HudbaSprávy

Hudobné novinky 42/2021

music

TWiiNS – Bábika na kľúčik

„Prišlo mi zaujímavé, aby sa TWiiNS pozreli na pozoruhodný fenomén detskej tvorby – legendárnu reláciu z košického televízneho štúdia – Zlatú bránu. Tá počas troch desaťročí vygenerovala desiatky skladieb, ktoré sú dodnes tým najlepším, čo v tejto oblasti hudobnej tvorby na Slovensku vzniklo,“ povedal hudobný dramaturg Juraj Čurný. Na skladbách pre Zlatú bránu sa podieľali takí významní skladatelia ako Vladimír Figar, Ali Brezovský, Ivan Horváth a mnoho ďalších vrátane napríklad Pavla Hammela. Medzi textami nájdeme aj zhudobnené detské básničky Ľudmily Podjavorinskej, Márie Rázusovej Martákovej, Kristy Bendovej.

Reálne kontúry začal projekt získavať v roku 2021, keď otehotnela aj Veronika a teda prechod k inému žánru hudobnej produkcie bol logický a prirodzený. „Ako mama a budúca mama sa už na tvorbu pozeráme aj trochu inými očami. Je veľmi príjemné sa vracať aj do nášho detstva a keď naše verzie skladieb zo Zlatej brány púšťame rodine a priateľom, častokrát sa stretávame s čistou emóciou spomienok na detstvo a vychovávanie detí. Ešte stále sa mnohým vynárajú doslovné texty a od začiatku až do konca skladby si ich spievajú s nami,“ povedali Daniela a Veronika.

Skladba Bábika na kľúčik vznikla v závere existencie Zlatej brány v druhej polovici 90. rokov. Predznamenáva vydanie celého albumu Zlatá brána dokorán 2021, ktorý vyjde ešte tento rok pred Vianocami vo vydavateľstve OPUS. „Ponúkol som Daniele a Veronike svoj výber s tým, že majú voľnú ruku v tom, aké skladby by chceli naspievať. Príjemne ma prekvapili v tom, že si výber rovnomerne rozdelili v čase. Sú tam pesničky z troch desaťročí od tých notoricky známych až po také, ktoré si zaslúžia svoje znovuobjavenie,“ povedal J. Čurný. „Juraj nám ponúkol viacero výborných skladieb, medzi ktorými bola aj Drobná povedačka. Tú sme ako jedinú nepoznali. Musíme však priznať, že sa úplne presne trafil a z tejto skladby je krásna bodka na záver albumu. Teší nás, že jej autormi sú páni Hammel a Feldek,“ doplnili Daniela s Veronikou. 

Finneas – Love Is Pain

Osemnásobný držiteľ Grammy, skladateľ, textár, producent, spevák, brat Billie Eilish a tiež jeden z hlavných strojcov jej úspechu, vydáva svoj debutový album. FINNEAS tak predstavuje kolekciu, na ktorej môžeme okrem desiatich nových piesní počuť aj staršie single ako „The 90s“, „A Concert Six Months From Now“ alebo srdcervúcu baladu „What They’ll Say About Us“. Rovnako ako kritikmi ospevované EP Blood Harmony, aj nový album Optimist napísal a produkoval FINNEAS úplne sám. Spolu s albumom vychádza aj videoklip k piesni „Love Is Pain“.

„Je to o tom, ako veľmi je láska bolestivá. Chcel som napísať pieseň o dospelom vzťahu. Čím viac niekoho milujete, tým viac má šancu zlomiť vám srdce,“ približuje song dvadsaťštyriročný umelec.

Andie J – She’s Mine

Po úspešnom letnom singli Came from Heaven známeho z našich rádií prichádza Andie J s ďalšou energickou novinkou She’s Mine. Americkou atmosférou z jazdy na Pontiacu, túžobnými pohľadmi a príbehom ako z filmu predostrela ako na dlani všetky city, ktoré sa nesú piesňou v melodickom retre.

Singel She’s Mine je však iný tým, že mladá speváčka, skladateľka a textárka Andie J spieva tentoraz o žene. Väčšina jej textov je o opačnom pohlaví, no v tomto singli chcela poukázať na ich rovnocennosť. „Nedotýkam sa síce tejto témy úplne, no je to myslené tak, že rovnako ako dokážeme prechovávať rôzne city k opačnému pohlaviu, vieme to isté cítiť aj k svojmu pohlaviu. Nemusí to byť zrovna túžba, ale aj strach o danú osobu, pocit spokojnosti, keď sme s ňou, radosť alebo aj láska,“ s úsmevom prezrádza Andie J.

Všetky texty ako aj hudbu si tvorí sama. Ako hovorí Andie J, keď sa stretne inšpirácia s múzou a dobrým načasovaním, vedia vzniknúť zaujímavé aj pekné diela. Skladba She’s Mine je jednou z jej spomienok, ktoré vykresľujú túžbu o dievčati, o ktoré má záujem aj niekto iný, niekto jej blízky, pričom prichádza do hry žiarlivosť. „Myslím, že by sme nemali brať vážne jeden druhého, ale keď cítime, že je nám s niekým dobre, poďme do toho. Pravidlá hry si tvoríme v konečnom dôsledku aj tak sami,“ ozrejmuje Andie J odkaz skladby.

Glockenbach x ClockClock – Brooklyn

Glockenbach, jeden z najzaujímavejších nemeckých elektropopových projektov poslednej doby, predstavuje svoj nový singel „Brooklyn“. Po úspešnom tracku „Dancing In The Dirt“ s dvadsaťšesťročnou speváčkou z Dubaja, ktorá si vraví Mougleta a megahite „Redlight“, prichádza s ďalším bangerom, na ktorom, rovnako ako na poslednom menovanom singli, spolupracoval s ClockClock. Nová pieseň vás donúti spomínať na pretancované noci.

Stromae – Santé

Tridsaťšesťročný spevák s koreňmi z Rwandy sa vracia na scénu s tanečným hitom „Santé.“ Umelec, ktorý sa v minulosti preslávil hitmi ako „Alors on danse“, „Tous les mêmes“ alebo „Papaoutai“, teraz predstavuje pieseň „Santé“, ktorá je, ako klip napovedá, zvučnou poctou ľuďom, ktorí musia pracovať, zatiaľ čo si ostatní užívajú. Juhoamerické rytmy pretkané elektro linkami sprevádza nielen text plný úprimnosti a irónie, ale aj videoklip, ktorí spolu režírovali Luc Van Haver a český tvorca Jaroslav Moravec.

Norah Jones – Christmas Calling

Americká speváčka a textárka s nezameniteľným hlasom, ktorá je známa svojou typickou kombináciou jazzu a popu, dnes vydáva album s vianočnými motívmi, ktorý nesie názov I Dream Of Christmas. Album, ktorému dal obrysy známy producent Leon Michels, obsahuje taktiež hity ako „White Christmas“, „Blue Christmas“, „Winter Wonderland“, „Christmas Time Is Here“ alebo remake známej pesničky „Christmas Don’t Be Late“, ktorú filmovo preslávili Chipmankovia.

„Keď som sa snažila prísť na tom, akým smerom sa vydať, začali sa mi v hlave vynárať pôvodné viacnočné piesne,“ vysvetľuje Norah. „Vtedy išlo o tom, nájsť si radosť z Vianoc, zachytiť tú iskru, ten pocit lásky, po ktorom sme po zbytok roka túžili. Všetky klasiky majú tú zvláštnu nostalgiu, ktorá vás môže zasiahnuť bez ohľadu na to, kto ste a kde momentálne v živote ste. Bolo ťažké to zúžiť, ale vybrala som si obľúbené klasiky, o ktorých som vedela, že zvládnem nahrať po svojom,“ dodáva deväťnásobná držiteľka Grammy.

Osem ft. Yael – Už sa tam nevrátim

“Mám veľmi rád rap, mám k tomu veľmi blízko, dokonca som viac rapoval predtým ako som začal spievať. Tvorbu, ktorú aktuálne robím je o pocitoch, preto je to viac o speve ako rape, ale nebraním sa ani iným žánrom. V tejto skladbe hovoríme obaja svoje pohľady na dané veci, ktoré zažívame na našej hudobnej ceste. Ja napríklad spomínam v texte, že z lásky sa stáva business znamená to, že ma moja láska k hudbe priviedla aj k tomu, že som ocenený nielen umelecky, ale aj finančne. Začo som veľmi vďačný, aj keď si natom nezakladám… Obaja máme však rovnaký názor na ľudí, ktorí opovrhnuto reagujú na vyčnievanie či odlišnosť a podľa toho určujú hodnotu daného človeka, to by v dnešnej dobe nemalo byť. Mali by sme sa navzájom rešpektovať,” vysvetľuje svoj pohľad cez skladbu Yael.

Tento najsledovanejší mladý spevácky talent prijal pozvanie na spoluprácu od Osem a  pod režisérskou taktovkou Illuminate Production – Richarda Wagnera vznikla textová a vizuálna smršť s príznačným názvom. Vizuál vznikol dokonca na špeciálnom priestore obnoveného ihriska v Petržalke, ktorý je súčastou projektu na revitalizáciu a zatraktívnenie športovísk, aby deťom tak prinavrátili chuť vybehnúť von a nielen sedieť doma. 

Taylor Swift – Wildest Dreams (Taylor’s Version)

Takzvanú „Taylor’s Version“ svojej piesne „Wildest Dreams“ predstavila svojim fanúšikom americká speváčka Taylor Swift. Zatiaľ čo „Wildest Dreams“ pochádza z albumu s názvom 1989 vydaného pred siedmimi rokmi, Taylor zvládla vydať v rovnakom duchu prerobený album Fearless z roku 2008 a chystá sa aj na podobnú verziu štúdiovky Red, ktorá vyšla o štyri roky neskôr. O to väčším prekvapením bolo náhle zverejnenie tracku „Wildest Dreams“ po jeho úspechu na TikToku.

Jesy Nelson Ft. Nicki Minaj – Boyz

Jesy Nelson z Little Mix predstavuje svoj debutový sólo singel s názvom „Boyz“. Na spoluprácu si prizvala známu rapperku Nicki Minaj a vracia sa tak na scénu potom, čo minulý rok odišla z dievčenskej skupiny Little Mix. Track vám dnes bude oprávnene pripomínať klasiku „Bad Boy 4 Life“, ktorý v roku 2001 nahral Sean Combs a.k.a. P. Diddy. Jessy tento singel totiž prerobila z pohľadu ženy.

„Chem byť sama sebou a skutočná,“ vraví. „Nikto neprišiel a nepovedal mi, o čom mám písať. Je to hudba, ktorú som vždy chcela robiť,“ približuje smer svojej novej kariéry Jesy Nelson. 

Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (PNAU Remix)

Najväčším prekvapením roka sa stal duet Eltona Johna s Dua Lipou. Sedemdesiatštyriročný spevák a skladateľ – sir Elton John a dvadsaťpäťročná britská speváčka s albánskym pôvodom – Dua Lipa, spojili svoje sily a vznikol tak song „Cold Heart“. Na spoluprácu si taktiež prizvali austrálske electro trio – Nick Little More, Peter Mayer a Sam Littlemore, ktoré si vraví PNAU. Tí na „Cold Heart“ spojili štyri známe Eltonove skladieb, ktoré svojimi vokálmi oživila práve Dua Lipa. Singel je úspešný nielen v rádiách po celom svete, ale s viac ako 400 miliónmi prehratí na streamingových službách je jedným z najväčších hitov roku 2021.

Tým ale spolupráce Eltona Johna s mladými umelcami nekončia. Singel je totiž jednou z piesní z pripravovaného albumu The Lockdown Sessions, ktoré vyjde už 22. októbra a objavia sa na ňom napríklad Charlie Puth, Gorillaz, Lil Nas X, Miley Cyrus, Nicki Minaj a mnohí ďalší.

„Nahrávanie albumu bolo to posledné, na čo by som počas lockdownu pomyslel. Akonáhle však pandémia pokračovala, začali sa objavovať jednorazové projekty. Niekedy sme nahrávali cez Zoom, čo som mimochodom nikdy predtým nerobil, inokedy osobne, ale za veľmi prísnych hygienických opatrení. Všetky skladby, na ktorých som pracoval, boli naozaj iné, než čím som sa preslávil. Vystúpil som zo svojej komfortnej zóny a vkročil do neznáma,“ pochvaľuje si vznik kolekcie Elton John.

Justin Bieber – Ghost

Svetová superstar, dvadsaťsedemročný spevák Justin Bieber, momentálne láme všetky možné trendové rebríčky so singlom „Stay“, na ktorom hosťuje vychádzajúcej hviezde, spevákovi, ktorý sa nazýva The Kid LAROI. Teraz vydáva klip k najnovšiemu singlu z multiplatinového albumu JUSTICE s názvom Ghost. Snímok natočil uznávaný americký režisér Colin Tilley a hlavnou hereckou hviezdou v ňom je známa legenda Diane Keaton, ktorú môžete poznať z filmov ako Annie Hallová alebo trilógie Krstný otec.

Sem Torre feat. Jolie – Infinite Love

„Infinite Love“ je zároveň pilotný singel z pripravovaného EP „Infinite Love“, ktorý vyjde 19. novembra 2021. Sem Torre je švajčiarsko-taliansky producent elektronickej hudby. Narodil sa v decembri 1980 vo Švajčiarsku, ale vyrastal v Taliansku. V roku 2015 začínal ako sólový producent pod menom Sem Torre. Má rád všetky hudobné štýly, ale hlavne tanečnú hudbu, ktorá ho fascinuje už od útleho veku a má pre tento štýl hudby vynikajúce produkčné schopnosti. Spolupracuje tiež s niekoľkými skladateľmi a textármi, hlavne so ženskými vokalistkami. Jeho hlavným poslaním pri komponovaní je poslať pozitívnu emóciu svojím fanúšikom.

Kiss My Ex! – Show Me

Skupinu Kiss My Ex! z Košíc tvoria speváčka Iveta „Popa“ Karičková, klávesák Ladislav „Lezlee“ Znám a gitarista Peter Klema. Do pozornosti ich uviedla už prvá skladba Waves, v ktorej naplno rozvinuli svoju lásku k popu a tanečnej hudbe osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Ich spojenie nostalgickej atmosféry s pozitívnou tanečnou energiou a súčasnou hudobnou produkciou zaujalo aj za hranicami Slovenska. V medzinárodnej súťaži International Songwriting Competition 2020 sa so skladbou Waves v konkurencii 26 tisíc skupín a spevákov prebojovali až do semifinálovej stovky kategórie Pop/Top 40, v ktorej rozhodovala hviezdna porota, zostavená zo známych hudobných osobností ako Dua Lipa, Chris Martin z Coldplay, Bebe Rexha a ďalších. Postup do finálovej pätnástky im unikol len o jedno miesto.  

„Pesnička Show Me je pre všetkých, ktorí si tvrdohlavo idú za svojim snom a neboja sa bojovať za svoju lásku a vášeň. Presne také nadšenie môže na niekoho pôsobiť a niekedy dokonca aj pôsobí ako rebelanstvo. No je to len vysoko pozitívna energia a radosť zo života,“ opisuje novú skladbu speváčka Popa. 

ZDROJ: Karolína Zboniaková | Michal Neffe | Jana Trellová | Andrea Čurná | Vladimír Bryndák | Rado Mešša

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share