomôcť čo i len jednej žene, bude to stáť za to,“ s nádejouprezrádza Zuzana Hrvoľ.

ZDROJ: Michal Neffe | Andrea Čurná | Renáta Tomášová | Rado Mešša | Erik Horváth | Karolína Zboniaková | Adriána Čahojová | Jana Trellová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share