HudbaSprávy

Hudobné novinky 38/2021

music

LILHUDDY – Partycrasher

Chase Hudson, ktorý vystupuje pod pseudonymom LILHUDDY, vydáva svoj dlho očakávaný debutový album Teenage Heartbreak. Album obsahuje už predošle vydané single: „21st Century Vampire“, „The Eulogy of You and Me“, „America’s Sweetheart“ a „Don’t Freak Out“, a k tomu osem úplne nových skladieb. Medzi nimi figuruje aj „Partycrasher“, ku ktorému Chase vydal aj videoklip z dielne režiséra, ktorý sa prezýva Mooch. Celý album je plný power punku inšpirovaným životom dospievajúceho umelca v dobe internetu.

„Celý album dokonale reprezentuje tom, kým som ako umelec a dúfam, že sa prostredníctvom každej piesne budem môcť spojiť so svojimi fanúšikmi na hlbšej úrovni. Ďakujem všetkým, ktorí nás počas tvorby podporovali. Toto je len začiatok!“sľubuje devätnásťročný spevák.

Nico Santos – Would I Lie To You

Nemecký pesničkár a spevák Nico Wellenbrink, známejší skôr ako Nico Santos, sa preslávil predovšetkým hitom z roku 2017 s názvom „Rooftop“. Teraz predstavuje singel „Would I Lie To You“, ktorý síce začína potichu a rozvážne, ale nakoniec sa z neho stáva tanečný track.

„Je to prvý pozitívny lovesong, ktorý som kedy napísal,“ priznáva spevák. „Verím, že keď začnete nový vzťah, mali by ste sa všetko negatívne z minulosti pokúsiť premeniť na pozitívne pre súčasnosť,“ dodáva interpret o prvom singli z pripravovaného albumu.

PINK PANTHERESS – Just For Me

Za pseudonymom PinkPantheress sa skrýva sotva dvadsaťročné dievča z anglického kúpeľného mesta Bath. Svoju identitu dlho tajila a hudobné pokusy publikovala anonymne bez povšimnutia ostatných na sociálnej sieti TikTok. Zlom prišiel v marci, kedy na svoj profil pridala nahrávku Break If Off s vypožičaným hudobným základom z drum’n’bassovej inštrumentálky Circles, ktorú v deväťdesiatych rokoch vydal producent Adam F. Experimentálne popová skladba o bolestiach srdca sa stala virálnym hitom a strhla na PinkPantheress pozornosť užívateľov TikToku aj médií. Jej hudobné pokusy začali na sociálnych sieťach zdieľať slávne celebrity na čele s Lizzo a Bellou Poarch, napriek tomu dievčina s africkými koreňmi dlho udržovala odstup a stále zostávala záhadou. Až teraz s novinkou Just For Me zverejnila prvé fotografie, poskytla niekoľko rozhovorov a natočila jednoduchý videoklip.

Lucius Szikora – Niekomu patriť

Slovenský interpret Lucius Szikora prichádza so sólo debutom Niekomu patriť. Jeho hlas, ktorým obohatil skladbu Sunflowers úspešného producenta Marka Danna, už poznáme zo slovenských rádií. Teraz vyjadruje svoje emócie vo vlastnom po slovensky spievanom singli, ktorému vdýchol aj vizuálny život v symbolicky horiacej slnečnici.

S premiérou Luciusovej novinky sa retrospektívne otvára prosba o odpustenie a uvedomenie si vlastného zlyhania. Odkaz v piesni vypovedá o túžbe a nádeji v lepšie časy. „Skladba vznikla v období, keď som mal pocit, že som v slepej uličke. Nevedel som, kam sa pohnúť v osobnom ani v pracovnom živote, nevedel som ako ďalej. Zároveň som si uvedomoval, že podobné pocity nemám iba ja, ale aj mnoho iných ľudí, a preto som sa rozhodol moju skúsenosť zvečniť v skladbe Niekomu patriť,“ hovorí Lucius, veriac, že sa v piesninájdu viacerí s podobnou životnou skúsenosťou zo sklamania blízkej osoby.

Spevákov príbeh so všetkými silnými podnetmi vložil do singla skladateľ a textár Peter Juhás. Zvuk piesne sa od začiatku nesie v gitarovom duchu a stupňuje sa k záveru skladby. Samotné nahrávanie prebiehalo v štúdiu RITA za letného daždivého dňa. „Myslím si, že to v dobrom zmysle ovplyvnilo náladu a feeling pri nahrávaní,“ prezrádza spevák.

Trhom Artway – Nezapomenout

Thom Artway je uznávaný český spevák s charakteristickým hlasom, pesničkár a držiteľ mnohých ocenení, okrem iného aj Anděl. Medzi jeho najúspešnejšie počiny patria single: „I Have No Inspiration“ a „All I Know“, ktoré dobyli rádiové hitparády a hudobné rebríčky. Teraz Tomáš Maček a.k.a. Thom Artway zahajuje spoluprácu s Universal Music vydaním prvého singlu z rady skladieb s českými textami, ktoré v budúcom roku vyústia do nového albumu. 

Čeština však nie je pre Thoma Artwaya úplnou novinkou. S rodným jazykom koketoval už pred dvoma rokmi, kedy vydal cover piesne „Anděl“ od Karla Kryla. Okrem toho v televíznej scénickej spomienke na tvorbu Václava Neckářa stvárnil skladbu „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“ a tento rok hosťoval na singli „Bílé šaty“ od Štěpána Urbana. Thom, ktorý je známy svojou skromnosťou a úprimným prejavom, sa aj vďaka týmto skladbám zbavil nesmelosti spievať v rodnom jazyku a rozhodol sa otvoriť úplne novú kapitolu svojej hudobnej kariéry. Prichádza tak s prvou českou piesňou „Nezapomenout“. 

„Pieseň je o spomienke na osobu, s ktorou sme prežili kus života. S osobou, s ktorou síce dávno nie sme v kontakte a už ju vlastne nepoznáme, ale občas letmo spomenieme na pekné chvíle, ktoré sme spolu zažili,“ približuje zmysel piesne dvadsaťosemročný rodák z Vlachovíc. Text tejto energickej balade pretkanej sláčikovými partami napísal Ondřej Jurásek, o produkciu sa postaral úspešný producent Johnny Rainbow (Mirai, Jelen, Kryštof, Pokáč) a videoklip, ktorý sa z veľkej časti nakrúcal v nádhernej lokalite pri jazere Venuše, natočil David Van. V snímke si zahral aj sám Thom, herečka Karolína Růžičková a spevákov starší brat Lukáš, ktorý stvárnil Tomášovo staršie ja.

Alle Farben feat. KIDDO – Alright

Nemecký producent Frans Zimmer, ktorého svet tanečnej hudby pozná pod menom Alle Farben, nedávno podpísal zmluvu s Warner Music. Prvým výsledkom spolupráce je singel Alright s hosťujúcou speváčkou KIDDO.

Alle Farben pochádza z Berlína, medzi jeho obľúbené tanečné štýly patria electro house, deep house alebo techno, ale venuje sa aj chilloutovej hudbe. Podstatné však je, že dokáže nahrávať rádiové hity! Čo dokazujú úspechy singlov Fading, Little Hollywood, Please Tell Rosie alebo She Moves (Far Away), s ktorými sa v posledných rokoch dostal medzi najhranejšie skladby.  

Gigi D’Agostino, Marnik, Luca Noise – One More Dance

Ikona talianskej hudobnej scény sa vracia s klubovou hymnou s názvom „One More Dance“. Gigi D’Agostino, ktorý sa preslávil vďaka singlu „In My Mind“, si dokonalou kombináciou tanečnej hudby s popovými prvkami na track prizval dvoch svojich krajanov a vzniklo tak trio Gigi D’Agostino, Marnik a Luca Noise, ktoré predpokladá vyznanie lásky tancu a vzájomnému prepojeniu na skladbe „One More Dance“.

Karin Ann – I’m a Loser

Striktne pravidelnými a častými releasmi sa Karin Ann prakticky okamžite po svojom debute zaradila medzi najaktívnejších resp. najkonzistentnejšie vydávajúcich slovenských umelcov poslednej doby. V podstate neprejde mesiac bez novinky z jej dielne… V novinke I’m a Loser už tradične svojimi typicky údernými a štipľavo úprimnými textami tne do živého a prihovára sa svojej generácii Z, spievajúc o pocitoch neistoty, s ktorými sa iste dokážu stotožniť mnohí. 

“Počas lockdownu bolo obdobie, kedy som sa necítila najlepšie a bola som sama na seba veľmi prísna. Bolo to tiež v období, keď ma začali registrovať médiá, ja som ale mala pocit, akoby som nebola dostatočne cool, múdra alebo talentovaná. Tieto emócie som nakoniec spracovala tak, že som ich prijala a akceptovala som to ako som sa vtedy cítila. Povedala som si, možno som “loser”, no a čo? Myslím si, že mnohí mladí ľudia sa cítia ako “losers”, pretože možno tiež nevedia lepšie pomenovať to ako sa cítia – takže viem, že nie som sama,” hovorí Karin o svojej novej skladbe. 

TOMI CHICO – Umelina

Tieto pravdepodobne posledné letné dni sa rozhodol využiť bývalý SuperStarista Tomáš Sučik spoločne so svojim najnovším singlom. Jeho nová skladba nesie názov „Umelina“ a do hudby v znamení reggae sa pokúsil vložiť odľahčujúcu atmosféru, ktorú v dnešnej pomerne napätej spoločenskej situácii všetci potrebujeme. 

Tomáš Sučik a.k.a. Tomi Chico pripravuje aktuálne svoj album, na ktorý nahráva posledné skladby. V zmene oproti jeho predošlým albumom, ktoré vznikali v rámci kapely, je tento projekt celý iba o jeho mene. Pričiňuje sa teda sám nielen na skladbách ako takých, ale takisto aj na videoklipoch.

Dommo – Vráť sa len so mnou

Dommo sa po rokoch pôsobenia v rockabilly kapelách The Cellmates a Druhá Doba dal na sólovú dráhu. Jeho rytmická indie folk novinka „Vráť sa len so mnou“ teraz dostala obrazovú podobu. Autorom hudby je talentovaný spevák, skladateľ a gitarista Dominik Dommo Gajdošech, text piesne napísala mladá umelkyňa Vrana Marianna. Klip sa nakrúcal kúsok za hranicami, v krásnom prostredí Južnej Moravy. 

„Zhodli sme sa na tom, že by sa dej mohol odohrávať v prírode. A nakoniec sa nám podarilo nájsť doslova rozprávkovú krajinu. Mladý pár Karolína a Roman nám dovolili natáčať u nich doma, kde majú tradičnú chalupu obklopenú lesom. Žijú tam a tvoria rôzne výrobky z dreva, názov ich vlastnej rodinnej značky „Krása z lesa“ to prostredie asi najlepšie vystihuje,“ prezradil Dominik Dommo Gajdošech.

Tvorbu videoklipu mala na starosti Hotcat production, mladí Slováci, ktorí žijú a pôsobia v Brne. Réžiu klipu má na konte Ladislav Dudok.

CKay – Love Nwantiti (Ah Ah Ah)

Nečakaná senzácia posledných dní. Africký spevák CKay oslavuje celosvetový úspech so skladbou, ktorej pôvodnú verziu vydal už v roku 2019. Asi netreba dodávať, že pri zrode nového hitu opäť stála sociálna sieť TikTok. V globálnom prehľade najprehrávanejších skladieb na Spotify nájdete v Top 200 hneď tri verzie Love Nwantiti.

CKay pochádza z Nigérie, kde sa hudbe venuje od roku 2014. Špecializuje sa na Afrobeat, R’n’B alebo dancehall. Skladbu Love Nwantiti nahral v mnohých špecifických verziách, napr. severoafrickej, španielskej, nemeckej, východoafrickej alebo francúzskej.

COLDPLAY x BTS – My Universe

Spolupráca Coldplay s populárnou korejskou skupinou BTS! Ponúkame rádiovú verziu singla My Universe, ktorá je poslednou ukážkou z pripravovaného albumu britskej štvorice pred vydaním platne Music Of The Spheres. Spojenie pop-rockových hviezd s k-pop senzáciou pre teenage publikum patrí k najmenej očakávaným. Nápad nahrať spoločnú pieseň údajne vznikol vtedy, keď sa Chris Martin a BTS stretli v jednej z epizód YouTube Originals série Released.

Martin Chodúr – Beskydy v mlze

Český spevák, skladateľ, textár a hudobník Martin Chodúr, ktorý je dobre známy i slovenskému publiku, predstavuje nový singel s názvom Beskydy v mlze. Skladba je predzvesťou pripravovaného albumu Tisíc a jedna noc, ktorého vydanie je naplánované na 1. októbra.

„Inšpiráciou k napísaniu piesne bola predstava hustej bielej hmly, ktorá splýva s ľahko erotickou víziou mileneckého páru na bielej posteli, ktorá sa zároveň stáva maliarskym plátnom. V texte piesne “Kdo se příliš dívá, ten nepochopí svět – ve všem se živé nekonečno skrývá” sa ponúka zamyslenie nad súčasným pretlakom informácií a vnemov pôsobiacich na človeka. Inými slovami, cesta ku šťastiu nevedie cez detailné pochopenie všetkého, ale filtráciou toho nepodstatného s pomocou najsilnejšieho ľudského pocitu, ktorým je láska, “ prezrádza o novej piesni Martin Chodúr.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Renáta Tomášová, Warner Music | Michal Neffe, Unavená agentúra | Adriána Čahojová, Supraphon | Jana Trellová, RukaHore | Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share