HudbaSprávy

Hudobné novinky 39/2023

music

Moře dní – Kamiony řídí

Videoklipem a singlem Kamiony řídí uvádí do světa nové album ostravský projekt Moře dní. Eponymní deska se čtrnácti písněmi vychází 23. října, o měsíc později proběhne křest v ostravském Docku společně s kapelou Stratopilot.

Moře dní přenáší diváky na cesty autem i kamionem. Krátká, vtahující road movie vznikla v Ostravě a okolí v srpnu tohoto roku. V klipu se objeví řada osobností ostravské kulturní scény – Ema Červenáková, Vlastimil Žwak, Kateřina Kapková, Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče, František Strnad z Národního Divadla Moravskoslezského, Tereza Zahrádková, Ellen Cinegrová, Milan Straka, Radek Pastrňák i sami členové kapely Lukáš Lukáš a Martin ‚Marcyn‘ Hampel.

„Útěk jako jediný možný argument, jediná dostupná zbraň i známka ryzí svobody. Starší ségru čeká cesta kolem světa a jediný, kdo šílí, jsou rodiče. Utéct je jedna věc, utéct, tak aby čin skutečně nabyl svého významu, je věc druhá. Téměř každý máme ve své přítomnosti a okolí někoho, kdo zažil prekérní situace s rodiči. Někdo měl šíleného fotra, někdo matku, někdo to schytal obojí… Dospívání zkrátka není a nikdy nebyla jednoduchá etapa v životě,“ dodává k pozadí písně Kamiony řídí frontman Hampel.

Karin Ann – Favorite star 

Singel ‚favorite star‘ je postavený na téme autenticity a poslucháča inšpiruje, aby sa obklopil úprimnými ľuďmi, ktorí do vzťahov nevnášajú toxicitu. Skladba odkrýva, ako sa človek mení v závislosti od toho, s kým práve je, a ako sa stáva inou osobnosťou, keď je sám so sebou, až napokon kvôli tejto disharmónii stráca svoje skutočné ja. Text zároveň rozpráva príbeh o tom, ako každý vzťah (či už priateľský alebo romantický) zanecháva na nás stopu, ktorú si často ani neuvedomíme, kým nestretneme niekoho nového. 
Zatiaľ čo predošlý singel ‚a stranger with my face’ Karin tvorila v Los Angeles v koprodukcii ikony amerického hudobného priemyslu a zakladajúceho člena poroty šou American Idol Randyho Jacksona, pod produkciou aktuálnej novinky ‚favorite star‘ je podpísaný Sacha Skarbek, britský skladateľ a producent, ktorý sa preslávil ako spoluautor hitov Jamesa Blunta (You’re Beautiful, Goodbye My Lover a Wisemen), Miley Cyrus (Wrecking Ball) a Adele (Cold Shoulder). 

Iggy Mayerov – Givin‘ You Up feat. Lazer Viking

Melancholické melodie, reverbem nasáklé kytary, výrazné synťákové linky i nekompromisní drum machine. Texty čtveřice písniček na EP odrážejí témata vztahů a křehkostí duše a každá nabízí jiný pohled – od vzrušení z nových začátku, přes strach ze samoty a touze zapadnout, až po uvědomění si vlastních hodnot a odvahu opustit zajeté vzorce.

„Inspirací pro texty byly nejen moje osobní zkušenosti, ale i příběhy lidí kolem mě, kteří se jakýmkoliv způsobem potýkají nebo potýkali s nízkým sebevědomím, psychickými obtížemi, traumatickými prožitky a s tím plynoucím občasným nepochopením okolí,“ říká textařka a zpěvačka Tereza Dusilová.

The Most Awkward Kiss Ever popisuje až naivně prostou zamilovanost a touhu, Mercy prostupuje strach z opuštění a ze samoty, kvůli kterému setrváváme v dysfunkčních vztazích a zbytečně se trýzníme. Givin’ You Up mluví o nalezení vlastních hodnot, o odvaze projevit svou osobnost a o tom, jak je důležité umět říct ne. Poslední Over v sobě nese bolest, dává průchod emocím, frustraci i uvědomění si, že nikdo nemá právo zneužívat naší zranitelnosti.

Ти ж мене пiдманула (Ty si ma oklamala) – Mila Medvedovska a Peter Lipa

Mila Medvedovska, povolaním hlasová pedagogička a speváčka, prišla na Slovensko s dcérou krátko po invázii Ruska na Ukrajinu na jar 2022. V Bratislave našla nielen nový domov, ale aj príležitosť pokračovať ďalej vo svojej hudobnej kariére. Spolu s Danielom Špinerom majú za rok a pol spolupráce za sebou  množstvo koncertov a tiež skladby s Jurajom Benetinom (Korben Dallas) aj Simou Magušinovou. 

S ideou zaradenia ukrajinskej ľudovky “Ty ž mene pidmanula” prišiel Špiner. Ako rodený východniar sa s ňou od malička stretával na svadbách a rodinných oslavách. Zdala sa mu ideálna na prepojenie slovenského a ukrajinského publika.

„Výzvou bolo zaranžovať pieseň tak, aby sme do nej vniesli niečo naše. A práve Peter Lipa, ktorý sa rozhodol zaspievať si duet v originálnom jazyku, dodal pesničke šarm a originalitu. Hudobný rozhovor, či zaľúbenú hádku Mily a Petra podporuje nielen od slohy k slohe zvyšujúce sa tempo a metrum, ale aj postupná transpozícia o poltón vyššie. No a Mila ako tá, ktorá „pidmanula“ (oklamala), sa so spevom hrá s absolútnou ľahkosťou,” teší sa Daniel Špiner. 

Tomáš Klus & Sima Magušinová – Vesmír má 

Český hudobník Tomáš Klus spojil sily so slovenskou kolegyňou Simou Magušinovou, aby svetu predstavili spoločnú pieseň Vesmír má. V čerstvo zverejnenom videoklipe sa objavujú zábery z animovaného filmu Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, ktorý príde do kín 9. novembra. 

Hlavný hrdina filmového príbehu, jedenásťročný Tonko, má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Všetok čas trávi doma vo svojom vankúšovom bunkri a tajne sníva o tom, že bude mať kamaráta. Pár dní pred Vianocami sa do jeho domu nasťahuje tajuplná Slávka, ktorá mu obráti svet naruby. Spolu sa vydávajú na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.

Vo videoklipe diváci uvidia nielen zábery z nahrávania piesne, ale aj filmové obrazy zo zasneženého rozprávkového mestečka, v ktorom sa odohráva Tonkov príbeh. Tomáš Klus, ktorý je autorom hudby i textu piesne a Sima Magušinová spolu s tvorcami filmu prinášajú jedinečný zážitok a  inšpirujú poslucháčov, aby v novembri nahliadli do kúzelného sveta Tonka v najbližšej kinosále – Tonko, Slávka a kúzelné svetlo totiž predstavuje jeden z najkrajších filmových zážitkov tohto roka.

Kenya Grace – Only In My Mind

Autorka hitu Strangers, ktorý momentálne patrí k najpopulárnejším nahrávkam na svete, sa na novinke Only In My Mind nebojí čiastočne opustiť intímnejšiu polohu. Kenya Grace ponúka novinku s dravejšou  breabeatovou produkciou a nám sa zdá, že jej to opäť vyšlo! Kľudne zaraďujte do vašich playlistov ešte Strangers…

Vojtaano – V míru

Vojtaano má tretiu radovú platňu… V predstihu z albumu zverejnil singel Zas pitchuje a Velký pán, teraz ponúkame pieseň V míru…

Under My Pillow x Ego x Paulie Garand x Renne Dang – Přestaň sní

Matěj Soukup je prvým interpretom, ktorému na novo založenej značke Corso Records poskytol priestor Paulie Garand. Liberecká rapová jednička sa s producentom a spevákom vystupujúcim pod pseudonymom Under My Pillow stretla pri remix conteste v roku 2021 a následne mu zverila produkciu väčšiny skladieb z minuloročného albumu Amonit. Album daydreams je smelou popovou produkciou, na akú u nás nie sme úplne zvyknutí, ale tiež účasťou hostí ako Ego, Renne Dang, Štěpán Urban alebo práve Paulie Garand. Mladý český pop at its best!

Omar Apollo – Live For Me

Hudobník v roku 2022 zahviezdil albumom Ivory, ktorý mu vyniesol nomináciu na Grammy v kategórii Objav roku. Na novom EP ponúka štyri temné skladby o smrti, smútku a zložitom vyrovnávaní sa s vnútornými emóciami. EP dostalo názov podľa kľúčovej skladby Live For Me…

Mike Shinoda – Already Over

Občas sa v priestore objaví nová špekulácia o návrate Linkin Park. Najnovšie sa na sociálnych sieťach rieši údajné comebackové turné v roku 2024 spojené s vydaním novej platne. Tí, ktorí by mali k tomu niečo povedať, zostávajú kľudní a nekomentujú to a venujú sa iným činnostiam. Mike Shinoda pridáva po singli In My Head ďalší sólo track.

Ofenbach – Overdrive (feat. Norma Jean Martine)

Francúzska dvojka sa v novinke Overdrive vracia ku spolupráci so speváčkou Normou Jean Martine, ktorá v minulosti ozdobila hit Ofenbach z roku 2020 nazvaný Head Shoulders Knees & Toes…

Patrik Love Icy L x Ca$hanova Bulhar – Dvojlitrboyzz 3style II

Člen partičky DVOJLITRBOYZZ už začiatkom minulého týždňa prišiel s albumom RAIDER. Nájdete na ňom aj kolabo s kumpánom Bulharom…

Nessa Barrett – Club heaven

Nikdy sa nehanbila zdieľať otvorene svoje emócie. Netreba ju špeciálne predstavovať…Nessa Barrett ponúka ďalšiu skladbu …

James Blunt – The Girl That Never Was

Doslova dni nás delia od vydania novinky britského speváka Jamesa Blunta. Nahrávku Who We Used To Be pripomína ďalšou zverejnenou skladbou… My sa ale stale tešíme singlu Beside You, ktorý je na 47. mieste slovenského rebríčka najhranejších skladieb a navyše 6.marca 2024 sa k nám James vráti koncertovať do Bratislavy…

Joel Corry – Hey DJ

Britský producent oznámil vydanie debutového albumu Another Friday Night a s ním aj skladbu Hey DJ…

Gabry Ponte – Destination Infinity (feat. Datura)

Väčšina tanečných producentov je schopná surfovat medzi rôznymi žánrami, tentokrát sa Talian Gabry Ponte rozhodol navštíviť svet trance hudby…

Cocotte Minute – Milujem se čím dál víc

Trend reinterpretácií zasiahol aj českých Cocotte Minute, aktuálnu prerábku Kotvaldovej skladby Milujem se čím dál víc si môžete vypočuť a posúdiť sami, ako to dopadlo…

Cher – DJ Play A Christmas Song

Americká speváčka a herečka Cher chystá nový album. Jedná sa o pôvodné sviatočné piesne a ide o vôbec prvý nový material, ktorý po desiatich rokoch a albume Closer To The Truth zverejňuje. A názov? Christmas. Prvá ukážka z neho je vonku..

Gayle – i don’t sleep as good as i used to

Ďalšia z mladých hudobníčok, ktorej pomohol TikTok, teraz je tu so svižnou novinkou, v ktorej rieši nebezepčenstvo vonkajšieho sveta..

Pain x Igor x Magenta – walkin ’n’ smokin

Pain vypĺňa pauzu medzi albumami zverejnením mixtape projektu zeetape vol. 1..

Paramore x Julien Baker – Thick Skull (Re: Julien Baker)

Americké rockové trio Paramore sa vracia k albumu This Is Why. Platni dala remixovú podobu a pomohli im napríklad Foals, Panda Bear, Romy z The xx alebo Zane Lowe…

Baby Fisher – Madonna

Sam Fisher aka Baby Fisher je osemnásťročný hudobník z Los Angeles. Madonna je podareným alt-rockovým singlom…

Morten – Good God

Morten Breum je dánsky DJ a producent, ktorý si získal dôveru slávneho Davida Guettu. Na novinke Good God si tentokrát MORTEN vystačil sám…

D.T.E – Lullaby

Nemecký DJ a producent D.T.E sa venuje štýlom hardstyle, electro i house. Na debutovom singli u Spinnin Records mu pomáhali LUM!IX a Gabry Ponte, dnes je z tracku The Passenger hit, ktorý poznajú priaznivci tanečnej hudby. Novinka Lullaby poteší milovníkov techna…

Sidepiece – On My Way (feat. Faouzia)

Dvaja skúsení hudobníci Dylan Ragland (Party Favor) a Ricky Mears (Nitti Gritti) fungujú pod hlavičkou SIDEPIECE len tri roky. Na tech housovom singli On My Way ich doprevádza marocká speváčka Faouzia žijúca v Kanade..

Southstar – Wild Ones

Mladý nemecký producent southstar sa minulý rok preslávil konfliktom s krajanom Robinom Schulzom týkajúcom sa populárnej skladby Miss You, ktorá obsahuje vokálny motív z piesne Olivera Tree. Talentovaný southstar sa znova vracia k hitu Wild Ones, ktorý v roku 2012 nahrali Sia a Flo Rida…

Vessbroz x Ian Storm – Crazy Like A Fool

Dvojicu Vessbroz tvoria bratia Armia a Arsham, ktorí pochádzajú z Iránu. Dnes ich podporujú kolegovia ako David Guetta, Chainsmokers, Timmy Trumpet alebo Nicky Romero. Aktuálne sa k Vessbroz pripojil deep house don Ian Storm a spolu sa pozreli na legendárny hit Crazy Like A Fool od Boney M…

Marvel Riot x Angie Brown – Let You Go

Londýnska dvojka Marvel Riot miluje deep house, garage alebo rave. V Let You Go skupina experimentuje s disco vokálmi a syntetizátorovými motívmi. Retro zvuk podčiarkuje spev Angie Brown, speváčka z Brixtonu…

Firebeatz – Shined On Me

Firebeatz je holandský produkčný tím, ktorý tvoria Tim Benjamin Smulders a Jurre van Doeselaar. Duo vzniklo v roku 2008 v Tilburgu… V singli Shined On Me páni kombinujú house a break beat…

ZDROJ: Anna Mašátová | Adriana Čahojová | Alexander Čerevka | Michaela Malíková | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share