HudbaSprávy

Hudobné novinky 47-2020

Billie Eilish – Therefore I Am

Päťnásobná držiteľka ceny GRAMMY Billie Eilish vydala svoj nový singel, ktorý nazvala ‚Therefore I am‘. Skladbu sprevádza oficiálny hudobný videoklip z opusteného nákupného centra, ktorý si Billie režírovala sama. ‚Therefore I Am‘ nadväzuje na pieseň ‚my future‘, ktorú speváčka predstavila začiatkom roku svojím silným živým vystúpením pre Democratic National Comittee.

Po niekoľkých rušných mesiacoch plných písania, nahrávania a kampaní si Billie pre fanúšikov minulý mesiac pripravila prelomový celosvetový WHERE DO WE GO? THE LIVESTREAM. Ten obsahoval najmodernejšiu technológiu XR, ktorá dokopy spojila hudobných fanúšikov z celého sveta za účelom plne pohlcujúceho virtuálneho zážitku. Pomocou niekoľkých kamier, uhlov a 3D prostredia mohli diváci vstúpiť do Billinho sveta, kde predviedla úplný živý set a získať tak skutočne nevídaný virtuálny zážitok.

V nedeľu 22. novembra vystúpi Billie Eilish na pódiu American Music Awards s celosvetovou premiérou ‚Therefore I am‘. Je nominovaná na dve ceny: Obľúbený umelec – alternatívny rock a obľúbený sociálny umelec.

Marek Ztracený – Vítr do plachet

„Keď sa objavila táto ponuka, najprv som nevedel, o čo ide. Potom som si ale vypočul audioknihu, a to ma presvedčilo. Chvíľu som sa smial, chvíľu som bol dojatý, ten príbeh so mnou hýbal, vedel som, že toto sa bude skladať samo,“ vysvetlil hudobník, ktorému vraj zloženie pesničky trvalo dvanásť minút. „Bolo to dosť rýchle, pretože som sa v tom našiel. Sám som mal v detstve juhoslovanského šarplaninca, obrovského psa, s ktorým sa dalo rozprávať ako s človekom. Medlina bola úžasná, všetkých milovala, bola ako člen rodiny. Teraz túži po psovi môj syn, takže staviame dom so záhradou a už sa rozhliadame,“ dodal Marek Ztracený. 

Snímka Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť, vznikla podľa rovnomennej knižnej predlohy, ktorá sa s viac ako 120 000 predanými výtlačkami v priebehu jedného roka stala najpredávanejšou knihou v Českej republike a získala i ocenenie čitateľov Magnesia Litera. Autor knihy Filip Rožek v roku 2016 spoluzaložil organizáciu Se psem mě baví svět, ktorá pomáha týraným a opusteným psom a celý zisk z predaja knižky venoval tejto organizácii. „Diváci sa môžu tešiť na pravdivý film. Film spontánne a pravdivo zahraný psíkmi z útulkov alebo množiarní, z ktorých väčšina má za sebou veľmi pohnutý príbeh a herci hrajú skôr druhotnú rolu,“ opísal Filip Rožek snímku, v ktorej sa v hlavných úlohách objavia Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Richard Krajčo či Jana Plodková. 

„Myslím si, že nič také diváci v kine dlhé roky nezažili. Rozprávame ten príbeh inak. Mnoho záberov je z pohľadu psa. Uvidíte českú krajinu z pohľadu od zeme. Bude to myslím nevšedný zážitok, príbeh videný psími očami, diváci si s ním môžu prežiť, ako sa cíti, čo zažíva,“ dodal režisér filmu F. A. Brabec.

The NOW – Kým si tu

Kapela sa opäť vrátila do domovského štúdia Randal Group, kde na skladbe spolupracovala s gitaristom Jimim Cimbalom. Nová skladba nesie názov “Kým si tu” a jej jasný odkaz prezrádzajú členovia: „Žite svoje sny, bojujte za ne, nevzdávajte sa a buďte tu pre tých, na ktorých Vám záleží, kým ste tu.“ 

O vizuálnu stránku sa postaral Lukáš Bodnár a hlavnú úlohu si zahral semifinalista súťaže Hlas Československa Tomáš Sučík.

Po prestávke sa táto skladba stala terajším krédom kapely ako sa vrátiť k svojim snom a tvoriť ďalej, viac prezrádza gitarista Jimi Harničár: „Áno, myslím si, že áno. Mali sme prestávku a počas nej sme si vlastne všetci uvedomili, že zahadzujeme náš spoločný sen – tvoriť, robiť hudbu. Došlo nám, že bude veľká chyba, keď to necháme tak a táto skladba nás rozhodne nakopla pokračovať v tom, čo sme začali a čo máme radi.”

Kateřina Marie Tichá – Kolemjdoucí

Je to už viac než mesiac, čo speváčka  Kateřina Marie Tichá predstavila svoj debutový album Sami. ( 2.10.2020). Album sprevádzajú nadšené ohlasy nielen od poslucháčov ale aj od odbornej kritiky. Skladby Sami a Zničená zem, ako úvodné single dostali aj svoju video podobu. Teraz však predstavuje akustickú verziu skladby Kolemjdoucí. Album predstaví poslucháčom v rámci streamovaného živého koncertu v nedeľu 13. decembra.

„Vždy ma fascinovala tá chvíľa, v ktorej sa rozhoduje, či s niekým napíšete spoločný príbeh alebo ostanete okoloidúci. Môže to byť jeden pohľad, jedna veta, jedno rozhodnutie odbočiť do inej ulice ako obvykle… Kolemjdoucí je o dvoch ľuďoch, ktorí sa práve do tohto okamihu chcú vrátiť a zmeniť ho. Nestretnúť sa a ostať iba okoloidúcim,” vysvetľujem speváčka námet skladby Kolemjdoucí. 

V komornej prezentácii skladby Kolemjdoucí, Kateřinu Marii Tichou sprevádza producent jej albumu Ondřej ODD Turták. Vďaka tejto verzii ešte viac vyznieva naliehavosť textov, a interpretačná sila speváčky. Za kamerou stál mladý režisér Jan Strach.

ZDROJ: Karolína Zboniaková & Tomáš Karpel, Universal Music | Pavol Dráb, Randal Group Production

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share