HudbaSprávy

Hudobné novinky 41/2021

music

Peter Nagy – Tam, kde nie je signál

Hudbu aj text k piesni „Tam kde nie je signál“ napísal Peter Nagy a je to nápad starý niekoľko rokov. Skladba pochádza z albumu „Petrolej“, kde nájdu fanúšikovia desať skladieb od rockovejších so skupinou Indigo až po balady s klavírom a sláčikovým kvartetom. 

„Doba nás nútila žiť strašne rýchlo. Všetci všetko chceli online a okamžite. A preto sa z nás stávali digitálni roboti. Maily, sms-ky, telefonáty, dôležité je „potvrdenie o potvrdení“ a nie ľudské slovo. Byrokratická spoločnosť, ktorá si o sebe myslí, že bude rýchlo a neustále ekonomicky rásť. Je to naivná predstava. Niečo sa stalo v myslení ľudí. A veľa z nich pochopilo, že sme pod tlakom akéhosi „digitálneho teroru“. Kto má rozum, cíti, že musíme spomaliť,“ prezradil Peter Nagy. 

Peter Nagy nemá rád virtuálny sebaklam. Na albume „Petrolej“ sa k tejto téme vracia viackrát. Najmä v piesni „Fejky“, ktorá je o ženách, ktoré predávajú doslova ilúziu o sebe, o svojom tele, o šatách.

Marián Čekovský – Poď poď (DJ Lurex & Hafner Edit)

DJ Lurex, DJ a producent, ktorý produkuje od 90. minulého storočia dostal materiál od „Čekyho“ (Mariána Čekovského) s požiadavkou, aby skladbu zremixoval do uvoľnenej disco pohody 80. rokov. 

Pieseň Poď Poď Marián hráva na eventoch, ale túžil tejto skladbe dať tanečnú podobu. DJ Lurex je producent, ktorý tejto skladbe vdýchol čaro tanečnej rytmiky a DJského kumštu. Do skladby zasiahol aj Tomáš Hafner spevák a producent, ktorého koreňe siahajú na Liptov odkiaľ je samotný DJ Lurex. Fantastické gitary nahral ďalší Lipták Ľubomír Brtáň. 

Samuel Tomeček – Ja a Ty

Spevák a skladateľ Samo Tomeček zložil pre manželku Sophie pieseň „Ja a Ty“. Spevák sa novinku rozhodol vydať na prvé výročie svadby. Hudbu zložil sám a text napísal spolu so Suverenom za jediný večer. Dokonca v ten večer zmenil celú formu piesne a zložil ďalšiu slohu.

„Skladbu pre manželku som pôvodne plánoval zložiť už minulý rok ku svadbe. Žiaľ, nestihol som to. Potom som tomu nechal voľný priebeh a jeden večer som začal hrať na klavíri a tak vznikla táto pieseň pre moju Sophie. Skladal som ju nakoniec dlhšie. Mal som pôvodnú verziu, ktorá sa líšila od finálnej, takže mi trvalo aj pol roka, kým som našiel správne tempo, text a výraz. Chcel som ju nahrať a naspievať tak, aby som vedel všetko naspamäť a preto som si ju tajne hrával, keď manželka nebola doma. Samozrejme nakoniec aj kvôli klipu a spoločnému nakrúcaniu, som ju Sophie zahral, aby mala premiéru iba ona,“ prezradil Samo Tomeček. 

Dano Kapitán – Ja som alright

Celý projekt ako jedinečný celistvý príbeh? Taký je koncept nového projektu od Dana Kapitána. Ten ako čerstvý člen Zrazoo Records vydal v nedávnej dobe svoje 5-trackové EP-čko s názvom RN´D, ktorého príbeh práve dnes pokračuje druhou skladbou. Ide o záležitosť s názvom „Ja som alright“, v ktorej sa Dano vozí mestom spoločne s Hoodinim, ktorý produkoval celé EP. O réžiu videoklipu sa opäť postaral Martin Miko z Illuminate Production, ktorý má na svedomí aj ďalšie Danove na seba nadväzujúce skladby. 

“Dostali sme nosnú myšlienku, na ktorú sme prichystali vizuálnu ideu.  Myšlienkovo nadväzujeme nato ako Dano odchádza z bytu a ide odviesť svojich kamarátov. Čiže ide o zatiaľ dejovú linku jedného dňa, ktorá sa v treťom klipe trocha viac vyostrí”, naznačuje pokračovanie ku ďalšej skladbe režiser celej video série Martin Miko z Illuminate Production. 

Nathan Evans – Ring Ding (A Scotsman’s Story)

Dvadsaťšesťročný škótsky spevák – Nathan Evans, sa minulý rok preslávil vďaka sociálnej sieti TikTok, kde spieval staré námornícke piesne, tzv. Sea Shanties. Následne pieseň „Wellerman“ vydal ako svoj prvý oficiálny singel a po úspešnom tracku „Told You So“, ktorý sa dočkal aj remixu od Digital Farm Animals, vydáva pieseň „Ring Ding (A Scotsman’s Story)“ o strastiplnom príbehu tak trochu zvláštnej letnej lásky.

„Som tak nadšený, že sa s vami konečne môžem podeliť o tento úplne nový singel. Ja aj celý tím sme na ňom tvrdlo makali. Dúfam, že pomôže každému, kto premýšľa o dovolenke s niekým, koho práve potkal v bare… dobre si to premyslite!“ dodáva s úsmevom Nathan.

Slza ft. Monika Bagárová – Červánky

Česká popová stálica – kapela  SLZA, predstavuje novú pieseň „Červánky“, ku ktorej si Petr Lexa s Lukášom Bundilom prizvali speváčku Moniku Bagárovú. Romantický duet s poetickým a chytľavým refrénom nás berie do slnečných viníc Mikulova a Valtic, a prináša tak dokonalú atmosféru babieho leta.  Videoklip, ktorý má na svedomí režisér Radim Věžník.

Petr Lexa a Lukáš Bundil tvoria kapelu Slza už sedem rokov a českú scénu zásobujú skvelými hitmi. Inak tomu nebolo ani na poslednom albume z minulého roka, kedy predstavili piesne ako „Paravany“, „4 Ráno“ alebo „Žár“. V súčasnosti sa v rádiovom éteri hráva ich posledný singel „Bouře“, na ktorom rovnako ako na celom albume 3, spolupracovali s britským producentom Oliverom Som, z ktorého produkcie vznikla aj novinka „Červánky“. „Niekoľkokrát do roka za nami príde, na týždeň sa zavrieme na chalupe a skladáme. Mal za nami priletieť aj na jar, ale kvôli lockdownu sa to nedalo, tak sme skúsili vec, ktorá bola v tom čase veľmi bežná – skúsili sme skladať online,“ priblížil počiatky vzniku singlu spevák Petr Lexa.

THE ANXIETY, WILLOW & Tyler Cole – Meet Me At Our Spot

Ďalší track, ktorý trhá rekordy na TikToku! To je singel „Meet Me At Our Spot“ od THE ANXIETY, ako si hovorí dvojica mladých umelcov WILLOW – herečka, speváčka a dcéra známeho herca Willa Smitha, a spevák Tyler Cole. Singel z minulého roku priviedli opäť k životu svojím brilantným živým vystúpením tento rok v septembri.

Ben a Matteo – Asi tě miluju

Ben a Mateo uzavreli svoju prvú etapu na hudobnej scéne na jar tohto roka vydaním debutového albumu Až ke hvězdám. Albumový debut prekvapil hviezdnou zostavou producentov a spolupracovníkov, aj tým, že chlapci ho vydali po menej než roku na scéne, a napokon i hviezdnou krstnou mamou – CD slávnostne pokrstila spevácka legenda Lucie Bílá.  

Asi tě miluju je výsledkom prvej spolupráce Bena a Matea so slovenským producentom Tomim Popovičom, ktorý skladbu zložil a postaral sa o produkciu. „Tomi bol úplne super, máme od neho už dva songy a každý snáď bude hitom,“ smeje sa Mateo. „Asi tě miluju i Tancuj sú pecky,“ dodáva Ben. „On je proste hitmaker,“ zhodujú sa. „Je to skvelý človek, pracovalo sa nám s ním veľmi dobre. Prišiel za nami i do štúdia do Prahy a postrážil, aby sme song dobre nahrali,“ prezrádzajú. Text k piesni napísal Jakub Abde. 

ZDROJ: Nora Krchňáková, NK Factory | Erik Horváth, DJ Camp | Jana Trellová, RukaHore | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share