HudbaSprávy

Hudobné novinky 41/2023

music

Ronie feat. Kali – Déjà vu

Očakávaný klip k energickej hudobnej novinke Déjà vu je konečne tu. Speváčka Ronie na skladbe aj klipe spolupracovala s hviezdnym raperom Kalim. Nová pieseň je ochutnávkou z albumu Roniemoon, na ktorý sa fanúšikovia môžu tešiť už o pár dní.
Klip k skladbe chceli tvorcovia pôvodne nakrútiť za jeden deň, no všetko trvalo nakoniec o deň viac. Komplikáciou bola najmä lokalita petržalského podchodu, v ktorom sa museli meniť plány na poslednú chvíľu. Všetko však dobre dopadlo a zábery, ktoré sa Ronie a jej tímu podarilo v Bratislave vyrobiť, majú svetovú kvalitu.
Speváčka priznáva, že nový song a spolupráca s Kalim je pre ňu naozaj srdcová.„Všetko príde v správny čas, presne vtedy, kedy má. Je to také moje životné motto a myslím, že aj pri tejto skladbe to tak je. Malo to proste vyjsť až teraz. A preto to má možno pre mňa o to silnejšiu emóciu,“ hovorí Ronie.
Súčasťou hudobnej novinky je aj hviezdny slovenský raper Kali, s ktorým sa Ronie na spolupráci dohodla už dávnejšie. Pre vyťaženosť však výsledok stále visel vo vzduchu, no nakoniec sa to podarilo práve pri skladbe Déjà vu a nemohlo to dopadnúť lepšie.

Lucia Gibarti – Hlavolam 

Talentovaná speváčka Lucia Gibarti, ktorá je aj hlasom populárnej kapely Hrdza, sa pred časom vydala aj cestičkou sólovej dráhy. Aktuálne vydáva svoju piatu autorskú pieseň, ktorá opäť znie slovenčinou.

Najnovší hudobný počin mladej speváčky vznikol vďaka omylu a to počas cesty autom, keď speváčke chcel jej producent Miro Felber  pustiť jednu melódiu a nedopatrením pustil starú nahrávku, kde bola klavírna melódia tejto skladby. „Mne sa to veľmi zapáčilo a okamžite mi tam napadla spevová linka, text a refrén. O pár dní na to sme to šli nahrať do štúdia aj s mojou skvelou kapelou,“približuje Lucia vznik novej piesne, ktorá sa nahrávala v štúdiu The Parentals v Košiciach.

Text napísala samotná speváčka, ktorá sa podieľala i na dotvorení finálneho znenia melódi s už spomínaným Felberom.  „Basovú gitaru nahral Martin ,, Miťo,, Samuely, bicie Dan Urban a gitaru Rado Šulek, ktorý sa na piesni podieľal aj produkčne. Klavírnu linku nahral Miro Felber a finálny master spravil Peter Halgaš,“ predstavuje Lucia Gibarti pánov, ktorých inštrumenty počuť v pesničke.

Kryštof – Život je krásný

Už 28. marca budúceho roka vstúpi do kín celovečerný film režiséra F. A. Brabca: Gump -Jsme dvojka. Príbeh pre všetkých, ktorí dokážu čítať zo psích očí, ale aj pre tých, ktorí to zatiaľ nevedia alebo neveria, že je to možné; napísal Filip Rožek a ústrednú pieseň k nemu nahrala kapela Kryštof. Optimistický a veselý singel „Život je krásný“ sa dočkal aj videoklipu, ktorý je plný záberov z pripravovanej filmovej snímky.

„Pieseň k filmu Gump – Jsme dvojka je optimistickou správou o tom, že život je krásny,“ hovorí k novému singlu kapely Kryštof frontman Richard Krajčo, ktorý si rovnako ako v prvom diele, zahral vo filme jednu z hlavných postáv. Po jeho boku sa v pokračovaní úspešného snímku objaví tiež Bolek Polívka, Vica Kerekes alebo Štěpán Kozub. „Cez najrôznejšie peripetie, pády z výšok na zem, odcudzenie či zvody hriechov, naďalej je život a priateľstvo je najväčší dar, ktorý je treba si užiť naplno, A tiež je to naša jediná šanca. Iná neexistuje,“ dodáva Richard k singlu „Život je krásný“, na ktorom spolupracoval s Janom Poradom, Lukášom Chromkom a Nikolajom Arichtevom.

Miro Žbirka – Len sa neuraz

Ďalšia zo série videoklipov k skladbám na oceňovanom albume Posledné veci je klip k piesni „Len sa neuraz“. Vytvoril ho Petr Marek, hudobný koproducent skladby, ktorý je zároveň autorom scenára a režisérom. V skladbe, ktorú spoluprodukoval s Davidom Žbirkom si tiež zahral gitarové sólo. Hlavnú rolu v klipe dostalo jeho čerstvo narodené bábätko. Petr Marek roky patrí k obdivovateľom Mira Žbirku a so skupinou MIDI LIDI kedysi natočili cover verziu skladby „Do člna“. Spolu s Mekym účinkovali aj v programe Doupě a s hosťujúcim Davidom Žbirkom vzdali hold Mekyho skladbám z albumov Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomy poznania na festivaloch Pohoda a Metronome.

Pieseň „Len sa neuraz“ pochádza z platinového albumu POSLEDNÉ VECI, ktoré získalo niekoľko cien Anděl vrátane Albumu roka. Album je zároveň súčasťou exkluzívneho LP boxu MIRO ŽBIRKA – UNIVERSAL COLLECTION, ktorá práve vyšiel a bol pokrstený spolu s knihou Katky Žbirkovej v sobotu v Lucerna Music Baru

Rodan – Insomnia Junkie

„Insomnia Junkie je pre mňa rozhodne jedna z najosobnejších vecí. Samozrejme, nedá sa nevšimnúť si, že je výrazne spojená s kávou. A to ako textom, tak klipom. To je paradox, ktorý sa mi na tejto veci páči asi najviac. Kto ma pozná, vie, že kávu nepijem, a úprimne ju vlastne vôbec nemám rád. Prečo teda o káve spievam a v klipe na mňa niekto kávu leje? Je to kvôli tomu, že som sa zhruba pred rokom, povedzme, ‚vídal‘ s jednou slečnou, ktorá pracovala práve v kaviarni. Často som tam za ňou chodil, čakal do “zatváračky” a trávil tam veľa času. Ibaže odkedy sa toto naše ‚vídanie‘ skončilo, nech už prídem do akejkoľvek kaviarne, dostanem okamžite úzkosť a musím hneď preč, pretože tam vidím všetky tie veci, ktoré k práci v kaviarni patria a  ktoré robila aj ona,“ vysvetľuje s odzbrojujúcou úprimnosťou RODAN.

Na songu ako stvorenom na sychravé jesenné dni sa podobne ako na vyššie spomínaných singloch autorsky podieľal Jan Vávra, ktorý je tentokrát zároveň i hudobným producentom nahrávky. Tretím do partie bol Štěpán Urban a o mix a mastering sa postaral Rony Janeček z kapely John Wolfhooker.

Miro Jaroš – Disko

Miro Jaroš vydal pestrofarebný album Disko, ktorý spája celú rodinu. Novinka je aj vďaka samplom hitov 90-tych rokov retrospektivnou cestou do minulosti, okorenená moderným zvukom súčasnosti. Ruku k dielu priložili i hviezdy ako Robert Burian či Rytmus. Objavuje sa na nej i Mirova autorská prvotina, ktorú zložil, keď mal len 12 rokov!

Keďže novučičký album Disko ide ruka v ruke s “tými rokmi deväťdesiatymi“ a Miro Jaroš je zároveň fanúšikom retra, album vyšiel na CD, na farebných platniach aj magnetofónovej kazete.  Názov Disko nesie i spevákov posledný videoklip, ktorý sa teší obrovskému úspechu. Miro sa v tomto prípade zhostil i úlohy návrhára a retro šuštiakovú súpravu navrhol osobne.

Lean Danis – How Deep Is Your Love

Slovenská speváčka LEA DANIS vydáva druhýkrát ten istý singel. Horúca novinka  HOW DEEP IS YOUR LOVE je anglickou verzioupesničky VIAC, ktorá vyšla po lete. Okrem toho si pre fanúšikov na YouTube pripravila aj prekvapenie, prvýkrát vydáva dvojklip, kde si môžete vypočuť  a pozrieť obe verzie.

Dianah Kay – Illumin8

Dianah Kay sa po debutovej skladbe Self-destructive Habit a spoločnej piesni so zahraničným EDM producentom Brunom Pietrim, vracia s novým anglickým singlom s názvom ILLUMIN8 (čítaj„Illuminate“). V texte Dianinej novinky sa ukrýva  dôležitosť priateľov a našich najbližších a hlavne ich vplyv na cestu životom každého z nás.

Hudobnú produkciu mala tentokrát na starosti osvedčená dvojica slovenskej hudobnej scény Peter Graus a Tomáš Zubák, ktorí stoja aj za najúspešnejšími hitmi slovenskej speváčky Emmy Drobnej.   

Lenny x Marpo – My Dva

Na začiatku októbra prekvapili Lenny a Marpo spoločným rapovým trackom „Klenoty“. Obľúbená speváčka a uznávaný raper teraz prechádzajú s rovnomenným EP, na ktoré lákajú romantickým singlom „My dva“. Chytľavý track o láske, tentokrát celý v češtine, tematicky dopĺňa videoklip, ktorý je zaujímavou sondou do ich spoločného života. Umelci ho poňali ako vlog, pričom ho natáčali hlavne pri cestovaní po USA a v každodenných situáciách. „Myslím, že to pre nás bola zábavná spolupráca, ktorá nám obom dovolila vydať sa tak trochu za hranice komfortnej zóny,“ hovorí Lenny a spolu s Marpom pozýva fanúšikov 9. decembra do O2 universa na koncert Marpo & Troublegang. 

Lenny s Marpom si sú dobre vedomí toho, že ich vzťah často býva predmetom bulvárnych článkov a verejnosť sa o nich zaujíma, preto spravidla svoje súkromie nezdieľajú. „To je len pre ľudí, ktorých milujeme a ktorým dôverujeme. S nimi sa o to delíme,“ hovorí speváčka. Prostredníctvom netradičného videoklipu pár ale tentokrát fanúšikom ukázal autentické zábery zo spoločného spolužitia. „Chceli sme dať fanúšikom nahliadnuť aspoň ,pod poklop‘ nášho súkromia, a tak sme to urobili prostredníctvom nášho umenia – hudby,“vysvetľuje Lenny.

Charli XCX x Sam Smith – In The City

Populárna britská speváčka ja späť! So Samom Smithom sa nedávno stretla na soundtracku k blockbusteru Barbie, kde mali každý samostatnú skladbu. O ich spolupráci sa už nejaký ten čas šuškalo. Vlnu špekulácií spustil videohovor, ktorý je súčasťou klipu ku skladbe Speed Drive, ktorú pre zmienený film nahrala práve Charli XCX. Speváčka sa v klipe preháňa v ružovej Corvette a Sam Smith jej volá kvôli jej názoru na “nový mix”, lenže neupresnil, o čo vlastne ide. Novinka In The City sa každopádne podarila, minimalistický tanečný podklad obom svedčí a my si dovolíme povedať, že by zo singla mohol byť hit!

Similivinlife – Pussy Power (feat. Porsche Boy)

Šimon Sadiv aka SIMILIVINLIFE je v skvelej forme. Po singli Afterka a spolupráci s Calinom a Steinom27 na tracku STFU, ktorý patrí k najstreamovanejším skladbám na česko-slovenskom internete, ponúka EP DVOJBODKAHVIEZDIČKA. Na ňom, okrem zmieneného singla Afterka, nájdete aj kolabo s Porsche Boyom…

Grey256 – Melodie ticha

Podobne ako na predchádzajúcich singloch ukazuje Grey256 aj na novinke Melodie ticha popovejšiu tvár. Poslucháčom takýto mix asi chutí…

Rohony x mdmx – U Hřiště 380

Rohony sa našiel?! Pred niekoľkými dňami naštartoval Adam zaujímavý koncept na svojom YouTube, ide o sériu vlogov z futbalového prostredia nazvanú Návrat krále. Prvý diel videlo počas niekoľkých hodín cez 30 tisíc užívateľov a video sa na YouTube ihneď dostalo do Trendov. Rohony teraz futbalovú historku o prestupe z Třebíča do Stařča dopĺňa aj singlom. A ako ukazujú prvé hodiny po zverejnení, fanúšikov to baví. Na Spotify Rohony prvýkrát v kariére útočí na Top 50!

Maniak x Cheppy Beats – Moment

Brnenský Maniak a producent Cheppy Beats spolu tento rok v máji vydali album To je vražda, napsal. Dlhodobú spoluprácu teraz rozširujú a ponúkajú novinku Moment…

King – We Are The Ones (feat. Gucci Mane)

Kariéra  indického hudobníka odštartovala v reality show Hustle. King sa v súťaži televíznej stanice MTV dostal až do finále. V roku 2020 vydal debutový album The Carnival, ktorý mu priniesol úspech na jednom z najväčších svetových trhov. Tento rok na jar si s ním v singli Maan Meri Jaan (Afterlife) zaspieval Nick Jonas z Jonas Brothers, teraz si rodák z Nového Dillí pozval na album New Life aj legendu svetového rapu. Kmotor trapu Gucci Mane hosťuje v singli We Are The Ones…

BYOR x Yves V – Joyride (feat. Kyle Reynolds)

Holandský DJ a producent BYOR patrí ku kmeňovým interpretom labelu Musical Freedom, za ktorým stojí slávny Tiësto. Na novinke Joyride mu sekunduje belgický kolega Yves V , ktorý sa špecializuje na bass house. Prispel aj Kyle Reynolds, spevák a hudobník zo San Clementa v Kalifornii…

Griff – Into The Walls

Britská speváčka s exotickými koreňmi je všestrannou umelkyňou, venujúcou sa nielen hudbe. Sama si navrhuje kostýmy, tancuje.  Po debutovom minialbume One Foot In Front Of Other z júna 2021 vydáva až teraz nový projekt, konkrétne ide o EP vert1go vol. 1. Keď zverejnila pilotný singel, s pochvalným komentárom ho na sociálnych sieťach zazdieľala napríklad Taylor Swift…

Showtek x Bassjackers – Friends

Bratia Janssenovci, ktorí tvoria holandský tanečný project Showtek, majú bohaté skúsenosti. V skladbe, ktorej dominuje melodický  motív a zborovo znejúca vokálna linka, im robia doprovod Marlon Flohr a Ralph van Hilst aka Bassjackers…

Alle Farben – Believe

Energiu a pracovitosť by nemeckému producentovi závidel aj legendárny králik Duracell. Novými trackmi zásobuje Frans Zimmer aka Alle Farben svojich fanúšikov pravidelne v odstupe troch týždňov. Tentokrát uspokojí hlavne milovníkov klubového zvuku, v takmer čisto inštrumentálnej Believe sa stretáva deep a tech house…

Gucci Mane – Must Be Me

Konečne! Praotec trapu si svojich verných chystal dlhé týždne, keď im ponúkal ukážky z pripravovaného albumu Breath Of Fresh Air. Album práve vyšiel na digitálnych platformách a je rozdelený na dve časti. Poznamenajme, že väčšinu hostí GuWop odhalil prostredníctvom už vydaných trackov…Lil Baby, Kodak Black, DaBaby, 21 Savage alebo J.Cole…

Janek Ledecký – Nedotýkejte se andělů

Spevák, skladateľ a autor niekoľkých muzikálov, ktoré sa preslávili nielen v Čechách, vydal singel Nedotýkejte se andělů. Skladba je ústrednou piesňou hudobnej komédie Zapomeňte na Shakespeara!, ktorej premiéra sa bude konať koncom októbra v Divadle Hybernia…

Cher – What Christmas Means To Me (with Stevie Wonder)

Slávna speváčka vydala nový album! Ide o sviatočne ladené originálne piesne a taktiež o prvý nový materiál, ktorý Cher zverejňuje  po desiatch rokoch a albume Closer To The Truth. Nájdete na ňom aj duet so Stevie Wonderom…

Sia x Armin van Buuren – Gimme Love (Armin van Buuren Remix – Remix Edit)

Armin van Buuren roztancoval pilotný singel k novému albumu Reasonable Woman, ktorý chce Sia vydať začiatkom budúceho roka…

ZDROJ: Andrea Pivarčiová | Janka Marczellová | Tomáš Karpel | Adriana Nievelt | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share