HudbaSprávy

Hudobné novinky 41/2022

music

Laura Onusko – Jediná

Všetky pocity bezradnosti a nádeje ukrývajúcej sa v texte musela spočiatku pochopiť a prebrať si to vo vlastných myšlienkach. „Určite skladba zanechá za sebou stopu na zamyslenie a uvažovanie nad vlastným životom, pred ktorým sa neskryjeme a neutečieme. Spísané sú pocity, ktoré cítime, keď sme na pokraji zrútenia. A refrén je akoby obrovské prebudenie, nabudenie a otvorenie tretieho oka,“ ozrejmuje speváčka, ktorej skladba samej pomohla v jej životných úvahách.

Šorty – Bezo mňa ft. Lvcas Dope (prod. Fillipian) 

Po niekoľkýkrát sa Šorty hudobne spojil s producentom Fillipianom, ktorý okrem tejto skladby odprodukoval drvivú väčšinu skladieb z EP „Sám sebou“.

Spevák, imitátor a moderátor jedného z najpočúvanejších rádií pre mladých prináša prepracovanú novinku „Bezo mňa“ v spolupráci s českým raperom a spevákom Lvcas Dope. Track vyšiel ešte pred rokom v rámci EP-čka „Sám sebou“, z ktorého oficiálne video dostali tri skladby. Rovnomenný titulný track „Sám sebou“ s Kalim, „Ešte raz“ s Puertom a v animovanej podobe skladba „Oukej“ s Egom.

Adonxs – Cold Summer

ADONXS  vydal po hitovkách Moving On a Game svoj tretí singel s názvom Cold Summer, ktorý ako posledný predznamenáva  novembrové vydanie jeho debutového albumu. Tentokrát ide o emotívnu baladu, ktorá reflektuje na emocionálne najchladnejšie leto spevákovko romantického života. Skladba je textovo  a hudobne obnažená a upriamuje pozornosť na silu ADONXSovho spevu s minimalistickým aranžmánom, ktorý vkusne doplňuje zvuk živého klavíra, basy a bicích. ADONXS na songu spolupracoval opäť so svojim tímom producentov Oliverom Fillnerom, Marekom Rakovickým a master zastrešil Dave Kutch z amerického Mastering Palace. 

Ku skladbe zároveň vychádza aj zasnený videoklip, natočený na film, ktorý je po trblietavom a dynamickom klipe Game, naopak veľmi pokojný, esteticky minimalistický a navodzuje infantilnú atmosféru prostredníctvom detských tetovačiek, ktoré sa postupne objavujú na umelcovom tele. Na videoklipe pracovala pražská produkcia Closer na čele s ADONXSovým dvorným režisérom Jirkom Horenským. 

Alan Murin ft. Kali (prod. Peter Pann) – Raz Dva Tri

Príjemný a chytľavý reggaeton Raz Dva Tri je o láske a otázke, či s partnerkou možno rátať aj v tejto dobe. „Skladba začala vznikať v štúdiu u Petra Panna, s tým, že sme chceli ideme urobiť spoločnú vec. Bolo pre mňa veľmi dôležité, aby Mako, Peter Pann a Kali boli na mojom debutovom albume. Veľmi veľa pre mňa ako ľudia znamenajú. Nielen po ľudskej, ale aj po kariérnej stránke sú pre mňa vo veľa veciach vzormi,“ hovorí Alan Murin. O celkový zvuk skladby sa postaral Marek Šurin.

Na hudobný motív, ktorý pripravil Alan spoločne s Petrom Pannom, pripravil text a demo poslal Kalimu s otázkou, či si vie predstaviť spoluprácu na tejto skladbe. „Vôbec nešlo o skladbu, aj keď áno, reggaeton máme s Petrom Pánom radi. Oslovil ma Alan ako osobnosť, umelec, človek, a to už od skladby Vypínam. Tým chcem povedať, že keby mi poslal hocijakú skladbu, s hocijakou témou, išiel by som do toho,“ povedal Kali. „Dnes už viem, prečo sú niektorí umelci tam kde sú. Bol som veľmi prekvapení, keď Kali, ktorý patrí k najvyťaženejším umelcom, nahral svoju časť v podstate veľmi rýchlo. Preto sú tam, kde sú. Skrátka makajú veľmi intenzívne,“ vysvetľuje Alan Murin a dodáva: „Kali mi tuším ešte v ten deň zavolal, že: ‚Bráško idem k tebe, nahrám to. Bol krásny slnečný deň, prišiel na bicykli a na tri take-y sme to nahrali vlastne celé. A bolo to výborné.“

Shawn Mendes – Heartbeat

Do slovenských kín už čoskoro zavíta nový komediálny a akčný muzikálLyle, Lyle Crocodile (slov. preklad: Krokodíl Lyle). V inak hranom filme o roztomilom plazovi žijúcom v New Yorku, nahovoril animovanú postavičku krokodíla obľúbený spevák Shawn Mendes, ktorý sa neprekvapivo postaral aj o ústredný soundtrack s názvom „Heartbeat“. Chytľavý singel sa objaví v záverečných titulkách nového filmového hitu.

Rhys Lewis – Midnight

Štyria herci snívajú o svojej prvej veľkej roli. Ich veľká šanca stať sa superhrdinami, ale ako všetci ostatní hrdinovia, musia najprv zlyhať, aby sa stali silnejšími. Spojenie odmietnutím nakoniec víťazí nad nepriazňou osudu. O tom rozpráva najnovší track a videoklip „Midnight“, v ktorom britský spevák a skladateľ Rhys Lewis vzdáva hold slobode.

„Keď som rozmýšľal nad videoklipom, predstava estetickej melodrámy z osemdesiatok mi v hlave vyčarila skupinu superhrdinov. Pretože vo všetkých príbehoch o superhrdinoch, ktorých poznáme a milujeme, sa obyčajní ľudia môžu stať výnimočnými,“ hovorí Rhys Lewis.

Dean Lewis – How Do I Say Goodbye

Štyridsaťročný austrálsky spevák je hlavne známy svojimi srdcervúcimi baladami a nezameniteľnou emóciou v hlase s akou tieto piesňou spieva. 

Už 4. novembra Dean Lewis chystá svoj druhý dlho očakávaný album The Hardest Love. Nielen svojich fanúšikov naň láka najnovším singlom „How Do I Say Goodbye“, ktorý s ním rovnako ako hity „Hurtless“ alebo „Be Alright“ napísal Jon Hume. „Medzi nami je taká zvláštna chémia, keď si skoro cítime časť mozgu toho druhého,“hovorí Dean.

Thom Artway – Ani jeden den

Minulý rok v septembri sa Thom Artway, vlastným menom Tomáš Maček, vydal na úplne novú cestu vlastnej tvorby. Zahájil spoluprácu s vydavateľstvom Universal Music a vydal svoju prvú českú pieseň s názvom „Nezapomenout“. O pol roka neskôr sme ho mohli vidieť tancovať v optimistickom singli „Buď se mnou“ a teraz rodák z českého Zlína prichádza s doposiaľ najveselšou piesňou „Ani jeden den“, ku ktorej nakrútil aj veselý zamilovaný videoklip.

Jednému z najväčších sympaťákov českého popu sa tento rok v júni narodil syn a práve táto dôležitá udalosť sa premietla aj do jeho tvorby. „Text sme dokončovali v dobe, kedy sa mal narodiť môj syn Damián. Ten pocit a predstava, aké to po jeho narodení bude, sa do piesne zaručene prepísala,“ približuje Thom Artway vznik skladby „Ani jeden den“. Na texte sa podieľal aj hudobník a skladateľ Kristian Komedie, produkciu má opäť na svedomí Lukáš Chromek, ktorý sa okrem iného podieľal aj na predošlom singli „Buď se mnou“ a stojí za najúspešnejšími nahrávkami 29-ročného interpreta.

Optimistická pieseň dostala aj videoklip, ktorý náležite podčiarkuje jej atmosféru. O snímku sa tentokrát postaral známy režisér hudobných klipov – Ondřej Urbanec a my môžeme sledovať Thoma Artwaya ako majiteľa kaviarne, v ktorej sa odohráva tzv. speed dating (slov. rýchle randenie). Dochádza tak mnohým humorným situáciám až nakoniec všetko vyústi do šťastného konca, kedy si aj čudák s húsenicou ako domácim maznáčikom (stvárnil talentovaný herec Šimon Bilina), nájde tú pravú, ktorej úlohy sa zhostila influencerka a herečka Anna Marie Purić. „Ani jeden den je určite môj najveselší a najuvoľnenejší song,“ uzatvára Thom Artway.

BoyWithUke ft. Oliver Tree – Sick of U

Spevák, skladateľ, producent a hviezda sociálnych sietí – BoyWithUke, predstavil úplne nový singel s názvom „Sick Of U“. Na spoluprácu si prizval speváka a komika Olivera Tree, a vznikla tak melancholická a priamočiara pieseň, na akú sme u umelca s charakteristickou svietiacou maskou zvyknutí. Track „Sick Of U“ dostal aj zaujímavý videoklip, ktorý avšak nie je pre slabšie povahy.

„Singel je o uvedomení si, že nie všetci sú pre vás dobrí a niekedy je dobré dostať týchto ľudí preč z vášho života,“ približuje novú pieseň BoyWithUke. O spolupráci s Oliverom hovorí: „práca s ním bola naozaj zábavná. Je šialený, napriek tomu veľmi profesionálny. Obdivujem kontrast jeho osobností.“

Remme – not going anywhere

Konečne sme sa dočkali! Iba 20-ročný holandský spevák remme vydáva svoje debutové EP missing home, na ktorom v piatich rozličných piesňach zdieľa svoje pocity a rozpráva myšlienky z posledných rokov. „Za posledných pár rokov som si prešiel mnohými zmenami. Najdôležitejšia bola tá, že som vystúpil zo svojej komfortnej zóny. Odvtedy sa veci začali hýbať. Vydal som mnoho piesní, stretol až absurdné množstvo úžasných ľudí, pracoval v niekoľkých štúdiách a videl miesta vo svete, ktoré som nikdy predtým nevidel,“ hovorí s nadšením remme. Nové EP okrem známeho hitu „chameleons“ obsahuje štyri ďalšie piesne, vrátane novinky „not going anywhere“.

Jana Krištof Lehotská – Tvárou v tvár

Na konci roka 2021 vydala Jana Krištof Lehotská svoj druhý štúdiový album pod názvom „Dotyky slov“. Album obsahuje štrnásť autorských piesní a jeden bonus track. Po vydaní albumu dostávajú piesne postupne aj svoju obrazovú podobu. Ako ďalšou, ktorá dostáva svoj klip je asi najmelancholickejšia pieseň albumu „Tvárou v tvár“.

„Je to asi jedna z najpomalších a zároveň aj najosobnejších piesní na albume“, prezradila Jana „a cítila som, že klip by mal byť tiež osobnejší a to nie len jeho vizuálom, ale aj samotným prístupom k spracovaniu“. Preto sa Jana spolu so svojím gitaristom, spoluautorom textu aj hudby Petrom Dechetom, rozhodli natočiť si tentokrát klip úplne sami. „Každý z nás potrebuje svoje tajné miesto, svoj svet zázrakov, kam môže ujsť, keď je už toho na človeka priveľa. Kde môže vypnúť, pretriediť si myšlienky a načerpať novú energiu a silu ísť ďalej“, hovorí Janka o natáčaní klipu, „preto sme sa rozhodli aj klip natáčať sami, tak ako keď píšeme naše piesne, tak ako keď sme spolu začínali a začali sme spoločne v našich piesňach odhaľovať kúsok po kúsku svoje myšlienky a pocity. V jednu krásnu októbrovú nedeľu na konci babieho leta sme s Peťom zobrali kameru a vybehli sme na romantickú malú chalúpku Peťovej sestry v krásnom prostredí lesov v okolí Novej Lehoty, ktorú si pred dvomi rokmi kúpila a sama nadizajnovala a postupne zrekonštruovala. Práve táto malinká chalúpka, ktorá nemá viac ako 30 metrov štvorcových, v sebe skrýva to čarovné miesto, kde vás môže vyrušiť maximálne zvuk lesa a praskajúce drevo v krbe. Celý klip sme si sami navrhli a úplne spontánne sme vyberali miesta natáčania tak, ako sme sa túlali v okolitých lesoch.“ Samotný strih a aj postprodukciu si Peťo s Jankou realizovali úplne sami, vo svojom štúdiu.

Felix Jaehn & Ray Dalton – Call It Love

Nemecký DJ, producent a hitmaker Felix Jaehn predstavuje ďalší tanečný track „Call It Love“. Po úspešnej spolupráci so Zoe Wees na singli „Do It Better“ si tentokrát pozval Raya Daltona (31-ročný americký spevák a skladateľ), ktorý sa do povedomia fanúšikom dobrej hudby dostal vďaka brilantnej vokálnej linke v megahite „Can’t Hold Us“. Vznikla tak skvelá pieseň s takmer až hmatateľnou energiou a jedinečnou atmosférou.

ZDROJ: Michal Neffe | Renáta Tomášová | Andrea Čurná | Karolína Zboniaková | Peter Dechet

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share