HudbaSprávy

Hudobné novinky 44-2020

Ariana Grande – positions

Ariana Grande vydáva singel a videoklip k positions, v ktorom je americkou prezidentkou. Pohráva sa so svojou fantáziou o tom, ako by mohol vyzerať život po obsadení najvyššieho postu v Spojených štátoch, a teda pozície amerického prezidenta. Globálnu superstar Arianu Grande vidíme v priestoroch Bieleho domu: od oválnej pracovne, cez kuchyňu až po spálňu. Videoklip, ktorý režíroval Dave Meyers, vyšiel pár hodín po odvysielaní druhej a zároveň poslednej prezidentskej debaty v rámci amerických volieb. Za necelých 8 hodín už nazbieral cez 6,2 miliónov zhliadnutí na YouTube.

Ako Ariana Grande avizovala začiatkom mesiaca, pripravuje nové album, ktoré je jej karanténnym projektom. Positions je jeho veľkou ochutnávkou a celý album vyjde už 30. októbra.  

Claire Rosinkranz feat. Jeremy Zucker – Backyard Boy

Speváčka a skladateľka Claire Rosinkraz spolu s multiinštrumentalistom Jeremym Zuckerom vydávajú novú verziu úspešného singlu Backyard Boy. Dynamický duet sa stal virálnym na sieti TikTok a získal pozornosť médií ako Variety, ktorý skladbu označil za najlepšiu pieseň týždňa alebo Billboard, ktorý ju zaradil medzi10 Cool New Pop Songs týždňa.

Šestnásťročná speváčka, textárka, multiinštrumentalistka a baletka Claire Rosinkranz sa počas tohto leta dostala do popredia konverzácií nezávislým vydaním svojho debutového EP BeVerly Hills BoYfRiEnd v júni 2020. Vtedy ani netušila, že pieseň Backyard Boy získa na TikToku toľkú pozornosť, inšpirovala takmer 3 milióny videoreakcií a vyvolala vysoko konkurenčné podpisové úsilie labelov po celom svete. Okrem vygenerovania takmer 40 miliónov streamov na Spotify, skončila ako #1 na Spotify Global a U.S. Viral 50 Charts, pričom EP získalo cez 60 miliónov globálnych streamov. Videoklip už stihol na YouTube nazbierať cez 5 miliónov zhliadnutí.

Tereza Mašková – Nahá

Úspešná speváčka a nositeľka titulu SuperStar Tereza Mašková vydáva nový singel a videoklip Nahá. Skladbu sa rozhodla vydať ako šiesty a zároveň posledný singel a klip zo svojho aktuálneho albumu Zmatená. 

Skladbu nahrala Tereza počas lockdownu v slovenskom štúdiu Littlebeat. Produkcie sa ujal Matej Mikloš, pod textom a hudbou je podpísaný český skladateľ Tomáš Snášel, o gitarový sprievod pri nahrávaní sa postaral hudobník, spevák a producent Matěj Vávra a v skladbe počuť i vokály producenta Martina Šrámeka, ktorý je zároveň spolu s Matejom Miklošom spoluautorom piesne.  

Tereza zverila vizuál videoklipu do tretice do rúk českého filmára Jakuba Mahdala, s ktorým spolupracovala na videoklipoch k svojim singlom Žár a New Me. Výsledkom je explózia energie – klip plný farieb, tanca, pohybu a radosti zo života. „Chcela som ukázať sebavedomejšiu ženu – dospelejšiu a vyzretejšiu, ktorá postupom času vďaka tomu, čo deň čo deň prežíva, už nie je žiadne „krehké kura“, ktoré sa bojí urobiť krok, zo strachu, či bude dobrý alebo zlý. Som naozaj veľmi rada, že práve takáto pozitívna pesnička symbolicky uzatvára obdobie albumu Zmatená.“

Robin Schulz feat. KIDDO – All We Got

Robin Schulz patrí k najväčším a najvýraznejším hviezdám tanečnej hudby. Na čo siahne, to sa mu podarí. Aj preto sa mu hovorí „Zlatý chlapec z Osnabrücku“. Jeho čerstvý singel All We Got je toho dôkazom.

Barbora Piešová – Vesmír 

Speváčka Barbora Piešová prichádza s druhou singlovou ochutnávkou s názvom Vesmír z jej debutového albumu Som flegmatik, ale optimista, ktorý oficiálne vychádza piatok 30. októbra. K novej piesni zároveň ponúka aj video plné nádherných snímok zo Slovenska. So skladbou Vesmír chce ľuďom odkázať, že sa dá od života vyťažiť oveľa viac, ako len nudný stereotypný život. 

Videoklip natáčala v priebehu troch dní, keď sa rozhodla s tímom obehnúť desať rôznych miest, pamiatok a prírodných zaujímavostí Slovenska. „Dala som anketu na Instagram a ľudia nám poradili, kam sa máme ísť pozrieť, aby sme vo videu ukázali miesta, o ktorých možno mnohí ani nevedia, že sa nachádzajú práve v našej krajine. Verím, že sme vybrali tie správne tipy. Momentálne sme kvôli situácii mnohí „uväznení“ doma a možno je teraz ten správny čas, aby sme objavili krásu nášho okolia,“ ozrejmila výber miest, ktoré môžete vidieť v klipe a necháva na ľuďoch, či ich spoznajú. Speváčka pri príprave videa spolupracovala s  fotografkou Monikou Richterovou a kamery so strihom mali na starosti chlapci z Emery Records. Vo videoklipe sa objavila aj Barborina sestra Lenka, ktorá sa celú cestu počas natáčania starala o dobrú náladu. Barbora ostala aj naďalej verná svojmu prirodzenému imidžu, čo oceňujú hlavne jej verní fanúšikovia. Z videa cítiť, že speváčka ostala sama sebou, je prirodzená, úprimná a ponúka pieseň na zlepšenie nálady v týchto ťažkých dňoch.

Pokáč & B-Side Band – Co z tebe bude

Druhým singlom z albumu Folk Swings, ktoré vychádza práve dnes pod značkou Universal Music, je sympatická slovná hračka „ Co z tebe bude“, za ktorou stojí známy textár a spevák Pokáč.

O spolupráci s B-side Bandom a projekte Folk Swings hovorí Pokáč ako o skvelej skúsenosti „být součástí projektu Folk Swings je ohromná čest. Když jsem dostal nabídku, ani chvilku jsem neváhal. To, že zrovna písnička Co z tebe bude jde ven jako singl společně s albem, je bomba,“ komentuje Pokáč.

Aranžmány svojej piesne  Co z tebe bude,  Pokáč komentoval  a prezradil aj  niečo málo o novom videoklipe, ktorý režíroval Jakub Mahdal.„Myslím, že ještě nikdo můj song podobně nepředělával, to pro mě byla novinka. Respektive občas mi lidé posílají různé covery, někdy je to super, někdy je to hrůza. Navíc jsem ještě nikdy, pokud vím, nenahrával v Brně, i to bylo poprvé,“ hovorí Jan Pokorný aka Pokáč a dodává, že „je vidět (a slyšet), že na tom dělala banda profíků, snad jsem jim to moc nezkazil. Přijde mi skvělý, že někdo dokáže vzít jakýkoli song a sepsat z toho takové veledílo pro milion nástrojů, které ve výsledku parádně šlape. Klobouk dolů.“ 

. Za námetom videoklipu stojí samotný spevák spolu s režisérom Jakubom Mahdalom „Vzhledem k situaci jsme chtěli natáčet v co nejmenším počtu lidí, takže ve finále jsme tam vlastně byli jen já a Kuba za kamerou. Ale je tam i téměř celý orchestr i s osvětlovačem a diváky…no nechte se překvapit,“ láka na klip Pokáč. 

Rybičky 48 feat. Marek Ztracený – Goodbye

Kapela Rybičky 48, obľúbená všetkými rockovými generáciami, prichádza s niekoľkými novinkami. Spoločne s Marekom Ztraceným predstavuje skupina pieseň Goodbye o priateľstve, smrti a radosti zo života. „Je to takovej pěknej popík, takže by byl hřích nepřizvat k tomu prince český popový scény,“  hovorí frontman Kuba Ryba. Singel Goodbye dostal vizuálnu podobu od skúseného režiséra Ondřeje Kudyna. Druhou novinkou od Rybičky 48 je song MY, ktorý skupina venuje fanúšikom, za 18 rokov podpory a inšpirácie. Legendárna česká rocková kapela, momentálne pod vydavateľstvom Universal Music, pozýva na Rockový reparát, ktorý prebehne 4.decembra 2021 v O2 aréne.

Skladbu Goodbye popisuje frontman skupiny Kuba Ryba ako song o priateľstve, smrti, starobe, radosti zo života a zmierení sa so smrťou. „Je to po delší době vážnější písnička. Na spolupráci si vždycky vybíráme lidi, se kterýma nám je dobře. Marka známe dlouho a víme, že si ze sebe umí udělat srandu. Viz jeho role v našem starším klipu Správný chlapi. Já mu v klipu už taky hrál, a tak přišla na řadu společná píseň. Navíc tohle je takovej pěknej popík, takže by byl hřích nepřizvat k tomu prince český popový scény. Marek si tam napsal i jednu ze slok. Mám radost, že se do songu zapojil i po tvůrčí stránce.“  Hovorí aj o prepojení s Marekom Ztraceným.

Adam Ďurica – Pravdupovediac

Neubehli ani dva týždne a Adam Ďurica prináša novú podobu skladby PRAVDUPOVEDIAC.

„Skladba je stále tá istá, len v akustickej podobe. Počas jej nahrávania, sme si s Lacom povedali, že by sme ju mohli aj nahrať v takejto  podobe. Koncerty teraz nehráme, tak sme si jeden urobili vo dvojici. U Laca v štúdiu Hook Fabrique v Košiciach. Len jeden bubon, klavír , gitara a spev. To je všetko.“

Skladba PRAVDUPOVEDIAC sa momentálne dostala do Top 10 hranosti slovenských skladieb v rádiách. V tejto verzii však nájdete skladbu iba ako videoklip.

IMT Smile – Vyvedený z miery

Pieseň Vyvedený z miery je súčasťou albumu Život IMT Smile 1998-2020 . No pôvodne vyšla v roku 2000 na albume Nech sa páči, ktorý sa nahrával v Prahe.

„Rozhodli sme sa urobiť video na pieseň Vyvedený z miery. Pôvodne vyšla pred 20timi rokmi na našom albume Nech sa páči, no doteraz nemala videoklip. Ako tému pre video sme si vybrali tanec. Použili sme aj zábery z nášho spoločného turné s Lúčnicou, ale aj z turné so Slovenským divadlom tanca,“ približuje Ivan Tásler.

O strih a réžiu videoklipu sa opäť postaral gitarista skupiny IMT Smile Tomáš Slávik.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová, Soul for Show | Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share