HudbaSprávy

Hudobné novinky 46-2020

Veronika Strapková – Bezchybná

Veronika Strapková predstavuje novinku Bezchybná. Vo vtipnom klipe si vystrelila sama zo seba. V piesni totiž spieva o tom, že najkrajšia je práve nedokonalosť. Podľa mladej speváčky je oveľa viac ako fyzická bezchybnosť dôležitá dobrá energia, láskavosť a pomoc druhým. V klipe spolu s Veronikou hviezdi aj modelka Michaella Chytilová. Vypočujte si singel, ktorý je v dnešnej povrchnej dobe sociálnych sietí príjemným osviežením. 

Veronika Strapková je nielen speváčkou, ale aj textárkou a skladateľkou. Jej novinka Bezchybná však vznikla inak, ako jej doterajšie songy. Obyčajne si texty píše sama a idú jej od srdca. Tentoraz ju oslovil textár Rudo Rusinák. Poslal jej demo hudobníka Vlada Koleniča, ktoré sa jej zapáčilo, no textára poprosila, aby slová piesne zmenil.

„Vždy som chcela spievať aj o pocite spokojnosti s tým, že hoci si uvedomujem, že ani zďaleka nie som bezchybná, je to vlastne jedno. Dôležité je šťastie, ktoré v živote pociťujem. Vždy som verila, že ak človek v sebe má nejakú energiu a snaží sa byť k iným aj k sebe dobrý, tak bude vyžarovať niečo pekné. V tom je moje vnímanie krásy a tomu sme sa touto piesňou chceli priblížiť. Možno sa nepáčim každému, ale je podstatné, aby človek mal k sebe pozitívny vzťah, aby sa mu páčilo vo svojej koži. A na to netreba byť dokonalý,“ vysvetľuje Veronika Strapková.

Karin Ann – Hloupej svět feat. Ben Cristovao

Pôvodný text skladby Karin napísala už dávnejšie v angličtine. Keď ho pred časom vybrala ako svoj český singel, pri pretextovaní piesne do češtiny spojila sily s českým spevákom a textárom Vojtom Drahokoupilom, ktorý si zhodou okolností tiež zahral prednedávnom v jej videoklipe Zavolaj mi zajtra. Vyskúšať si spev po česky sa rozhodla, pretože čeština je jej prirodzene blízka, keďže práve z Českej republiky pochádza jej mama. Hloupej svět je teda Karininým prvým singlom v českom jazyku. Preto sa rozhodla ponúknuť hosťovanie v singli kolegovi z českej hudobnej scény; voľba napokon padla na Bena. „Bena mi na spoluprácu odporučil producent Tomi Popovič. Ten nápad sa mi od začiatku páčil, pretože Benova tvorba je mi sympatická a okrem hudby máme aj ďalšie spoločné záujmy, napríklad vegánstvo či práva zvierat,“ dodáva.

Práve tieto spoločné záujmy zaujali okrem hudby na Karin i Bena. „Karin je na svoj vek inde než väčšina jej rovesníčok. Máme podobný pohľad na to, čo je so svetom zle a obaja sme v snahe urobiť to tu lepšie začali u seba samých. Preto ma táto spolupráca s ňou baví,“ prezradil Cristovao.

Jelen – Jediný co chci

Ubehli skoro štyri roky od vydania druhého a súčasne ostatného albumu Vlčí srdce. Skupina si upevnila svoje originálne postavenie nielen na českej hudobnej scéne, ktoré potvrdzovali stovkami koncertov. Ich popularita rástla u stále väčšieho množstva fanúšikov. Skupina Jelen tak aktuálne zakončuje jednu etapu svojej úspešnej existencie spolu so singlom a videoklipom JEDINÝ CO CHCI a oznamuje tak, že na koniec januára 2021 pripravuje vydanie svojho tretieho albumu.

Sima Martausová – Červené polia

Pod text aj hudbu skladby Červené polia sa podpísala samotná interpretka, ktorá je aktuálnou držiteľkou ocenenia OTO v kategórii Speváčka roka. Sima Martausová pripravila pieseň prakticky hneď po zhliadnutí filmu. „Pesničku som napísala necelé dve hodiny potom, ako som videla film Správa. Bol a stále to je neuveriteľne silný príbeh. V texte nájdete hlas odsúdeného. Prihovára sa vojakovi, ktorý sa ho chystá popraviť – je jeho svedomím,“ priblížila. „Sima dokázala napísať pieseň, ktorá presne vystihuje atmosféru filmu – cítiť z nej smútok, ale zároveň aj obrovskú nádej, osamelosť, ale silu nevzdať sa,“ dodáva producent DNA Production Rasťo Šesták.

S prípravou piesne aj videoklipu sa spájajú viaceré symbolické dátumy. Skladbu nahrávala Sima so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a dirigentom Adriánom Kokošom 27. januára, v deň 75. výročia oslobodenia najväčšieho nacistického tábora smrti Auschwitz (Osvienčim). Aj dátum nakrúcania videoklipu, 9. september, bol symbolický. „Nakrúcali sme v deň, kedy sme si pripomenuli jeden z najčiernejších momentov našich dejín – prijatie židovského kódexu. Prešlo takmer osemdesiat rokov a my si stále nemôžeme povedať, že táto kapitola z dejín je už definitívne za nami. Práve preto je pre nás príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu taký dôležitý. Aby sme si znova uvedomili, ako ľahko sa zlo dostane do našich životov, aké hrôzy dokáže spôsobiť a aké ťažké je ho zo spoločnosti vykoreniť,“ uviedol producent DNA Production Rasťo Šesták. Premiéra videoklipu sa taktiež viaže na symbolický dátum, výročie tzv. Krištáľovej noci. Skladba zaznela po prvýkrát exkluzívne v éteri Rádia Slovensko v predvečer tohto smutného výročia, v nedeľu 8. novembra.

Alesso feat. Charlotte Lawrence – THE END

Alesso – nominovaný na cenu Grammy a Charlotte Lawrence, dark-popová umelkyňa a skladateľka, predstavujú svoj nový singel ‚THE END‘. Euforickú, ale emocionálne surovú skladbu napísal Alesso spoločne so Charlotte Lawrence, Ali Tamposi a Andrew Wattom. ‚THE END‘ zodpovedá magnetickej a majstrovskej produkcii Alessa, pričom je pieseň doplnená o dojemný vokálny výkon Lawrence, čím ašpiruje na popredné miesta tanečných hitparád.  

Ťažké a šumivé časti ‚THE END‘ sa sústreďujú na Alessov bezchybný zvukový dizajn a zároveň odhaľujú jeho nepopierateľné popové cítenie a nadanie pre vytváranie chytľavých beatov. Jasné textúry piesne vytvárajú brilantné napätie so Charlottiným textom.

‚THE END‘ nasleduje Alessov úspešný singel ‚Midnight‘ feat. Liam Payne. Okrem toho, že si vyslúžil pochvalu od Rolling Stone, E! a People, skladbu ocenili napríklad aj MTV a Billboard, ktorí ju označili za „hymnu postavenú na veľkolepej produkcii“.

Paris Jackson – Let Down

Dvadsaťdvaročná speváčka, textárka, herečka, modelka a aktivistka Paris Jackson sólovo debutuje piesňou a videoklipom s názvom ‚Let Down‘. Text piesne si napísala sama a o produkciu sa postaral Andy Hull z Manchester Orchestra. ‚Let Down‘ je singel, ktorý prostredníctvom hudby rozpráva príbeh zlomeného srdca a dláždi cestu pre Paris prvý celovečerný album Wilted, ktorý vyjde 13. novembra.  

„Cítim strašne veľa emócií. Teším sa, som nervózna, vďačná a šťastná… Sloboda tvoriť, nehovoriac o tom, čo a ako spievať, písať, je jednoducho úžasná. Je to dar, požehnanie,“ vraví o piesni speváčka.

Dojemný videoklip so šokujúcim koncom vzdáva poctu legendárnemu návrhárovi Alexandrovi McQueenovi, ktorý je pre Paris osobnou inšpiráciou. Tá vo videu nosí archívny kúsok z jeho kolekcie Jar/Leto 2007 (Look 20). Produkcie klipu sa ujala Eli Roth a réžie Meredith Alloway.  

Lea Daniš – Všetko máš

Slovenská speváčka a hudobná producentka Lea Danis sa po sérii anglických skladieb vrátane úspešného tanečného singlu Follow (2019) vrátila k slovenčine. Výsledkom je nový sin- gel, doposiaľ jej najintímnejšia hudobná výpoveď “Všetko máš”. Precítená skladba je svadobným darom pre priateľku z detstva, no vo výsledku patrí všetkým, ktorí stále veria na manželstvo.

Inšpiráciou bola slovenskej speváčke priateľka z detstva, ktorá ju raz na káve požiadala o pieseň na jej svadbu. “Strašne ma tým dojala, možno o tom doteraz ani nevie. Pe mňa ako umelca je to najväčšia pocta,” prezradila speváčka, ktorá mala pôvodne spievať na svadbe aj naživo. Nakoniec sa svadby pre pandémiu koronavírusu sama osobne nemohla zúčastniť. „Preplakala som skoro celý deň,” spomína si blondínka. “Pre niekoho to je možno smiešne, ale ja som jedináčik a pri- ateľstvo pre mňa veľa znamená. Prísť o takéto momenty pre pandémiu som považovala za obrovskú krivdu a nespravodlivosť. No práve preto, že som nemohla prísť na sobáš osobne, som tú skladbu jednoducho musela dorobiť. Nechcela som ju sklamať,” prezrádza rodáčka z Humenného o novinke Všetko máš.

Thom Artway – Dream Your Life Away

Český pesničkár Thom Artway spojil sily s britským producentom Eddiem Stevensom a spoločne natočili singel Dream Your Life Away. Táto indiepopová skladba sa vymyká doterajšej tvorbe Thoma Artwaya, chytľavú melódiu s ironickým textom o súčasnej honbe za úspechmi vyšperkoval Eddie Stevens produkciou s typicky anglickým soundom. 

Skladba Dream Your Life Away sa výrazne líši od predchádzajúcich piesní Thoma Artwaya, ktorý sa preslávil skladbou I Have No Inspiration. Nový zvuk je výsledkom medzinárodnej spolupráce s britským producentom a muzikantom Eddiem Stevensom, ktorý sa preslávil prácou napr. pre Moloko. „Chceli sme skúsiť niečo nové, nech sa nezacyklíme v nami zabehnutých koľajach. Cieľom bolo spojiť jeho progresívny prístup, muzikálnosť a moje pesničkárstvo. Chceli sme to proste vyskúšať inak,“ vysvetľuje Thom Artway. Skladba Dream Your Life Away je tretím singlom jeho aktuálneho albumu All I Know. „Po prvýkrát sme sa naozaj vzdali svojich predstáv z dema a nechali Eddieho aj skladbu aranžovať. Mal jasnú víziu. Na nahrávke tak počuť postupy, zvuky, ktoré by nám nikdy nenapadli použiť. Je tak možné, že ma moji poslucháči v takom kabáte vôbec nespoznajú. Alebo naopak!“ smeje sa Thom. Skladbu nahrávali v slovenskom štúdiu Birdland a v Londýne. 

NOCADEŇ – Auróra

Nocadeň predstavujú ďalší singel z ich minuloročného albumu, za ktorý získali cenu Anděl v kategórii „Najlepší slovenský album“. Tentokrát je to titulná skladba Auróra, ku ktorej natočili aj videoklip.

ZDROJ: Eva Sládková, Propaganda House | Adriána Čahojová, Soul for Show | Karolína Zboniaková & Tomáš Karpel, Universal Music | Stanislav Čačko, RTVS | Lenka Žofaj, PR Lea Daniš | Silvia Turnerová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share