HudbaSprávy

Hudobné novinky 40/2022

music

Baštrng & Horkýže Slíže – Právo Veta 

Autorský projekt herca a komika, vznikol spoločne s režisérom Karolom Vosátkom a hudobníkom Jurajom Haškom. Prostredníctvom animácií, hereckých scén či hudobného videoklipu realizuje tak zdanlivo náročné témy na pochopiteľnejšie spracované informácie. Preto aktuálne tím Baštrnga pracuje na sériách videí pod názvom “Sedliacka prvá pomoc”, keďže často stačí na záchranu ľudského života len zdravý, sedliacky rozum a dve ruky. “PRÁVO VETA ”tentokrát  prináša v spolupráci so skupinou Horkýže Slíže skladbu, ktorá má upozorniť na dôležitosť autosedačiek počas jazdy.

Celeste Buckingham – Another Life

Celeste Buckingham prichádza s novým singlom Another Life, ktorý finálne ohlasuje jej nový album LIFE. Ten vyjde presne o týždeň 17. októbra 2022 v digitálnej podobe.

Lukáš Adamec – Veď Vieš

Svetlo sveta uzrel videoklip k ďalšej piesni Lukáša Adamca, ktorý je súčasťou jeho posledného albumu “…na lepšie časy…“. Rezké dueto “Veď Vieš“, s mladou speváčkou Luciou Gibarti, je siedmou a zároveň poslednou skladbou zo spomínaného CD, ktorá sa dočkala i vizuálnej podoby. Ďalší videoklip, ktorý talentovaný spevák verejnosti ponúkne, bude z úplne novej produkcie. Adamec posledné týždne, medzi hraním, trávi čas v štúdiu a sľubuje hudobné prekvapenie ladené na troška inú nôtu, ako sú fanúšikovia u hudobníka doposiaľ zvyknutí.

“Veď Vieš“ pochádza z pera samotného speváka, či už textovo, ale aj po hudobnej stránke.„ Táto  pieseň vznikala dlhšie. Nápad na námet skladby bol môj. Tomi Okres (Bass Chinaski) mi túto vec doprodukoval spoločne aj s Jánom Steinsdörferom (klávesy Chinaski), aj vďaka nim má táto pesnička v sebe skutočný život. Chcel som pôvodne urobiť song o hádke, resp. spievaný hádkou, následne ho zjemniť udobrením. Ono je to tak, ľudia sa hádajú, naťahujú, provokujú. Najmä tí, čo sú spolu dlho. Dôležité je, že to končí láskou a vášňou. Pre mňa sú takéto “ups and downs“  dynamikou vzťahu s nehasnúcim podtónom lásky, ktorý to drží pokope,“približuje spevák význam piesne.

Inekafe – Vymyslená

Skladba je predzvesťou albumu Made in Czechoslovakia, ktorého myšlienka vzniku bola prítomná v kapele už roky. Tento rok sa skupina zavrela do štúdia a nahrala výber pesničiek ktoré boli hitmi, keď členovia kapely boli malí a pesničky počuli z rádia. Dnes si na ne zaspomínali, vybrali tie najlepšie a nahrali ich podľa svojho gusta. Jedná sa o skladby z obdobia 80tych rokov, čiže ešte z čias ČSSR. Album obsahuje 5 slovenských a 5 českých skladieb a vychádza začiatkom novembra v CD verzii a digitálne, neskôr aj ako vinyl.

Prvú zo skladieb, od kapely Elán, vám teraz ponúkame. Zaujímavosťou piesne je to, že aj napriek tomu, že sa v nej spieva “vláčikom do Modry”, v skutočnosti cez Modru žiadna železničná trať nevedie. Inekafe túto skladbu oživilo presne po 40tich rokoch a milé je, že ľudia aj dnes, rovnako ako vtedy, upozorňujú na tento fakt, na túto šikovnú textovú hračku Borisa Filana, ktorej pointou je samotný názov pesničky – Vymyslená. 

Calin – Santé (Clean)

Calin je aktuálne najpopulárnejší česko-slovenský interpret. S albumom POPSTAR a skladbou Hannah Montana dominuje dlhé týždne hitparádam na oboch stranách federálnej hranice. Hudobník s moldavskými koreňmi teraz vydalnovinku Santé, singel v clean verzii.

The Paper Dragon – Summer Wind

Košické zoskupenie, The Paper Dragon, zverejnilo ďalšie farebné animované lyrics video k piesni Summer Wind. Skladbou i videom približujú letné výlety s priateľmi, ktoré sú v tomto období nezabudnuteľné. Na animovanú jazdu kapela dokonca vzala i rozkošné hudobne založené kuriatko!

ZDROJ: Jana Trellová | Andrea Čurná | Janka Marczellová | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share