HudbaSprávy

Hudobné novinky 45/2021

music

Tiësto x Ava Max – The Motto

Tiësto tentokrát vyzval ku spolupráci speváčku Avu Max! A máme tu ďalší tanečný banger, ktorý len ťažko pustíte z hlavy. Ide o tretí single z pripravovaného albumu slávneho DJa a producenta. Zvukovo dokonalú nahrávku skvele doplňuje video v réžii Christiana Breslauera, v ktorom obaja protagonisti cestujú časom do dvadsiatych rokov minulého storočia, aby sa nečakane objavili na dobovej party.

Scorpions – Peacemaker

Len málokto asi nepozná obrovský hit „Wind of Change“. Kapela Scorpions pôsobí na scéne už od roku 1965 a rozhodne nie je za svojím zenitom. Teraz totiž ikony nemeckého rocku vydávajú singel s názvom „Peacemaker“ a upozorňujú tak na album Rock Believer, ktorý skupina vydá už 25. februára budúceho roka. Naň potom bude nadväzovať aj rovnomenné svetové turné, v rámci ktorého sa kapela zastaví 26. mája 
aj v pražskej O2 aréne.

Singel „Peacemaker“ je ale oveľa viac ako len upútavka. Ide o výstavný kus, ktorým Scorpions rozhodne nezaprú svoju DNA prestrojenú do sviežeho a tvrdého zvuku. Kapela tak ukazuje, že aj po 50 rokoch od vydania svojho prvého úspešného albumu, niekoľkých platinových oceneniach a svetových koncertoch, má stále čo ponúknuť.

Sean Paul ft. Sia – Dynamite

V roku 2016 predstavili veľmi úspešný hit „Cheap Thrills“, ktorý na YouTube nazbieral viac ako jeden a pol miliardy pozretí. Reč je o jamajskom spevákovi Sean Paulovi a austrálskej speváčke s nezameniteľným hlasom Sia, ktorí predstavujú nový popový banger s názvom „Dynamite“ aj so zábavným futuristickým videom. V ňom nám dovoľujú nahliadnuť do epickej tanečnej battle priamo v centre hlavného mesta Jamajky – Kingstonu z budúcnosti.

„Koncept videa odráža zvuk piesne a taktiež to, ako vidím dlhovekosť svojej kariéry,“ priblížil Sean. 

Post Malone, The Weeknd – One Right Now

Dvaja najväčší svetoví interpreti – americký rapper, spevák, producent a herec Post Malone, sa spolu s kanadským spevákom a popovou ikonou The Weekndom spojil na tracku „One Right Now“. Singel produkovaný trojicou Louis Bell, Brian Lee a Andrew Bolooki je zároveň prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu amerického rappera. O réžiu klipu, ktorý uzrie svetlo sveta už čoskoro, sa postarala ukrajinská režisérka Tanu Muino.

Veronika Kohoutová – Tři tečky

„Začiatok našej love story je vlastne úplne presne vidieť v klipe. Kryštof mi cez Facebook poslal tri bodky, čo si v tom momente myslel, že je podľa neho najlepší pick-up line. Pár dní však trvalo, kým som to vôbec zaregistrovala, ale potom sme si začali písať a písali sme si mesiac vkuse. Potom sme išli na prvé rande… a teraz máme spolu dcérku Lolu!“ popisuje príbeh piesne speváčka. SMSky, ktoré nás sprevádzajú príbehom videoklipu sú podľa autorky úplne autentické, bez akýchkoľvek prikrášlení, rovnako ako celý príbeh. „Vzhľadom k tomu, že môj muž je veľmi šikovný copywriter, ma naozaj počas toho mesiaca balil na svoje správy. Ale samozrejme, že tam muselo byť niečo viac. Proste bolo hneď jasné, že si vzájomne rozumieme,“komentuje s úsmevom Berenika, ktorá tak svojmu manželovi splnila sen a napísala mu pieseň. „Myslím, že ju miluje. No, kto by nemiloval pesničku, ktorá je o tom, aký je niekto skvelý a ako ho zbožňujete?“podotýka Berenika.

O hudbu sa postaral producent Jiří Burian, zatiaľ čo text a melódiu si napísala Berenika sama. Námet, samozrejme, prišiel od Kryštofa, rovnako ako pri jej najväčšom hite „Dělám stojky“. „Vtipné je, že môj najväčší hit Dělám stojky je Kryštofova zásluha. Písali sme si naozaj skoro celé dni a noci. Bola som na ňom tak závislá, že keď mi na pár hodín neodpísal (čo bolo väčšinou, lebo zaspal alebo som niekde bola), tak som začala dosť blbnúť a… robiť stojky. A pretože to bolo pre mňa dosť divoké obdobie, robila som ich dosť často, až z toho vznikla pesnička,“ spomína Berenika a pripisuje manželovi „Tři tečky“.

Kryštof – Do nebe se propadám

Nový album Halywůd vyšiel už 8. októbra a priniesol nielen tanečné rytmy a refrény, ktoré nedostaneme z hlavy, ale aj jednu z najsilnejších balád doterajšej tvorby kapely Kryštof. Novinka „Do nebe se propadám“ nadväzuje na úspešné hity „Hvězdáři“ a „Ty a já“. 

Dobre už bolo – Jesenná

Hudobný projekt Dobre Už Bolo prichádza s novou skladbou „Jesenná“, ku ktorej, ako je to už zvykom, pridáva hneď aj klip. Už názov napovedá, že skladba je venovaná aktuálnemu ročnému obdobiu, v ktorom sa človek aj vplyvom kratších dní viac zamyslí a zahľadí do seba. Atmosféru skladby zvýrazňuje aj zasnený klip, ktorý sa natáčal v košických uliciach.

Základy skladby Jesenná boli položené na jeseň v roku 2020, keď si Martin Bilička, ktorý stojí za projektom Dobre Už Bolo, len tak hral doma na gitare. Text napísal pri pohľade z okna svojho bytu, do ktorého následne doplnil hlavnú melódiu. „Chcel som zachytiť istú náladu a stav mysle, ktoré som pri pohľade na sychravé jesenné sídlisko prežíval.“ vysvetľuje Martin a dodáva: „Veľmi dobre si to pamatám. V panelákoch za oknom sa pomaly rozsvecovali svetlá. Ja som si to svoje nechal zhasnuté a s gitarou v ruke som sa nechal pohltiť touatmosférou a svojimi myšlienkami.“

Ide o štvrtý singel košického jednočlenného hudobného projektu a opäť sa jedná o skladbu, ktorá je skôr zasnená a hĺbavá. „Je to skladba o pohľade do samého seba, o potrebe sa niekedy ponoriť do vlastných myšlienok. Možno nie veselých, či pozitívnych, ale takých, ktoré nás ťažia a nosíme ich niekde „tam vzadu“ opisuje Martin myšlienku skladby.

Fortuan – Catch Me If You Can

Pri tvorbe novej skladby Catch Me If You Can kapela zúročila všetky skúsenosti, ktoré získali pri nahrávaní debutového albumu. Kľúčom k úspechu bolo oslovenie viacerých profesionálnych odborníkov zo svetového hudobného priemyslu.

Prvá demo verzia singlu vznikla z domácich nahrávok, ktoré putovali k producentovi Mariovi Borgattovi, ktorý spolupracoval s kapelami ako Muse, Of Monsters and Men alebo Foster the People. Producent pomohol od základu prerobiť záver skladby, obohatil ju o nové nástroje a dokonca sa podieľal aj na úpravách textu.Až potom mohla kapela pristúpiť k nahrávaniu v štúdiu. Hotová nahrávka znova prešla niekoľkými kolami pripomienok s Mariom Borgattom, ktorý nahrávku produkoval a mixoval.

“Produkčný zásah Mária bol markantný. Keď porovnám naše demo pred a po, nie sú to síce úplne odlišné pesničky, ale kvalitatívny posun je nesporný. Detaily tvoria celok,” opisuje spoluprácu Tomáš, gitarista kapely Fortuan.

ZDROJ: Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Tomáš Karpel | Martin Bilička

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share