HudbaSprávy

Hudobné novinky 43-2020

Robert Burian – All I Got

Jeden z najaktívnejších slovenských producentov, ktorý pravidelne prispieva na svetovú hudobnú scénu svojou tvorbou pripravil ku skladbe All I Got aj zaujímavý videoklip. „Ku každej skladbe pristupujem ako k filmu. Dobrý film má byť nielen ‚dobrý‘, ale má aj niečo odovzdať, a to sa snažím splniť aj každou mojou skladbou,“ hovorí Robert Burian a dodáva: „All I Got nie je v tomto smere výnimkou, pretože pre mňa je hudba všetko, čo mám. Som vďačný, že sa o ňu môžem podeliť. A keďže som sa rozhodol, že vyrobíme aj videoklip, v ktorom aj sám účinkujem, som si istý, že o zábavu je postarané.“

„Viem, že žijeme časy, aké si naša krajina nepamätá a zároveň si uvedomujem, aké ťažké je aspoň na chvíľu zabudnúť na to, čo sa deje okolo nás. Napriek tomu verím, že všetci, ktorí si nájdu chvíľu pre novinku All I Got, precítia pohodu, myšlienku a odkaz, ktorý nesie tento song. Potešilo by ma, ak by na chvíľu zabudli na starosti,“ hovorí R. Burian. 

Tomáš Klus – Lockdown

Český pesničkár Tomáš Klus je známy tým, že sa svojimi názormi na dianie v spoločnosti netají. Skladba Lockdown je reakciou na dianie v Česku počas druhej vlny pandémie koronavírusu. Hudobne ju pripravil spolu s Jiřím Burianom a s tradičnou tvorbou Klusa nemá veľa spoločného.

Nika – Vášeň

Mladá a talentovaná NIKA z vokálnej skupiny For You predstavuje úplnú novinku zo sólovej tvorby. Z jej klipu cítiť silnú vášeň a emócie, ktoré tvoria dokonalý súlad s vizuálom.vPieseň je opisom silného puta vo vzťahu, ktoré dokáže ľudí spájať.  

NIKA: ,,Viem, že slovo Vášeň môže pre niekoho znieť ako klišé, ale pre mňa je to jedno z najdôležitejších slov, pri všetkom čo robím. Ak nemám pre danú vec dostatok vášne, nikdy to nebude ono… Obzvlášť v láske!“ 

Z piesne je hneď jasné, že NIKA vie kombinovať harmónie a hlasy, pretože miestami znie až 5-krát naraz! Text a melódiu vytvorila sama no a o skvelú hudobnú produkciu sa postaral známy producent Adam A. Kuruc. Zvukový master spravil Emil Esso Smoliga.  Videoklip natočil známy slovenský fotograf Robo Kočan a o strih, réžiu a  produkciu sa postaralo Divadlo Ramagu o.z. Tanec: Michal Toman, Rebecca Smudová. 

Martin Jensen, Alle Farben & Nico Santos – Running Back To You

Ikony tanečnej hudby Martin Jensen, Alle Farben a popová hviezda Nico Santos spojili svoje sily v novom singli Running Back To You. Nákazlivý kúsok dance-popu kombinuje príjemné akordy, dokonalé vokály a stabilné bubny, čo je zaručeným vzorcom pre vpád do hitparád a na tanečné parkety. Pre Jensena je 2020 akčným rokom – má za sebou spoluprácu s Jasonom Derulom a Akonom na singli Don’t Cry For Me  a Imanbekom na I’m Just Feelin.

Najznámejší je jeho prelomový hit z roku 2019 Solo Dance, ktorý získal viac ako 500 miliónov streamov na Spotify a multiplatinové certifikácie vo viac ako 14 krajinách. Odvtedy producentova škála pop-singlov zaznamenala spolupráce s The Vamps alebo Jamesom Arthurom.

Berlínsky DJ a producent Alle Farben už v minulosti spolupracoval s Jensenom, kedy zremixoval jeho singel Nobody spolu s britským spevákom a skladateľom Jamesom Arthurom. Nico Santos je jedným z najlepších nemeckých spevákov a textárov, ktorý dosiahol stovky miliónov streamov a spolupracoval s umelcami ako Robin Schulz, Topic a HUGEL.

Stefano Bersola – I Want You

Stefano Bersola, známy taliansky interprét piesní v mnohých kreslených seriáloch, ako sú “City Hunter“, “Lamù“, “Super Wings“, “Get Wild “, a tiež naspieval jednu z ústredných piesní filmu “City Hunter: Private Eyes“ distribuovaného vo všetkých talianskych kinách v roku 2020. Stefano Bersola je teraz späť s novým singlom s názvom “I Want You“, je to house track s vplyvmi starej školy, ktorý nahrával a produkoval v štúdiu dj-a a hudobníka Alexa Barattiniho.

Stefano Fucili – Una Bella Giornata

Konečne sme sa po vydanií a veľkom úspechu singlov “Ballare Ballare“, “Bella Bella Bella“ a “Una Bella Giornata“, dočkali nového albumu s názvom “Una Bella Giornata“ od Stefana Fuciliho. Multi žánrový album od Pop-u, cez Dance až po taliansku kantilénu, poteší všetkých priaznivcov kvalitnej talianskej produkcie.

Aneta Langerová – Bílý Den

Pieseň je oslavou každodenného dobrodružstva života, v ktorom sme všetci svojím hlavným hrdinom. Je len na nás, či ho naplníme odvahou alebo strachom. Či život žijeme alebo prežívame. „Bílý Den je o ceste každého človeka k sebe samému. K tomu úprimnému uvedomeniu si, že žijeme to, na čo máme a sme pri tom šťastní,” dodáva Aneta, pre ktorú bol tentokrát tvorivou inšpiráciou jej otec.

Radosť z tvorby Anety Langerovej pokračuje ďalšími príbehmi, vytvorenými vo vzácnej spolupráci s klaviristom, spoluautorom a producentom nového albumu Jakubom Zitkom. „K piesni Bílý Den mňa osobne inšpiroval rovnomenný román Jacka Londona. Vyjadruje príbeh človeka, ktorý sa nerozvážne pustil do honby za bohatstvom, ziskom a pôžitkami. Musel bojovať o prežitie so silnejšími, aby sa dostal na úplne dno, kedy sa mu rozjasnilo a pochopil, že omnoho dôležitejšie sú iné veci ako napríklad láska, priateľstvo a prostý život,” hovorí Jakub Zitko.

V decembri Aneta Langerová v sprievode svojich skvelých muzikantov pokrstí nový album na 2 koncertoch – 8. 12. v Prahe a 10. 12. v Kroměříži. Jej fanúšikovia si tak budú môcť vypočuť nové piesne naživo ako prví. Dúfajme, že zima 2021 bude koncertom naklonená a Aneta sa tak vzápätí vo februári a v marci vydá spoločne s kapelou a sláčikovým triom za svojimi poslucháčmi na turné Dvě slunce.

Bastille – survivin‘

Bastille predstavujú prvú ochutnávku survivin‘ z pripravovaného štvrtého štúdiového albumu. Textovo zásadná a zvukovo neohrozená pieseň nás dostáva na novú úroveň priamočiarosti a úprimnosti typickej pre Bastille. Frontman kapely Dan Smith spieva o úzkosti, pochybnostiach a o sebe samom, ale aj o povahe moderného sveta. Spolu s piesňou vychádza originálny animovaný videoklip, ktorý nazbieral už viac ako pol milióna zhliadnutí na YouTube.

 Dan začal pracovať na survivin‘ pár mesiacov predtým, než sa rok 2020 postavil na hlavu. Chcel, aby bol singel úprimnou správou o vrcholoch a pádoch existencie Bastille počas posledných 7 rokov. „Boli chvíle, kedy som sa cítil úplne na dne,“ vraví, „ale keď sa ma v tom období niekto spýtal ako sa mám, odpoveďou bolo: v pohode, čo ty?“

Survivin‘ je nákazlivá skladba, ktorá popri neustále prekvapujúcich hudobných momentoch nabaľuje aj na popkultúrne odkazy. Dynamika skladby je cítiť od úvodnej slučky na bicích valiacej sa základnou líniou, cez náhly komplet fláut, ktoré sa vyvažujú proti momentom tvrdých, automaticky ladených vokálov, až po refrén, ktorý zasiahne ako „vrelé objatie od kopy kamarátov.“ Je tu počuť aj veľa saxofónu, na ktorý zahral bastilský člen. „Chceli sme, aby jeho saxofónové verše boli neúnosne hlasné a chceli sme, aby ľudí rozosmiali,“  vraví Dan Smith za kapelu Bastille. 

Ronie – Domino

Speváčka Ronie v týchto dňoch predstavuje singlovú novinku. Ide o rovnomenný videoklip z jej debutového EP DOMINO, ktoré vydala v závere minulého roka. Symbolicky tak zatvára dvere za jedným svojím dôležitým hudobným obdobím a vykračuje do ďalšej etapy nových piesní, na ktorých pracuje už dnes… 

„Skladba DOMINO rozpráva príbeh o žene, ktorá sa preniesla cez toxický vzťah a pochopila, že môže byť šťastná aj sama. Začína naplno žiť svoj život a užívať si každú chvíľu plnými dúškami,“ vysvetľuje Ronie tému skladby a odkaz, ktorý prostredníctvom nej vyslala k svojim fanúšikom.

O videoklip k singlu sa postaral režisér Róbert Belej. Hlavným objektom kamery je Ronie, obklopená priateľmi a užívajúca si okamihy plné zábavy. Ako prezrádza, týmto námetom chcela ukázať a dodať pocit slobody a ženskému publiku zároveň sprostredkovať veľkú nálož sebavedomia, ktorú potrebuje každý, kto si prežil na vlastnej koži príbeh, aký sa skrýva v piesni DOMINO. V klipe si po boku Ronie zahrali tiktokerka Cynthia Tóthová či influeceri Denis Drotár a Dominika Bánszka. 

Odkaz pesničky plný sebavedomia a ženskej sily Ronie zobrazila aj celkovým výrazným imageom vo videoklipe – o jej make up sa postarala vizážistka Eva Šuchterová a styling zabezpečila Patrícia Veliká. Zaujímavosťou sú neprehliadnuteľné dlhé zapletané copy, ktoré pre Ronie vykúzlila známa braiderka Sandra Chovancová – na vytvorení tejto vlasovej kreácie pracovala až neuveriteľných 10 hodín!

BANNERS  – Someone to You

Angličan Michael Joseph Nelson známy ako BANNERS vydáva novinku Someone to You, ktorá je ďalšou hymnickou piesňou jeho štýlu. Skladby BANNERS sú strašidelné a inšpirujúce, šumivé a vzťahovačné. V priestore medzi klavírnymi akordami, rytmami a orchestrálnou gitarou sa hudba akoby prebúdzala k životu. Teraz BANNERS vydáva singel Someone to You, ktorý má obrovský úspech na Tik Toku, ale tiež v televízii, kde sa objavil v americkej show America’s Got Talent a najnovšej reklame pre T-Mobile. 

Piesne BANNERS sú úprimné, plynú s ľahkosťou a rezonujú s každým slovo úžasného hlasu Michaela Nelsona. O umelcovej nadčasovej a osobnej hudbe svedčí zmysel pre komunitu, ktorou sa inšpiruje. „Každý je jej súčasťou,“ vraví Mike. „Myslím si, že viem písať a spievať, ale je kopa vecí, ktoré vôbec neviem. Snažím sa brať všetko na vedomie a robiť najlepšie to, čo viem. Sú niektoré piesne, ktoré sa stanú soundtrackom k určitému obdobiu nášho života. Pre mňa je priam splnený sen a som šťastný, keď sa hudba BANNERS stane soundtrackom k jednému z týchto momentov konkrétnemu človeku“komentuje umelec.  

Dagny – Moment

Nórska popová ikona Dagny vydáva pieseň Moment v rámci nového debutového albumu Strangers / Lovers. Album je rozdelený na dve odlišné polovice, pričom ukazuje rast umelkyne a jej autorskú víziu. Začiatkom tohto roka Dagny vydala „Side A“ a teraz vydáva „Side B“, čím predstavuje dlho očakávaný album v jeho finálnej podobe. Prvá polovica dokumentuje ranú fázu novej lásky a druhá sa zameriava na pád tohto vzťahu.

„Viac, ako kedykoľvek predtým, dokážem byť vo svojej hudbe naozaj osobná. Chcem rozprávať príbehy, ktoré sú mi blízke, ale aj také, s ktorými sa ľudia vedia stotožniť,“ približuje Dagny svoj album.

Dagny v posledných rokoch potvrdila svoju pozíciu jednej z najobľúbenejších umelkýň severskej popovej scény. Medzi jej najväčšie úspechy sa zaraďuje chvála kritikov Billboard či Guardianu alebo zaradenie do zoznamov, akými sú napríklad Billboard’s 10 Pop Stars To Watch, ale aj získanie nórskej Grammy. 

Julia Michaels – Lie Like This

Multiplatinová speváčka Julia Michaels nominovaná na cenu Grammy je späť so svojím prvým sólovým singlom roku 2020 a vysoko očakávanou novou piesňou Lie Like This. Skladba vyžaruje dancefloor energiou a stupňuje svoj rytmus. Singel má lesklú zvukovú kulisu a neudržateľného ducha. Piesňou Lie Like This Julia ukazuje svoju silnú stránku a záľubu v posúvaní hraníc. „Existuje široké spektrum lásky. V jednu chvíľu plačeš na podlahe, pretože si sa rozišla, kvôli tomu, že niečo nevyšlo tak, ako si chcela. Potom sa bozkávaš v parku a držíš sa za ruky s niekým novým a máš všetky tie motýle v bruchu. Je to široké spektrum, taká škála emócií – lásky – a ja som chcela vydestilovať jej podstatu do piesne,“vraví umelkyňa.

V roku 2020 Julia Michaels pokračovala vo svojej vláde ako jedna z najlepších textáriek v odbore. Prispela tromi piesňami na nový album Seleny Gomez  Rare,  vrátane hitu Lose You To Love Me, ktorý sa objavil na 1. mieste hitparády The Billboard Hot 100. Medzi jej ďalšie textárske tituly patrí Dua LipaPretty Please, Zara Larson Love Me Land a ďalšie.

Justin Bieber & benny blanco – Lonely

Justin Bieber a benny blanco debutujú novým singlom Lonely. Skladbu produkoval benny blanco a Finneas, ktorí sú podľa slov Biebera neobyčajnými spisovateľmi, s ktorými bolo úžasné spolupracovať. „Aby som bol úprimný, je pre mňa náročné počúvať konečnú verziu pesničky, keď vezmem do úvahy, že bolo ťažké prejsť si niektorými z tých kapitol. Dúfajme, že rozprávanie tohto príbehu povzbudí ostatných, aby sa otvorene vyjadrili, čo sa deje v ich vnútri,“ dodáva Justin Bieber, ktorého singel Holy s Chance the Rapper dosiahol #1 na Spotify Global Chart a získal viac ako 120 miliónov streamov za prvý týždeň.

„Som veľmi rád, že táto pesnička ide von, pretože je osobnou pre Justina, mňa a Fineassa. Všetci sa niekedy cítime strašne osamelí, všetci sa vždy snažíme hrať na superhrdinov a potláčať svoje pocity a neustále byť silní, ale je úplne v poriadku dať si dole supermanský plášť a použiť ho ako vreckovku, keď treba,“ vraví blanco.

Petr Kotvald – Brejle

„Prvú klapku videoklipu BREJLE sme nakrútili v štúdiu HEXAR 1. marca 2020 s tým, že už len dotočíme pár záberov v exteriéri hneď, keď bude vonku viac zelene…“začína rozprávanie o svojom najnovšom hudobnom projekte Petr Kotvald. „Potom ale vzali veci verejné rýchly spád a nesmelo sa nič. Zvyšné zábery sme nakrúcali nakoniec až na konci mája, ale napokon sme ich v postprodukcii aj tak nepoužili. V toku udalostí sme totiž zmenili koncept klipu a zároveň sme posúvali termín jeho premiéry na lepšie časy, aby klip pôsobil pozitívne. Lenže, slovo „POZITÍVNY“ už opäť stráca svoj pôvodný význam a nás zase začína desiť, namiesto toho, aby nás tešilo. Takže, HEJ! Teraz je čas na to, urobiť si radosť a vidieť veci z tej lepšej stránky! Nasaďme si ružové okuliare! Láska brejle má a počítá se všema,“ dodáva k videoklipu legendárny český spevák. 

Seeb feat. St. Lundi – Colourblind

Nórska powerhousová produkcia Seeb – Simen Eriksrud a Espen Berg – vydáva nový singel Colourblind, v ktorom vystupuje spevák St. Lundi. Melancholická téma rozpadajúceho sa vzťahu je v kontraste s letnou popovou náladou singlu. O spolupráci k novej chytľavej skladbe Seeb vravia: „St. Lundi má neuveriteľný hlas, ktorý na Colourblind naozaj vyniká. Aj keď je pieseň o rúcajúcom sa vzťahu, napísali sme ju v posledné dni leta.” 

Colourblind nasleduje prvú vydanú časť dvojdielneho albumu Sad In Scandinavia, na ktorom duo spolupracovalo s menami ako HRVY, Zak Abel a Julie Bergan. Seeb sa preslávili vďaka hernému remixu Mikea Posnera I Took A Pill In Ibiza (v súčasnosti 39. najhranejšia pieseň poslednej dekády), vďaka ktorému získali celosvetový ohlas a zároveň ktorý bol v tom istom roku druhou najhranejšou piesňou na svete vôbec, čo ich doviedlo k nominácii na cenu GRAMMY. Ich umenie vytvárať pôsobivú tanečnú hudbu s ľudskou citlivosťou doviedlo Seeb k spolupráci s Coldplay, Taylor Swift, Edom Sheeranom, 5 Seconds Of Summer, Bastille a ďalšími.

S istotou sa dá tvrdiť, že Seeb sa od svojho prvého vstupu na hudobnú scénu v roku 2015 tešia veľkej obľube a sú pripravení pokračovať v novom žánre. Seeb získali miliardy streamov naprieč rôznymi platformami, čo komentuje Simon: „Každý človek na svete počul jednu z našich piesní.“

Orchester Jeana Valjeana – Donďa

Orchester Jeana Valjeana  je unikátny projekt, ktorý založili herci. V týchto dňoch vydáva prvý album, ktorý ohlasuje singel Donďa. Je venovaný krásnej herečke Dominike Kavaschovej. Napísal ho líder orchestra, herec Daniel Fischer ešte v časoch, keď spolu študovali na vysokej škole a talentovanú herečku takto prezývali. Pesnička vznikla v spolupráci s hudobným producentom Adamom A. Kurucom a výsledkom je temperamentná skladba s vtipným textom. V klipe hviezdi samotná múza pesničky – Dominika. Mladí herci totiž tvoria pár a svoju lásku oslavujú aj týmto singlom.

Originálny Orchester Jeana Valjeana  zverejnil klip Donďa. Základ pesničky vznikol ešte v čase, keď líder kapely, herec a hudobník Daniel Fischer, chodil na Vysokú školu múzických umení a jeho spolužiačkou bola Dominika Kavaschová, ktorú volali Donďa.

Mikolas Josef – Lalalalalalalalalala

Je jedným z najinšpiratívnejších mladých Čechov. Dostal sa do zoznamu úspešných 30 pod 30, bodoval v Eurovízii, objavil sa na obálke časopisu Elle Man, no predovšetkým, tvorí skvelú hudbu. Jeho skladby dosahujú stámiliónové pozretia na youtube a patrí tiež k najviac streamovaným umelcom v českej histórii. Na jeho novinku Lalalalalalalalalala fanúšikovia netrpezlivo čakali. Je nielen o odmietaní faloše sociálnych sietí, ale opisuje i ťažký údel umelca v dobe covidovej. 

Nedávno oslávil sladkých 25, no na konte má toho viac ako mnohí oveľa starší umelci. Mikolas Jozef už dokázal, že patrí k najúspešnejším českým hudobníkom. V 17-tich získal najvyššie ocenenie od London Academy of Music and Dramatic Arts, v Eurovízii bol dosiaľ najúspešnejším Čechom, keď dosiahol na šiestu priečku, a dnes jeho skladby doslova valcujú internet.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Andrej Mann, For You | Karolína Zboniaková, Universal Music | Vladimír Bryndák, Bryndák Records | Adriána Čahojová, Supraphon & Soul for Show | Eva Sládková, Propaganda House

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share