HudbaSprávy

Hudobné novinky 38/2022

music

Adam Ďurica feat. Raego – Dobre viacmenej

Adam Ďurica prichádza s novou skladbou Dobre viacmenej, ku ktorej si prizval aj českého speváka Raega. Raego získal v roku 2021 bronzového Slávika v kategórii Hip Hop / Rap.

„ V lete, medzi koncertami, sme s kapelou vybehli na pár dní do štúdia v Považskej Teplej. Chceli sme sa venovať hudbe, ale v novom prostredí, ktoré nás inšpiruje, kde môžeme džemovať, hneď to nahrávať a, kde nie sme ničím obmedzení“ približuje vznik skladby Adam Ďurica. „ Počas koncertov, je to náročné, venujeme hlavne live prevedeniu show pre fanúšikov. Veľa cestujeme a na cestách sa tvorí ťažko. Dali sme si 3 dni v štúdiu a len tak sme hrali. Tam vznikla melodická linka, základ celej skladby, a potom sme ju už dokončievali u Mateja Turcera v štúdiu. Počas koncertov v Čechách som sa spoznal s Raegom. Oslovil ma jeho „drive“, energia, a tak sme sa dohodli na spolupráci uzatvára Adam. 

„Adama obdivujem už niekoľko rokov, videl som ho niekoľkokrát hrať naživo, a musím povedať ide, podľa mňa,  o jedného z najlepších umelcov na Slovensku. Mal som možnosť ho spoznať osobne na spoločných koncertoch a padli sme si do oka. Spoločný výsledok je fantastický aj vďaka tímu, ktorý Adam okolo seba má“ hovorí Raego na margo spolupráce s Adamom.

Wohnout – Mozart

Český herec Tomáš Hának ako zombie Mozart vo videoklipe skupiny Wohnout.

„Kdyby Amádeus Mozart tušil, že se o několik století později probere do doby, kdy se hudební nástroje zapojují do elektrického proudu, nejdříve by netušil, co to takový elektrický proud vůbec je…a pak by se ze zvuku moderních nástrojů nejspíše zbláznil. Ten náš Amádeus ale zvuku kytar propadl. Dokonce založil kapelu. A vybral si k tomu naší partu, která už neshání zpěváka na inzerát, ale hudební hrdiny minulých století,“ uvádza pieseň  Honza Homola.

Réžie sa ujal Michal Skořepa, ako aj u ďalších videklipov z posledného vydaného albumu HUH!. „Co jsem si to vymyslel za kravinu mi došlo asi nejvíc, když jsme v Brně dorazili do Zemského muzea a šoupli jsme kostru Mozarta pod kostru mamuta. Pro takové okamžiky má smysl žít,“ hovorí Skořepa.

Peter Lipa – „Čosi“

Okrem jazzu sa tento ikonický spevák orientuje i na soul, blues, funky i rock. No v jeho skladbách cítiť najmä prvky jazzu. Čo potvrdil aj pri skladbe „ČOSI“, kde je počuť prepojenie jednotlivých žánrov ako jazz s blues. Prekvapivo sa v novinke spevák neobjavuje, aby vynikol text, ktorý bravúrne stvárnili scénickým tancom tanečníci Simona Machovičová a Laco Cmorej. 

„Našim zámerom bolo čo najlepšie vizualizovať ČOSI, Chiméru. Hneď pri oslovení som si predstavil tieň a následne ženu. Tanec mi prišiel k tejto skladbe ako najlepší výrazový prostriedok, ktorý sa výborne dopĺňa s textom a hudbou. Výber tanečného dua, Lacko a Simona, bol jasný od samého začiatku a myslím že výsledok stojí za to…. Inak tomu v prípade pána Lipu ani nemôže byť“, hovorí spokojne režisér videoklipu Richard Raiman. Samotní tanečníci sa k skladbe „ČOSI“ vyjadrili len v superlatívoch, to, že ich koncept klipu bavil, bolo vidieť aj v ich prepracovanej choreografii. 

„Našim tanečným slangom ju môžeme nazvať ako “atmosférická” skladba, ešte k tomu s krásnym textom (s nezameniteľnou poetikou) pána Lasicu a tak u nás nebol problém, že čo na to vytvoriť, ale skôr ktoré z toho množstva nápadov vybrať. A keď sa stretne taká skladba so skvelým režijno-kameramanským tímom, tak to je radosť žiť“, zhodli sa nadšene obaja tanečníci. 

Cup of Tea – Everyday Passing Quicker by the Moment

Skupina Cup of tea uvádza debutový klip, ktorý komicky zobrazuje absurdity bežného dňa. Po prvom singli „With My Mind“ prichádza kapela Cup of Tea s prvým videoklipom ku skladbe „Everyday Passing Quicker by the Moment.“ O video sa postaral kameraman Matej Ondrejíčka s bassgitaristom skupiny Filipom Keherom. Snímka má retro deväťdesiatkový look a uvidíte v nej okrem bežného kancelárskeho života aj kopu absurdít, s ktorými je spätý.

„Náš cieľ bolo reflektovať momenty z každodenného  života, ktoré si často ani nestíhame uvedomiť.  Zároveň sa zameriava na problematiku spoločnosti, ktorá je zakorenená v správaní väčšiny ľudí aj v súčasnosti,“

Imanbek, Dvbbs – Ocean Of Tears

Neustále rastúca hviezda elektro-tanečnej scény, talentovaný producent Imanbek, spojil svoje sily s autormi legendárneho hitu „Tsunami“ (kanadským duom bratov – DVBBS) a vznikol nový track „Ocean Of Tears“. Nákazlivé vokály v spojení s „tlstou“ house basovou linkou vytvárajú jedinečný tanečný singel, ktorý nadväzuje na Imanbekov nedávny hit „Loca“ a určite vás nenechá len-tak stáť na tanečnom parkete, či mimo neho.

Ugg’A – Colorado

Dvadsaťročný producent Ugg’A vo svojej hudobnej novinke spojil sily so slovenským spevákom Luciusom Szikorom. Výsledkom tejto spolupráce je tanečný singel, prerábka známeho hitu s názvom „Colorado“ od Milky Chance. Nový singel vychádza pod hlavičkou labelov FRQNCY a One Seven Music. 

Mladý producent s litovskými koreňmi sa produkovaniu tanečnej hudby venuje už dlhú dobu a má na konte viaceré úspešné single ako napríklad „Dernière Danse“ alebo singel „Can’t Get You Out Of My Head“, ktorý na streamovacej platforme Spotify dosiahol viac ako 35-miliónov vypočutí. Nápad na prerábku tohto rádiového hitu dostal producent náhodne počas jazdy autom.

The Beatles – Revolver

Siedmy štúdiový album Revolver od britských hitmakerov The Beatles prvýkrát uzrel svetlo sveta v roku 1966. Vtedy John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr urobili svojim fanúšikom obrovskú radosť, pretože išlo o prvú nahrávku po ich trojmesačnej pauze. Teraz The Beatles opätovne tešia svojich fanúšikov, lebo ich legendárny album Revolver vychádza v reedícii, na ktorej si vďaka najnovším technológiám môžeme vypočuť hity ako „Eleanor Rigby“ alebo „Yellow Submarine“ prvýkrát v stereomixe. Po úspechu Let It Beide tak o ďalšie úspešné oživenie starších nahrávok, ktoré má predovšetkým na svedomí Giles Martin. Už 28. októbra sa dočkáme albumu v rôznych vydaniach na CD, LP a s viacerými bonusmi. 

Ed Sheeran – Celestial

Kto by nepoznal Pokemónov? Ed Sheeran priznáva, že bol v detstve vášnivým zberateľom kartičiek Pokemónov. S radosťou preto kývol na ponuku spoločnosti The Pokémon Company, aby pre nich nahral špeciálnu pieseň. Jeho najnoší singel Celestial sa tak objaví v nových video hrách Pokémon Scarlet a Pokémon Violet, ktoré sa na trh dostanú v polovici novembra. Britský spevák na piesni spolupracoval s osvedčenou dvojicou – Johnny McDaid a Steve Mac (Shape Of You, Photograph, Bad Habits, Shivers, Galway Girl).

Calin – Santé

Žiadny iný interpret nezaznamenal za posledných dvanásť mesiacov taký vzostup ako on. Rapová komunita ho dobre pozná už niekoľko rokov, veď hity Růže, Bounce, Dopis alebo Perfect Week patria k populárnym skladbám medzi príslušníkmi mladej generácie. S vydaním druhej platne POPSTAR tento rok v marci ale jeho kariéra doslova explodovala a meno Calin je dnes synonymom hudobného úspechu. Jeho skladba Hannah Montana sa drží na vrchole oficiálneho singlového rebríčka na Slovensku už neuveriteľných 26 týždňov, albumPOPSTAR hitparáde v Čechách kraľoval 16 týždňov a na Slovensku je 27 týždňov v TOP 5. V oboch prípadoch ide pravdepodobne o rekordný zápis. Za takýchto okolností prichádza brnenský kluk s novinkou Santé.

Kabát – Rumcajs miloval Manku

Po dlhých siedmich rokoch zverejnili Kabáti novú pieseň. Singel RUMCAJS MILOVAL MANKU je spomienkou na deväťdesiate roky a avizuje vydanie nového albumu s názvom  EL PRESIDENTO. Kapela hodlá album ponúknuť fanúšikom v prvej polovici októbra.

ZDROJ: Tomáš Karpel | Renáta Tomášová | Jana Trellová | Lukáš Piešťanský | Karolína Zboniaková | Lucius Szikora

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share