HudbaSprávy

Hudobné novinky 38/2023

music

Václav Neckář – Snílek (feat. Letní kapela)

Václav Neckář, jedna z najvýznamnejších osobností v dejinách českej populárnej hudby, oslávi 23. októbra 80. narodeniny. Pri príležitosti tohto významného jubilea vychádza komplet Osmdesát / Největší hity 1965–2023, ktorý prináša komplexný prierez hudobnou kariérou tejto legendy, a tiež jednu novú pieseň. Novinka nesie názov „Snílek“ a vznikla v tandeme Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, ktorí stoja i za populárnou skladbou „Půlnoční“ Blížiace sa okrúhle životné jubileum zastihuje obdivuhodného Václava Neckářa na koncertných pódiách a v nahrávacích štúdiách. Napriek všetkým nástrahám osudu si udržal spevácku vitalitu, kapelu Bacily pod vedením brata Jana i úžasný repertoár, ktorý vznikal od polovice 60. rokov. Nová kompilácia ponúka 80 nahrávok rozdelených do 4 CD a kapitol: Start životního maratonu, Na vlastní pěst (hlavně) s Bacily, Osmdesátky jako zkouška z dospělosti a Spěchání do nového milénia. 

„Golden Kids sa od 1. novembra rozbehli nielen po celom Československu, ale i po Európe. 3. februára 1970, bohužiaľ zasiahli mocní normalizátori a zakázali Marte Kubišovej spievať a tým pádom Golden Kids po 15 mesiacoch zrušili naplánované koncerty a zahraničnú spoluprácu s gramofónovými firmami. 4. augusta 1971 sme na troskách kapely Golden Kids spoločne s Otom Petřinom, Zdeňkom Rytířom, Petrom Formánkom, Hanušom Bunzelom a bráchomHonzom založili skupinu Bacily,“ spomína Václav Neckář na zrod svojej kariéry s kapelou Bacily za chrbtom.

Celeste Buckingham & Matěj Vávra – Chci Tě Chvíli Mít Tu

Nielen samotný názov skladby Chci tě chvíli mít tu, ale aj jej text môže pre rôznych ľudí mať rôzne významy. Celeste aj Matěj sa zhodujú, že pre nich je to skladba, ktorá je o hudbe. Tá ich presahuje a vždy je takpovediac pri nich a môžu sa na ňu spoľahnúť. „Skladba má veľa významov. Pre niekoho to môže byť o vzťahu medzi dvoma ľuďmi alebo o vzťahu k nejakej vyššej sile. Pre mňa je esencia obsahu piesne o hudbe. Keď robím hudbu, som šťastný, mám všetko a hudba ma vezme na tie miesta, kde môžem len byť a nepremýšľať nad vecami. Hudba je pre mňa taký katalyzátor,“ povedal o skladbe Matěj Vávra. „Pre mňa je o láske k hudbe. Vždy stojí pri mne. A je aj o vnútornom presvedčení, o tom, čo nás drží nad vodou a sprevádza celým životom,“ doplnila svoj pohľad Celeste Buckingham. Pre speváčku je to po úspešných singloch Feel, Make Me či Another Life prvá skladba z albumu Life v slovenčine resp. češtine a slovenčine.

„Snažili sme sa viackrát nakrútiť videoklip, ale vždy to kvôli niečomu padlo. Keď sa mi teraz Celeste ozvala, že poďme to natočiť, tak sme to rýchlo dali dokopy a vyšlo to skvele,“ povedal Matěj Vávra. Celkom unikátny pohľad na skladbu dal portugalský režisér, ktorého speváčka našla cez sociálne siete. „Vždy sa snažím robiť so šikovnými ľuďmi. Nie je podstatné, či je to veľké meno alebo mladý človek. Režiséra Michela De Freitasa som našla cez lokálne komunity tu na Madeire cez sociálne siete. Doteraz točil artové filmy a televízne reklamy. Napísala som mu správu, on odpovedal a o pár dní sme sa na káve rozprávali o videoklipe a o týždeň sme už točili,“ prezradila Celeste Buckingham. O jej styling a vizáž vo videoklipe sa aj tentokrát postaral Tomáš Tomšík.

Jana Krištof Lehotská – Verím

Jana Krištof Lehotská spolu so svojou kapelou absolvovala v septembri 2023 ako predkapela úspešné exkluzívne open air tour s legendou česko-slovenskej hudobnej scény, pani Marii Rottrovou. Popri koncertovaní na vypredaných koncertoch na hrade v Nitre, amfiteátroch v Trnave a českom Kyjove si Jana našla čas aj na vydanie jej úplne nového singlu „Verím“.

Nahrávanie singlu prebiehalo už tradične vo vlastnom nahrávacom JKL štúdio a trvalo od júna do augusta. Počas nahrávania vznikol hneď aj námet na videoklip. „Skladbu som pôvodne napísala pre svojho otca, ktorý ma vždy podporoval a stál pri mojich hudobných začiatkoch“, hovorí Jana „no počas nahrávania som si uvedomila, že je veľa ľudí, ktorí mali či majú podobný osud ako ja a museli sa so svojimi blízkymi rozlúčiť priskoro. Preto som sa rozhodla pieseň venovať všetkým s podobným osudom. Môj otec by si to tak určite prial.“

Xindl X – Černý stíny

Po singloch „Smíšený pocity“ a „Cash“ prichádza spevák, pesničkár a textár Xindl X s ďalšou predzvesťou nového albumu. Citlivá balada „Černý stíny“ pritom pôvodne vznikala ako elektronická skladba. „Aj keď som tu pesničku mal rád, stále som mal pocit, že jej niečo chýba. A potom sme si ju raz s Honzom Steinsdörferem skúsili zahrať len s klavírom a naraz začala hádzať úplne nové emócie,“ popisuje spevák proces finálneho diela, ktorého pôvodný hudobný podklad vymysleli Kenny Rough a Tomáš Rothschedl. Hlavných rolí sa vo videoklipe z dielne Petra Lexu ujali herci Veronika Khek Kubařová a Matouš Ruml. „Je to pre mňa pieseň o slovách, ktoré nejdú vziať späť a o citoch, ktoré to, čo nejde vziať späť, prekonávajú,“ popisuje Xindl X. A že sa najnovšia skladba vymyká obvyklej tvorbe a predstavuje niečo výnimočné si tiež myslí režisér klipu Petr Lexa. „Priznám sa, že keď mi Ondra po prvýkrát poslal na vypočutie, zrovna som niekam išiel v noci autom, pustil som si ju a na chvíľku som musel zastaviť, ako ma to dojalo. Za mňa je to jedna z najsilnejších pesničiek, aké Ondra napísal,“ myslí si.

Režisér a frontman kapely SLZA preto neodmietol príležitosť vizuálne stvárniť pieseň „Černý stíny“. Aj keď to bolo produkčne náročnejšie, rozhodol sa Petr Lexa pre natáčanie v noci a do hlavných rolí obsadil na prianie Xindla X ­– Veroniku Khek Kubařovú a Matouša Rumlu. „Obaja boli skvelí. Je to pre mňa vždy radosť a ďalšia veľká skúsenosť môcť v klipe režírovať tak úžasných hercov,“ popisuje Lexa.

Exotik – Živite ľudije

Žite ľudia na radosť tohto sveta – spieva skupina Exotik v novej skladbe Živite ľudije, ktorou chce zlepšiť náladu a priniesť pozitívnu energiu. Autorom hudby a textu k novej piesni je frontman a spevák kapely Dávid Blicha, ktorý pri nahrávaní použil zreštaurovaný 50-ročný štúdiový mikrofón. Dychové nástroje do piesne zahral Pavol Jeňo, ktorý spolupracuje aj s IMT Smile. Vypočujte si pozitívnu novinku od skupiny Exotik z východného Slovenska!

Exotik je zoskupenie talentovaných hudobníkov, ktorých cieľom je tvoriť hudbu pre najširší okruh poslucháčov. Svojou tvorbou už 13 rokov zabávajú ľudí doma aj za hranicami Slovenska. Prioritou kapely je dobrá nálada a presne v takom duchu sa nesie aj novinka Živite ľudije. 

„Skladbu Živite ľudije, som zložil začiatkom leta s myšlienkou spojiť ľudí a zároveň priniesť medzi nich dobrú a pozitívnu náladu, nakoľko vnímam, že sa ľudia od seba vzďaľujú. Žite ľudia na radosť tohto sveta, tak by sa dal parafrázou preložiť refrén, ktorý pochádza zo staroslovienčiny, ktorá bola najstarším slovanským spisovným jazykom. Čo sa týka refrénu, hudba a text mi napadli okamžite.  Zvyčajne to tak býva. So slohou mi pomohol náš zvukár Peter a so zvyškom textu naša textárka Editka,“ vysvetľuje vznik piesne Dávid Blicha.

Jan Solo – Tabu

Ostrieľaný hudobník, spevák a producent Ján Spišák, známy z pôsobenia v kapele Dilemma, prichádza s vlastným sólo projektom pod názvom Jan Solo. Novinka Tabu sa stáva úvodným singlom k rovnomennému albumu a unáša poslucháča do vlastného sveta, aby nás následne vrátila späť do reality. 

Skladba Tabu je spracovaním staršej spevákovej básne Hlboký nádych a…, ktorú po rokoch znovuobjavil. Tá ho inšpirovala do takej miery, že ju zhudobnil a vniesol jej posolstvo do sveta, ktoré je o zabúdaní tých najelementárnejších faktorov v našich životoch. „Je to skladba o tom, ako sa vieme ponoriť do niečoho, o čom si myslíme, že je to realita, pritom skutočný svet nad hladinou nám uniká. Pritom zabúdame na to, čo všetko milujeme, čo je pre nás podstatné a aj na to, že pod vodou dlho nevydržíme,“ ozrejmuje Ján Spišák.

Zaujímavosťou je, že pri nahrávaní albumu interpret použil 10 rôznych gitár, navyše gitarista Matej Morávek ešte pridal niečo zo svojho arzenálu. Pôvodne však všetky skladby nahral a naspieval sám Ján Spišák s gitarami a violončelom, ktorý preňho predstavuje prvý nástroj a na každom albume pre neho našiel uplatnenie. „Neviem, či sa to podobá na niečo slovenské. Myslím, že to ale prezrádzajú slovenské texty,“ s úsmevom prezrádza spevák k piesni plnej alternatívneho rocku.

Adam Ďurica – Vietor

Adam Ďurica prichádza so svojou novou skladbou Vietor. „Tento názov symbolicky prináša nový vietor aj do mojej spolupráce. Som veľmi rád, že som mohol opäť vyskúšať nového producenta, s ktorým som doposiaľ nič nenahral. Nemal som s tým žiadnu skúsenosť a musím povedať, že to bol ten najlepší ťah alebo teda najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť,“ hovorí o vzniku skladby Adam Ďurica. Producentom skladby Vietor je Martin Ledvina, ktorý má na svojom konte množstvo úspešných spoluprác s umelcami, držiteľmi cien Anděl či Český slavík. Medzi nich patria David Stypka, Jelen, Mirai, Lenny, Aneta Langerová, Marek Ztracený či Lenka Dusilová .

„S Adamom o sebe vieme už niekoľko rokov a asi sme len čakali na správnu konšteláciu k našej prvej spolupráci. Tá nastala tento rok v lete, keď sme sa pustili do piesne Vietor. V procese vzniku skladby ma fascinovala Adamova nespútaná muzikantská energia, cit pre detail a hlavne jeho fantastický hlas. Adam mal od začiatku veľmi presnú predstavu, ako má pieseň znieť a ja som nadšený, že sa mi jeho víziu podarilo pomôcť stvárniť. Ako čerešničku na torte vnímam soulové vokály mojej kamarátky, česko-bulharskej speváčky Stili,“ približuje Martin Ledvina. Stili je umelkyňa s bulharskými koreňmi, známa svojim multitalentom ako speváčka, klaviristka, DJka, skladateľka. Jej klasické hudobné vzdelanie a zároveň bohaté skúsenosti s jazzom, soulom a rnb jej dávajú v hudbe veľký rozhľad. Stili je semifinalistkou The Voice of Bulgaria 2021.

„Spolupráca s Martinom bola veľmi priateľská. Mám pocit, že sa len 2 kamaráti rozprávali o hudbe a popri tom vznikala pesnička a posúva ma to na nový level, alebo do nového zvuku. Je to citeľný posun a ja sa veľmi veľmi teším na to, ako už budem môcť VIETOR predstaviť mojim fanúšikom,“dopĺňa Adam.

Ed Sheeran – American Town

Ed Sheeran vydáva v krátkej dobe už druhý album. Tentokrát s jesennou tématikou. „Minulý rok na jeseň som so svojimi blízkymi prechádzal mnohými životnými zmenami. Po letných horúčavách sa všetko buď ukľudnilo, usadilo, rozpadlo alebo zrútilo,“ objasňuje protagonista vznik nahrávky. „Môj otec a brat mi povedali o skladateľovi menom Elgar, ktorý vytvoril Enigma Variations, kde každá zo štrnástich skladieb bola o inom priateľovi. To ma inšpirovalo k vytvoreniu tohto albumu.“ Podobne ako predchádzajúcu platňu, koprodukoval aj Autumn Variations americký hudobník Aaron Dessner zo skupiny The National…

Calin – No Security

Úspech albumov POPSTAR a ROADTRIP je skvelý. Oba albumy dlhodobo okupovali vrchol rebríčka najpredávanejších albumov v Čechách, ale aj na Slovensku a Calinove meno definitívne zviditeľnili. Na jar sa spevák z Brna dočkal Anděla v kategórii Objav roku. No Security je jeho druhým sólovým singlom od vydania spoločnej platne s Viktorom Sheenom. Po rockovo znejúcej skladbe Pretty Boy prichádza s len ťažko definovateľným experimentom. Za nahrávkou stojí izraelský producent Boi Ecchi, s ktorým sa Calin zoznámil na pracovnom výlete v Londýne….

Harlej – Svatební košile

Zatím je to dobrý. Známou hláškou z filmu Sedem statočných skupina Harlej nazvala už štrnásty štúdiový album. V predchádzajúcich mesiacoch stihla kapela z albumu predstaviť dve piesne. Pri príležitosti vydania novej kolekcie vám Harlej odporučia pieseň Svatební košile…

Alle Farben x James Carter x Vargen – Wanna Dance

Berlínsky DJ a producent Alle Farben hýri aktivitou. Teraz vsadil na spoluprácu s kolegom Jamesom Carterom, ktorého nájdete pri hite Bad Memories trojice MEDUZA. Na skladbe Wanna Dance sa naviac podieľal tajomný projekt VARGEN pochádzajúci pravdepodobne zo Švédska…

LP – Dayglow

Laura Pergolizzi známa ako LP je u nás celkom populárnou interpretkou. Práve vydala album Love Lines, na ktorom je aj nový singel Dayglow…

PinkPantheress – Mosquito

PinkPantheress vyráža k novému zajtrajšku. Singel Mosquito ako začiatok niečoho nového, čo vyústi do plnohodnotného albumu. Dievča, ktorej tvorbu charakterizuje štýl ako bedroom pop, drum’n’bass, 2-step garage alebo alternatívny pop, zatiaľ vydala len mixtape projekt To Hell With It…

Eliza Rose – Take You There

Je z východného Londýna a minulý rok sa presadila celosvetovo so singlom B.O.T.A. (Baddest Of Them All), ktorý niekoľko týždňov kraľoval britskému singlovému rebríčku. Na prísne tanečnej novinke vypomáha speváčke, producentke a DJke Stef de Haan, interpret žijúci v Amsterdame…

Neiked – You’re Hired (feat. Ayra Starr)

Na meno africkej speváčky si treba zvykať. Ayra Starr má nigerijsko-beninské korene, od šestnástich sa živí ako modelka a stále častejšie sa presadzuje na hudobnej scéne. Hosťovala u Leigh-Anne z Little Mix, chystá singel s Davidom Guettom. Do skladby You’re Hired ju angažovalo švédske duo Neiked, ktoré si môžete pamätať zo spolupráce so slávnou Anne-Marie na singli I Just Called alebo z globálnych hitov Better Days a Sexual…

Lucas & Steve – What We Know (feat. Conor Byrne)

Dvojica z holandského Maastrichtu sa po sérii striktne tanečných inštrumentálok vracia k popovejšiemu zvuku. Skladbe What We Know vypožičal hlas írsky pesničkár Conor Byrne, ktorého tvorba je inšpirovaná umelcami ako Damien Rice, James Bay alebo David Bowie…

David Guetta x Ludmilla x Lit killah x Bebe Rexha – I’m Good (Blue) [feat. Bebe Rexha, Ludmilla and LIT killah] – 2023 Version

Nová verzia jednej z najpopulárnejších piesní posledných mesiacov. Davida Guettu a Bebe Rexhu v nej doprevádza argentinský rapper Mauro Román Monzón aka LiT Killah a speváčka Ludmilla z Brazílie. Úprava cieli hlavne na poslucháčov v Latinskej Amerike…

Green Day – When I Come Around – 4-track demo

Zásadny album oslavuje tridsiate narodeniny. Green Day si výročie vydania albumu pripomínajú reedíciou. Platňa Dookie v roku 1993 definovala zvuk punk-rocku a punk-popu a odštartovala populárnu vlnu kapiel reprezentovanou vedľa Green Day kapelami Blink-182, Sum 41 a Fall Out Boy. Nahrávka, za ktorú skupina obdržala cenu Grammy a ktorá z Green Day urobila globálne hviezdy, je teraz k dispozícii ako 4CD alebo 6LP box obsahujúci okrem pôvodného albumu aj kolekciu doposiaľ nevydaných demosnímkov a skladieb, ktoré sa na album nezmestili, a taktiež dobové koncertné záznamy z Barcelony a Woodstocku 1994…

Westend – Dive In (feat. Notelle)

Westend žije v New Yorku a venuje sa hlavne house music. Jeho novinka Dive In s hosťujúcou speváčkou Notelle z Nashville je klubovým bangerom v štýle tech house…

Dvbbs – Breathe (feat. Jesse Jo Stark)

Kanadské producentské duo tvoria bratia Christopher a Alexandre van den Hoef. Sú z Ontaria, detstvo však prežili v Grécku, odkiaľ pochádza ich matka. Venujú sa hlavne DJingu, ale celkom pochopiteľne tvoria aj vlastné nahrávky. EDM, house a dance pop, to sú oblasti, čomu sa venujú. V novinke Breathe spieva rocková interpretka Jesse Jo Stark…

Flyana Boss – Big One

Dvojka sa presadila na TikToku s piesňou You Wish, nahrávku si zároveň do svojej reklamy vybrala firma Nike. Flyana Boss aktuálne doprevádzajú na turné rešpektovanú Janelle Monáe. A vydávajú novinku Big One!

Julie – Catalogue

Julie, to je post-punková skupina koketujúca so shoegaze aj alternatívnym rockom. Trio z Los Angeles zatiaľ vydalo niekoľko singlov a EP. Novinka Catalogue je prvou zverejnenou nahrávkou v roku 2023…

Diviners x Ason ID – Like Somebody (feat. Laura Warshauer)

Kombinácia deep a tech house so štipkou melanchólie. Práve taký je singel poľskej dvojice Diviners, ktorému prepožičala hlas speváčka Laura Warshauer žijúca v New Yorku. Skladba vychádza na značke Mentalo Records vedenej Robinom Schulzom…

Parketový lev – Žuvačka

Novinka z nadchádzajúceho albumu skupiny Parketový Lev nesie názov Žuvačka. Energická pieseň s melodickým charakterom a anti-bubblegumovým textom je podporená ústnou harmonikou Slavomira Hoffera, ktorý je jedným z hostí na pripravovanom diele. Skupina v zložení: Ján Hrčka (spev), Jakub Hrčka (gitara,vokály), Michal Barč (basgitara,vokály) a Alex Oplt (bicie) vydá v roku 2024 pod českou značkou PHR Records v poradí už druhú LP platňu. Nahrávka bude k dispozícii vo vinylovej a  digitálnej forme.

Nahrávalo sa v júli v bratislavskom klube MMC. A počas horúcich letných dní sa kapele podarilo vypotiť 8 zbrusu nových skladieb. Tie budú doplnené o single z roku 2022 Neodchádzaj a V meste čiernych vrán. Pod zvukovú réžiu, mix a mastering sa podpísal Viliam Štrba, s ktorým skupina spolupracovala už aj v minulosti.

ZDROJ: Adriana Nievelt | Andrea Čurná | Jana Krištof Lehotská | Tomáš Karpel | Nora Krchňáková | Renáta Tomášová | Michal Neffe | Alex Oplt

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share